Fot. British Cycling

Shane Sutton, dyrektor techniczny British Cycling został zawieszony w wykonywaniu swoich obowiązków. Jest oskarżony o poniżanie brytyjskich para-kolarzy oraz o seksizm.

Brytyjski dziennik „Daily Mail” opublikował wypowiedzi Darrena Kenny`ego, sześciokrotnego złotego medalisty igrzysk paraolimpijskich, który twierdzi, że Sutton używał wobec niepełnosprawnych sportowców poniżających określeń. Z kolei inna anonimowa osoba, którą cytuje gazeta, opisuje sytuację, w której Sutton chciał wyrzucić z toru trenujących na nim para-kolarzy, nazywając ich „p… kulasami”. Kenny, który został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla sportu osób niepełnosprawnych, określił czas spędzony w British Cycling jako jedno z najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń w życiu.

To jednak nie koniec krytyki i oskarżeń, która w ostatnim czasie spadła na Shane`a Suttona. Zaledwie kilka dni wcześniej brytyjskie kolarki, które brały udział w igrzyskach olimpijskich, w tym m.in. Jess Varnish, oskarżyły go o seksizm. Sutton miał powiedzieć Varnish, żeby rzuciła kolarstwo i urodziła dziecko. Według innej anonimowej osoby, na którą powołuje się „Daily Mail”, Sutton traktował kobiety jako słabsze i był negatywnie nastawiony do uprawiania przez nie sportu.

Wobec powyższych oskarżeń, British Cycling postanowiła zawiesić Suttona i wszcząć wewnętrzne śledztwo.

Shane Sutton rozpoczął pracę w British Cycling w 2002 roku, stając się prawą ręką Dave`a Brailsforda. Razem stworzyli zespół, który odniósł ogromne sukcesy na igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008). Po odejściu Brailsforda w 2014 roku, Sutton został dyrektorem technicznym British Cycling, które to stanowisko jest w tej organizacji najwyższym z możliwych na poziomie szkolenia.

Wielka Brytania ma jeden z najbardziej efektywnych programów szkolenia niepełnosprawnych sportowców, który dał im piętnaście medali olimpijskich na torze i siedem na szosie.