Przechadzając się po zwykłej polskiej ulicy i pytając przechodniów o polskie kolarstwo, usłyszelibyśmy nazwiska Rafała Majki, Michała Kwiatkowskiego i ewentualnie pozostałych kolarzy startujących w drużynach World Tour. Coraz głośniejsze są także nazwy dwóch najmocniejszych ekip znad Wisły – CCC Sprandi Polkowice i Verva ActiveJet. Nie można jednak zapominać o tych, którzy pracują u podstaw. W ostatnich dniach rozmawialiśmy z Krzysztofem Parmą, dyrektorem ekipy Voster Cycling Team.

Voster Cycling Team wystartował wraz z początkiem tego sezonu. Dyrektorem zespołu jest Krzysztof Parma, który miał już przyjemność ścigać się w innych polskich zespołach. Teraz jednak zdecydował stworzyć własną ekipę, nie kryjąc dużych ambicji.

Przed sezonem udało mi się porozmawiać z prywatnymi sponsorami i namówić ich na stworzenie grupy. Naszym głównym darczyńcą jest firma Voster, jeden z największych producentów drzwi w kraju. Bardzo pomaga nam także firma Abl Technic, która między innymi udostępniła nam samochód techniczny i kierowcę. Dodatkowo suplementy i odżywki zapewnia nam firma Olimp.

Później udało mi się porozmawiać z kilkoma zawodnikami i namówić ich na starty w moich barwach. Obecnie nasza kadra to 10 kolarzy, którzy ambitnie walczą zarówno w wyścigach z kalendarza PZKol jak i imprezach amatorskich. Głównym argumentem, który przekonał ich na przejście w barwy Vostera jest brak tzw. partyzantki, która znana jest z polskiego peletonu. Nasi podopieczni mogą liczyć na potrzebne odżywki, busa czy wyjazdy na zgrupowania.

Póki co budżet pozwala nam na starty w prawie wszystkich polskich wyścigach. Braliśmy już udział w takich imprezach jak Hellena Tour czy Bałtyk – Karkonosze Tour. Najważniejszym dla nas startem będzie Wyścig Solidarności i Olimpijczyków, bowiem jeden z etapów kończy się w pobliżu Stalowej Woli, naszego domu. Nie oznacza to jednak, że zamykamy się tylko w Polsce. W planach mamy też start w Bohemia Tour i wyścigu dookoła Bułgarii. Nie da się przecież rozwijać, startując tylko na własnym podwórku.

Co ważne, są to dopiero początki biało-zielonych. Mówi się, że już w sezonie 2017 ekipa Voster może wystartować z licencją kontynentalną.

Póki co przygotowujemy odpowiednią bazę. Jak już wspomniałem sponsorzy zabezpieczają nam flotę i budżet potrzebny do walki na pełnych obrotach. Udało nam się także pozyskać doskonałe rowery Argon 18, wsparte osprzętem Campagnolo. Teraz najistotniejsze jest znalezienie masażysty i mechanika. Bez tych dwóch osób ciężko jest dobrze regenerować się po etapie. Wierzę, że uda się szybko kogoś zaangażować. W przyszłości planujemy także zatrudnienie dyrektora sportowego. 

Parma przyznał także, że w polskim światku kolarskim, początki są niezmiernie trudne.

Nie wiem dlaczego, ale nowe ekipy zawsze są przez pozostałe tłamszone. Wygląda to tak, jakby bali się konkurencji. O to jednak chodzi w sporcie, to napędza całą karuzelę. Liczę, że niedługo się to zmieni.

Nam, jako kibicom i sympatykom kolarstwa pozostaje jedynie mocno trzymać kciuki i dopingować Voster Cycling Team!

 

Skład drużyny:
Krzysztof Parma
Artur Krasnodębski
Michał Brauliński
Michał Ziułek
Maciej Furczyk
Kamil Maj
Karol Skrzyniarz
Karol Kucięba
Dariusz Kołakowski

Drużynowa strona facebookowa – klik