W czwartek, 5 maja, czołówka polskiego peletonu stanie na starcie jednej z najważniejszych imprez kolarskich w naszym kraju – wyścigu CCC Tour-Grody Piastowskie. 

Zgodnie z tradycją, jedna z najbardziej rozpoznawalnych etapówek w Polsce, odbędzie się w regionie zagłębia miedziowego, czyli w “jaskini lwa”, to na tym terenie swoją siedzibę ma grupa CCC Sprandi Polkowice.

O zwycięstwo w wyścigu powalczy 147 zawodników z 19 ekip, które reprezentować będą Europę, Azję oraz Stany Zjednoczone. Wszystko rozegra się w dniach 5-8 maja.

CCC TOUR - GP mapa_2016

Trasa:

Ściganie na Dolnym Śląsku zacznie się o godzinie 19 w Legnicy. Wtedy to kolarze przystąpią do kryterium, które składać się będzie z 20 rund po centrum jednego z największych miast Dolnego Śląska. W sumie do pokonania będą 32 kilometry technicznej, lecz ciekawej trasy, która z pewnością przypadnie do gustu kibicom.

kryterium_01

Drugi dzień rywalizacji będzie stał pod znakiem trudnego etapu z Chojnowa do Złotoryi. Na nieco ponad 180-kilometrowej trasie, kolarze będą mieli do pokonania 5 górskich premii – jedną 1 kategorii (Podgórki), oraz cztery 2 kategorii (Myślinów oraz Jerzmanice pokonywane trzykrotnie). Druga część etapu będzie prowadzić po rundzie znanej kibicom z mistrzostw Polski w 2011 roku. Finisz zostanie usytuowany na rynku w Złotoryi, do którego prowadzi prawie kilometrowy podjazd. Tym samym, już w piątek mogą pojawić się różnice w klasyfikacji generalnej.

e1

Drugi etap jest ukłonem w stronę sprinterów. Ich szansą będzie krótki, bo zaledwie 117 kilometrowy etap z Głogowa do Polkowic. Jedyną trudnością na trasie będzie premia górska drugiej kategorii, umiejscowiona w Kurowie. Ostatnie kilometry to pętle po domowym mieście zespołu CCC Sprandi, co z pewnością zadziała bardzo mobilizująco na podopiecznych Piotra Wadeckiego. Dość techniczny i niebezpieczny może być ostatni kilometr, na którym peleton będzie musiał się zmierzyć z ostrym zakrętem w prawo i rondem.

e2

Naturalnie wszystko zakończy się niezwykle trudnym, górskim etapem, prowadzącym z Wałbrzycha do Dzierżoniowa. Zabawa rozpocznie się już po około 15 kilometrach, kiedy to rozpocznie się podjazd pod premię górską 2. kategorii – Niedźwiedzicę. Kilka kilometrów za szczytem pierwszego wzniesienia, kolarze zaczną wspinać się pod jeden z najtrudniejszych podjazdów gór Sowich – przełęcz Walimską. Koniec podjazdu nie będzie jednak końcem pierwszej, niezwykle trudnej części etapu. Zawodnicy będą mogli odpocząć dopiero po przejechaniu bardzo trudnego, technicznego zjazdu do Pieszyc. Po kilkudziesięciu kilometrach spokoju przyjdzie czas na zaatakowanie kolejnych dwóch wzniesień – przełęczy Srebrnej i przełęczy Woliborskiej. Szczególnie dużo zamieszania może wprowadzić pierwsza z nich, bowiem w kilku miejscach nachylenie przekracza tam 10%. Bardzo istotny będzie także zjazd z drugiej przełęczy, bardzo kręty i niebezpieczny. Ostatnie 50 kilometrów to pętle rozgrywane w pobliżu Dzierżoniowa. Nie będą one tak trudne jak wcześniejsze 110 kilometrów, lecz nie znaczy to, że będzie to lekka końcówka. Dwukrotnie pokonywany będzie bowiem pojazd do Kietlic, nieco przypominający wspinaczki znane z ardeńskich klasyków. Etap, jak i cały wyścig zakończy się na ul. Świdnickiej w Dzierżoniowie.

e3

Co ciekawe, w miastach startowych oraz Legnicy zostaną także zorganizowane “Małe Grody Piastowskie”. Będzie to cykl wyścigów dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, które wyrażą chęć uczestnictwa w zabawie. Ściganie będzie się odbywać na pętlach długości niecałego kilometra, a co za tym idzie, będzie to szansa dla “młodych sprinterów”.

Naturalnie o CCC Tour będzie można dowiedzieć się więcej dzięki relacjom telewizyjnym. Kilka godzin po zakończeniu rywalizacji na każdym z etapów, krótką kronikę przygotuje TVP Wrocław. Później, krótkie relacje pojawią się także w Sportowym Wieczorze, Sportowej Sobocie i Sportowej Niedzieli. Kilka dni po zakończeniu wyścigu, Telewizja Polska przygotuje także 12-minutowy materiał z całej imprezy.

FAWORYCI:

Naturalnie największe szanse na zwycięstwo w wyścigu mają przedstawiciele polskich ekip. Oczy wszystkich kibiców zwrócone będą przede wszystkim w kierunku Verva ActiveJet Team oraz CCC Sprandi Polkowice. Niestety, ze względu na długą pauzę spowodowaną kontuzją, na starcie nie stanie obrońca tytułu Paweł Bernas.

Zważając na ostatnie wyniki, duże szanse na końcowy triumf może mieć Paweł Cieślik, a jego głównym rywalem może być Maciej Paterski. Niewykluczone, że w walkę włączy się także zawodnik z zagranicy. Wydaje się, że namieszać mogą przede wszystkim Vitaly Buts i Radoslav Rogina.

Pełna lista startowa – tutaj

Plan relacji TV:

TVP WROCŁAW

Kroniki 3 min

5.05 . -€“ godz.22.05

6.05 . -€“ godz.22.05

7.05 . -€“ godz.22.05

8.05 . -€“ godz.22.05

Relacja 12 min.

11.05 . -€“ godz. 18.55

12.05 . -€“ godz. 21.00

TVP SPORT

5.05 -€“ relacja w Sportowym Wieczorze, początek programu o godz. 23.20

6.05 -€“ relacja w Sportowym Wieczorze, początek programu o godz. 23.20

7.05 -€“ relacja w Sportowej  Sobocie, początek programu      o godz. 00.57

8.05 -€“ relacja w Sportowej Niedzieli, początek programu      o godz. 22.20

Relacja 12 min.

11.05 . -€“ godz.21.40

14.05 . -€“ godz.14.05

TVP INFO

5.05 -€“ relacja w Sportowym Wieczorze, początek programu o godz. 23.30

6.05 -€“ relacja w Sportowym Wieczorze, początek programu o godz. 23.30

7.05 -€“ relacja w Sportowej  Sobocie, początek programu      o godz. 23.55

8.05 -€“ relacja w Sportowej Niedzieli, początek programu      o godz. 22.20

Na CCC Tour – Grody Piastowskie nie zabraknie korespondenta naszosie.pl. Jednocześnie z radością informujemy, że przeprowadzimy z wyścigu tekstową relację live.