Etixx-Quickstep / © Tim De Waele

Argentyńczyk z Etixx-Quickstep był najszybszy po finiszu z peletonu. Liderem pozostał Peter Sagan (Tinkoff).

Podczas czwartego etapu do pokonania były 193 kilometry z Rheinfelden do Champagne. Na trasie znajdowały się jedna górska premia drugiej kategorii (na początku) oraz jedna trzeciej kategorii (której szczyt znajdował się niespełna 10 kilometrów przed metą). Profil wtorkowego etapu, dystans i fakt, że był on rozgrywany po trzech wymagających dniach rywalizacji, spowodował, że tempo było niskie, a peleton przyjechał na metę z bardzo dużym opóźnieniem.

W ucieczce dnia jechało czterech zawodników: Matthew Brammeier (Dimension Data), Jeremy Maison (FDJ), Nick van der Lijke (Roompot-Oranje Peleton) oraz Lukas Jaun (Team Roth). Ich przewaga przez wiele kilometrów utrzymywała się w granicach dwóch minut, ale gdy na czele peletonu pojawiła się ekipa Etixx-Quickstep i zaczęła pomagać Tinkoff w nadawaniu tempa różnica powoli zaczęła spadać.

Jako pierwszy z czołówki odpadł Jaun. Najpierw miał problem z dojściem do kolegów po błędzie na zakręcie, a po chwili odpuścił i 16km przed metą był już w peletonie. Pozostali ładnie współpracowali, rozdali między siebie punkty na premii górskiej i niedługo potem zostali złapani.

Na chaotycznym finiszu, w którym przeszkadzały ostre zakręty, znakomitą pracę wykonali kolarze Etixx-Quickstep. Rozprowadzający Fernando Gavirię Maximiliano Richeze pojechał w stylu Gerta Steegmansa i nie dał się wyprzedzić swojemu liderowi, który na metę wjechał niemal równo z Peterem Saganem (Tinkoff).

Wyniki czwartego etapu:

1 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG EQS 5:08:21
2 Fernando GAVIRIA RENDON COL EQS +0
3 Peter SAGAN SVK TNK +0
4 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +2
5 Jasper STUYVEN BEL TFS +2
6 Magnus Cort NIELSEN DEN OGE +2
7 Raymond KREDER NED ROP +2
8 Andrea PASQUALON ITA ROT +2
9 Jurgen ROELANDTS BEL LTS +2
10 Warren BARGUIL FRA TGA +2
11 Kévin REZA FRA FDJ +2
12 Reinardt JANSE VAN RENSBURG RSA DDD +2
13 Geraint THOMAS GBR SKY +2
14 Wilco KELDERMAN NED TLJ +2
15 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR LAM +2
16 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +2
17 Matti BRESCHEL DEN CPT +2
18 Miguel Angel LOPEZ MORENO COL AST +2
19 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +2
20 Pim LIGTHART NED LTS +2
21 Danilo WYSS SUI BMC +2
22 Sergey LAGUTIN RUS KAT +2
23 Sam OOMEN NED TGA +2
24 Michal GOLAS POL SKY +2
25 Michele SCARPONI ITA AST +2
26 Danny VAN POPPEL NED SKY +2
27 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +2
28 Jordi SIMON CASULLERAS ESP VAT +2
29 Simon GESCHKE GER TGA +2
30 Bram TANKINK NED TLJ +2
31 Laurens DE VREESE BEL AST +2
32 Víctor DE LA PARTE ESP CCC +2
33 Juraj SAGAN SVK TNK +2
34 Petr VAKOC CZE EQS +2
35 Michael MATTHEWS AUS OGE +2
36 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +2
37 Michael SCHÄR SUI BMC +2
38 Oscar GATTO ITA TNK +2
39 Tiesj BENOOT BEL LTS +2
40 Tejay VAN GARDEREN USA BMC +2
41 Tim WELLENS BEL LTS +2
42 Kamil GRADEK POL VAT +2
43 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +2
44 Jarlinson PANTANO GOMEZ COL IAM +2
45 Sébastien MINARD FRA ALM +2
46 Natnael BERHANE ERI DDD +2
47 Pierre-Roger LATOUR FRA ALM +2
48 Jhonatan RESTREPO COL KAT +2
49 Andrew TALANSKY USA CPT +2
50 Martin ELMIGER SUI IAM +2
51 Felix GROSSSCHARTNER AUT CCC +2
52 Sven erik BYSTRØM NOR KAT +2
53 Karel HNIK CZE VAT +2
54 Davide CIMOLAI ITA LAM +2
55 Simone PONZI ITA CCC +2
56 Laurent PICHON FRA FDJ +2
57 Simon SPILAK SLO KAT +2
58 Pawel CIESLIK POL VAT +2
59 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +2
60 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +2
61 Jan POLANC SLO LAM +2
62 Mathias FRANK SUI IAM +2
63 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +2
64 Silvan DILLIER SUI BMC +2
65 Christian KNEES GER SKY +2
66 Paul MARTENS GER TLJ +2
67 Yukiya ARASHIRO JPN LAM +2
68 Lars BOOM NED AST +2
69 Cédric PINEAU FRA FDJ +2
70 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +2
71 Michael ALBASINI SUI OGE +20
72 Michel KREDER NED ROP +23
73 Mathew HAYMAN AUS OGE +23
74 Jay MCCARTHY AUS TNK +23
75 Kiel REIJNEN USA TFS +26
76 Sam BEWLEY NZL OGE +28
77 Toms SKUJINS LAT CPT +31
78 Winner ANACONA GOMEZ COL MOV +31
79 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT +31
80 Ruben ZEPUNTKE GER CPT +31
81 Manuele BOARO ITA TNK +31
82 Johan LE BON FRA FDJ +31
83 Tiago MACHADO POR KAT +31
84 Odd Christian EIKING NOR FDJ +31
85 Hubert DUPONT FRA ALM +31
86 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +31
87 Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR TGA +31
88 Matthias KRIZEK AUT ROT +31
89 Philippe GILBERT BEL BMC +31
90 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +31
91 Sébastien TURGOT FRA ALM +31
92 Kanstantsin SIUTSOU BLR DDD +31
93 Kristijan DURASEK CRO LAM +31
94 Tyler FARRAR USA DDD +31
95 Oliver ZAUGG SUI IAM +31
96 Jonas KOCH GER VAT +31
97 Jan HIRT CZE CCC +31
98 Zdenek STYBAR CZE EQS +31
99 Peter STETINA USA TFS +31
100 Antwan TOLHOEK NED ROP +31
101 Adam STACHOWIAK POL VAT +31
102 Huub DUYN NED ROP +31
103 Dylan TEUNS BEL BMC +31
104 Laurens TEN DAM NED TGA +31
105 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +31
106 Frank SCHLECK LUX TFS +31
107 Pierre-Henri LECUISINIER FRA FDJ +31
108 Colin STÜSSI SUI ROT +31
109 Martin KOHLER SUI ROT +31
110 Alessandro VANOTTI ITA AST +31
111 Dries DEVENYNS BEL IAM +31
112 Sander ARMEE BEL LTS +31
113 Dmitrii KOZONCHUK RUS KAT +31
114 Koen BOUWMAN NED TLJ +31
115 Matthias BRANDLE AUT IAM +31
116 Matvey MAMYKIN RUS KAT +31
117 Jaroslaw MARYCZ POL CCC +31
118 Jiri POLNICKY CZE VAT +31
119 Kristijan KOREN SLO CPT +31
120 Jelle WALLAYS BEL LTS +31
121 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +31
122 Pieter WEENING NED ROP +31
123 Jay Robert THOMSON RSA DDD +31
124 Davide VILLELLA ITA CPT +31
125 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM +31
126 Riccardo ZOIDL AUT TFS +1:44
127 Amets TXURRUKA ESP OGE +1:44
128 Grégory RAST SUI TFS +1:44
129 Jesse SERGENT NZL ALM +1:44
130 Stijn DEVOLDER BEL TFS +1:44
131 Matt BRAMMEIER IRL DDD +1:46
132 Branislau SAMOILAU BLR CCC +1:46
133 Adrien NIYONSHUTI RWA DDD +1:46
134 Sylwester SZMYD POL CCC +1:46
135 Nick VAN DER LIJKE NED ROP +1:46
136 Twan CASTELIJNS NED TLJ +1:46
137 Ian BOSWELL USA SKY +1:46
138 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +1:46
139 Jorge ARCAS PENA ESP MOV +1:46
140 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +1:46
141 Ivan ROVNY RUS TNK +1:46
142 Damien GAUDIN FRA ALM +1:46
143 Yves LAMPAERT BEL EQS +1:55
144 Julien VERMOTE BEL EQS +1:55
145 Jérémy MAISON FRA FDJ +2:03
146 Luke DURBRIDGE AUS OGE +2:41
147 Christopher JUUL JENSEN DEN OGE +2:41
148 Mario Jorge FARIA DA COSTA POR LAM +3:22
149 Gatis SMUKULIS LAT AST +3:22
150 Davide MALACARNE ITA AST +3:25
151 Marcel WYSS SUI IAM +3:36
152 Berden DE VRIES NED ROP +3:49
153 Lieuwe WESTRA NED AST +3:49
154 Fabian CANCELLARA SUI TFS +3:49
155 Iljo KEISSE BEL EQS +3:49
156 Michal PODLASKI POL VAT +3:49
157 Maciej PATERSKI POL CCC +3:49
158 Nico BRÜNGGER SUI ROT +3:49
159 Bruno PIRES POR ROT +3:49
160 Valentin BAILLIFARD SUI ROT +3:49
161 Matteo BONO ITA LAM +3:49
162 Leopold KONIG CZE SKY +3:49
163 Cheng JI CHN TGA +3:49
164 Christophe RIBLON FRA ALM +6:27
165 Lukas JAUN SUI ROT +6:27
166 Jelle VANENDERT BEL LTS +6:27
167 Rodrigo CONTRERAS COL EQS +6:27
168 Maciej BODNAR POL TNK +6:27
169 Alex DOWSETT GBR MOV +6:27
170 Evgeny PETROV RUS TNK +6:27
DNS Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 Peter SAGAN Slovakia TNK 14:22:30
2 Jurgen ROELANDTS Belgium LTS +9
3 Silvan DILLIER Switzerland BMC +9
4 Maximiliano Ariel RICHEZE Argentina EQS +17
5 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI Spain MOV +19
6 Tim WELLENS Belgium LTS +20
7 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI Spain MOV +23
8 Wilco KELDERMAN Netherlands TLJ +23
9 Michael MATTHEWS Australia OGE +24
10 Geraint THOMAS Great Britain SKY +25
11 Simon GESCHKE Germany TGA +26
12 Pierre-Roger LATOUR France ALM +29
13 Martin ELMIGER Switzerland IAM +33
14 Jarlinson PANTANO GOMEZ Colombia IAM +34
15 Sergei CHERNETSKI Russia KAT +39
16 Andrew TALANSKY United States CPT +39
17 Petr VAKOC Czech Republic EQS +39
18 Tejay VAN GARDEREN United States BMC +41
19 Jhonatan RESTREPO Colombia KAT +44
20 Simon SPILAK Slovenia KAT +44
21 Vasil KIRYIENKA Belarus SKY +45
22 Sven erik BYSTRØM Norway KAT +47
23 Tiesj BENOOT Belgium LTS +47
24 Michal GOLAS Poland SKY +48
25 Mathias FRANK Switzerland IAM +49
26 Miguel Angel LOPEZ MORENO Colombia AST +50
27 Warren BARGUIL France TGA +50
28 Sam OOMEN Netherlands TGA +51
29 Rui Alberto FARIA DA COSTA Portugal LAM +51
30 Jasha SÜTTERLIN Germany MOV +53
31 Michele SCARPONI Italy AST +54
32 Manuele BOARO Italy TNK +56
33 Danilo WYSS Switzerland BMC +1:04
34 Michael SCHÄR Switzerland BMC +1:08
35 Cédric PINEAU France FDJ +1:10
36 Michael ALBASINI Switzerland OGE +1:13
37 Philippe GILBERT Belgium BMC +1:15
38 Tiago MACHADO Portugal KAT +1:33
39 Joseph Lloyd DOMBROWSKI United States CPT +1:35
40 Przemyslaw NIEMIEC Poland LAM +1:36
41 Kenny ELISSONDE France FDJ +1:39
42 Huub DUYN Netherlands ROP +1:41
43 Reto HOLLENSTEIN Switzerland IAM +1:47
44 Bertjan LINDEMAN Netherlands TLJ +1:47
45 Bram TANKINK Netherlands TLJ +1:49
46 Reinardt JANSE VAN RENSBURG South Africa DDD +2:05
47 Felix GROSSSCHARTNER Austria CCC +2:07
48 Zdenek STYBAR Czech Republic EQS +2:16
49 Oscar GATTO Italy TNK +2:16
50 Pim LIGTHART Netherlands LTS +2:21
51 Andrea PASQUALON Italy ROT +2:25
52 Matti BRESCHEL Denmark CPT +2:36
53 Sander ARMEE Belgium LTS +2:37
54 Paul MARTENS Germany TLJ +2:45
55 Pawel CIESLIK Poland VAT +3:06
56 Tom VAN ASBROECK Belgium TLJ +3:10
57 Jordi SIMON CASULLERAS Spain VAT +3:11
58 Mathew HAYMAN Australia OGE +3:11
59 Jay MCCARTHY Australia TNK +3:15
60 Natnael BERHANE Eritrea DDD +3:17
61 Víctor DE LA PARTE Spain CCC +3:31
62 Laurent PICHON France FDJ +3:43
63 Antwan TOLHOEK Netherlands ROP +3:50
64 Karel HNIK Czech Republic VAT +3:51
65 Tosh VAN DER SANDE Belgium LTS +3:54
66 Darwin ATAPUMA HURTADO Colombia BMC +3:58
67 Jan POLANC Slovenia LAM +4:01
68 Sergey LAGUTIN Russia KAT +4:03
69 Kanstantsin SIUTSOU Belarus DDD +4:06
70 Luke DURBRIDGE Australia OGE +4:14
71 Winner ANACONA GOMEZ Colombia MOV +4:14
72 Hubert DUPONT France ALM +4:18
73 Frank SCHLECK Luxembourg TFS +4:22
74 Odd Christian EIKING Norway FDJ +4:31
75 Dmitrii KOZONCHUK Russia KAT +4:33
76 Christopher JUUL JENSEN Denmark OGE +4:43
77 Matvey MAMYKIN Russia KAT +4:45
78 Ian BOSWELL United States SKY +5:10
79 Fabian CANCELLARA Switzerland TFS +5:17
80 David LOPEZ GARCIA Spain SKY +5:26
81 Jasper STUYVEN Belgium TFS +5:27
82 Jérémy MAISON France FDJ +5:35
83 Tobias LUDVIGSSON Sweden TGA +5:39
84 Kévin REZA France FDJ +5:43
85 Laurens DE VREESE Belgium AST +5:46
86 Juraj SAGAN Slovakia TNK +5:48
87 Christian KNEES Germany SKY +5:52
88 Jaroslaw MARYCZ Poland CCC +6:02
89 Dries DEVENYNS Belgium IAM +6:04
90 Magnus Cort NIELSEN Denmark OGE +6:06
91 Yukiya ARASHIRO Japan LAM +6:06
92 Dylan TEUNS Belgium BMC +6:08
93 Koen BOUWMAN Netherlands TLJ +6:14
94 Simone PONZI Italy CCC +6:14
95 Peter STETINA United States TFS +6:16
96 Kristijan KOREN Slovenia CPT +6:16
97 Jonas KOCH Germany VAT +6:21
98 Jean-Christophe PERAUD France ALM +6:21
99 Laurens TEN DAM Netherlands TGA +6:23
100 Adam STACHOWIAK Poland VAT +6:24
101 Toms SKUJINS Latvia CPT +6:27
102 Oliver ZAUGG Switzerland IAM +6:29
103 Pierre-Henri LECUISINIER France FDJ +6:33
104 Jiri POLNICKY Czech Republic VAT +6:33
105 Matthias KRIZEK Austria ROT +6:34
106 Danny VAN POPPEL Netherlands SKY +6:37
107 Sindre SKJOESTAD LUNKE Norway TGA +6:38
108 Maciej PATERSKI Poland CCC +6:46
109 Jan HIRT Czech Republic CCC +6:55
110 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS Spain MOV +7:01
111 Yves LAMPAERT Belgium EQS +7:20
112 Kristijan DURASEK Croatia LAM +7:22
113 Fernando GAVIRIA RENDON Colombia EQS +7:27
114 Davide MALACARNE Italy AST +7:27
115 Julien VERMOTE Belgium EQS +7:38
116 Nick VAN DER LIJKE Netherlands ROP +7:44
117 Amets TXURRUKA Spain OGE +7:52
118 Jelle WALLAYS Belgium LTS +8:03
119 Sam BEWLEY New Zealand OGE +8:04
120 Pieter WEENING Netherlands ROP +8:08
121 Ruben ZEPUNTKE Germany CPT +8:10
122 Raymond KREDER Netherlands ROP +8:20
123 Davide VILLELLA Italy CPT +8:21
124 Jay Robert THOMSON South Africa DDD +8:29
125 Ivan ROVNY Russia TNK +9:14
126 Jorge ARCAS PENA Spain MOV +9:24
127 Mario Jorge FARIA DA COSTA Portugal LAM +9:30
128 Sébastien MINARD France ALM +10:02
129 Christophe RIBLON France ALM +10:09
130 Matthias BRANDLE Austria IAM +11:00
131 Marcel WYSS Switzerland IAM +11:10
132 Nico BRÜNGGER Switzerland ROT +11:45
133 Johannes FRÖHLINGER Germany TGA +11:57
134 Branislau SAMOILAU Belarus CCC +13:12
135 Bruno PIRES Portugal ROT +13:29
136 Maciej BODNAR Poland TNK +14:08
137 Lars BOOM Netherlands AST +14:10
138 Kamil GRADEK Poland VAT +14:27
139 Johan LE BON France FDJ +14:31
140 Martin KOHLER Switzerland ROT +14:47
141 Davide CIMOLAI Italy LAM +14:53
142 Michel KREDER Netherlands ROP +15:03
143 Sébastien TURGOT France ALM +15:21
144 Leopold KONIG Czech Republic SKY +15:32
145 Evgeny PETROV Russia TNK +16:07
146 Twan CASTELIJNS Netherlands TLJ +16:09
147 Michal PODLASKI Poland VAT +16:24
148 Riccardo ZOIDL Austria TFS +16:26
149 Sylwester SZMYD Poland CCC +16:32
150 Alessandro VANOTTI Italy AST +17:16
151 Jesse SERGENT New Zealand ALM +17:46
152 Damien GAUDIN France ALM +17:57
153 Grégory RAST Switzerland TFS +18:41
154 Iljo KEISSE Belgium EQS +18:45
155 Gatis SMUKULIS Latvia AST +19:34
156 Kiel REIJNEN United States TFS +19:43
157 Lieuwe WESTRA Netherlands AST +20:03
158 Tyler FARRAR United States DDD +21:24
159 Alex DOWSETT Great Britain MOV +22:16
160 Adrien NIYONSHUTI Rwanda DDD +22:38
161 Jelle VANENDERT Belgium LTS +22:52
162 Colin STÜSSI Switzerland ROT +23:40
163 Valentin BAILLIFARD Switzerland ROT +24:34
164 Cheng JI China TGA +24:34
165 Matteo BONO Italy LAM +24:39
166 Matt BRAMMEIER Ireland DDD +24:52
167 Rodrigo CONTRERAS Colombia EQS +29:07
168 Stijn DEVOLDER Belgium TFS +29:32
169 Lukas JAUN Switzerland ROT +29:47
170 Berden DE VRIES Netherlands ROP +32:08