Roger Kluge (IAM Cycling) osiągnął życiowy sukces. Kolarz szwajcarskiej grupy triumfował na etapie Giro d’Italia.
Siedemnasty etap Giro d’Italia to płaski odcinek z Molveno do Cassano d’Adda. Na walkę o etapowe zwycięstwo nastawiali się sprinterzy, a kolarze z klasyfikacji generalnej mogli „złapać oddech” przed ostatnimi górami w tym wyścigu.
Dzisiejszą ucieczkę utworzyło tylko trzech kolarzy: Daniel Oss (BMC Racing), Eugert Zhupa (Willier-Southeast) oraz Pavel Brutt (Tinkoff). Peleton cały czas kontrolował ich poczynania i na nieco ponad 30 kilometrów przed kreską przewaga wynosiła półtorej minuty.
W zasadniczej grupie tempo dyktowały ekipy w których znajdowali się jeszcze sprinterzy, ale wkrótce po lotnej premii doszło do kontry. Do przodu ruszyli: Ignatas Konovalovas (FDJ.fr), Maxim Belkov (Katusha) oraz Lars Yting Bak (Lotto Soudal) i doskoczyli do czołówki na 22 kilometry przed metą.
Prowadząca szóstka zgodnie współpracowała i peleton miał spory kłopot z dogonieniem czołówki. Stało się to dopiero na ostatnich 2 kilometrach.
Wydawało się, że o losach etapu zadecyduje klasyczny sprint, ale na ostatnich 1000 metrach panowało spore zamieszanie. Długiego finiszu próbował Filippo Pozzato (Willier-Southeast), ale wkrótce doskoczył do niego Roger Kluge (IAM Cycling). Specjalista od jazdy na torze minął Włocha i pomknął w kierunku kreski, gdzie mógł swobodnie cieszyć się z przechytrzenia rywali.
Po drugie miejsce zafiniszował… Giacomo Nizzolo (Trek Segafredo), a trzeci był Nikias Arndt (Giant-Alpecin). Liderem pozostał Steven Kruijswijk (LottoJumbo).
Wyniki:
1 Roger KLUGE GER IAM 4:31:29
2 Giacomo NIZZOLO ITA TFS 0
3 Nikias ARNDT GER TGA 0
4 Sacha MODOLO ITA LAM 0
5 Matteo TRENTIN ITA EQS 0
6 Alexander PORSEV RUS KAT 0
7 Pim LIGTHART NED LTS 0
8 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU CPT 0
9 Manuel BELLETTI ITA WIL 0
10 Paolo SIMION ITA BAR 0
11 Sean DE BIE BEL LTS 0
12 Kristian SBARAGLI ITA DDD 0
13 Eduard Michael GROSU ROU NIP 0
14 Lukasz WISNIOWSKI POL EQS 0
15 Heinrich HAUSSLER AUS IAM 0
16 Rick ZABEL GER BMC 0
17 Mickael DELAGE FRA FDJ 0
18 Stefan KUENG SUI BMC 0
19 Christian KNEES GER SKY 0
20 Marco COLEDAN ITA TFS 0
21 Filippo POZZATO ITA WIL 0
22 Alberto BETTIOL ITA CPT 0
23 Ilnur ZAKARIN RUS KAT 0
24 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 0
25 Pavel KOCHETKOV RUS KAT 0
26 Rafal MAJKA POL TNK 0
27 Kanstantsin SIUTSOU BLR DDD 0
28 Bob JUNGELS LUX EQS 0
29 Stefano PIRAZZI ITA BAR 0
30 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ 0
31 Domenico POZZOVIVO ITA ALM 0
32 Vincenzo NIBALI ITA AST 0
33 Anton VOROBYEV RUS KAT 0
34 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE 0
35 Matteo MONTAGUTI ITA ALM 0
36 Ivan SAVITSKIY RUS GAZ 0
37 Nicolas ROCHE IRL SKY 0
38 Mirco MAESTRI ITA BAR 0
39 Julen AMEZQUETA ESP WIL 0
40 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA CRC MOV 0
41 Bram TANKINK NED TLJ 0
42 Sergey FIRSANOV RUS GAZ 0
43 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV 0
44 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR CPT 0
45 Jakob FUGLSANG DEN AST 0
46 Manuele BOARO ITA TNK 0
47 Alexander SEROV RUS GAZ 0
48 Enrico BATTAGLIN ITA TLJ 0
49 Valerio CONTI ITA LAM 0
50 Guillaume BONNAFOND FRA ALM 0
51 Sebastian HENAO GOMEZ COL SKY 0
52 Tanel KANGERT EST AST 0
53 Rigoberto URAN URAN COL CPT 0
54 Pawel POLJANSKI POL TNK 0
55 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC 0
56 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI DDD 0
57 Maxime MONFORT BEL LTS 0
58 Hubert DUPONT FRA ALM 0
59 Simon CLARKE AUS CPT 0
60 Davide MALACARNE ITA AST 0
61 Rein TAARAMAE EST KAT 0
62 Matteo TOSATTO ITA TNK 0
63 Jay MCCARTHY AUS TNK 0
64 Alexander KOLOBNEV RUS GAZ 0
65 Jasha SÜTTERLIN GER MOV 0
66 Artem OVECHKIN RUS GAZ 0
67 Georg PREIDLER AUT TGA 0
68 Pavel BRUTT RUS TNK 0
69 Joseph ROSSKOPF USA BMC 0
70 Cristian RODRIGUEZ MARTIN ESP WIL 0
71 Michele SCARPONI ITA AST 0
72 Andrey ZEITS KAZ AST 0
73 Giovanni VISCONTI ITA MOV 0
74 Olivier LE GAC FRA FDJ 0
75 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TNK 0
76 Nathan BROWN USA CPT 0
77 Biel KADRI FRA ALM 0
78 Axel DOMONT FRA ALM 0
79 Riccardo STACCHIOTTI ITA NIP 0
80 Adam HANSEN AUS LTS 0
81 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA 18
82 Albert TIMMER NED TGA 18
83 Davide FORMOLO ITA CPT 27
84 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT 30
85 Ivan ROVNY RUS TNK 35
86 Ian BOSWELL USA SKY 35
87 Daniel MARTÍNEZ COL WIL 35
88 Diego ULISSI ITA LAM 35
89 Eugenio ALAFACI ITA TFS 35
90 Egor SILIN RUS KAT 35
91 Jay Robert THOMSON RSA DDD 35
92 Andrei SOLOMENNIKOV RUS GAZ 38
93 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS 40
94 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ 42
95 Michael HEPBURN AUS OGE 50
96 Sam BEWLEY NZL OGE 50
97 Svein TUFT CAN OGE 50
98 Jos VAN EMDEN NED TLJ 50
99 Cheng JI CHN TGA 50
100 Lars Ytting BAK DEN LTS 50
101 Nicola BOEM ITA BAR 56
102 Maarten TJALLINGII NED TLJ 56
103 Martijn KEIZER NED TLJ 56
104 Amets TXURRUKA ESP OGE 56
105 Twan CASTELIJNS NED TLJ 56
106 Pieter SERRY BEL EQS 56
107 Evgeny PETROV RUS TNK 56
108 Ignatas KONOVALOVAS LTU FDJ 56
109 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY 56
110 Damiano CUNEGO ITA NIP 56
111 Manuel QUINZIATO ITA BMC 56
112 Benoît VAUGRENARD FRA FDJ 56
113 Marcel WYSS SUI IAM 56
114 Alessandro DE MARCHI ITA BMC +1:06
115 Eugert ZHUPA ALB WIL +1:07
116 Daniel OSS ITA BMC +1:07
117 Sonny COLBRELLI ITA BAR 0
118 Maxim BELKOV RUS KAT +1:17
119 Jaco VENTER RSA DDD +1:20
120 Bakhtiyar KOZHATAYEV KAZ AST +1:22
121 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL MOV +1:40
122 Roberto FERRARI ITA LAM +1:46
123 Jelle VANENDERT BEL LTS +1:59
124 Tom STAMSNIJDER NED TGA +1:59
125 Matej MOHORIC SLO LAM +1:59
126 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +2:45
127 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +2:45
128 Manuele MORI ITA LAM +2:45
129 Grega BOLE SLO NIP +2:45
130 Moreno MOSER ITA CPT +2:45
131 Manuel SENNI ITA BMC +2:45
132 Tim WELLENS BEL LTS +2:45
133 Simone PETILLI ITA LAM +2:45
134 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR +2:45
135 Giulio CICCONE ITA BAR +2:45
136 Gianfranco ZILIOLI ITA NIP +2:45
137 Alessandro BISOLTI ITA NIP +2:45
138 Johann VAN ZYL RSA DDD +2:45
139 Igor ANTON HERNANDEZ ESP DDD +2:45
140 Rory SUTHERLAND AUS MOV +2:45
141 Vegard Stake LAENGEN NOR IAM +2:45
142 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +2:45
143 Stefan DENIFL AUT IAM +2:45
144 Eros CAPECCHI ITA AST +2:45
145 Damien HOWSON AUS OGE +2:45
146 Philip DEIGNAN IRL SKY +2:45
147 Chad HAGA USA TGA +2:45
148 Hugo HOULE CAN ALM +2:45
149 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +2:45
150 Ruben PLAZA MOLINA ESP OGE +2:45
151 Songezo JIM RSA DDD +2:45
152 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT +2:45
153 Laurent DIDIER LUX TFS +2:45
154 Riccardo ZOIDL AUT TFS +2:45
155 Primo� ROGLIC SLO TLJ +2:45
156 Alexander FOLIFOROV RUS GAZ +2:45
157 Aleksey RYBALKIN RUS GAZ +2:45
158 Simone ANDREETTA ITA BAR +2:45
159 Matteo BUSATO ITA WIL +2:45
160 Jack BOBRIDGE AUS TFS +2:45
161 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +3:28
162 Genki YAMAMOTO JPN NIP +4:47
DNS Luka MEZGEC SLO OGE
Klasyfikacja generalna:
1 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ 68:11:39
2 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +3:00
3 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +3:23
4 Vincenzo NIBALI ITA AST +4:43
5 Ilnur ZAKARIN RUS KAT +4:50
6 Rafal MAJKA POL TNK +5:34
7 Bob JUNGELS LUX EQS +7:57
8 Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA CRC MOV +8:53
9 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +10:05
10 Kanstantsin SIUTSOU BLR DDD +11:03
11 Jakob FUGLSANG DEN AST +11:21
12 Rigoberto URAN URAN COL CPT +13:53
13 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +20:47
14 Hubert DUPONT FRA ALM +22:13
15 Sebastian HENAO GOMEZ COL SKY +22:14
16 Giovanni VISCONTI ITA MOV +26:58
17 Stefano PIRAZZI ITA BAR +29:06
18 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +30:11
19 Maxime MONFORT BEL LTS +30:26
20 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR CPT +31:36
21 Michele SCARPONI ITA AST +34:28
22 Diego ULISSI ITA LAM +38:28
23 Tanel KANGERT EST AST +40:49
24 Davide FORMOLO ITA CPT +42:35
25 Nicolas ROCHE IRL SKY +43:06
26 Georg PREIDLER AUT TGA +48:58
27 Sergey FIRSANOV RUS GAZ +50:22
28 Andrey ZEITS KAZ AST +50:30
29 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS +55:36
30 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +58:21
31 Igor ANTON HERNANDEZ ESP DDD +59:42
32 Valerio CONTI ITA LAM +1:01:37
33 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +1:01:44
34 Enrico BATTAGLIN ITA TLJ +1:06:21
35 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT +1:11:54
36 Rein TAARAMAE EST KAT +1:12:15
37 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +1:18:58
38 Damiano CUNEGO ITA NIP +1:19:06
39 Ivan ROVNY RUS TNK +1:19:41
40 Pawel POLJANSKI POL TNK +1:21:23
41 Riccardo ZOIDL AUT TFS +1:25:27
42 Manuele BOARO ITA TNK +1:25:55
43 Davide MALACARNE ITA AST +1:27:22
44 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI DDD +1:28:01
45 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +1:28:04
46 Moreno MOSER ITA CPT +1:28:12
47 Egor SILIN RUS KAT +1:33:46
48 Marcel WYSS SUI IAM +1:36:41
49 Damien HOWSON AUS OGE +1:38:19
50 Nathan BROWN USA CPT +1:44:29
51 Matteo BUSATO ITA WIL +1:44:57
52 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TNK +1:46:25
53 Guillaume BONNAFOND FRA ALM +1:48:51
54 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +1:50:00
55 Bram TANKINK NED TLJ +1:52:42
56 Alexander FOLIFOROV RUS GAZ +1:54:10
57 Axel DOMONT FRA ALM +1:54:51
58 Giulio CICCONE ITA BAR +1:55:41
59 Stefan DENIFL AUT IAM +1:59:25
60 Amets TXURRUKA ESP OGE +2:00:36
61 Stefan KUENG SUI BMC +2:00:48
62 Manuel SENNI ITA BMC +2:02:24
63 Primo� ROGLIC SLO TLJ +2:08:00
64 Ruben PLAZA MOLINA ESP OGE +2:08:46
65 Manuele MORI ITA LAM +2:08:52
66 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL MOV +2:09:11
67 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +2:13:06
68 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +2:13:38
69 Simone PETILLI ITA LAM +2:14:15
70 Laurent DIDIER LUX TFS +2:15:41
71 Pieter SERRY BEL EQS +2:15:43
72 Bakhtiyar KOZHATAYEV KAZ AST +2:19:54
73 Evgeny PETROV RUS TNK +2:22:13
74 Christian KNEES GER SKY +2:22:19
75 Simon CLARKE AUS CPT +2:22:28
76 Matteo TRENTIN ITA EQS +2:24:15
77 Alexander KOLOBNEV RUS GAZ +2:24:24
78 Kristian SBARAGLI ITA DDD +2:24:31
79 Alberto BETTIOL ITA CPT +2:24:40
80 Tim WELLENS BEL LTS +2:24:50
81 Johann VAN ZYL RSA DDD +2:25:26
82 Hugo HOULE CAN ALM +2:27:46
83 Sonny COLBRELLI ITA BAR +2:27:49
84 Lars Ytting BAK DEN LTS +2:28:30
85 Chad HAGA USA TGA +2:28:32
86 Jaco VENTER RSA DDD +2:30:43
87 Jelle VANENDERT BEL LTS +2:32:12
88 Cristian RODRIGUEZ MARTIN ESP WIL +2:32:57
89 Sacha MODOLO ITA LAM +2:33:49
90 Ivan SAVITSKIY RUS GAZ +2:33:50
91 Adam HANSEN AUS LTS +2:34:06
92 Alessandro BISOLTI ITA NIP +2:35:02
93 Eugenio ALAFACI ITA TFS +2:36:00
94 Rory SUTHERLAND AUS MOV +2:37:02
95 Nikias ARNDT GER TGA +2:37:10
96 Daniel MARTÍNEZ COL WIL +2:37:49
97 Ian BOSWELL USA SKY +2:38:03
98 Matteo TOSATTO ITA TNK +2:38:29
99 Sean DE BIE BEL LTS +2:38:35
100 Alessandro DE MARCHI ITA BMC +2:38:43
101 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR +2:38:49
102 Joseph ROSSKOPF USA BMC +2:39:19
103 Eros CAPECCHI ITA AST +2:39:54
104 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +2:40:31
105 Manuel BELLETTI ITA WIL +2:41:27
106 Giacomo NIZZOLO ITA TFS +2:43:33
107 Philip DEIGNAN IRL SKY +2:44:19
108 Matej MOHORIC SLO LAM +2:44:44
109 Pavel BRUTT RUS TNK +2:44:48
110 Jay MCCARTHY AUS TNK +2:45:42
111 Vegard Stake LAENGEN NOR IAM +2:47:56
112 Twan CASTELIJNS NED TLJ +2:48:06
113 Filippo POZZATO ITA WIL +2:48:36
114 Benoît VAUGRENARD FRA FDJ +2:49:17
115 Maxim BELKOV RUS KAT +2:50:26
116 Manuel QUINZIATO ITA BMC +2:51:15
117 Anton VOROBYEV RUS KAT +2:51:34
118 Mirco MAESTRI ITA BAR +2:53:52
119 Martijn KEIZER NED TLJ +2:54:05
120 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +2:54:37
121 Jos VAN EMDEN NED TLJ +2:55:45
122 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +2:58:43
123 Alexander SEROV RUS GAZ +3:01:19
124 Marco COLEDAN ITA TFS +3:01:47
125 Eugert ZHUPA ALB WIL +3:02:57
126 Paolo SIMION ITA BAR +3:03:08
127 Maarten TJALLINGII NED TLJ +3:03:51
128 Daniel OSS ITA BMC +3:05:11
129 Pim LIGTHART NED LTS +3:05:46
130 Julen AMEZQUETA ESP WIL +3:05:58
131 Roberto FERRARI ITA LAM +3:07:23
132 Gianfranco ZILIOLI ITA NIP +3:08:22
133 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT +3:09:53
134 Ignatas KONOVALOVAS LTU FDJ +3:11:20
135 Grega BOLE SLO NIP +3:11:46
136 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +3:12:51
137 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU CPT +3:13:58
138 Aleksey RYBALKIN RUS GAZ +3:13:58
139 Sam BEWLEY NZL OGE +3:14:00
140 Lukasz WISNIOWSKI POL EQS +3:14:58
141 Andrei SOLOMENNIKOV RUS GAZ +3:15:05
142 Nicola BOEM ITA BAR +3:15:38
143 Rick ZABEL GER BMC +3:16:01
144 Simone ANDREETTA ITA BAR +3:16:07
145 Tom STAMSNIJDER NED TGA +3:18:12
146 Songezo JIM RSA DDD +3:19:44
147 Alexander PORSEV RUS KAT +3:21:20
148 Artem OVECHKIN RUS GAZ +3:22:20
149 Svein TUFT CAN OGE +3:22:46
150 Albert TIMMER NED TGA +3:22:58
151 Biel KADRI FRA ALM +3:23:30
152 Mickael DELAGE FRA FDJ +3:25:22
153 Michael HEPBURN AUS OGE +3:26:20
154 Jay Robert THOMSON RSA DDD +3:26:45
155 Olivier LE GAC FRA FDJ +3:26:50
156 Roger KLUGE GER IAM +3:27:27
157 Eduard Michael GROSU ROU NIP +3:28:45
158 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +3:29:41
159 Genki YAMAMOTO JPN NIP +3:39:07
160 Cheng JI CHN TGA +3:43:24
161 Riccardo STACCHIOTTI ITA NIP +3:44:45
162 Jack BOBRIDGE AUS TFS +3:48:33