Szwajcarka wygrała na ostatnim etapie i była najlepsza w klasyfikacji generalnej. Paulina Brzeźna-Bentkowska (MAT Atom Sobóka) najlepszą Polką.
Ostatni etap Tour de Pologne kobiet to 78km wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Zawodniczki miały do pokonania 6 premii górskich, w tym bardzo sztywny Gliczarów, gdzie nachylenie sięga 22%.
Start ostry w Poroninie był niemalże hasłem do ataków – jako pierwsza próbę podjęła Agnieszka Bacińska (MAT Atom Sobótka), ale peleton szybko ją złapał. Kolejna akcja była autorstwa Tatiany Riabczenko. Reprezentantka Ukrainy długo samotnie prowadziła, ale na podjeździe na koniec pierwszej rundy dogoniła ją Flavia Oliveira (BTC City Ljubljana). Za nimi w pogoń ruszyły Paulina Brzeźna-Bentkowska (MAT Atom Sobótka) i Jolanda Neff (Szwajcaria).
Dwie pary połączyły się na drugim podjeździe pod ścianę Bukovina. Tam też na ponowny atak zdecydowała się Oliveira. Dołączyła do niej Neff, a problemy miała Paulina Brzeźna-Bentkowska.
Na ostatnim podjeździe sytuacja się nie zmieniała – prowadziły Neff i Oliveira, a za nimi jechała samotna Riabchenko. Brzeźna-Bentkowska była na niezagrożonej, czwartej pozycji – to dawało jej tytuł najlepszej Polki.
Na finiszu dużo lepsza była Jolanda Neff (Szwajcaria), która wygrała dwa etapy i klasyfikację generalną. Flavia Oliveira (BTC City Ljubljana) była druga, a Riabchenko trzecia.
Wyniki ostatniego etapu
Zawodniczka | Nr start. | Team | Bon. | Czas | Kary | ||
1 | NEFF Jolanda | 44 | SWI | – 10s | 02h 24′ 46” | 20p | |
2 | OLIVEIRA Flavia | 24 | BTC | – 8s | + 00′ 02” | 19p | |
3 | RIABCHENKO Tetiana | 52 | UKR | – 7s | + 01′ 10” | 18p | |
4 | BRZEŹNA-BENTKOWSKA Paulina | 111 | MAT | – 1s | + 02′ 02” | 17p | |
5 | VYSOTSKA Ievgenia | 53 | UKR | + 04′ 26” | 16p | ||
6 | PALADIN Soraya | 15 | TOG | + 08′ 44” | 15p | ||
7 | BATAGELJ Polona | 21 | BTC | + 08′ 44” | 14p | ||
8 | LACH Marta | 114 | MAT | + 08′ 44” | 13p | ||
9 | LELEIVYTE Rasa | 1 | VAI | + 08′ 44” | 12p | ||
10 | RATAJCZAK Alicja | 95 | UKS | + 08′ 44” | 11p | ||
11 | GANTENBEIN Corina | 41 | SWI | + 08′ 44” | 10p | ||
12 | NERLO Aurela | 32 | POL | + 08′ 44” | 9p | ||
13 | KOLLER Nicole | 43 | SWI | + 08′ 44” | 8p | ||
14 | KELLER Alessandra | 42 | SWI | + 08′ 48” | 7p | ||
15 | BRZEŹNA Monika | 112 | MAT | + 08′ 48” | 6p | ||
16 | NESTI Nicole | 6 | VAI | + 08′ 55” | 5p | ||
17 | ŻUR Monika | 36 | POL | + 09′ 32” | 4p | ||
18 | WILKOS Katarzyna | 113 | MAT | + 09′ 38” | 3p | ||
19 | FRANCHI Elena | 3 | VAI | + 09′ 38” | 2p | ||
20 | KLEKOT Martyna | 101 | PAC | + 09′ 38” | 1p | ||
21 | IVANIUK Maryna | 56 | UKR | + 09′ 41” | |||
22 | PŁOSAJ Nikol | 93 | UKS | + 09′ 54” | |||
23 | KESEG STEVKOVA Janka | 71 | SVK | + 09′ 54” | |||
24 | STIRNEMANN Kathrin | 45 | SWI | + 10′ 35” | |||
25 | LAIZANE Lija | 4 | VAI | + 11′ 44” | |||
26 | NOSKOVA Nikola | 133 | DUK | + 12′ 11” | |||
27 | SHEKEL Olha | 54 | UKR | + 12′ 11” | |||
28 | RADZISZEWSKA Klaudia | 103 | PAC | + 12′ 14” | |||
29 | HOOGEBOOM Roos | 123 | BOG | + 12′ 14” | |||
30 | GENELEVA Tatyana | 63 | KAZ | + 12′ 16” | |||
31 | SOKOVNINA Natalya | 66 | KAZ | + 14′ 27” | |||
32 | DAL SANTO Nicole | 11 | TOG | + 14′ 37” | |||
33 | QUAGLIOTTO Nadia | 16 | TOG | + 14′ 37” | |||
34 | GORYCKA Paula | 122 | BOG | + 16′ 01” | |||
35 | SZYBIAK Ewelina | 31 | POL | + 16′ 45” | |||
36 | MIKULASKOVA Martina | 135 | DUK | + 18′ 24” | |||
37 | JUHASOVA Andrea | 72 | SVK | + 18′ 26” | |||
38 | BACIŃSKA Agnieszka | 116 | MAT | + 18′ 28” | |||
39 | KONONENKO Valeriya | 51 | UKR | + 19′ 17” | |||
40 | RADIONOVA Khrystyna | 55 | UKR | + 19′ 17” | |||
41 | PASTARNAK Viktoriya | 65 | KAZ | + 19′ 51” | |||
42 | POTAPOVA Faina | 64 | KAZ | + 20′ 17” | |||
43 | PEREKITKO Karolina | 104 | PAC | + 20′ 34” | |||
44 | ZIGART Urska | 22 | BTC | + 20′ 36” | |||
45 | AUSRINE Trebaite | 121 | BOG | + 20′ 36” | |||
46 | BREWIŃSKA Katarzyna | 105 | PAC | + 21′ 39” | |||
47 | PRZĘZAK Dorota | 33 | POL | + 22′ 47” | |||
48 | GARGELOVA Tereza | 82 | UNI | + 22′ 50” | |||
49 | ELSNER Tanja | 25 | BTC | + 26′ 17” | |||
50 | DĄBROWSKA Patrycja | 102 | PAC | + 26′ 36” | |||
51 | LORKOWSKA Patrycja | 35 | POL | + 26′ 39” | |||
52 | NAPIERALSKA Sabina | 92 | UKS | + 27′ 57” | |||
53 | JASEKOVA Tatiana | 75 | SVK | + 28′ 32” | |||
54 | JUHASOVA Zuzana | 73 | SVK | + 28′ 32” | |||
55 | LEONARDI Elena | 12 | TOG | + 28′ 32” | |||
56 | MINARIKOVA-SVECOVA Denisa | 84 | UNI | + 30′ 17” | |||
57 | MARIOTTO Sara | 13 | TOG | + 30′ 20” | |||
58 | MARTINI Alessia | 5 | VAI | + 30′ 20” | |||
59 | UMUTZHANOVA Makhabbat | 61 | KAZ | + 31′ 31” | |||
PŁOSZCZYCA Kamila | 94 | UKS | DNS | ||||
PLANICKOVA Eva | 134 | DUK | DNF | ||||
BAJGEROVA Nikola | 132 | DUK | DNF | ||||
HAVLIKOVA Pavla | 131 | DUK | DNF | ||||
HUMELT Weronika | 91 | UKS | DNF | ||||
ROTTEROVA Aneta | 85 | UNI | DNF | ||||
SEITOVA Zhanuya | 62 | KAZ | DNF |
Końcowa klasyfikacja generalna
Zawodniczka | Nr start. | Team | Czas | Strata | |
1 | NEFF Jolanda | 44 | SWI | 05h 37′ 11” | |
2 | OLIVEIRA Flavia | 24 | BTC | 05h 38′ 28” | + 01′ 17” |
3 | RIABCHENKO Tetiana | 52 | UKR | 05h 40′ 40” | + 03′ 29” |
4 | BRZEŹNA-BENTKOWSKA Paulina | 111 | MAT | 05h 42′ 09” | + 04′ 58” |
5 | VYSOTSKA Ievgenia | 53 | UKR | 05h 44′ 44” | + 07′ 33” |
6 | LELEIVYTE Rasa | 1 | VAI | 05h 49′ 04” | + 11′ 53” |
7 | PALADIN Soraya | 15 | TOG | 05h 49′ 16” | + 12′ 05” |
8 | BATAGELJ Polona | 21 | BTC | 05h 49′ 22” | + 12′ 11” |
9 | RATAJCZAK Alicja | 95 | UKS | 05h 51′ 50” | + 14′ 39” |
10 | BRZEŹNA Monika | 112 | MAT | 05h 53′ 29” | + 16′ 18” |
11 | GANTENBEIN Corina | 41 | SWI | 05h 53′ 30” | + 16′ 19” |
12 | KLEKOT Martyna | 101 | PAC | 05h 53′ 59” | + 16′ 48” |
13 | KOLLER Nicole | 43 | SWI | 05h 56′ 07” | + 18′ 56” |
14 | SZYBIAK Ewelina | 31 | POL | 05h 56′ 49” | + 19′ 38” |
15 | NOSKOVA Nikola | 133 | DUK | 05h 57′ 00” | + 19′ 49” |
16 | GENELEVA Tatyana | 63 | KAZ | 05h 57′ 39” | + 20′ 28” |
17 | KELLER Alessandra | 42 | SWI | 05h 57′ 44” | + 20′ 33” |
18 | ŻUR Monika | 36 | POL | 05h 59′ 18” | + 22′ 07” |
19 | LACH Marta | 114 | MAT | 06h 00′ 05” | + 22′ 54” |
20 | WILKOS Katarzyna | 113 | MAT | 06h 00′ 43” | + 23′ 32” |
21 | NERLO Aurela | 32 | POL | 06h 04′ 00” | + 26′ 49” |
22 | PŁOSAJ Nikol | 93 | UKS | 06h 04′ 02” | + 26′ 51” |
23 | KESEG STEVKOVA Janka | 71 | SVK | 06h 04′ 47” | + 27′ 36” |
24 | FRANCHI Elena | 3 | VAI | 06h 04′ 53” | + 27′ 42” |
25 | STIRNEMANN Kathrin | 45 | SWI | 06h 06′ 04” | + 28′ 53” |
26 | RADZISZEWSKA Klaudia | 103 | PAC | 06h 07′ 55” | + 30′ 44” |
27 | IVANIUK Maryna | 56 | UKR | 06h 09′ 18” | + 32′ 07” |
28 | NESTI Nicole | 6 | VAI | 06h 09′ 45” | + 32′ 34” |
29 | SOKOVNINA Natalya | 66 | KAZ | 06h 10′ 11” | + 33′ 00” |
30 | LAIZANE Lija | 4 | VAI | 06h 11′ 33” | + 34′ 22” |
31 | SHEKEL Olha | 54 | UKR | 06h 11′ 35” | + 34′ 24” |
32 | HOOGEBOOM Roos | 123 | BOG | 06h 12′ 13” | + 35′ 02” |
33 | QUAGLIOTTO Nadia | 16 | TOG | 06h 14′ 14” | + 37′ 03” |
34 | RADIONOVA Khrystyna | 55 | UKR | 06h 14′ 42” | + 37′ 31” |
35 | POTAPOVA Faina | 64 | KAZ | 06h 16′ 36” | + 39′ 25” |
36 | DAL SANTO Nicole | 11 | TOG | 06h 17′ 02” | + 39′ 51” |
37 | AUSRINE Trebaite | 121 | BOG | 06h 18′ 08” | + 40′ 57” |
38 | JUHASOVA Andrea | 72 | SVK | 06h 18′ 32” | + 41′ 21” |
39 | MIKULASKOVA Martina | 135 | DUK | 06h 19′ 06” | + 41′ 55” |
40 | KONONENKO Valeriya | 51 | UKR | 06h 19′ 08” | + 41′ 57” |
41 | PEREKITKO Karolina | 104 | PAC | 06h 21′ 05” | + 43′ 54” |
42 | BACIŃSKA Agnieszka | 116 | MAT | 06h 21′ 13” | + 44′ 02” |
43 | ZIGART Urska | 22 | BTC | 06h 22′ 59” | + 45′ 48” |
44 | PASTARNAK Viktoriya | 65 | KAZ | 06h 23′ 07” | + 45′ 56” |
45 | PRZĘZAK Dorota | 33 | POL | 06h 23′ 09” | + 45′ 58” |
46 | GARGELOVA Tereza | 82 | UNI | 06h 23′ 54” | + 46′ 43” |
47 | BREWIŃSKA Katarzyna | 105 | PAC | 06h 24′ 27” | + 47′ 16” |
48 | GORYCKA Paula | 122 | BOG | 06h 26′ 45” | + 49′ 34” |
49 | UMUTZHANOVA Makhabbat | 61 | KAZ | 06h 27′ 45” | + 50′ 34” |
50 | NAPIERALSKA Sabina | 92 | UKS | 06h 31′ 05” | + 53′ 54” |
51 | LEONARDI Elena | 12 | TOG | 06h 31′ 35” | + 54′ 24” |
52 | JUHASOVA Zuzana | 73 | SVK | 06h 31′ 57” | + 54′ 46” |
53 | MINARIKOVA-SVECOVA Denisa | 84 | UNI | 06h 32′ 05” | + 54′ 54” |
54 | DĄBROWSKA Patrycja | 102 | PAC | 06h 32′ 29” | + 55′ 18” |
55 | JASEKOVA Tatiana | 75 | SVK | 06h 32′ 33” | + 55′ 22” |
56 | MARTINI Alessia | 5 | VAI | 06h 33′ 16” | + 56′ 05” |
57 | ELSNER Tanja | 25 | BTC | 06h 35′ 26” | + 58′ 15” |
58 | MARIOTTO Sara | 13 | TOG | 06h 37′ 45” | + 01h 00′ 34” |
59 | LORKOWSKA Patrycja | 35 | POL | 06h 59′ 03” | + 01h 21′ 52” |