Foto: Nicolas Mabyle (Directvelo)

Tom Van Asbroeck (Team LottoNL – Jumbo) zwyciężył na drugim etapie Tour du Poitou Charentes i został nowym liderem wyścigu.

Drugi dzień ścigania we francuskiej etapówce przyniósł etap z La Rochelle do Niort o długości prawie 180 kilometrów. Na kolarzy czekały trzy górskie premie, ale w końcówce etapu było także kilka nieoznaczonych podjazdów.

tour-du-poitou-charentes-2016-stage-2-1471888238

Bezpośrednio po starcie na atak zdecydowali się: Pierre-Luc Perichon (Fortunéo – Vital Concept), Thierry Hupond (Delko-Marseille-Provence-KTM), Sander Helven (Topsport Vlaanderen – Baloise) i Félix Pouilly(Roubaix Métropole Européenne de Lille). Na górskich premiach przewodził Helven.

Pod koniec etapu z peletonu skontrowali Pierre Gouault (HP BTP-Auber 93) i Thierry Hupond (Delko-Marseille-Provence-KTM), ale 10 kilometrów przed metą wszystko się zjechało.

Na ostatnim podjeździe zaatakował Patrick Gretsch (Ag2r La Mondiale), a po chwili dołączył do niego Francisco Jose Ventoso (Movistar). Dwójka jednak nie miała szans z rozpędzonym peletonem.

W sprincie najszybszy okazał się Tom Van Asbroeck (Team LottoNL – Jumbo). Na kolejnych miejscach uplasowali się Włosi Manuel Belletti (Wilier – Southeast) i Marco Benfatto (Androni Giocattoli – Sidermec).

Na finiszowych metrach miała miejsce kraksa, w której uczestniczyli między innymi Nacer Bouhanni (Cofidis) i Rudy Barbier (Roubaix Métropole Européenne de Lille).

Wyniki drugiego etapu:

01 [Leader jersey] [Point jersey] Tom Van Asbroeck 1990 Team LottoNL-Jumbo 04:16:32 01 08:45:27
02 Manuel Belletti 1985 Wilier Triestina – Southeast + 00 05 + 04
03 Marco Benfatto 1988 Androni Giocattoli + 00 08 + 06
04 Romain Feillu 1984 HP BTP – Auber93 + 00 15 + 10
05 Andrew Fenn 1990 Team Sky + 00 16 + 10
06 Roy Jans 1990 Wanty – Groupe Gobert + 00 04 + 04
07 Matteo Busato 1987 Wilier Triestina – Southeast + 00 20 + 10
08 Daniel McLay 1992 Fortuneo – Vital Concept + 00 33 + 10
09 Jorge Arcas Pena 1992 Movistar Team + 00 32 + 10
10 Arnaud Démare 1991 FDJ + 00 17 + 10
11 Yoann Offredo 1986 FDJ + 00 35 + 10
12 David Menut 1992 HP BTP – Auber93 + 00 84 + 47
13 Damien Touze 1996 HP BTP – Auber93 + 00 21 + 10
14 Nelson Oliveira 1989 Movistar Team + 00 22 + 10
15 Jarl Salomein 1989 Topsport Vlaanderen + 00 19 + 10
16 Bryan Coquard 1992 Direct Energie + 00 18 + 10
17 Stephane Poulhies 1985 Armee de Terre + 00 26 + 10
18 Hugo Houle 1990 Ag2r La Mondiale + 00 24 + 10
19 Ben Swift 1987 Team Sky + 00 27 + 10
20 Preben Van Hecke 1982 Topsport Vlaanderen + 00 23 + 10
21 Sylvain Chavanel 1979 Direct Energie + 00 28 + 10
22 Sep Vanmarcke 1988 Team LottoNL-Jumbo + 00 31 + 10
23 Bert De Backer 1984 Team Giant – Alpecin + 00 87 + 54
24 Sam Oomen 1995 Team Giant – Alpecin + 00 25 + 10
25 Alex Dowsett 1988 Movistar Team + 00 34 + 10
26 Rino Gasparrini 1992 Androni Giocattoli + 00 81 + 34
27 [Youth jersey] Jimmy Turgis 1991 Roubaix Métropole + 00 07 + 05
28 Ignatas Konovalovas 1985 FDJ + 00 50 + 10
29 Maxime Farazijn 1994 Topsport Vlaanderen + 00 128 + 10:59
30 Flavien Dassonville 1991 HP BTP – Auber93 + 00 12 + 08
31 Eliot Lietaer 1990 Topsport Vlaanderen + 00 30 + 10
32 Nicola Boem 1989 Bardiani – CSF + 00 10 + 07
33 Jérémy Roy 1983 FDJ + 00 41 + 10
34 Lorenzo Rota 1995 Bardiani – CSF + 00 54 + 10
35 Primoz Roglic 1989 Team LottoNL-Jumbo + 00 42 + 10
36 Evaldas Siskevicius 1988 Delko Marseille-Provence + 00 29 + 10
37 Dieter Bouvry 1992 Roubaix Métropole + 00 14 + 09
38 Eduardo Sepulveda 1991 Fortuneo – Vital Concept + 00 36 + 10
39 Alexis Gougeard 1993 Ag2r La Mondiale + 00 48 + 10
40 Gaetan Bille 1988 Wanty – Groupe Gobert + 00 37 + 10
41 Andrea Fedi 1991 Wilier Triestina – Southeast + 00 51 + 10
42 Alo Jakin 1986 HP BTP – Auber93 + 00 44 + 10
43 Adrien Petit 1990 Direct Energie + 00 91 + 01:03
44 Marco Minnaard 1989 Wanty – Groupe Gobert + 00 38 + 10
45 Julien Berard 1987 Ag2r La Mondiale + 00 06 + 05
46 Julien Simon 1985 Cofidis, Solution Credits + 00 64 + 10
47 Damien Gaudin 1986 Ag2r La Mondiale + 00 47 + 10
48 Simon Sellier 1995 Direct Energie + 00 97 + 02:04
49 Sander Helven 1990 Topsport Vlaanderen + 00 03 + 02
50 Maxime Vantomme 1986 Roubaix Métropole + 00 49 + 10
51 Patrick Gretsch 1987 Ag2r La Mondiale + 00 39 + 10
52 Pierre-Luc Perichon 1987 Fortuneo – Vital Concept + 00 11 + 07
53 Anthony Roux 1987 FDJ + 00 43 + 10
54 Etienne Fabre 1996 Ag2r La Mondiale + 00 85 + 47
55 Enrique Sanz Unzue 1989 Wilier Triestina – Southeast + 00 82 + 36
56 Thomas Sprengers 1990 Topsport Vlaanderen + 00 58 + 10
57 Filippo Pozzato 1981 Wilier Triestina – Southeast + 00 60 + 10
58 Alberto Nardin 1990 Androni Giocattoli + 00 62 + 10
59 Ruben Pols 1994 Topsport Vlaanderen + 00 98 + 02:33
60 Marco Bandiera 1984 Androni Giocattoli + 00 45 + 10
61 Julen Amezqueta 1993 Wilier Triestina – Southeast + 00 55 + 10
62 Daniel Hoelgaard 1993 FDJ + 00 68 + 10
63 Wilco Kelderman 1991 Team LottoNL-Jumbo + 00 40 + 10
64 Javier Moreno 1984 Movistar Team + 00 46 + 10
65 Pierre Gouault 1993 HP BTP – Auber93 + 00 63 + 10
66 Richard Carapaz 1993 Movistar Team + 00 66 + 10
67 Jeremy Leveau 1992 Roubaix Métropole + 00 88 + 54
68 Boris Dron 1988 Wanty – Groupe Gobert + 00 69 + 10
69 Christophe Laporte 1992 Cofidis, Solution Credits + 00 92 + 01:10
70 Robin Stenuit 1990 Wanty – Groupe Gobert + 00 72 + 10
71 Marc Sarreau 1993 FDJ + 00 95 + 01:52
72 Thomas Vaubourzeix 1989 Delko Marseille-Provence + 00 70 + 10
73 Felix Pouilly 1994 Roubaix Métropole + 00 13 + 08
74 Anthony Maldonado 1991 HP BTP – Auber93 + 00 59 + 10
75 Rafael Andriato 1987 Wilier Triestina – Southeast + 00 52 + 10
76 Lander Seynaeve 1992 Wanty – Groupe Gobert + 00 89 + 54
77 Julien Duval 1990 Armee de Terre + 00 74 + 10
78 Sebastian Henao 1993 Team Sky + 00 83 + 39
79 Yohann Gène 1981 Direct Energie + 00 100 + 03:03
80 Christophe Laborie 1986 Delko Marseille-Provence + 46 103 + 03:43
81 Thibault Ferasse 1994 Armee de Terre + 00 73 + 10
82 Juan Lobato Del Valle 1988 Movistar Team + 00 67 + 10
83 Francisco Ventoso 1982 Movistar Team + 00 56 + 10
84 Albert Timmer 1985 Team Giant – Alpecin + 00 96 + 01:52
85 Moreno De Pauw 1991 Topsport Vlaanderen + 00 130 + 11:02
86 Simone Velasco 1995 Bardiani – CSF + 00 75 + 10
87 Benjamin Giraud 1986 Delko Marseille-Provence + 00 109 + 04:57
88 Philip Deignan 1983 Team Sky + 00 101 + 03:12
89 Gianni Moscon 1994 Team Sky + 00 53 + 10
90 Simon Geschke 1986 Team Giant – Alpecin + 00 93 + 01:28
91 Dennis Van Winden 1987 Team LottoNL-Jumbo + 00 106 + 04:22
92 Simone Antonini 1991 Wanty – Groupe Gobert + 00 61 + 10
93 Luke Rowe 1990 Team Sky + 01:14 107 + 04:26
94 Robert Wagner 1983 Team LottoNL-Jumbo + 01:22 99 + 02:56
95 Bert-Jan Lindeman 1989 Team LottoNL-Jumbo + 01:22 94 + 01:32
96 Maxime Cam 1992 Fortuneo – Vital Concept + 00 77 + 10
97 Hugo Hofstetter 1994 Cofidis, Solution Credits + 01:35 104 + 04:08
98 Maxime Daniel 1991 Ag2r La Mondiale + 00 76 + 10
99 Benjamin Thomas 1995 Armee de Terre + 00 113 + 05:00
100 Benoit Sinner 1984 Armee de Terre + 01:58 108 + 04:35
101 Thomas Voeckler 1979 Direct Energie + 00 79 + 10
102 Nicola Ruffoni 1990 Bardiani – CSF + 00 57 + 10
103 Rayane Bouhanni 1996 Cofidis, Solution Credits + 00 78 + 10
104 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Delko Marseille-Provence + 00 90 + 54
105 Martin Laas 1993 Delko Marseille-Provence + 00 110 + 04:57
106 Michael Van Staeyen 1988 Cofidis, Solution Credits + 00 86 + 48
107 Sonny Colbrelli 1990 Bardiani – CSF + 02:29 102 + 03:23
108 Alexis Bodiot 1988 Armee de Terre + 02:34 116 + 07:31
109 Antonio Pedrero 1991 Movistar Team + 02:34 111 + 05:00
110 Søren Kragh Andersen 1994 Team Giant – Alpecin + 00 65 + 10
111 Benoit Jarrier 1989 Fortuneo – Vital Concept + 02:38 112 + 05:00
112 Daniele Ratto 1989 Androni Giocattoli + 02:40 114 + 06:28
113 Danilo Napolitano 1981 Wanty – Groupe Gobert + 00 09 + 06
114 Nacer Bouhanni 1990 Cofidis, Solution Credits + 00 02 + 00
115 Enrico Barbin 1990 Bardiani – CSF + 04:00 105 + 04:10
116 Brice Feillu 1985 Fortuneo – Vital Concept + 00 129 + 11:00
117 Yonder Godoy 1993 Wilier Triestina – Southeast + 04:53 117 + 07:53
118 Nicolas Moncomble 1982 Roubaix Métropole + 04:56 119 + 07:59
119 Guillaume Thevenot 1993 Direct Energie + 05:06 133 + 14:49
120 Francesco Chicchi 1980 Androni Giocattoli + 05:06 125 + 10:47
121 Alexandre Pichot 1983 Direct Energie + 05:06 120 + 08:09
122 Luca Pacioni 1993 Androni Giocattoli + 05:06 121 + 08:18
123 Jonathan Hivert 1985 Fortuneo – Vital Concept + 05:10 115 + 07:02
124 Bryan Alaphilippe 1995 Armee de Terre + 05:10 126 + 10:51
125 Xabier Zandio 1977 Team Sky + 05:10 127 + 10:51
126 Twan Castelijns 1989 Team LottoNL-Jumbo + 05:10 123 + 08:58
127 Gert Joeaar 1987 Cofidis, Solution Credits + 05:10 122 + 08:22
128 Jordan Levasseur 1995 Armee de Terre + 05:10 124 + 10:07
129 Rudy Barbier 1992 Roubaix Métropole + 00 80 + 10
130 Edoardo Zardini 1989 Bardiani – CSF + 07:04 118 + 07:58
131 Simone Andreetta 1993 Bardiani – CSF + 07:04 131 + 12:21
132 Thierry Hupond 1984 Delko Marseille-Provence + 09:40 132 + 12:35
133 Sébastien Chavanel 1981 FDJ + 09:40 135 + 19:38
134 Dorian Godon 1996 Cofidis, Solution Credits + 11:34 134 + 17:15
135 Yauheni Hutarovich 1983 Fortuneo – Vital Concept + 00 71 + 10
DNS Pierre Barbier 1997 Roubaix Métropole 999
DNF Mikel Aristi Gardoki 1993 Delko Marseille-Provence 999
DNF Guillaume Levarlet 1985 HP BTP – Auber93 999

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

01 Tom Van Asbroeck 1990 Belgium Team LottoNL-Jumbo 08:45:27
02 Nacer Bouhanni 1990 France Cofidis, Solution Credits + 00
03 Sander Helven 1990 Belgium Topsport Vlaanderen + 02
04 Roy Jans 1990 Belgium Wanty – Groupe Gobert + 04
05 Manuel Belletti 1985 Italy Wilier Triestina – Southeast + 04
06 Julien Berard 1987 France Ag2r La Mondiale + 05
07 Jimmy Turgis 1991 France Roubaix Métropole + 05
08 Marco Benfatto 1988 Italy Androni Giocattoli + 06
09 Danilo Napolitano 1981 Italy Wanty – Groupe Gobert + 06
10 Nicola Boem 1989 Italy Bardiani – CSF + 07
11 Pierre-Luc Perichon 1987 France Fortuneo – Vital Concept + 07
12 Flavien Dassonville 1991 France HP BTP – Auber93 + 08
13 Felix Pouilly 1994 France Roubaix Métropole + 08
14 Dieter Bouvry 1992 Belgium Roubaix Métropole + 09
15 Romain Feillu 1984 France HP BTP – Auber93 + 10
16 Andrew Fenn 1990 Great Britain Team Sky + 10
17 Arnaud Démare 1991 France FDJ + 10
18 Bryan Coquard 1992 France Direct Energie + 10
19 Jarl Salomein 1989 Belgium Topsport Vlaanderen + 10
20 Matteo Busato 1987 Italy Wilier Triestina – Southeast + 10
21 Damien Touze 1996 France HP BTP – Auber93 + 10
22 Nelson Oliveira 1989 Portugal Movistar Team + 10
23 Preben Van Hecke 1982 Belgium Topsport Vlaanderen + 10
24 Hugo Houle 1990 Canada Ag2r La Mondiale + 10
25 Sam Oomen 1995 Nederland Team Giant – Alpecin + 10
26 Stephane Poulhies 1985 France Armee de Terre + 10
27 Ben Swift 1987 Great Britain Team Sky + 10
28 Sylvain Chavanel 1979 France Direct Energie + 10
29 Evaldas Siskevicius 1988 Litauen Delko Marseille-Provence + 10
30 Eliot Lietaer 1990 Belgium Topsport Vlaanderen + 10
31 Sep Vanmarcke 1988 Belgium Team LottoNL-Jumbo + 10
32 Jorge Arcas Pena 1992 Spania Movistar Team + 10
33 Daniel McLay 1992 Great Britain Fortuneo – Vital Concept + 10
34 Alex Dowsett 1988 Great Britain Movistar Team + 10
35 Yoann Offredo 1986 France FDJ + 10
36 Eduardo Sepulveda 1991 Argentina Fortuneo – Vital Concept + 10
37 Gaetan Bille 1988 Belgium Wanty – Groupe Gobert + 10
38 Marco Minnaard 1989 Nederland Wanty – Groupe Gobert + 10
39 Patrick Gretsch 1987 Germany Ag2r La Mondiale + 10
40 Wilco Kelderman 1991 Nederland Team LottoNL-Jumbo + 10
41 Jérémy Roy 1983 France FDJ + 10
42 Primoz Roglic 1989 Slovenia Team LottoNL-Jumbo + 10
43 Anthony Roux 1987 France FDJ + 10
44 Alo Jakin 1986 Estonia HP BTP – Auber93 + 10
45 Marco Bandiera 1984 Italy Androni Giocattoli + 10
46 Javier Moreno 1984 Spania Movistar Team + 10
47 Damien Gaudin 1986 France Ag2r La Mondiale + 10
48 Alexis Gougeard 1993 France Ag2r La Mondiale + 10
49 Maxime Vantomme 1986 Belgium Roubaix Métropole + 10
50 Ignatas Konovalovas 1985 Litauen FDJ + 10
51 Andrea Fedi 1991 Italy Wilier Triestina – Southeast + 10
52 Rafael Andriato 1987 Brazil Wilier Triestina – Southeast + 10
53 Gianni Moscon 1994 Italy Team Sky + 10
54 Lorenzo Rota 1995 Italy Bardiani – CSF + 10
55 Julen Amezqueta 1993 Spania Wilier Triestina – Southeast + 10
56 Francisco Ventoso 1982 Spania Movistar Team + 10
57 Nicola Ruffoni 1990 Italy Bardiani – CSF + 10
58 Thomas Sprengers 1990 Belgium Topsport Vlaanderen + 10
59 Anthony Maldonado 1991 France HP BTP – Auber93 + 10
60 Filippo Pozzato 1981 Italy Wilier Triestina – Southeast + 10
61 Simone Antonini 1991 Italy Wanty – Groupe Gobert + 10
62 Alberto Nardin 1990 Italy Androni Giocattoli + 10
63 Pierre Gouault 1993 France HP BTP – Auber93 + 10
64 Julien Simon 1985 France Cofidis, Solution Credits + 10
65 Søren Kragh Andersen 1994 Denmark Team Giant – Alpecin + 10
66 Richard Carapaz 1993 Ecuador Movistar Team + 10
67 Juan Lobato Del Valle 1988 Spania Movistar Team + 10
68 Daniel Hoelgaard 1993 Norway FDJ + 10
69 Boris Dron 1988 Belgium Wanty – Groupe Gobert + 10
70 Thomas Vaubourzeix 1989 France Delko Marseille-Provence + 10
71 Yauheni Hutarovich 1983 Belarus Fortuneo – Vital Concept + 10
72 Robin Stenuit 1990 Belgium Wanty – Groupe Gobert + 10
73 Thibault Ferasse 1994 France Armee de Terre + 10
74 Julien Duval 1990 France Armee de Terre + 10
75 Simone Velasco 1995 Italy Bardiani – CSF + 10
76 Maxime Daniel 1991 France Ag2r La Mondiale + 10
77 Maxime Cam 1992 France Fortuneo – Vital Concept + 10
78 Rayane Bouhanni 1996 France Cofidis, Solution Credits + 10
79 Thomas Voeckler 1979 France Direct Energie + 10
80 Rudy Barbier 1992 France Roubaix Métropole + 10
81 Rino Gasparrini 1992 Italy Androni Giocattoli + 34
82 Enrique Sanz Unzue 1989 Spania Wilier Triestina – Southeast + 36
83 Sebastian Henao 1993 Colombia Team Sky + 39
84 David Menut 1992 France HP BTP – Auber93 + 47
85 Etienne Fabre 1996 France Ag2r La Mondiale + 47
86 Michael Van Staeyen 1988 Belgium Cofidis, Solution Credits + 48
87 Bert De Backer 1984 Belgium Team Giant – Alpecin + 54
88 Jeremy Leveau 1992 France Roubaix Métropole + 54
89 Lander Seynaeve 1992 Belgium Wanty – Groupe Gobert + 54
90 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Denmark Delko Marseille-Provence + 54
91 Adrien Petit 1990 France Direct Energie + 01:03
92 Christophe Laporte 1992 France Cofidis, Solution Credits + 01:10
93 Simon Geschke 1986 Germany Team Giant – Alpecin + 01:28
94 Bert-Jan Lindeman 1989 Nederland Team LottoNL-Jumbo + 01:32
95 Marc Sarreau 1993 France FDJ + 01:52
96 Albert Timmer 1985 Nederland Team Giant – Alpecin + 01:52
97 Simon Sellier 1995 France Direct Energie + 02:04
98 Ruben Pols 1994 Belgium Topsport Vlaanderen + 02:33
99 Robert Wagner 1983 Germany Team LottoNL-Jumbo + 02:56
100 Yohann Gène 1981 France Direct Energie + 03:03
101 Philip Deignan 1983 Ireland Team Sky + 03:12
102 Sonny Colbrelli 1990 Italy Bardiani – CSF + 03:23
103 Christophe Laborie 1986 France Delko Marseille-Provence + 03:43
104 Hugo Hofstetter 1994 France Cofidis, Solution Credits + 04:08
105 Enrico Barbin 1990 Italy Bardiani – CSF + 04:10
106 Dennis Van Winden 1987 Nederland Team LottoNL-Jumbo + 04:22
107 Luke Rowe 1990 Great Britain Team Sky + 04:26
108 Benoit Sinner 1984 France Armee de Terre + 04:35
109 Benjamin Giraud 1986 France Delko Marseille-Provence + 04:57
110 Martin Laas 1993 Estonia Delko Marseille-Provence + 04:57
111 Antonio Pedrero 1991 Spania Movistar Team + 05:00
112 Benoit Jarrier 1989 France Fortuneo – Vital Concept + 05:00
113 Benjamin Thomas 1995 France Armee de Terre + 05:00
114 Daniele Ratto 1989 Italy Androni Giocattoli + 06:28
115 Jonathan Hivert 1985 France Fortuneo – Vital Concept + 07:02
116 Alexis Bodiot 1988 France Armee de Terre + 07:31
117 Yonder Godoy 1993 Venezuela Wilier Triestina – Southeast + 07:53
118 Edoardo Zardini 1989 Italy Bardiani – CSF + 07:58
119 Nicolas Moncomble 1982 France Roubaix Métropole + 07:59
120 Alexandre Pichot 1983 France Direct Energie + 08:09
121 Luca Pacioni 1993 Italy Androni Giocattoli + 08:18
122 Gert Joeaar 1987 Estonia Cofidis, Solution Credits + 08:22
123 Twan Castelijns 1989 Nederland Team LottoNL-Jumbo + 08:58
124 Jordan Levasseur 1995 France Armee de Terre + 10:07
125 Francesco Chicchi 1980 Italy Androni Giocattoli + 10:47
126 Bryan Alaphilippe 1995 France Armee de Terre + 10:51
127 Xabier Zandio 1977 Spania Team Sky + 10:51
128 Maxime Farazijn 1994 Belgium Topsport Vlaanderen + 10:59
129 Brice Feillu 1985 France Fortuneo – Vital Concept + 11:00
130 Moreno De Pauw 1991 Belgium Topsport Vlaanderen + 11:02
131 Simone Andreetta 1993 Italy Bardiani – CSF + 12:21
132 Thierry Hupond 1984 France Delko Marseille-Provence + 12:35
133 Guillaume Thevenot 1993 France Direct Energie + 14:49
134 Dorian Godon 1996 France Cofidis, Solution Credits + 17:15
135 Sébastien Chavanel 1981 France FDJ + 19:38