Fot. WATSON

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wprowadziła nowe wytyczne, które mają zapobiec wypadkom z udziałem pojazdów kolumny wyścigu. Dodatkowo, zwiększy się liczba osób nadzorujących, czy są one przestrzegane.

W ostatnich miesiącach wydarzyło się kilka bardzo poważnych wypadków z udziałem pojazdów wchodzących w skład kolumny wyścigu, w tym przeważnie motocykli. W związku z tym, UCI obiecała, że będzie jeszcze bardziej przestrzegać, czy wprowadzone zalecenia są respektowane.

Nowe regulacje wymagają od kierowców samochodów i motocykli, aby zachowywali pełną czujność podczas prowadzenia swoich pojazdów i na pierwszym miejscu stawiali bezpieczeństwo kolarzy, widzów oraz innych pojazdów. Nowe przepisy jasno precyzują także, że każdy kierowca pojazdu kolumny wyścigu musi bezwzględnie stosować się do zaleceń komisarzy wyścigu, którzy będą na nie kładli szczególny nacisk podczas odpraw przed wyścigami – czytamy w oświadczeniu UCI opublikowanym w poniedziałek.

Nowe regulacje zostały wprowadzone przed minionym weekendem, podczas którego ponownie wydarzył się tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty i kolarza. Tym razem nieszczęście dotknęło Stiga Broeckxa z Lotto-Soudal.

Wydarzyło się zbyt wiele wypadków z udziałem motocykli i dlatego jasno sprecyzowaliśmy, w jaki sposób powinno się prowadzić pojazdy w kolumnie wyścigu. Ale teraz nasze myśli są ze Stigiem Broeckxem, jego rodziną, przyjaciółmi i kolegami z drużyny Lotto-Soudal – powiedział Brian Cookson, prezydent UCI.

Do ostatniego wypadku z udziałem Broeckxa doszło najprawdopodobniej, gdy jeden z motocykli wjechał w inny, a tamten uderzył w grupę zawodników. Kolarz belgijskiej drużyny pozostaje w śpiączce.