Team Sky / teamsky.com

Zwycięstwem Chrisa Froome’a zakończył się 8 etap Tour de France. Brytyjczyk został też nowym liderem.

Ósmy etap wielkiej pętli stał pod znakiem najsławniejszych pirenejskich przełęczy. Kolarze mieli do pokonania 184 kilometry w bardzo ciężkim terenie. Ostatnie 100 kilometrów stało pod znakiem wielkich gór – Col du Tourmalet, Hourquette di Ancizan, Col de Val Louron – Azet i Col du Peyresourde. Wszystko miało się jednak skończyć w równie słynnym Bagneres-De-Luchon.

Początek etapu był niezwykle niespokojny, bowiem wielu zawodników starało się zabrać do odjazdu. Ostatecznie jednak ucieczka uformowała się dopiero na podjeździe pod Tourmalet. Tam do przodu wyrwali się Rafał Majka (Tinkoff), Thibaut Pinot (FDJ) i Tony Martin (Etixx – Quickstep). Czołówka dość szybko zdołała zbudować 2 minuty przewagi, lecz peleton nie zamierzał jej opuszczać,gdyż strata Pinot w generalce do pozostałych liderów wynosiła jedynie 4 minuty.

Pierwsza góra nie tylko zakończyła walkę o miejsca w ucieczce, ale także spowodowała selekcję w grupie zasadniczej. Mocne tempo narzucane przez team Sky oderwało od peletonu takich kolarzy jak Vincenzo Nibali (Astana) czy Julien Alaphilippe (Etixx – Quickstep). Naturalnie problemy mial także lider Greg Van Avermaet (BMC).

Kolejne 50 kilometrów przebiegło dość spokojnie. Zmieniła się jedynie różnica pomiędzy czołówką i peletonem, która zmalała do minuty i 30 sekund.

U podnóża trzeciej wspinaczki bylo juz prawie pewne, że odjazd nie ma wiekszych szans powodzenia. Mając tego świadomość Majka postanowił przyspieszyć, lecz grupa Movistar dorwała mistrza Polski 42 kilometry przed metą. Tym samym stało się jasne, że o zwycięstwo etapowe powalczą faworyci. Ku uciesze polskich kibiców, na szczycie Azet, Rafał Majka zdołał jeszcze zająć trzecią pozycję, co dało mu koszulkę najlepszego górala.

Ostatnie wzniesienie – Col du Peyresourde, wniosło zarówno dodstkową selekcję od tyłu, jak i ożywienie w czubie. Na nowe rozwiązanie taktyczne zdecydowała się ekipa Sky, atakująca najpierw Sergio Henao, a dopiero kilkaset metrów dalej poprawiająca Chrisem Froomem. W momencie przyspieszenia Brytyjczyka, kolejne problemy miał Alberto Contador (Tinkoff).

Dość niespodziewanie, na zjazdach do mety zaatakował Chris Froome (Sky), który zdołał zdobyć kilkanaście sekund przewagi. Dodatkowym smaczkiem był styl, w jakim obrońca tytułu odjechał od pozostałych faworytów. Ostatecznie odważna akcja lidera niebiańskch dała mu zwycięstwo etapowe i koszulkę lidera. Drugi na metę wpadł Daniel Martin (Etixx – Quickstep), a trzeci był Joaquim Rodriguez (Katusha).

1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 4:57:33
2 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick Step 0:00:13
3 Joaquin Rodriguez Oliver (Esp) Team Katusha 0:00:13
4 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:13
5 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff 0:00:13
6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:00:13
7 Adam Yates (GBr) Orica – BikeExchange 0:00:13
8 Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Movistar Team 0:00:13
9 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:00:13
10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:13
11 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:13
12 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:13
13 Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida 0:00:13
14 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky 0:00:13
15 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Argon 18 0:01:41
16 Warren Barguil (Fra) Team Giant – Alpecin 0:01:41
17 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff 0:01:41
18 Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling 0:01:41
19 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:01:41
20 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 0:01:41
21 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale 0:01:41
22 Fränk Schleck (Lux) Trek – Segafredo 0:01:41
23 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha 0:01:41
24 Pierre Rolland (Fra) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:01:45
25 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:01:45
26 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:45
27 Sébastien Reichenbach (SUI) FDJ 0:02:55
28 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:04:10
29 George Bennett (NZl) Team LottoNL – Jumbo 0:04:12
30 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:04:12
31 Ion Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team 0:04:12
32 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept 0:05:31
33 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie 0:10:18
34 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:10:18
35 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek – Segafredo 0:10:18
36 Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky 0:10:18
37 Rafal Majka (Pol) Tinkoff 0:11:26
38 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:11:26
39 Alexis Vuillermoz (Fra) Ag2r La Mondiale 0:12:34
40 Steve Morabito (SUI) FDJ 0:13:25
41 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:13:25
42 Bartosz Huzarski (Pol) Bora – Argon 18 0:13:25
43 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:13:25
44 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:13:25
45 Ruben Plaza Molina (Esp) Orica – BikeExchange 0:13:25
46 Daniel Navarro Garcia (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:13:25
47 Georg Preidler (AUT) Team Giant – Alpecin 0:13:25
48 Tony Martin (GER) Etixx – Quick Step 0:13:25
49 Mathias Frank (SUI) IAM Cycling 0:13:25
50 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff 0:13:25
51 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:16:19
52 Daryl Impey (RSA) Orica – BikeExchange 0:16:19
53 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant – Alpecin 0:18:37
54 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team 0:20:54
55 Nelson Filipe Santos Simões Oliveira (Por) Movistar Team 0:20:54
56 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 0:21:24
57 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:22:33
58 Alberto Losada Alguacil (Esp) Team Katusha 0:24:09
59 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:25:14
60 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:25:42
61 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:25:42
62 Chris Anker Sørensen (Den) Fortuneo – Vital Concept 0:25:42
63 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:25:42
64 Martin Elmiger (SUI) IAM Cycling 0:25:42
65 Luis Angel Maté Mardones (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:25:42
66 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 0:25:42
67 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 0:25:42
68 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:25:54
69 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick Step 0:25:54
70 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling 0:25:54
71 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:25:54
72 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 0:25:54
73 Simon Gerrans (Aus) Orica – BikeExchange 0:25:54
74 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:25:54
75 Luke Durbridge (Aus) Orica – BikeExchange 0:25:54
76 Tony Gallopin (Fra) Lotto – Soudal 0:25:54
77 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:25:54
78 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:25:54
79 Patrick Konrad (AUT) Bora – Argon 18 0:25:54
80 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:25:54
81 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida 0:25:54
82 Michael Valgren (Den) Tinkoff 0:25:54
83 Christopher Juul-Jensen (Den) Orica – BikeExchange 0:25:54
84 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 0:25:54
85 Jan Barta (Cze) Bora – Argon 18 0:25:54
86 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:25:54
87 Marcus Burghardt (GER) BMC Racing Team 0:25:54
88 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:25:54
89 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:25:54
90 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida 0:25:54
91 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana Pro Team 0:25:54
92 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Movistar Team 0:25:54
93 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:29:32
94 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:32:48
95 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Argon 18 0:32:48
96 Reto Hollenstein (SUI) IAM Cycling 0:32:48
97 Jérémy Roy (Fra) FDJ 0:32:48
98 Marco Haller (AUT) Team Katusha 0:34:43
99 Fabian Cancellara (SUI) Trek – Segafredo 0:34:43
100 Roy Curvers (Ned) Team Giant – Alpecin 0:34:43
101 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:34:43
102 Lawson Craddock (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:34:43
103 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 0:34:43
104 Simon Geschke (GER) Team Giant – Alpecin 0:34:43
105 Markel Irizar Aranburu (Esp) Trek – Segafredo 0:34:43
106 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 0:34:43
107 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:34:43
108 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:34:43
109 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick Step 0:34:43
110 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:34:43
111 Michael Matthews (Aus) Orica – BikeExchange 0:34:43
112 Jesus Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 0:34:43
113 William Bonnet (Fra) FDJ 0:34:43
114 Andreas Schillinger (GER) Bora – Argon 18 0:34:43
115 Alex Howes (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:34:43
116 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:34:43
117 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:34:43
118 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 0:34:43
119 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 0:34:43
120 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale 0:34:43
121 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 0:34:43
122 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:34:43
123 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff 0:34:43
124 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff 0:34:43
125 Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick Step 0:34:43
126 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 0:34:43
127 Paul Martens (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:34:43
128 Paul Voß (GER) Bora – Argon 18 0:34:43
129 Mathew Hayman (Aus) Orica – BikeExchange 0:34:43
130 Michael Albasini (SUI) Orica – BikeExchange 0:34:43
131 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:34:43
132 Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:34:43
133 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling 0:34:43
134 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 0:34:43
135 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:34:43
136 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 0:34:43
137 Peter Sagan (Svk) Tinkoff 0:34:43
138 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:34:43
139 Angel Vicioso Arcos (Esp) Team Katusha 0:34:43
140 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre – Merida 0:34:43
141 Jérôme Cousin (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:34:43
142 Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick Step 0:39:24
143 Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick Step 0:39:24
144 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:39:24
145 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:39:24
146 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 0:39:24
147 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:39:24
148 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 0:39:24
149 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling 0:39:24
150 Marcel Kittel (GER) Etixx – Quick Step 0:39:24
151 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:39:24
152 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:39:24
153 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:39:24
154 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 0:39:24
155 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 0:39:24
156 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre – Merida 0:39:24
157 Cédric Pineau (Fra) FDJ 0:39:24
158 Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida 0:39:24
159 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick Step 0:39:24
160 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:39:24
161 Sam Bennett (Irl) Bora – Argon 18 0:39:24
162 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:39:24
163 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:39:24
164 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:39:24
165 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 0:39:24
166 Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida 0:39:24
167 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:39:24
168 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 0:39:24
169 Kristijan Koren (Slo) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:39:24
170 Borut Bozic (Slo) Cofidis Solutions Crédits 0:39:24
171 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:39:24
172 Florian Vachon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:39:24
173 Pierre-Luc Périchon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:39:24
174 Gregory Henderson (NZl) Lotto – Soudal 0:39:24
175 Jürgen Roelandts (Bel) Lotto – Soudal 0:39:24
176 Alexis Gougeard (Fra) Ag2r La Mondiale 0:39:24
177 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 0:39:24
178 Albert Timmer (Ned) Team Giant – Alpecin 0:39:24
179 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:39:24
180 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:39:24
181 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 0:39:24
182 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:39:24
183 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:39:24
184 Daniel McLay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 0:39:24
185 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:39:24
186 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:39:24
187 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:39:24
188 Matti Breschel (Den) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:39:24
189 Jens Debusschere (Bel) Lotto – Soudal 0:39:24
190 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 0:39:24
191 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 0:39:24
192 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 0:39:24
193 Lars Ytting Bak (Den) Lotto – Soudal 0:39:24
194 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:39:24
195 Shane Archbold (NZl) Bora – Argon 18 0:39:24
196 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:39:24
197 Bernhard Eisel (AUT) Dimension Data 0:39:24
DNF Michael Mørkøv (Den) Team Katusha

Klasyfikacja generalna:

1 Christopher Froome (GBr) Team Sky 39:13:04
2 Adam Yates (GBr) Orica – BikeExchange 0:00:16
3 Joaquin Rodriguez Oliver (Esp) Team Katusha 0:00:16
4 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick Step 0:00:17
5 Alejandro Valverde Belmonte (Esp) Movistar Team 0:00:19
6 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team 0:00:23
7 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:00:23
8 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:23
9 Romain Bardet (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:23
10 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:00:23
11 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky 0:00:23
12 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff 0:00:34
13 Louis Meintjes (RSA) Lampre – Merida 0:00:34
14 Warren Barguil (Fra) Team Giant – Alpecin 0:01:51
15 Pierre Rolland (Fra) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:01:55
16 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:01:55
17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha 0:02:00
18 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:02:08
19 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:02:31
20 Alberto Contador Velasco (Esp) Tinkoff 0:03:12
21 Sébastien Reichenbach (SUI) FDJ 0:03:16
22 Mikel Nieve Ituralde (Esp) Team Sky 0:04:35
23 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Argon 18 0:05:36
24 Domenico Pozzovivo (Ita) Ag2r La Mondiale 0:06:46
25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:08:59
26 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team 0:09:07
27 Fränk Schleck (Lux) Trek – Segafredo 0:09:14
28 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo – Vital Concept 0:09:33
29 Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling 0:10:19
30 Haimar Zubeldia Agirre (Esp) Trek – Segafredo 0:14:27
31 Mathias Frank (SUI) IAM Cycling 0:14:51
32 Alexis Vuillermoz (Fra) Ag2r La Mondiale 0:19:02
33 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:19:44
34 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:20:07
35 Mikel Landa Meana (Esp) Team Sky 0:21:25
36 Steve Morabito (SUI) FDJ 0:22:25
37 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant – Alpecin 0:23:51
38 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha 0:25:24
39 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx – Quick Step 0:25:58
40 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 0:26:15
41 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff 0:26:27
42 Georg Preidler (AUT) Team Giant – Alpecin 0:27:24
43 Peter Stetina (USA) Trek – Segafredo 0:27:26
44 Daryl Impey (RSA) Orica – BikeExchange 0:28:02
45 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Movistar Team 0:28:59
46 George Bennett (NZl) Team LottoNL – Jumbo 0:29:30
47 Tony Martin (GER) Etixx – Quick Step 0:30:52
48 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:31:06
49 Stef Clement (Ned) IAM Cycling 0:31:26
50 Rafal Majka (Pol) Tinkoff 0:31:57
51 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:32:32
52 Patrick Konrad (AUT) Bora – Argon 18 0:32:58
53 Daniel Navarro Garcia (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:33:00
54 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team 0:33:14
55 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:35:20
56 Luis Angel Maté Mardones (Esp) Cofidis Solutions Crédits 0:35:22
57 Bartosz Huzarski (Pol) Bora – Argon 18 0:35:38
58 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:38:40
59 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data 0:38:52
60 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:39:06
61 Ion Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team 0:39:06
62 Alberto Losada Alguacil (Esp) Team Katusha 0:39:12
63 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana Pro Team 0:39:35
64 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:40:50
65 Jan Bakelants (Bel) Ag2r La Mondiale 0:42:05
66 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team 0:44:03
67 Simon Geschke (GER) Team Giant – Alpecin 0:46:16
68 Lawson Craddock (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:46:52
69 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant – Alpecin 0:47:09
70 Martin Elmiger (SUI) IAM Cycling 0:48:01
71 Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:48:09
72 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre – Merida 0:48:30
73 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:48:43
74 Ruben Plaza Molina (Esp) Orica – BikeExchange 0:48:48
75 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team 0:48:51
76 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:48:53
77 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:50:15
78 Chris Anker Sørensen (Den) Fortuneo – Vital Concept 0:50:39
79 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team 0:52:27
80 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:52:54
81 Jan Polanc (Slo) Lampre – Merida 0:53:10
82 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie 0:53:34
83 Cyril Gautier (Fra) Ag2r La Mondiale 0:55:00
84 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling 0:55:10
85 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:56:23
86 Jérémy Roy (Fra) FDJ 0:59:35
87 Simon Gerrans (Aus) Orica – BikeExchange 0:59:59
88 Marcus Burghardt (GER) BMC Racing Team 1:00:00
89 Jan Barta (Cze) Bora – Argon 18 1:00:44
90 Michael Valgren (Den) Tinkoff 1:00:57
91 Anthony Roux (Fra) FDJ 1:01:05
92 Arthur Vichot (Fra) FDJ 1:01:20
93 Tony Gallopin (Fra) Lotto – Soudal 1:01:28
94 Kristijan Durasek (Cro) Lampre – Merida 1:01:37
95 Alex Howes (USA) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:01:42
96 Michael Schär (SUI) BMC Racing Team 1:04:14
97 Luka Pibernik (Slo) Lampre – Merida 1:04:22
98 Paul Voß (GER) Bora – Argon 18 1:04:34
99 Pierre-Luc Périchon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:04:41
100 Paul Martens (GER) Team LottoNL – Jumbo 1:04:43
101 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre – Merida 1:04:58
102 Nelson Filipe Santos Simões Oliveira (Por) Movistar Team 1:07:03
103 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling 1:07:41
104 Matti Breschel (Den) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:07:45
105 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team 1:07:59
106 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 1:08:05
107 Florian Vachon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:08:14
108 Luke Durbridge (Aus) Orica – BikeExchange 1:08:19
109 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 1:08:37
110 Reto Hollenstein (SUI) IAM Cycling 1:08:38
111 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 1:08:57
112 Markel Irizar Aranburu (Esp) Trek – Segafredo 1:09:38
113 Peter Sagan (Svk) Tinkoff 1:09:41
114 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 1:09:47
115 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data 1:10:10
116 Jasper Stuyven (Bel) Trek – Segafredo 1:10:11
117 Fabian Cancellara (SUI) Trek – Segafredo 1:10:12
118 Jürgen Roelandts (Bel) Lotto – Soudal 1:10:39
119 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:10:46
120 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:10:59
121 Michael Matthews (Aus) Orica – BikeExchange 1:11:28
122 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:11:28
123 Grégory Rast (SUI) Trek – Segafredo 1:11:40
124 William Bonnet (Fra) FDJ 1:11:40
125 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre – Merida 1:12:27
126 Jesus Herrada Lopez (Esp) Movistar Team 1:12:37
127 Mathew Hayman (Aus) Orica – BikeExchange 1:12:39
128 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 1:12:44
129 Roy Curvers (Ned) Team Giant – Alpecin 1:12:51
130 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:12:51
131 Michael Albasini (SUI) Orica – BikeExchange 1:13:07
132 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 1:13:09
133 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r La Mondiale 1:14:06
134 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 1:14:18
135 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 1:14:26
136 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling 1:14:51
137 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 1:15:04
138 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 1:15:25
139 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 1:15:33
140 Christopher Juul-Jensen (Den) Orica – BikeExchange 1:16:28
141 Angel Vicioso Arcos (Esp) Team Katusha 1:16:29
142 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:17:02
143 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick Step 1:17:32
144 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:17:36
145 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff 1:17:37
146 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo – Vital Concept 1:18:10
147 Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:18:35
148 Jérôme Cousin (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:18:39
149 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 1:19:16
150 Marcel Kittel (GER) Etixx – Quick Step 1:19:54
151 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:20:12
152 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 1:20:12
153 John Degenkolb (GER) Team Giant – Alpecin 1:20:16
154 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 1:20:44
155 Fabio Sabatini (Ita) Etixx – Quick Step 1:20:44
156 Petr Vakoc (Cze) Etixx – Quick Step 1:20:55
157 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 1:21:31
158 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 1:21:34
159 Jens Debusschere (Bel) Lotto – Soudal 1:21:41
160 Kristijan Koren (Slo) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 1:21:53
161 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Argon 18 1:22:11
162 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 1:22:21
163 Gregory Henderson (NZl) Lotto – Soudal 1:22:36
164 Yohann Gène (Fra) Direct Energie 1:22:56
165 Matteo Bono (Ita) Lampre – Merida 1:23:33
166 Vegard Breen (Nor) Fortuneo – Vital Concept 1:23:37
167 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:23:38
168 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant – Alpecin 1:23:40
169 Ian Stannard (GBr) Team Sky 1:23:41
170 Iljo Keisse (Bel) Etixx – Quick Step 1:23:49
171 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 1:24:18
172 Luke Rowe (GBr) Team Sky 1:24:18
173 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 1:24:20
174 Andreas Schillinger (GER) Bora – Argon 18 1:24:36
175 Borut Bozic (Slo) Cofidis Solutions Crédits 1:24:43
176 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 1:25:00
177 Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida 1:25:00
178 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data 1:25:18
179 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 1:25:48
180 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 1:25:55
181 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff 1:26:12
182 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 1:26:15
183 Daniel McLay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 1:26:16
184 Albert Timmer (Ned) Team Giant – Alpecin 1:26:28
185 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 1:27:12
186 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 1:28:00
187 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick Step 1:28:04
188 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 1:28:41
189 Marco Haller (AUT) Team Katusha 1:29:25
190 Cédric Pineau (Fra) FDJ 1:29:39
191 Alexis Gougeard (Fra) Ag2r La Mondiale 1:30:43
192 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 1:31:12
193 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 1:33:47
194 Bernhard Eisel (AUT) Dimension Data 1:33:50
195 Shane Archbold (NZl) Bora – Argon 18 1:34:41
196 Lars Ytting Bak (Den) Lotto – Soudal 1:49:25
197 Sam Bennett (Irl) Bora – Argon 18 1:53:20