Oesterreich-Rundfahrt / Foto Josef Vaishar

Ostatni etap padł łupem Frederika Backaerta z Wanty-Groupe Gobert.

Ostatni dzień zmagań w Austrii to pagórkowaty etap pomiędzy Bad Tatzmannsdorf a Wiedniem. Finisz znajdował się na szczycie Kahlenbergu, a łącznie do pokonania było 179.8km i 1553m w pionie.

Ucieczkę stworzyli po około 20km Nick Van Der Lijke (Roompot Oranje Peloton), Anthony Perez (Cofidis), Thomas Koep (Stölting), William Clarke (Drapac), Julien El Fares (Delko Marseille Provence KTM) i Jannik Steimle (Felbermayr – Simplon Wels). W peletonie kontrolę przejęła ekipa CCC Sprandi Polkowice, która broniła koszulki lidera Jana Hirta.

W końcówce peleton bardzo nadrabiał dystans, a w czołówce pozostali tylko najsilniejsi – Koep, Van Der Lijke, Clarke i Perez. 12km przed finiszem samotnego ataku spróbował kolarz Stölting, ale grupa okazała się silniejsza.

Na podjeździe pod Kahlenberg najpierw mocny atak przypuściła dwójka z ekipy Drapac, a ich przyspieszenie wykorzystał Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert). Belg oderwał się od rywali i samotnie przeciął linię mety. Na drugim miejscu dojechał Markus Eibegger (Felbermayr-Simplon Wels), a trzecim David Belda (Team Roth). Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice) dojechał w grupce Hiszpana i mógł cieszyć się z wygranej w klasyfikacji generalnej.

1 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 3:23:34
2 Markus Eibegger (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:00:09
3 David Belda Garcia (Esp) Team Roth 0:00:14
4 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:00:14
5 Clemens Fankhauser (AUT) Tirol Cycling Team 0:00:14
6 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:00:14
7 Rudy Molard (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:14
8 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:14
9 Patrick Schelling (SUI) Team Vorarlberg 0:00:14
10 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:14
11 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:14
12 Hermann Pernsteiner (AUT) Amplatz – BMC 0:00:24
13 Jacek Morajko (Pol) Wibatech – Fuji 0:00:35
14 Christian Mager (GER) Stölting Service Group 0:00:35
15 Jan Tratnik (Slo) Amplatz – BMC 0:00:35
16 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:00:35
17 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:35
18 Tim Kerkhof (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:35
19 Antwan Tolhoek (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:00:35
20 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling 0:00:35
21 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani – CSF 0:00:40
22 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 0:00:40
23 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani – CSF 0:00:54
24 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:00
25 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:01:11
26 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:01:12
27 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:01:12
28 Florian Bissinger (GER) WSA – Greenlife 0:01:15
29 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:22
30 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling 0:01:22
31 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 0:01:22
32 Sebastian Schönberger (AUT) Tirol Cycling Team 0:01:22
33 Helmut Trettwer (GER) WSA – Greenlife 0:01:25
34 Sebastian Baldauf (GER) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:01:25
35 Romain Hardy (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:48
36 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:01:48
37 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:01:59
38 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:01:59
39 Nicolas Baldo (Fra) Team Roth 0:01:59
40 Lennard Kämna (GER) Stölting Service Group 0:01:59
41 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:11
42 Peter Kusztor (Hun) Amplatz – BMC 0:02:11
43 Stephan Rabitsch (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:02:22
44 Matthias Krizek (AUT) Team Roth 0:02:26
45 Lukas Schlemmer (AUT) WSA – Greenlife 0:02:26
46 Aydar Zakarin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:02:49
47 Hans-Jörg Leopold (AUT) WSA – Greenlife 0:02:52
48 Andreas Umhaller (AUT) Amplatz – BMC 0:02:55
49 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:02:55
50 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:02:55
51 Andreas Graf (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:02:55
52 Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil 0:02:55
53 Jonas Tenbrock (GER) Stölting Service Group 0:03:07
54 Andreas Walzel (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:03:28
55 Daniel Lehner (AUT) Team Vorarlberg 0:03:28
56 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:03:28
57 Sven Reutter (GER) Stölting Service Group 0:03:42
58 Martin Weiss (AUT) Tirol Cycling Team 0:03:53
59 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:04:06
60 Clément Venturini (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:04:15
61 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:04:20
62 Patrick Jäger (AUT) Team Vorarlberg 0:05:07
63 Andi Bajc (Slo) Amplatz – BMC 0:05:07
64 Maximilian Kuen (AUT) Amplatz – BMC 0:05:07
65 Thierry Hupond (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:05:07
66 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:05:07
67 Quentin Pacher (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:05:07
68 Jan Sokol (AUT) WSA – Greenlife 0:05:07
69 Artur Ershov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:07
70 Stefan Poll (AUT) WSA – Greenlife 0:05:07
71 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:07
72 Alexander Serov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:07
73 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:05:07
74 Gavin Mannion (USA) Drapac Professional Cycling 0:05:35
75 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:05:51
76 Boris Dron (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:05:51
77 James McLaughlin (GBr) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:05:51
78 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:06:07
79 Josef Benetseder (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:06:07
80 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:06:09
81 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:06:40
82 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:06:40
83 Patrick Bosman (AUT) Tirol Cycling Team 0:06:40
84 Alexander Wachter (AUT) Tirol Cycling Team 0:06:40
85 Patrick Gamper (AUT) Tirol Cycling Team 0:06:40
86 Johannes Schinnagel (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:06:40
87 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 0:06:40
88 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling 0:06:55
89 Gerald Ciolek (GER) Stölting Service Group 0:06:59
90 Zsolt Der (Hun) Team Vorarlberg 0:07:23
91 Blazej Janiaczyk (Pol) Wibatech – Fuji 0:07:23
92 Sylwester Janiszewski (Pol) Wibatech – Fuji 0:07:23
93 Nicola Toffali (Ita) Team Roth 0:07:23
94 Bruno Pires (Por) Team Roth 0:07:23
95 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 0:07:23
96 Francesc Zurita (Esp) Team Vorarlberg 0:08:11
97 Markus Kopfauf (AUT) WSA – Greenlife 0:08:11
98 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko – Marseille Provence KTM 0:08:15
99 Luca Chirico (Ita) Bardiani – CSF 0:08:56
100 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani – CSF 0:09:18
101 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:09:20
102 Thomas Koep (GER) Stölting Service Group 0:09:27
103 Marcin Mrozek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:10:28
104 Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:10:28
105 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:10:28
106 Daniel Auer (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:10:28
107 Nicolas Winter (SUI) Team Vorarlberg 0:10:28
108 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg 0:10:33
109 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling 0:10:43
110 Jannik Steimle (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:10:43
111 Anthony Perez (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:10:48
DNF Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani – CSF
DNF Dariusz Batek (Pol) Wibatech – Fuji
DNS Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team

Klasyfikacja końcowa:

1 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi – Polkowice 30:52:09
2 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:01:17
3 Patrick Schelling (SUI) Team Vorarlberg 0:01:29
4 Delio Fernandez Cruz (Esp) Delko – Marseille Provence KTM 0:01:31
5 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:49
6 Hermann Pernsteiner (AUT) Amplatz – BMC 0:02:21
7 Markus Eibegger (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:03:21
8 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling 0:03:28
9 David Belda Garcia (Esp) Team Roth 0:03:46
10 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:04:19
11 Thomas Degand (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:04:48
12 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:05:54
13 Clemens Fankhauser (AUT) Tirol Cycling Team 0:06:10
14 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani – CSF 0:07:05
15 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:07:28
16 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 0:08:38
17 Sebastian Baldauf (GER) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:09:24
18 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling 0:09:32
19 Jan Tratnik (Slo) Amplatz – BMC 0:09:51
20 Christian Mager (GER) Stölting Service Group 0:10:02
21 Antwan Tolhoek (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:10:24
22 Rudy Molard (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:10:46
23 Nick Van Der Lijke (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:15:30
24 Stephan Rabitsch (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:15:32
25 Helmut Trettwer (GER) WSA – Greenlife 0:15:39
26 Florian Bissinger (GER) WSA – Greenlife 0:16:11
27 Jure Golcer (Slo) Adria Mobil 0:17:18
28 Leszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:17:56
29 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:18:20
30 Nicolas Baldo (Fra) Team Roth 0:18:39
31 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group 0:21:33
32 Sebastian Schönberger (AUT) Tirol Cycling Team 0:22:23
33 Gavin Mannion (USA) Drapac Professional Cycling 0:22:34
34 Dominik Hrinkow (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:24:48
35 Matthias Krizek (AUT) Team Roth 0:26:13
36 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:32:16
37 Aydar Zakarin (Rus) Gazprom – RusVelo 0:32:56
38 Etienne Van Empel (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:33:33
39 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:34:48
40 Hans-Jörg Leopold (AUT) WSA – Greenlife 0:36:06
41 Peter Kusztor (Hun) Amplatz – BMC 0:36:19
42 Lennard Kämna (GER) Stölting Service Group 0:36:37
43 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:36:42
44 Jacek Morajko (Pol) Wibatech – Fuji 0:37:32
45 Andi Bajc (Slo) Amplatz – BMC 0:37:37
46 Quentin Pacher (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:37:59
47 Romain Hardy (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:38:17
48 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth 0:40:07
49 Sven Reutter (GER) Stölting Service Group 0:40:18
50 Patrick Bosman (AUT) Tirol Cycling Team 0:41:06
51 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:41:39
52 Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:43:05
53 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani – CSF 0:43:18
54 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling 0:43:42
55 Stefan Poll (AUT) WSA – Greenlife 0:45:06
56 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team 0:45:34
57 Alessandro Vanotti (Ita) Astana Pro Team 0:47:09
58 Andreas Graf (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 0:47:25
59 Nicolas Winter (SUI) Team Vorarlberg 0:47:35
60 Clément Venturini (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:47:35
61 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Oranje Peloton 0:49:04
62 Julien El Farès (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:49:16
63 Thierry Hupond (Fra) Delko – Marseille Provence KTM 0:49:26
64 Bruno Pires (Por) Team Roth 0:49:48
65 Piotr Brozyna (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:49:51
66 Marcin Mrozek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:51:44
67 Anthony Perez (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:51:51
68 Alexander Serov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:52:22
69 Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team 0:52:28
70 Martin Weiss (AUT) Tirol Cycling Team 0:52:32
71 Gasper Katrasnik (Slo) Adria Mobil 0:53:01
72 Daniel Lehner (AUT) Team Vorarlberg 0:53:26
73 Maxat Ayazbayev (Kaz) Astana Pro Team 0:54:08
74 Francesc Zurita (Esp) Team Vorarlberg 0:54:45
75 Simone Sterbini (Ita) Bardiani – CSF 0:55:15
76 James McLaughlin (GBr) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:55:53
77 Andreas Umhaller (AUT) Amplatz – BMC 0:56:04
78 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:56:26
79 Johannes Schinnagel (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:56:27
80 Lukas Schlemmer (AUT) WSA – Greenlife 0:56:57
81 Andreas Walzel (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 0:57:18
82 Anthony Turgis (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:58:06
83 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani – CSF 0:58:43
84 Gorazd Per (Slo) Adria Mobil 0:58:48
85 Luca Chirico (Ita) Bardiani – CSF 0:59:13
86 Gerald Ciolek (GER) Stölting Service Group 0:59:23
87 Maximilian Kuen (AUT) Amplatz – BMC 0:59:27
88 Tim Kerkhof (Ned) Roompot – Oranje Peloton 1:00:14
89 Patryk Stosz (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 1:00:27
90 Jan Sokol (AUT) WSA – Greenlife 1:00:55
91 Thomas Koep (GER) Stölting Service Group 1:01:51
92 Artur Ershov (Rus) Gazprom – RusVelo 1:03:34
93 Alexander Wachter (AUT) Tirol Cycling Team 1:04:18
94 Andreas Hofer (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 1:04:39
95 Patrick Gamper (AUT) Tirol Cycling Team 1:05:14
96 Jonas Tenbrock (GER) Stölting Service Group 1:05:22
97 Jannik Steimle (GER) Team Felbermayr – Simplon Wels 1:06:08
98 Patrick Jäger (AUT) Team Vorarlberg 1:06:09
99 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg 1:08:05
100 Boris Dron (Bel) Wanty – Groupe Gobert 1:09:29
101 Sylwester Janiszewski (Pol) Wibatech – Fuji 1:10:07
102 William Clarke (Aus) Drapac Professional Cycling 1:11:10
103 Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko – Marseille Provence KTM 1:11:46
104 Nicola Toffali (Ita) Team Roth 1:11:57
105 Brad Evans (NZl) Drapac Professional Cycling 1:14:41
106 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 1:15:56
107 Zsolt Der (Hun) Team Vorarlberg 1:22:29
108 Blazej Janiaczyk (Pol) Wibatech – Fuji 1:24:03
109 Josef Benetseder (AUT) Hrinkow Advarics Cycleangteam 1:27:31
110 Daniel Auer (AUT) Team Felbermayr – Simplon Wels 1:29:38
111 Markus Kopfauf (AUT) WSA – Greenlife 1:33:05