Osterreich-Runfahrt

Zeszłoroczny wyścig Tour of Austria został zdominowany przez kolarzy aktualnie ścigających się w CCC Sprandi Polkowice. Wygrał go Victor de la Parte, trzeci był Jan Hirt, a klasyfikacja górska padła łupem Felixa Grossschartnera. W tym sezonie spośród tej trójki wystartuje jeden.

Liderem ekipy na austriacką etapówkę będzie Jan Hirt. Czech znakomicie jeżdżący po wysokich górach pokazał w Tour de Suisse, że jego dyspozycja rośnie i na długich podjazdach będzie go bardzo ciężko pokonać. Na najcięższych etapach będzie on mógł liczyć na wsparcie innych górali, takich jak Sylwester Szmyd, Adrian Honkisz, Marcin Mrożek czy też Leszek Pluciński.

W składzie znalazło się również dwóch orlików, medalistów niedawno zakończonych mistrzostw Polski w Świdnicy – Patryk Stosz (mistrz w jeździe indywidualnej) oraz Piotr Brożyna (brąz w wyścigu ze startu wspólnego).

Tegoroczny Tour of Austria (2-9 lipca) liczy siedem etapów plus prolog. Prolog jest bardzo nietypowy, gdyż jest to zaledwie 600-metrowa czasówka pod górę w Kitzbüheler Horn. Kolejne dwa etapy przeznaczone są dla sprinterów, a końcówka trzeciego prowadzi po krótkim, ale stromym podjeździe do Sonntagberg. Pierwszy z decydujących o klasyfikacji odcinków rozegrany zostanie 6 lipca (4.etap). Zakończy się on ponad 15-kilometrową wspinaczką na przełęcz Edelweissspitze (2554 m n.p.m.), oznaczoną kategorią HC. Wcześniej zawodnicy przetestują nogę również na dwóch wzniesieniach 3.kategorii. Odrobinę łatwiej, choć również bardzo ciężko będzie dzień później. Wtedy to kolarze zmierzą się z jedną górą, ale bardzo treściwą – Dobratsch (1742m n.p.m, kat. 1). Dojazd do niej jest płaski, a etap łącznie ma stosunkowo niewiele, bo 155 kilometrów. Można się zatem spodziewać, że tempo wspinaczki będzie ponadprzeciętne.

Finałowe dwa etapy nie będą już aż tak wymagające, ale również mogą  sprawić sporo trudności. Przedostatniego dnia zmagań do pokonania będą dwie premie górskie – 2. i 3.kategorii, a druga z nich będzie oddalona od mety o 34 kilometry. Na zakończenie wyścigu zaplanowano etap, który mógłby być nazwany sprinterskim, gdyby nie ostatnie 2 kilometry. Wznoszą się one na szczyt podwiedeńskiego wzgórza – Kahlenberg. Walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej będzie zatem trwać aż do ostatnich metrów.

Program wyścigu:

Prolog – Kitzbüheler Horn – Kitzbüheler Horn (0,6km)
Etap 1 – Innsbruck – Salzburg (186,7km)
Etap 2 – Mondsee – Steyr (194,3km)
Etap 3 – Stift Ardagger – Sonntagberg (179,7km)
Etap 4 – Rottenmann – Edelweißspitze (183,3km)
Etap 5 – Millstatt – Dobratsch (155km)
Etap 6 – Graz – Stegersbach (195,9km)
Etap 7 – Bad Tatzmannsdorf – Wien (187,8km)

Skład CCC Sprandi Polkowice na Tour of Austria (2-9.07.2016, 2.1): Jan Hirt, Marcin Mrożek, Leszek Pluciński, Sylwester Szmyd, Adrian Honkisz, Patryk Stosz, Piotr Brożyna

Informacja prasowa

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments