Fot. Team Sky

Kolarz LottoNL-Jumbo najlepiej zafiniszował z peletonu w technicznej końcówce. Liderem pozostał Julien Vermote (Etixx-Quickstep).

Czwarty etap największego wyścigu w Wielkiej Brytanii był zarazem najdłuższym w tegorocznej edycji. Odcinek z Denbigh do Builth Wells liczył sobie 218 kilometrów i choć na trasie nie widać porażających dystansem podjazdów to jednak kolarze zbiorą ponad 4000 metrów przewyższenia. Profil o kształcie “grzebienia” zapowiadał, że będzie to niezwykle ciężki etap do kontroli i rysowała się duża szansa dla ucieczki.

britain

Perspektywa długiego dnia spowodowała, że kolarze nie szarżowali od samego początku i aż do pierwszej lotnej premii nie było ucieczki. Dopiero po górskiej premii na czele znalazła się czwórka zawodników: Alessandro Tonelli (Bardiani), Matthew Holmes (Madison Genesis), Rob Partrige (NFTO) oraz Miguel Angel Benito (Caja Rural). U podnóża drugiej górskiej premii prowadzący kwartet miał już blisko 4 minuty przewagi.

80 kilometrów przed metą przewaga przekraczała jeszcze 5 minut, ale to był moment w którym peleton mocniej nacisnął na pedały. Przewaga dość szybko spadła o połowę, a wtedy na samotny atak zdecydował się Tonelli. Włoch zyskał nawet 40 sekund przewagi nad pozostałą trójką z ucieczki, a z peletonu rozpoczęły się kontrujące ataki. Każda z tych prób zakończyła się jednak niepowodzeniem i 40 kilometrów peleton doścignął wszystkich harcowników.

Przez kolejne kilkanaście kilometrów mieliśmy festiwal solowych ataków, a swojej szansy próbowali m. in. Sebastian Langeveld (Cannondale) czy Nicholas Roche (Team Sky), ale i te akcje, podobnie jak poprzednie, zakończyły się fiaskiem. Ostatecznie rządy w peletonie przejęła ekipa Lotto – Soudal i nie pozwoliła na kolejne harce.

Pomimo kolejnych prób ataków w samej końcówce tym razem za kasowanie zabrała się drużyna LottoNL-Jumbo. Jak się okazało – było warto. W technicznym sprincie najlepszy był Dylan Groenewegen, który pokonał Daniela McLaya (reprezentacja Wielkiej Brytanii) i Bena Swifta (Team Sky).

Wyniki czwartego etapu:

1 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 5:28:49
2 Daniel McLay (GBr) Fortuneo – Vital Concept
3 Ben Swift (GBr) Team Sky
4 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
5 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step
6 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
7 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
8 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction
9 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
10 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
11 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
12 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
13 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert
14 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
15 Russell Downing (GBr) JLT Condor
16 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
17 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
18 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
19 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin
20 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
21 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
22 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
23 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
24 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
25 Ian Bibby (GBr) NFTO
26 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
27 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
28 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
29 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
30 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
31 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
32 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
33 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
34 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis
35 Mark Stewart (GBr) Great Britain
36 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac
37 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step
38 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac
39 Steven Lampier (GBr) JLT Condor
40 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert
41 Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert
42 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
43 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
44 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert
45 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS
46 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
47 Edmund Bradbury (GBr) NFTO
48 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin
49 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction
50 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
51 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS
52 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
53 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
54 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
55 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
56 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
57 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling
58 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team
59 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
60 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:00:15
61 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:00:18
62 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:00:19
63 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
64 Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step
65 Wouter Poels (Ned) Team Sky
66 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:00:40
67 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo 0:00:51
68 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:01:13
69 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:02:08
70 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:05:16
71 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS
72 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
73 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick-Step
74 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
75 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
76 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
77 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
78 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
79 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
80 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
81 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis 0:11:54
82 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange
83 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling
84 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange
85 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
86 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction
87 Jonathan McEvoy (GBr) NFTO
88 Dale Appleby (GBr) NFTO
89 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
90 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
91 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis
92 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
93 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
94 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
95 Alexander Edmonson (Aus) OBE
96 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
97 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
98 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:13:25
99 Conor Dunne (Irl) JLT Condor
100 Alexandre Blain (Fra) Madison Genesis
101 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
102 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
103 Ian Stannard (GBr) Team Sky
104 Robert Partridge (GBr) NFTO
105 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
106 Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step
107 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction
108 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction 0:17:37
109 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis
110 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
111 Elia Viviani (Ita) Team Sky
112 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
113 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange
114 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
115 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction
116 Oliver Wood (GBr) Great Britain
117 Graham Briggs (GBr) JLT Condor
118 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
119 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
120 Liam Stones (GBr) NFTO
DNF Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
DNS Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step 18:22:04
2 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 0:00:06
3 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:01:03
4 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
5 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 0:01:04
6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:01:08
7 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac 0:01:12
8 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
9 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert
10 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 0:01:16
11 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
12 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:01:17
13 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS 0:03:00
14 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac 0:04:33
15 Edmund Bradbury (GBr) NFTO 0:04:37
16 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 0:04:39
17 Ian Bibby (GBr) NFTO 0:04:41
18 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
19 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert
20 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac 0:04:43
21 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
22 Steven Lampier (GBr) JLT Condor
23 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
24 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
25 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac 0:04:53
26 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis 0:04:55
27 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS
28 James Shaw (GBr) Lotto Soudal 0:05:02
29 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:03
30 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin 0:05:05
31 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:09
32 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:05:20
33 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin 0:05:28
34 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction 0:05:31
35 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
36 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
37 Russell Downing (GBr) JLT Condor
38 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:39
39 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team 0:05:52
40 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
41 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:06:04
42 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:06:42
43 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:07:41
44 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:09:43
45 Alistair Slater (GBr) JLT Condor 0:10:52
46 Wouter Poels (Ned) Team Sky 0:12:48
47 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:13:03
48 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 0:13:13
49 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
50 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
51 Daniel McLay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 0:13:28
52 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:13:33
53 Mark Stewart (GBr) Great Britain 0:13:34
54 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
55 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 0:13:59
56 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction 0:14:56
57 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 0:14:57
58 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:15:18
59 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
60 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:15:33
61 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:15:37
62 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:15:38
63 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo 0:15:48
64 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 0:16:34
65 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team
66 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange 0:16:37
67 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:16:53
68 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange 0:18:00
69 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:18:05
70 Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step 0:18:29
71 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 0:18:50
72 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:19:09
73 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis 0:19:11
74 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS 0:20:06
75 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 0:20:09
76 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:20:13
77 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick-Step
78 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
79 Thomas Moses (GBr) JLT Condor 0:20:33
80 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:20:43
81 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:21:23
82 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:21:44
83 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 0:21:50
84 Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step 0:22:09
85 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team 0:23:22
86 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 0:26:51
87 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
88 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
89 Robert Partridge (GBr) NFTO 0:26:58
90 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange 0:27:06
91 Jonathan McEvoy (GBr) NFTO 0:27:10
92 Dale Appleby (GBr) NFTO 0:27:12
93 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction
94 Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert 0:27:51
95 Conor Dunne (Irl) JLT Condor 0:28:09
96 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction 0:28:10
97 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:28:22
98 Graham Briggs (GBr) JLT Condor 0:28:25
99 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo 0:28:43
100 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 0:30:12
101 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction 0:31:11
102 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis 0:31:28
103 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac 0:32:33
104 Oliver Wood (GBr) Great Britain 0:32:34
105 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:32:45
106 Liam Stones (GBr) NFTO 0:32:55
107 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
108 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team 0:33:44
109 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data 0:34:11
110 Alexandre Blain (Fra) Madison Genesis 0:34:54
111 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling 0:34:55
112 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS 0:36:26
113 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling 0:36:32
114 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
115 Alexander Edmonson (Aus) OBE
116 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS 0:38:03
117 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:40:36
118 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis 0:42:10
119 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange 0:44:00
120 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction