Foto: Tour de Suisse

Amerykanin z drużyny BMC, dzięki samotnemu atakowi 4,5 kilometra przed szczytem austriackiego lodowca Rettenbachferner, był najlepszy na królewskim odcinku szwajcarskiej “etapówki”. Koszulkę lidera przeżywającemu dziś moment słabości Wilco Keldermanowi (LottoNl-Jumbo) odebrał Warren Barguil (Giant-Alpecin). 

Królewski, czyli najtrudniejszy i najważniejszy dla losów klasyfikacji generalnej siódmy etap Wyścigu dookoła Szwajcarii, liczył aż 224 kilometry. Na końcu tego wymagającego dystansu znajdował się najprawdopodobniej najtrudniejszy podjazd w Europie – Rettenbachferner (10,1 km, 11 %).

Pierwotnie ucieczka dnia liczyła trzech zawodników: Antwan Tolhoek (Roompot-Oranje Peleton), Matthias Brandle (IAM) oraz Iljo Keisse (Etixx-Quick Step). Jednak po drodze odpadł zmęczony codziennym uciekaniem lider klasyfikacji górskiej Tolhoek. Mimo to Holender zapewnił sobie miano najlepszego górala w wyścigu.

Brandle i Keisse w momencie, gdy rozpoczynali podjazd pod Rettenbachferner mieli przewagę wynoszącą nieco ponad siedem minut. Już na początku wspinaczki zaczął odpadać Keisse i został doścignięty przez jedną z grupek 7 kilometrów przed metą. Z kolei Brandle wytrzymał do pięciu kilometrów przed metą.

Morderczy podjazd wyselekcjonował zaledwie kilkunastoosobową czołową grupkę, w której jechali między innymi Talansky, Barguil, Thomas, Migeul Angel Lopez i Rui Costa. Był w niej także Tejay van Garderen, który dokładnie 4,6 km przed kreską zdecydował się “na solo” ruszyć po etapowy triumf. Akcja ta zakończyła się powodzeniem, a w dodatku przyniosła mu awans w klasyfikacji generalnej z trzynastej lokaty na siódmą.

Dzięki dobrej jeździe i słabości Keldermana nowym liderem został Warren Barguil (Giant-Alpecin).

Na miejscach w pierwszej dziesiątce dojechali dwaj kolarze CCC Sprandi Polkowice – Jan Hirt i Victor de la Parte.

Wyniki siódmego etapu:

1 Tejay VAN GARDEREN USA BMC 6:26:13
2 Miguel Angel LOPEZ MORENO COL AST +16
3 Warren BARGUIL FRA TGA +16
4 Jarlinson PANTANO GOMEZ COL IAM +31
5 Andrew TALANSKY USA CPT +33
6 Simon SPILAK SLO KAT +43
7 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR LAM +49
8 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +49
9 Víctor DE LA PARTE ESP CCC +59
10 Jan HIRT CZE CCC +59
11 Geraint THOMAS GBR SKY +1:08
12 Frank SCHLECK LUX TFS +2:07
13 Wilco KELDERMAN NED TLJ +2:07
14 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +2:07
15 Jan POLANC SLO LAM +2:39
16 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +2:48
17 Pawel CIESLIK POL VAT +2:53
18 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +3:05
19 Matvey MAMYKIN RUS KAT +3:43
20 Hubert DUPONT FRA ALM +3:52
21 Sander ARMEE BEL LTS +3:58
22 Tiesj BENOOT BEL LTS +4:00
23 Natnael BERHANE ERI DDD +4:07
24 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +4:29
25 Riccardo ZOIDL AUT TFS +4:48
26 Peter STETINA USA TFS +5:22
27 Jordi SIMON CASULLERAS ESP VAT +6:00
28 Michael SCHÄR SUI BMC +6:51
29 Marcel WYSS SUI IAM +6:51
30 Leopold KONIG CZE SKY +7:39
31 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +8:08
32 Sergey LAGUTIN RUS KAT +8:45
33 Martin ELMIGER SUI IAM +9:13
34 Jorge ARCAS PENA ESP MOV +9:29
35 Nick VAN DER LIJKE NED ROP +10:17
36 Koen BOUWMAN NED TLJ +11:27
37 Huub DUYN NED ROP +11:27
38 Laurent PICHON FRA FDJ +11:27
39 Cédric PINEAU FRA FDJ +11:27
40 Bruno PIRES POR ROT +11:31
41 Danilo WYSS SUI BMC +11:41
42 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT +11:50
43 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +12:13
44 Michael MATTHEWS AUS OGE +12:15
45 Branislau SAMOILAU BLR CCC +12:47
46 Davide MALACARNE ITA AST +12:47
47 Simon GESCHKE GER TGA +12:47
48 Michal PODLASKI POL VAT +12:47
49 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +12:47
50 Michele SCARPONI ITA AST +12:51
51 Michael ALBASINI SUI OGE +12:51
52 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +12:53
53 Felix GROSSSCHARTNER AUT CCC +12:53
54 Ian BOSWELL USA SKY +12:53
55 Matthias BRANDLE AUT IAM +13:16
56 Bram TANKINK NED TLJ +13:24
57 Laurens TEN DAM NED TGA +13:45
58 Iljo KEISSE BEL EQS +13:45
59 Ruben ZEPUNTKE GER CPT +13:57
60 Adam STACHOWIAK POL VAT +14:06
61 Stijn DEVOLDER BEL TFS +14:06
62 Christian KNEES GER SKY +14:41
63 Jhonatan RESTREPO COL KAT +15:07
64 Dmitrii KOZONCHUK RUS KAT +15:07
65 Odd Christian EIKING NOR FDJ +15:07
66 Dylan TEUNS BEL BMC +15:07
67 Jonas KOCH GER VAT +15:07
68 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM +15:07
69 Matthias KRIZEK AUT ROT +15:51
70 Davide VILLELLA ITA CPT +15:51
71 Sam OOMEN NED TGA +16:00
72 Antwan TOLHOEK NED ROP +16:00
73 Kristijan DURASEK CRO LAM +16:00
74 Yukiya ARASHIRO JPN LAM +16:00
75 Valentin BAILLIFARD SUI ROT +16:12
76 Christopher JUUL JENSEN DEN OGE +16:26
77 Michel KREDER NED ROP +16:46
78 Mathew HAYMAN AUS OGE +16:58
79 Matti BRESCHEL DEN CPT +16:58
80 Andrea PASQUALON ITA ROT +16:58
81 Adrien NIYONSHUTI RWA DDD +16:58
82 Sébastien MINARD FRA ALM +17:45
83 Evgeny PETROV RUS TNK +18:01
84 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +18:48
85 Julien VERMOTE BEL EQS +18:48
86 Zdenek STYBAR CZE EQS +18:48
87 Michal GOLAS POL SKY +18:48
88 Maciej PATERSKI POL CCC +18:48
89 Gatis SMUKULIS LAT AST +18:48
90 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +18:48
91 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +18:48
92 Toms SKUJINS LAT CPT +18:48
93 Luke DURBRIDGE AUS OGE +19:05
94 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +19:15
95 Christophe RIBLON FRA ALM +19:22
96 Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR TGA +19:36
97 Sven erik BYSTRØM NOR KAT +19:36
98 Magnus Cort NIELSEN DEN OGE +19:36
99 Mario Jorge FARIA DA COSTA POR LAM +19:36
100 Fabian CANCELLARA SUI TFS +19:38
101 Pim LIGTHART NED LTS +20:20
102 Sam BEWLEY NZL OGE +20:59
103 Paul MARTENS GER TLJ +20:59
104 Jesse SERGENT NZL ALM +20:59
105 Grégory RAST SUI TFS +20:59
106 Jiri POLNICKY CZE VAT +21:25
107 Laurens DE VREESE BEL AST +21:45
108 Kévin REZA FRA FDJ +21:49
109 Sylwester SZMYD POL CCC +21:54
110 Philippe GILBERT BEL BMC +22:33
111 Lukas JAUN SUI ROT +22:33
112 Colin STÜSSI SUI ROT +22:33
113 Martin KOHLER SUI ROT +22:33
114 Kristijan KOREN SLO CPT +22:33
115 Reinardt JANSE VAN RENSBURG RSA DDD +22:33
116 Nico BRÜNGGER SUI ROT +22:33
117 Silvan DILLIER SUI BMC +22:39
118 Simone PONZI ITA CCC +22:57
119 Matteo BONO ITA LAM +22:57
120 Sébastien TURGOT FRA ALM +23:00
121 Oliver ZAUGG SUI IAM +23:07
122 Tyler FARRAR USA DDD +23:24
123 Petr VAKOC CZE EQS +24:19
124 Yves LAMPAERT BEL EQS +24:19
125 Pieter WEENING NED ROP +24:24
126 Winner ANACONA GOMEZ COL MOV +24:44
127 Twan CASTELIJNS NED TLJ +24:50
128 Jasper STUYVEN BEL TFS +24:50
129 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +24:50
130 Kiel REIJNEN USA TFS +24:50
131 Jelle WALLAYS BEL LTS +25:24
132 Davide CIMOLAI ITA LAM +26:24
133 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +26:50
134 Alessandro VANOTTI ITA AST +27:52
135 Fernando GAVIRIA RENDON COL EQS +29:12
136 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG EQS +30:06
137 Jaroslaw MARYCZ POL CCC +31:03
138 Juraj SAGAN SVK TNK +33:30
139 Maciej BODNAR POL TNK +34:36
140 Peter SAGAN SVK TNK +34:36
DNF Oscar GATTO ITA TNK
DNF Pierre-Roger LATOUR FRA ALM
DNF Raymond KREDER NED ROP
DNF Berden DE VRIES NED ROP
DNF Kamil GRADEK POL VAT
DNS Amets TXURRUKA ESP OGE
DNS Jurgen ROELANDTS BEL LTS
DNS Dries DEVENYNS BEL IAM

Klasyfikacja generalna po siódmym etapie:

1 Warren BARGUIL FRA TGA 29:09:53
2 Miguel Angel LOPEZ MORENO COL AST +21
3 Andrew TALANSKY USA CPT +24
4 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +55
5 Jarlinson PANTANO GOMEZ COL IAM +1:06
6 Simon SPILAK SLO KAT +1:07
7 Tejay VAN GARDEREN USA BMC +1:31
8 Geraint THOMAS GBR SKY +1:36
9 Wilco KELDERMAN NED TLJ +1:39
10 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR LAM +1:55
11 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +4:44
12 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +5:00
13 Víctor DE LA PARTE ESP CCC +5:32
14 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +6:45
15 Pawel CIESLIK POL VAT +7:49
16 Jan POLANC SLO LAM +8:11
17 Tiesj BENOOT BEL LTS +9:06
18 Sander ARMEE BEL LTS +9:39
19 Natnael BERHANE ERI DDD +10:41
20 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +10:56
21 Jordi SIMON CASULLERAS ESP VAT +12:23
22 Frank SCHLECK LUX TFS +13:35
23 Felix GROSSSCHARTNER AUT CCC +18:22
24 Peter STETINA USA TFS +18:42
25 Michele SCARPONI ITA AST +19:21
26 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +20:27
27 Martin ELMIGER SUI IAM +20:46
28 Hubert DUPONT FRA ALM +21:49
29 Michael SCHÄR SUI BMC +24:29
30 Simon GESCHKE GER TGA +24:41
31 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT +25:53
32 Ian BOSWELL USA SKY +26:47
33 Matvey MAMYKIN RUS KAT +27:37
34 Koen BOUWMAN NED TLJ +28:10
35 Danilo WYSS SUI BMC +29:15
36 Petr VAKOC CZE EQS +29:33
37 Sergey LAGUTIN RUS KAT +31:35
38 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +33:02
39 Sam OOMEN NED TGA +33:17
40 Philippe GILBERT BEL BMC +36:44
41 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +38:24
42 Davide MALACARNE ITA AST +38:33
43 Christopher JUUL JENSEN DEN OGE +39:35
44 Jorge ARCAS PENA ESP MOV +39:47
45 Winner ANACONA GOMEZ COL MOV +39:54
46 Riccardo ZOIDL AUT TFS +40:56
47 Jan HIRT CZE CCC +40:59
48 Leopold KONIG CZE SKY +41:05
49 Marcel WYSS SUI IAM +41:05
50 Laurent PICHON FRA FDJ +42:06
51 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +42:23
52 Michael MATTHEWS AUS OGE +43:11
53 Bram TANKINK NED TLJ +44:21
54 Pim LIGTHART NED LTS +45:04
55 Odd Christian EIKING NOR FDJ +45:05
56 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +45:18
57 Michal GOLAS POL SKY +46:23
58 Cédric PINEAU FRA FDJ +46:24
59 Pieter WEENING NED ROP +46:52
60 Christian KNEES GER SKY +47:20
61 Branislau SAMOILAU BLR CCC +47:23
62 Maciej PATERSKI POL CCC +47:30
63 Huub DUYN NED ROP +47:30
64 Jonas KOCH GER VAT +48:44
65 Laurens TEN DAM NED TGA +49:16
66 Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR TGA +49:18
67 Silvan DILLIER SUI BMC +49:35
68 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +49:42
69 Christophe RIBLON FRA ALM +49:56
70 Antwan TOLHOEK NED ROP +50:01
71 Kristijan DURASEK CRO LAM +50:09
72 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM +50:32
73 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG EQS +50:49
74 Kristijan KOREN SLO CPT +51:05
75 Michael ALBASINI SUI OGE +51:08
76 Kévin REZA FRA FDJ +51:37
77 Dmitrii KOZONCHUK RUS KAT +51:50
78 Jhonatan RESTREPO COL KAT +52:55
79 Ruben ZEPUNTKE GER CPT +53:46
80 Nick VAN DER LIJKE NED ROP +54:08
81 Sven erik BYSTRØM NOR KAT +54:45
82 Zdenek STYBAR CZE EQS +55:26
83 Julien VERMOTE BEL EQS +55:41
84 Andrea PASQUALON ITA ROT +56:27
85 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +56:33
86 Matti BRESCHEL DEN CPT +56:38
87 Mathew HAYMAN AUS OGE +57:27
88 Adam STACHOWIAK POL VAT +57:34
89 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +57:39
90 Nico BRÜNGGER SUI ROT +58:05
91 Paul MARTENS GER TLJ +58:06
92 Dylan TEUNS BEL BMC +58:19
93 Iljo KEISSE BEL EQS +58:29
94 Yukiya ARASHIRO JPN LAM +59:27
95 Matthias KRIZEK AUT ROT +59:29
96 Jiri POLNICKY CZE VAT +59:46
97 Luke DURBRIDGE AUS OGE +1:00:23
98 Oliver ZAUGG SUI IAM +1:00:33
99 Matthias BRANDLE AUT IAM +1:01:16
100 Reinardt JANSE VAN RENSBURG RSA DDD +1:01:42
101 Fabian CANCELLARA SUI TFS +1:01:59
102 Sébastien MINARD FRA ALM +1:02:09
103 Bruno PIRES POR ROT +1:03:14
104 Jasper STUYVEN BEL TFS +1:04:39
105 Toms SKUJINS LAT CPT +1:04:52
106 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +1:05:04
107 Davide VILLELLA ITA CPT +1:05:08
108 Michel KREDER NED ROP +1:05:20
109 Sam BEWLEY NZL OGE +1:06:07
110 Michal PODLASKI POL VAT +1:06:15
111 Simone PONZI ITA CCC +1:06:15
112 Grégory RAST SUI TFS +1:06:18
113 Magnus Cort NIELSEN DEN OGE +1:06:52
114 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +1:07:49
115 Laurens DE VREESE BEL AST +1:08:56
116 Yves LAMPAERT BEL EQS +1:08:57
117 Mario Jorge FARIA DA COSTA POR LAM +1:10:02
118 Jelle WALLAYS BEL LTS +1:10:31
119 Fernando GAVIRIA RENDON COL EQS +1:13:43
120 Martin KOHLER SUI ROT +1:14:24
121 Evgeny PETROV RUS TNK +1:15:04
122 Peter SAGAN SVK TNK +1:15:11
123 Jesse SERGENT NZL ALM +1:16:08
124 Sébastien TURGOT FRA ALM +1:17:13
125 Gatis SMUKULIS LAT AST +1:17:59
126 Twan CASTELIJNS NED TLJ +1:18:03
127 Alessandro VANOTTI ITA AST +1:18:40
128 Juraj SAGAN SVK TNK +1:20:14
129 Sylwester SZMYD POL CCC +1:20:16
130 Adrien NIYONSHUTI RWA DDD +1:20:32
131 Stijn DEVOLDER BEL TFS +1:20:42
132 Jaroslaw MARYCZ POL CCC +1:21:07
133 Kiel REIJNEN USA TFS +1:21:37
134 Valentin BAILLIFARD SUI ROT +1:21:42
135 Colin STÜSSI SUI ROT +1:23:17
136 Matteo BONO ITA LAM +1:24:40
137 Tyler FARRAR USA DDD +1:24:47
138 Davide CIMOLAI ITA LAM +1:28:58
139 Lukas JAUN SUI ROT +1:33:16
140 Maciej BODNAR POL TNK +1:39:03