Fot. Marek Bala / naszosie.pl

Tour de Pologne z roku na rok staje się coraz bardziej prestiżową imprezą sportową. Jak organizację tegorocznej – 73. edycji wyścigu oceniają kolarze i ich ekipy? Swoimi spostrzeżeniami podzielili się zawodnicy i dyrektorzy sportowi teamu Trek-Segafredo.

Największe wydarzenie kolarskie w Polsce staje się coraz istotniejszym punktem sportowego kalendarza nie tylko w kraju, ale i na świecie. Świadczy o tym grono znaczących nazwisk na liście startowej, powiększające się z roku na rok.

– Z biegiem lat Tour de Pologne stało się jednym z najlepszych wyścigów, porównywanym do Tour de France. W tym roku obecnych było tu kilku młodych top-spenderów, obiecujących zawodników jak np. Caleb Ewan czy Fernando Rendon Gaviria. Nasz team na ten start również dysponował bardzo dobrymi kolarzami, m.in. Niccolo Bonifazio – zwycięzcą 3 etapu Zawiercie-Nowy Sącz czy Fabio Felline, który w imponujący sposób zakończył morderczy etap 5 na czwartej pozycji – mówi Dirk Demol, dyrektor sportowy Trek-Segafredo.

Inne godne pochwały elementy wyścigu zauważają pozostali członkowie teamu.

– Z punktu widzenia organizacyjnego jest to naprawdę świetnie zaplanowany i zrealizowany wyścig. Dobrze przygotowane drogi, przemyślany plan poszczególnych etapów, szczegółowy i klarowny harmonogram, wysokiej klasy hotele i smaczne jedzenie. Organizację tego sportowego wydarzenia oceniłbym więc bardzo wysoko – powiedział Luc Meersman, drugi dyrektor sportowy teamu Trek-Segafredo.

– Co ciekawe, Tour de Pologne od innych wyścigów odróżnia jedna rzecz, co uważam, za bardzo sprytne i korzystne z perspektywy atrakcyjności imprezy działanie. Otóż inaczej niż ma to miejsce choćby w przypadku Tour de France, w Polsce końcowe kilometry etapów stanowią okrążenia w miastach, dzięki czemu kibice mają z zawodnikami znacznie bardziej bezpośredni kontakt. Takie rozwiązanie sprawia, że publika ma czas, by bliżej przyjrzeć się zawodnikom biorącym udział w wyścigu. I choć z pewnością jest to skomplikowane logistycznie, trzeba przyznać, że polskie służby i organizatorzy radzą sobie z tym wyjątkowo dobrze i sprawnie. Dzięki nim panuje porządek – dodaje Meersman.

Jego słowa potwierdzają także biorący udział w wyścigu kolarze.

– Tour de Pologne to naprawdę doskonale zorganizowany wyścig. Z mojego punktu widzenia bardzo istotne są kwestie techniczne, a więc dobrze przygotowane drogi, płynny przepływ i klarowność informacji. Pod tym względem TdP zostało świetnie zaplanowane – mówi Niccolo Bonifazio, zawodnik Trek-Segafredo, zwycięzca 3 etapu tegorocznego wyścigu.

Publiczność na medal

Duże sportowe wydarzenie to nie tylko rywalizacja profesjonalistów, ale i emocje kibiców. Jak się okazuje, wśród kolarzy polscy kibice cieszą się wyjątkowo dużym uznaniem.

– Jestem w Polsce już po raz czwarty i za każdym razem cieszę się, że mogę tu być. Kibice na starcie i mecie dają nam duże wsparcie. Podczas polskiego wyścigu jest ich bardzo wielu. Widać ich na każdym kroku. Dopingują zawodników bardzo gorąco, ale są przy tym uprzejmi i wyważeni. To bardzo istotne, bo takie zachowanie nie rozprasza kolarzy, nie utrudnia im jazdy. W innych krajach takie sytuacja nie są niczym wyjątkowym – krzyczący i biegający kibice bywają utrapieniem dla zawodników i organizatorów. Tymczasem w Polsce fani zarówno podczas trwania wyścigu, jak i poza nim, w bezpośrednim kontakcie z zawodnikami są zawsze mili, uprzejmi i kulturalni. Nie domagają się uwagi lub pamiątek od zawodników, ale z uśmiechem i taktownie o nie proszą – zauważa Luc Meersman.

Podobne odczucia mają kolarze.

– W Polsce jestem już po raz szósty, więc moje doświadczenie jest naprawdę duże. Ta wizyta jest dla mnie sporą przyjemnością, ponieważ zawsze czeka tu na nas dużo miłych i uśmiechniętych ludzi – tłumaczy Fumiyuki Beppu, kolarz Trek-Segafredo – Sam kraj też bardzo się zmienia i z roku na rok pięknieje – dodaje wyjątkowo lubiany przez naszych kibiców zawodnik z Japonii.

Informacja prasowa

Poprzedni artykułFlavia Oliveira wygrywa jazdę indywidualną na czas Tour de Pologne kobiet
Następny artykułRelacja na żywo z trzeciego etapu Tour de Pologne kobiet
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments