Zwycięstwem Jona Izagirre zakończył się prolog Tour de Romandie. Hiszpan o 6 sekund wyprzedził Toma Dumoulin i o 7 sekund Michała Kwiatkowskiego.

Pierwszego dnia rywalizacji kolarze mieli do przejechania prawie 4-kilometrowy prolog, którego trasa była jednak dość ciekawa. Połowa trasy była bowiem wspinaczką na premię górską trzeciej kategorii.

Początek rywalizacji stał pod znakiem znakomitej jazdy Daryla Impeya (Orica – Greenedge). Reprezentant RPA ukończył ściganie w czasie 5’46”. Pogromcą kolarza z południa został dopiero Moreno Moser (Cannondale), który zdołał wyprzedzić go o 4 sekundy. W międzyczasie solidnie trasę prologu przejechał Łukasz Wiśniowski (Etixx – Quickstep), który stracił do Włocha 21 sekund.

Sytuacja zaczęła się zmieniać, kiedy na starcie pojawiali się coraz mocniejsi kolarze. Moser został dość szybko wyprzedzony przez Gorkę Izagirre (Movistar), jednak i panowanie Hiszpana było tylko chwilowe. Ku naszej radości, podopiecznego Eusebio Unzue na prowadzeniu zmienił Michał Kwiatkowski (Sky), który zakończył rywalizację w czasie 5’40”.

Bez wątpienia wtorkowa czasówka była jedną z dynamiczniejszych w ostatnich latach. Kwiato nie zdążył bowiem dobrze nacieszyć się prowadzeniem, a już mu je odebrał Ion Izagirre (Movistar). Zwycięzca Tour de Pologne był szybszy od byłego mistrza świata o 7 sekund, co zrobiło już duże wrażenie.

Niestety liderzy wszystkich ekip musieli zmagać się już nie tylko z trasą, ale także padającym deszczem i śniegiem. Tym samym pogoda wypaczyła nieco końcowe wyniki rywalizacji. Jednocześnie faworyci przejechali trasę w bardzo podobnych czasach, co zapowiada piękną walkę na górskich etapach.

 

1         IZAGUIRRE Ion         56                  MOV         05:33
2         DUMOULIN Tom         171                  TGA         06
3         KWIATKOWSKI Michal         22                  SKY         07
4         THOMAS Geraint         28                  SKY         MT
5         IZAGUIRRE INSAUSTI Gorka         55                  MOV         08
6         MOSER Moreno         125                  CPT         09
7         HOLLENSTEIN Reto         134                  IAM         11
8         *VERVAEKE Louis         108                  LTS         MT
9         VAN GARDEREN Tejay         36                  BMC         MT
10         KEIZER Martijn         94                  TLJ         12
11         PINOT Thibaut         71                  FDJ         MT
12         IMPEY Daryl         66                  OGE         13
13         AMADOR Andrey         52                  MOV         MT
14         *LUTSENKO Alexey         153                  AST         14
15         ROSA Diego         154                  AST         15
16         BAKELANTS Jan         142                  ALM         MT
17         GASPAROTTO Enrico         191                  WGG         MT
18         QUINTANA Nairo Alexander         51                  MOV         16
19         GENIEZ Alexandre         74                  FDJ         MT
20         *FORMOLO Davide         124                  CPT         MT
21         VALLS Rafael         106                  LTS         MT
22         FRANK Mathias         131                  IAM         17
23         *BOHLI Tom         32                  BMC         MT
24         LUDVIGSSON Tobias         175                  TGA         MT
25         *HOWSON Damien         65                  OGE         MT
26         BOOKWALTER Brent         33                  BMC         18
27         DE CLERCQ Bart         103                  LTS         MT
28         BARDET Romain         141                  ALM         MT
29         MEIER Christian         68                  OGE         19
30         CARUSO Damiano         34                  BMC         MT
31         HERRADA LOPEZ Jesus         54                  MOV         20
32         VAN EMDEN Jos         96                  TLJ         MT
33         FARIA DA COSTA Rui         111                  LAM         MT
34         BOBRIDGE Jack         85                  TFS         MT
35         *LOPEZ MORENO Miguel Angel         152                  AST         21
36         SPILAK Simon         1                  KAT         22
37         ANACONA GOMEZ Winner Andrew         53                  MOV         23
38         NAVARDAUSKAS Ramunas         126                  CPT         MT
39         KOCHETKOV Pavel         3                  KAT         MT
40         ROLLAND Pierre         127                  CPT         MT
41         GERRANS Simon         62                  OGE         MT
42         DOMBROWSKI Joe         123                  CPT         MT
43         KITTEL Marcel         41                  EQS         MT
44         *MARTINELLI Davide         44                  EQS         MT
45         *JUNGELS Bob         43                  EQS         24
46         MOLLEMA Bauke         81                  TFS         MT
47         *VERONA Carlos         47                  EQS         MT
48         WYSS Marcel         137                  IAM         MT
49         *BONIFAZIO Niccolo         86                  TFS         MT
50         COPPEL Jérôme         132                  IAM         MT
51         SILIN Egor         5                  KAT         MT
52         *HAIG Jack         63                  OGE         25
53         NIEVE ITURRALDE Mikel         23                  SKY         MT
54         GRMAY Tsgabu Gebremaryam         115                  LAM         MT
55         PREIDLER Georg         176                  TGA         MT
56         MARCATO Marco         194                  WGG         MT
57         RIBLON Christophe         148                  ALM         MT
58         KISERLOVSKI Robert         15                  TNK         26
59         URAN Rigoberto         121                  CPT         MT
60         FROOME Christopher         21                  SKY         MT
61         ROY Jérémy         78                  FDJ         MT
62         ROJAS José Joaquin         58                  MOV         MT
63         SANCHEZ Luis-Leon         151                  AST         MT
64         ZAUGG Oliver         138                  IAM         27
65         HESJEDAL Ryder         87                  TFS         MT
66         *MOHORIC Matej         117                  LAM         MT
67         STETINA Peter         88                  TFS         MT
68         MAJKA Rafal         11                  TNK         MT
69         *MEINTJES Louis         116                  LAM         28
70         DEVENYNS Dries         133                  IAM         MT
71         MORABITO Steve         75                  FDJ         MT
72         MEYER Cameron         165                  DDD         29
73         HEPBURN Michael         64                  OGE         MT
74         FARIA DA COSTA Mario         114                  LAM         30
75         *PETERS Alex         24                  SKY         MT
76         MONFORT Maxime         101                  LTS         MT
77         ZAKARIN Ilnur         8                  KAT         MT
78         PASQUALON Andrea         186                  ROT         MT
79         WISNIOWSKI Lukasz         48                  EQS         MT
80         REYNES Vicente         136                  IAM         MT
81         CHEREL Mikaël         143                  ALM         31
82         ARREDONDO Julian         82                  TFS         MT
83         POLJANSKI Pawel         16                  TNK         MT
84         TAARAMAE Rein         6                  KAT         32
85         TROFIMOV Yury         18                  TNK         33
86         REICHENBACH Sébastien         76                  FDJ         MT
87         KELDERMAN Wilco         91                  TLJ         MT
88         VOROBYEV Anton         7                  KAT         34
89         *POLANC Jan         118                  LAM         MT
90         SWIFT Ben         27                  SKY         MT
91         BOARO Manuele         13                  TNK         35
92         BELKOV Maxim         2                  KAT         MT
93         GRETSCH Patrick         146                  ALM         MT
94         DE GENDT Thomas         104                  LTS         36
95         ALBASINI Michael         61                  OGE         MT
96         *LATOUR Pierre-Roger         147                  ALM         MT
97         HOFLAND Moreno         93                  TLJ         MT
98         MARCZYNSKI Tomasz         105                  LTS         MT
99         GASTAUER Ben         145                  ALM         MT
100         *KUDUS Merhawi         164                  DDD         MT
101         PORTE Richie         31                  BMC         37
102         *THALMANN Roland         188                  ROT         38
103         BONNET William         72                  FDJ         MT
104         BILLE Gaetan         192                  WGG         MT
105         *LAMMERTINK Steven         95                  TLJ         MT
106         CIMOLAI Davide         113                  LAM         MT
107         STAMSNIJDER Tom         177                  TGA         MT
108         *VERMEULEN Alexey         98                  TLJ         MT
109         ROVNY Ivan         17                  TNK         39
110         PUCCIO Salvatore         25                  SKY         MT
111         PIRES Bruno         187                  ROT         MT
112         BOUET Maxime         42                  EQS         MT
113         SIUTSOU Kanstantsin         161                  DDD         MT
114         VENTER Jaco         168                  DDD         40
115         KEUKELEIRE Jens         67                  OGE         MT
116         WESTRA Lieuwe         157                  AST         MT
117         HAGA Chad         173                  TGA         41
118         *PAGE Dylan         185                  ROT         42
119         SMUKULIS Gatis         155                  AST         43
120         BERHANE Natnael         162                  DDD         MT
121         BROWN Nathan         122                  CPT         MT
122         VELITS Peter         37                  BMC         44
123         *MARTIN Guillaume         195                  WGG         MT
124         VAN DER SANDE Tosh         107                  LTS         MT
125         PANTANO Jarlinson         135                  IAM         MT
126         MINNAARD Marco         197                  WGG         45
127         MOINARD Amaël         35                  BMC         MT
128         ELISSONDE Kenny         73                  FDJ         46
129         SBARAGLI Kristan         167                  DDD         MT
130         HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus         14                  TNK         47
131         BEPPU Fumiyuki         83                  TFS         MT
132         CLAEYS Dimitri         193                  WGG         48
133         BRÜNGGER Nico         183                  ROT         MT
134         TIMMER Albert         178                  TGA         50
135         VEUCHELEN Frederik         198                  WGG         MT
136         VAN WINDEN Dennis         97                  TLJ         51
137         *BERNARD Julien         84                  TFS         MT
138         JI Cheng         174                  TGA         MT
139         ZEITS Andrey         158                  AST         MT
140         BLYTHE Adam         12                  TNK         52
141         REGUIGUI Youcef         166                  DDD         MT
142         WYSS Danilo         38                  BMC         MT
143         SABATINI Fabio         45                  EQS         MT
144         DUMOULIN Samuel         144                  ALM         MT
145         *BAILLIFARD Valentin         182                  ROT         MT
146         VELITS Martin         46                  EQS         53
147         ROUX Anthony         77                  FDJ         MT
148         ARMEE Sander         102                  LTS         MT
149         TIRALONGO Paolo         156                  AST         54
150         MCNALLY Mark         196                  WGG         MT
151         BONO Matteo         112                  LAM         55
152         KRIZEK Matthias         184                  ROT         MT
153         FRÖHLINGER Johannes         172                  TGA         56
154         KOHLER Martin         181                  ROT         57
155         TALANSKY Andrew         128                  CPT         01:04
156         PEDRERO Antonio         57                  MOV         MT
157         STANNARD Ian         26                  SKY         01:05
158         JIM Songezo         163                  DDD         01:12
159         LAGUTIN Sergey         4                  KAT         01:16
160         CAMPENAERTS Victor         92                  TLJ         MT