Elizabeth Armitstead (Boels – Dolmans Cycling Team) wygrała Aviva Womens Tour. Ostatni etap padł łupem Lotty Lepistö (Cervélo-Bigla Pro Cycling). Piąta była

W ostatnim dniu Aviva Womens Tour zawodniczki pokonywały dystans 133 kilometrów z Northampton do Kettering. Tradycyjnie już na trasie były dwa lotne finisze i dwie górskie premie.

aviva 5 etap

Na pierwszej lotnej premii trzy sekundy wywalczyła liderka Elizabeth Armitstead (Boels – Dolmans). Tuż przed podjazdem Newnham Hill z peletonu zaatakowało osiem zawodniczek: Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana), Elena Cecchini (Canyon SRAM Racing), Marta Bastianelli (Alé Cipollini), Molly Weaver (Team Liv-Plantur),  Loren Rowney (Orica – AIS), Lauren Kitchen (Hitec Products), Lotta Lepistö (Cervélo-Bigla Pro Cycling) i Janneke Ensing (Parkhotel Valkenburg).

Tempa ucieczki nie wytrzymała Rowney, a na górze podjazdu pierwsza zameldowała się nasza Eugenia Bujak. Przewaga szybko urosła do czterech minut, a wirtualną liderką była Weaver. Między prowadzącą grupą, a peletonem jechała Anna Plichta (BTC City Ljubljana).

Także drugi podjazd jako pierwsza przejechała Bujak, ale triumfatorką klasyfikacji górskiej została Katie Hall (UnitedHealthcare). Peleton mocniej nacisnął na pedały i 40 kilometrów przed metą miał już tylko niewiele ponad dwie minuty straty.

Kolejną lotną premię między sobą rozegrały harcowniczki, co było na rękę liderce wyścigu. 14 kilometrów przed metą siódemka miała tylko minutę przewagi.

Ucieczka nie dała za wygraną i między sobą rozegrała walkę o zwycięstwo. Najszybsza okazała się Lotta Lepistö (Cervélo-Bigla Pro Cycling). Druga była Marta Bastianelli (Alé Cipollini), a trzecia Elena Cecchini (Canyon SRAM Racing). Piąta finiszowała Eugenia Bujak.

Cały wyścig wygrała Elizabeth Armitstead (Boels – Dolmans). Małgorzata Jasińska (Alé Cipollini) w generalce zajęła wysokie, dwunaste miejsce.

Wyniki ostatniego etapu:

1 LEPISTÖ Lotta CBT 2:57:31
2 BASTIANELLI Marta ALE +0
3 CECCHINI Elena LPR +0
4 KITCHEN Lauren HPU +0
5 BUJAK Eugenia BTC +0
6 WEAVER Molly TLP +0
7 ENSING Janneke PHV +11
8 KIRCHMANN Leah TLP +15
9 D’HOORE Jolien WHT +15
10 VOS Marianne RBW +15
11 PIETERS Amy WHT +15
12 BARNES Alice DRP +15
13 GUTIERREZ RUIZ Sheyla CPC +15
14 ARMITSTEAD Elizabeth DLT +15
15 BUURMAN Eva PHV +15
16 FAHLIN Emilia ALE +15
17 MACKAIJ Floortje TLP +15
18 TREVISI Anna ALE +15
19 MOOLMAN-PASIO Ashleigh CBT +15
20 RADOTIC Mia BTC +15
21 HARRIS Nikki DLT +15
22 BARNES Hannah LPR +15
23 DIDERIKSEN Amalie DLT +15
24 JEULAND Pascale FUT +15
25 BRONZINI Giorgia WHT +15
26 SPRATT Amanda OGE +15
27 KING Danielle WHT +15
28 VAN DIJK Ellen DLT +15
29 POST Jermaine PHV +15
30 VILLUMSEN Linda UHC +15
31 RATTO Rossella CPC +15
32 WILD Kirsten HPU +15
33 JASINSKA Malgorzata ALE +15
34 MASSEY Laura DRP +15
35 SCANDOLARA Valentina CPC +15
36 DURRELL Rebeca DRP +15
37 LONGO BORGHINI Elisa WHT +15
38 JOHANSSON Emma WHT +15
39 HEINE Vita HPU +15
40 HOEKSMA Ilona PHV +15
41 GEORGE Jennifer DRP +15
42 SLIK Rozanne TLP +15
43 HALL Katharine UHC +15
44 CROMWELL Tiffany LPR +15
45 KOPPENBURG Clara CBT +15
46 WALKER Jessie GBR +15
47 KOSTER Anouska RBW +15
48 DUVAL Eugénie FUT +15
49 PLICHTA Anna BTC +15
50 TROMP Esra PHV +15
51 PAYTON Hannah DRP +15
52 LLOYD Manon GBR +15
53 TAYLOR Carlee TLP +15
54 MOBERG Emilie HPU +15
55 KNETEMANN Roxanne RBW +15
56 BLAAK Chantal DLT +15
57 VAN DEN BOS Jip PHV +15
58 SLAPPENDEL Iris UHC +15
59 AMIALIUSIK Alena LPR +15
60 TAGLIAFERRO Marta ALE +15
61 GUDERZO Tatiana HPU +15
62 SCHWEIZER Doris CPC +15
63 POOLEY Emma GBR +53
64 DEMAY Coralie FUT +58
65 COLEMAN Sophie DRP +1:06
66 GUARISCHI Barbara LPR +1:10
67 KLEIN Lisa CBT +1:30
68 MUSTONEN Sara TLP +15
69 PARK Annasley GBR +1:51
70 ROWNEY Loren OGE +15
71 MANLY Alexandra OGE +15
72 WILES Tayler OGE +2:20
73 ELVIN Gracie OGE +15
DNF BRENNAUER Lisa LPR
DNF TETRICK Alison CPC
DNF FRAPPORTI Simona HPU
DNS MAJERUS Christine DLT
DNS FOURNIER Roxane FUT
DNS BRAND Lucinda RBW

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 ARMITSTEAD Elizabeth DLT 16:00:39
2 MOOLMAN-PASIO Ashleigh CBT +11
3 LONGO BORGHINI Elisa WHT +13
4 VOS Marianne RBW +18
5 SPRATT Amanda OGE +20
6 KIRCHMANN Leah TLP +40
7 PIETERS Amy WHT +43
8 JOHANSSON Emma WHT +49
9 ELVIN Gracie OGE +50
10 MACKAIJ Floortje TLP +53
11 KING Danielle WHT +53
12 JASINSKA Malgorzata ALE +53
13 VAN DIJK Ellen DLT +53
14 HARRIS Nikki DLT +53
15 BRONZINI Giorgia WHT +1:00
16 CROMWELL Tiffany LPR +1:13
17 WEAVER Molly TLP +1:28
18 DIDERIKSEN Amalie DLT +1:52
19 AMIALIUSIK Alena LPR +2:00
20 BLAAK Chantal DLT +2:40
21 VILLUMSEN Linda UHC +3:41
22 HALL Katharine UHC +3:45
23 POST Jermaine PHV +3:52
24 BUJAK Eugenia BTC +4:20
25 BUURMAN Eva PHV +4:35
26 BARNES Alice DRP +5:14
27 BARNES Hannah LPR +5:20
28 KNETEMANN Roxanne RBW +5:20
29 ENSING Janneke PHV +5:23
30 RATTO Rossella CPC +5:23
31 MASSEY Laura DRP +5:23
32 KOSTER Anouska RBW +5:23
33 GUDERZO Tatiana HPU +5:35
34 CECCHINI Elena LPR +5:37
35 GUTIERREZ RUIZ Sheyla CPC +8:29
36 DUVAL Eugénie FUT +8:29
37 MANLY Alexandra OGE +8:29
38 PLICHTA Anna BTC +8:31
39 KOPPENBURG Clara CBT +8:38
40 SLIK Rozanne TLP +8:41
41 KITCHEN Lauren HPU +11:18
42 HEINE Vita HPU +13:00
43 LEPISTÖ Lotta CBT +14:05
44 D’HOORE Jolien WHT +14:54
45 POOLEY Emma GBR +16:12
46 WILES Tayler OGE +17:06
47 BASTIANELLI Marta ALE +17:28
48 FAHLIN Emilia ALE +17:48
49 DURRELL Rebeca DRP +17:51
50 PAYTON Hannah DRP +17:51
51 SCANDOLARA Valentina CPC +20:26
52 GEORGE Jennifer DRP +20:31
53 SCHWEIZER Doris CPC +20:58
54 HOEKSMA Ilona PHV +24:10
55 RADOTIC Mia BTC +24:10
56 WALKER Jessie GBR +24:10
57 TAGLIAFERRO Marta ALE +24:10
58 MUSTONEN Sara TLP +24:10
59 JEULAND Pascale FUT +24:10
60 TAYLOR Carlee TLP +24:10
61 SLAPPENDEL Iris UHC +24:10
62 TROMP Esra PHV +24:10
63 VAN DEN BOS Jip PHV +24:10
64 WILD Kirsten HPU +24:10
65 GUARISCHI Barbara LPR +25:05
66 MOBERG Emilie HPU +25:37
67 PARK Annasley GBR +25:46
68 ROWNEY Loren OGE +26:00
69 TREVISI Anna ALE +26:45
70 KLEIN Lisa CBT +28:34
71 DEMAY Coralie FUT +32:54
72 COLEMAN Sophie DRP +33:02
73 LLOYD Manon GBR +36:14