Foto: Freddy Guerin

Sam Oomen (Giant – Alpecin) wygrał trudny etap Tour de l’Ain kończący się na Monts Jura i został nowym liderem wyścigu.

Trzeci dzień Tour de l’Ain przyniósł bardzo trudny etap zaczynający się w Nantua, a kończący ciężką wspinaczką Lelex Monts-Jura. Jakby tego było mało wcześniej kolarze mieli do pokonania cztery górskie premie.

tour-de-lain-2016-stage-3-lelex-montsjura-1470829944

Cały etap obfitował w wiele ataków, ale wszystko rozegrało się na ostatnich dwóch podjazdach. Na Col de Menthieres wykrystalizowała się kilkunastoosobowa czołówka, która walczyła na finałowym podjeździe o końcowy triumf.

Najszybszy okazał się 20. letni Holender z Giant – Alpecin, Sam Oomen. Dla niego to zdecydowanie największy sukces w karierze. Dzięki etapowemu triumfowi został także nowym liderem wyścigu.

Drugi był Pierre Latour (Ag2r La Mondiale), a trzeci Bart de Clercq (Lotto – Soudal).

Wyniki trzeciego etapu:

1 * OOMEN Sam Team Giant Alpecin NED les 141,4 km en 3h43’49” (moy. 37,91 km/h) (b : 10”)
2 LATOUR Pierre AG2R la Mondiale FRA 01” (b : 6”)
3 DE CLERCQ Bart Lotto Soudal BEL ‘ (b : 4”)
4 MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert FRA ‘
5 * GAUDU David Equipe de France Espoirs FRA ‘
6 GENIEZ Alexandre FDJ FRA 33”
7 CALMEJANE Lilian Direct Energie FRA ‘
8 KONRAD Patrick Bora Argon 18 AUT ‘
9 HARDY Romain Cofidis Solutions Crédits FRA 35”
10 MONFORT Maxime Lotto Soudal BEL ‘
11 * VINCENT Léo Equipe de France Espoirs FRA ‘
12 FEILLU Brice Fortuneo Vital Concept FRA ‘
13 LEVARLET Guillaume HP BTP – Auber93 FRA ‘
14 DEVENYNS Dries IAM Cycling BEL ‘
15 * FRANKINY Kilian Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
16 PEDRERO Antonio Movistar Team ESP 38”
17 MOLARD Rudy Cofidis Solutions Crédits FRA ‘
18 WYSS Marcel IAM Cycling SUI 40”
19 ROSSETTO Stéphane Cofidis Solutions Crédits FRA 02’03”
20 MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert BEL 03’20”
21 GESINK Robert Team Lotto NL – Jumbo NED ‘
22 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED ‘
23 BOUET Maxime Etixx Quick Step FRA ‘
24 JUNGELS Bob Etixx Quick Step LUX ‘
25 SOLER Marc Movistar Team ESP 04’58”
26 MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED 05’27”
27 MAGER Christian Stölting Service Group GER ‘
28 * MÜLLER Patrick Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
29 DI GREGORIO Rémy Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
30 SORENSEN Chris Anker Fortuneo Vital Concept DEN ‘
31 * LE TURNIER Mathias Equipe de France Espoirs FRA ‘
32 TUSVELD Martijn Team Giant Alpecin NED ‘
33 ARCAS Jorge Movistar Team ESP ‘
34 * PARET PEINTRE Aurélien Equipe de France Espoirs FRA ‘
35 CHEVRIER Clément IAM Cycling FRA ‘
36 VIMPERE Théo HP BTP – Auber93 FRA ‘
37 * HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED ‘
38 * MADOUAS Valentin Equipe de France Espoirs FRA ‘
39 VOECKLER Thomas Direct Energie FRA 05’33”
40 * POUILLY Felix Roubaix Métropole Européenne FRA 10’13”
41 ARMEE Sander Lotto Soudal BEL ‘
42 PFINGSTEN Christoph Bora Argon 18 GER ‘
43 * VERMEULEN Alexey Team Lotto NL – Jumbo USA ‘
44 MAINARD Jérôme Armée de Terre FRA ‘
45 GOUAULT Pierre HP BTP – Auber93 FRA ‘
46 BAGOT Yoann Cofidis Solutions Crédits FRA ‘
47 FERNANDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM ESP ‘
48 DEGAND Thomas Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
49 VENTOSO Francisco José Movistar Team ESP ‘
50 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale FRA ‘
51 HOEKSTRA Jochem Team Giant Alpecin NED ‘
52 SIMON Julien Cofidis Solutions Crédits FRA ‘
53 VERVAEKE Louis Lotto Soudal BEL 10’42”
54 TERPSTRA Niki Etixx Quick Step NED 13’27”
55 TRENTIN Matteo Etixx Quick Step ITA ‘
56 GERARD Arnaud Fortuneo Vital Concept FRA ‘
57 BATTAGLIN Enrico Team Lotto NL – Jumbo ITA ‘
58 * FRIESECKE Gian Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
59 THWAITES Scott Bora Argon 18 GBR ‘
60 CARAPAZ Richard Antonio Movistar Team ECU ‘
61 VAN GENECHTEN Jonas IAM Cycling BEL ‘
62 CAMPENAERTS Victor Team Lotto NL – Jumbo BEL ‘
63 VACHON Florian Fortuneo Vital Concept FRA ‘
64 COPPEL Jérôme IAM Cycling FRA ‘
65 * DE VRIES Hartthijs Rabobank Development Team NED ‘
66 QUEMENEUR Perrig Direct Energie FRA ‘
67 NAULEAU Bryan Direct Energie FRA ‘
68 VAN EMDEN Jos Team Lotto NL – Jumbo NED ‘
69 WALLAYS Jelle Lotto Soudal BEL ‘
70 LEBRETON Kévin Armée de Terre FRA ‘
71 CORNU Jérémy Direct Energie FRA ‘
72 LE GAC Olivier FDJ FRA ‘
73 STAMSNIJDER Tom Team Giant Alpecin NED ‘
74 * KÄMNA Lennard Stölting Service Group GER ‘
75 * BUDDING Martjin Rabobank Development Team NED ‘
76 PERAUD Jean-Christophe AG2R la Mondiale FRA 14’43”
77 BONNAFOND Guillaume AG2R la Mondiale FRA ‘
78 DE KORT Koen Team Giant Alpecin NED 16’42”
79 SCHWARZMANN Michael Bora Argon 18 GER ‘
80 BILLE Gaëtan Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
81 HUPOND Thierry Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
82 GUAY Julien HP BTP – Auber93 FRA ‘
83 * BOL Cees Rabobank Development Team NED ‘
84 WISNIOWSKI Lukasz Etixx Quick Step POL ‘
85 * REUTTER Sven Stölting Service Group GER ‘
86 REZA Kévin FDJ FRA ‘
87 ANTOMARCHI Julien Roubaix Métropole Européenne FRA 19’03”
88 LOBATO Juan José Movistar Team ESP 20’05”
89 MAISON Jérémy FDJ FRA ‘
90 PERICHON Pierre-Luc Fortuneo Vital Concept FRA 21’56”
91 HUTAROVICH Yauheni Fortuneo Vital Concept BLR ‘
92 MARTINELLI Davide Etixx Quick Step ITA ‘
93 SINNER Benoît Armée de Terre FRA ‘
94 * BACKOFEN Moritz Stölting Service Group GER ‘
95 PEREIRA Florent Roubaix Métropole Européenne FRA ‘
96 * GRELLIER Fabien Direct Energie FRA ‘
97 DUMOULIN Samuel AG2R la Mondiale FRA ‘
98 * PETERS Nans Equipe de France Espoirs FRA ‘
99 VEUCHELEN Frederik Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
100 DOMONT Axel AG2R la Mondiale FRA ‘
101 * FERASSE Thibault Armée de Terre FRA ‘
102 BARBIER Rudy Roubaix Métropole Européenne FRA ‘
103 * SCHÄPPI Martin Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
104 BODIOT Alexis Armée de Terre FRA ‘
105 * LENDERINK Peter Rabobank Development Team NED ‘
106 * BAUHAUS Phil Bora-Argon 18 GER ‘
107 SELIG Rudiger Bora Argon 18 GER ‘
108 LANG Pirmin IAM Cycling SUI ‘
109 * SPENGLER Lukas Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
110 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
111 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM LTU ‘
112 COURTEILLE Arnaud FDJ FRA ‘
113 * MANZIN Lorrenzo FDJ FRA ‘
114 * KOWALSKI Dylan Roubaix Métropole Européenne FRA ‘
115 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal BEL ‘
116 DE BACKER Bert Team Giant Alpecin BEL ‘
117 * BARBIER Pierre Roubaix Métropole Européenne FRA 32’12”
118 GIRAUD Benjamin Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
119 * ALAPHILIPPE Bryan Armée de Terre FRA ‘
120 LAMMERTINK Steven Team Lotto NL – Jumbo NED ‘

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 * OOMEN Sam Team Giant Alpecin NED les 464,2 km en 11h21’03” (moy. 40,89 km/h)
2 LATOUR Pierre AG2R la Mondiale FRA 05”
3 DE CLERCQ Bart Lotto Soudal BEL 07”
4 MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert FRA 11”
5 * GAUDU David Equipe de France Espoirs FRA ‘
6 CALMEJANE Lilian Direct Energie FRA 43”
7 KONRAD Patrick Bora Argon 18 AUT ‘
8 GENIEZ Alexandre FDJ FRA ‘
9 HARDY Romain Cofidis Solutions Crédits FRA 45”
10 LEVARLET Guillaume HP BTP – Auber93 FRA ‘
11 MONFORT Maxime Lotto Soudal BEL ‘
12 FEILLU Brice Fortuneo Vital Concept FRA ‘
13 * VINCENT Léo Equipe de France Espoirs FRA ‘
14 * FRANKINY Kilian Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
15 DEVENYNS Dries IAM Cycling BEL ‘
16 MOLARD Rudy Cofidis Solutions Crédits FRA 48”
17 PEDRERO Antonio Movistar Team ESP ‘
18 WYSS Marcel IAM Cycling SUI 50”
19 ROSSETTO Stéphane Cofidis Solutions Crédits FRA 02’13”
20 JUNGELS Bob Etixx Quick Step LUX 03’30”
21 MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
22 GESINK Robert Team Lotto NL – Jumbo NED ‘
23 BOUET Maxime Etixx Quick Step FRA ‘
24 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED ‘
25 SOLER Marc Movistar Team ESP 05’08”
26 MAGER Christian Stölting Service Group GER 05’37”
27 * PARET PEINTRE Aurélien Equipe de France Espoirs FRA ‘
28 ARCAS Jorge Movistar Team ESP ‘
29 MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED ‘
30 CHEVRIER Clément IAM Cycling FRA ‘
31 * MÜLLER Patrick Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
32 DI GREGORIO Rémy Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
33 SORENSEN Chris Anker Fortuneo Vital Concept DEN ‘
34 * LE TURNIER Mathias Equipe de France Espoirs FRA ‘
35 TUSVELD Martijn Team Giant Alpecin NED ‘
36 VIMPERE Théo HP BTP – Auber93 FRA ‘
37 * MADOUAS Valentin Equipe de France Espoirs FRA ‘
38 * HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED ‘
39 VOECKLER Thomas Direct Energie FRA 05’43”
40 VENTOSO Francisco José Movistar Team ESP 10’23”
41 FERNANDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM ESP ‘
42 * POUILLY Felix Roubaix Métropole Européenne de FRA ‘
43 PFINGSTEN Christoph Bora Argon 18 GER ‘
44 MAINARD Jérôme Armée de Terre FRA ‘
45 ARMEE Sander Lotto Soudal BEL ‘
46 * VERMEULEN Alexey Team Lotto NL – Jumbo USA ‘
47 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale FRA ‘
48 DEGAND Thomas Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
49 BAGOT Yoann Cofidis Solutions Crédits FRA ‘
50 HOEKSTRA Jochem Team Giant Alpecin NED ‘
51 VERVAEKE Louis Lotto Soudal BEL 10’52”
52 SIMON Julien Cofidis Solutions Crédits FRA 11’20”
53 GOUAULT Pierre HP BTP – Auber93 FRA 12’06”
54 TRENTIN Matteo Etixx Quick Step ITA 13’27”
55 VAN GENECHTEN Jonas IAM Cycling BEL 13’37”
56 BATTAGLIN Enrico Team Lotto NL – Jumbo ITA ‘
57 CAMPENAERTS Victor Team Lotto NL – Jumbo BEL ‘
58 LE GAC Olivier FDJ FRA ‘
59 * KÄMNA Lennard Stölting Service Group GER ‘
60 THWAITES Scott Bora Argon 18 GBR ‘
61 * FRIESECKE Gian Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
62 * BUDDING Martjin Rabobank Development Team NED ‘
63 * DE VRIES Hartthijs Rabobank Development Team NED ‘
64 VAN EMDEN Jos Team Lotto NL – Jumbo NED ‘
65 VACHON Florian Fortuneo Vital Concept FRA ‘
66 LEBRETON Kévin Armée de Terre FRA ‘
67 GERARD Arnaud Fortuneo Vital Concept FRA ‘
68 CARAPAZ Richard Antonio Movistar Team ECU ‘
69 QUEMENEUR Perrig Direct Energie FRA ‘
70 COPPEL Jérôme IAM Cycling FRA ‘
71 BONNAFOND Guillaume AG2R la Mondiale FRA 14’53”
72 PERAUD Jean-Christophe AG2R la Mondiale FRA ‘
73 WALLAYS Jelle Lotto Soudal BEL 16’03”
74 SCHWARZMANN Michael Bora Argon 18 GER 16’46”
75 REZA Kévin FDJ FRA 16’52”
76 * BOL Cees Rabobank Development Team NED ‘
77 BILLE Gaëtan Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
78 HUPOND Thierry Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
79 GUAY Julien HP BTP – Auber93 FRA ‘
80 DE KORT Koen Team Giant Alpecin NED ‘
81 NAULEAU Bryan Direct Energie FRA 17’43”
82 ANTOMARCHI Julien Roubaix Métropole Européenne de FRA 19’13”
83 STAMSNIJDER Tom Team Giant Alpecin NED 19’58”
84 CORNU Jérémy Direct Energie FRA 20’08”
85 LOBATO Juan José Movistar Team ESP 20’15”
86 * REUTTER Sven Stölting Service Group GER 20’58”
87 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal BEL 21’56”
88 MAISON Jérémy FDJ FRA 22’01”
89 DUMOULIN Samuel AG2R la Mondiale FRA 22’06”
90 * MANZIN Lorrenzo FDJ FRA ‘
91 PERICHON Pierre-Luc Fortuneo Vital Concept FRA ‘
92 * LENDERINK Peter Rabobank Development Team NED ‘
93 * GRELLIER Fabien Direct Energie FRA ‘
94 LANG Pirmin IAM Cycling SUI ‘
95 * FERASSE Thibault Armée de Terre FRA ‘
96 * SPENGLER Lukas Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
97 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
98 COURTEILLE Arnaud FDJ FRA ‘
99 * KOWALSKI Dylan Roubaix Métropole Européenne de FRA ‘
100 TERPSTRA Niki Etixx Quick Step NED 23’18”
101 MARTINELLI Davide Etixx Quick Step ITA 24’03”
102 * SCHÄPPI Martin Equipe de Suisse Espoirs SUI 26’12”
103 PEREIRA Florent Roubaix Métropole Européenne de FRA ‘
104 * BACKOFEN Moritz Stölting Service Group GER ‘
105 VEUCHELEN Frederik Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
106 WISNIOWSKI Lukasz Etixx Quick Step POL 26’33”
107 HUTAROVICH Yauheni Fortuneo Vital Concept BLR 29’05”
108 DOMONT Axel AG2R la Mondiale FRA 30’38”
109 BARBIER Rudy Roubaix Métropole Européenne de FRA 31’41”
110 * BAUHAUS Phil Bora-GER19940708 Argon 18 GER 31’43”
111 DE BACKER Bert Team Giant Alpecin BEL 31’47”
112 SINNER Benoît Armée de Terre FRA ‘
113 SELIG Rudiger Bora Argon 18 GER ‘
114 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM LTU ‘
115 BODIOT Alexis Armée de Terre FRA ‘
116 * PETERS Nans Equipe de France Espoirs FRA ‘
117 LAMMERTINK Steven Team Lotto NL – Jumbo NED 36’28”
118 GIRAUD Benjamin Delko Marseille Provence KTM FRA 42’03”
119 * BARBIER Pierre Roubaix Métropole Européenne de FRA 45’03”
120 * ALAPHILIPPE Bryan Armée de Terre FRA ‘