Fot. Tim De Waele

Holender z drużyny Sky wygrał 102. edycję wyścigu zaliczanego do kolarskich monumentów. “Staruszka” odbyła się w bardzo złych warunkach pogodowych – zimnie, naprzemiennie padającym śniegu i deszczu oraz drażniącym chwilowymi wyjrzeniami zza chmur słońcem. Żaden z Polaków nie liczył się w ostatecznej rozgrywce. 

Kolarze zmagali się bardzo niesprzyjającymi, zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Panowała niska temperatura (niewiele powyżej zera), padał śnieg, deszcz ze śniegiem i deszcz, a chwilami wychodziło słońce. Z powodu opadów śniegu organizatorzy zdecydowali o zmianie trasy pomiędzy 45. a 75. kilometrem, co spowodowało skrócenie całkowitego dystansu o pięć kilometrów.

Na początku wyścigu odjechało ośmiu dobrych zawodników: Paolo Tiralongo (Astana), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Jeremy Roy (FDJ), Vegard Laengen (IAM), Pavel Brutt (Tinkoff), Alessandro De Marchi (BMC), Nicolas Edet (Cofidis) oraz Cesare Benedetti (Bora).

Mimo że przewaga harcowników w pewnym momencie sięgnęła niemal dziewięciu minut, to wiadomo było, że naszpikowany chętnymi do zwycięstwa kolarzami peleton, nie odpuści ucieczki i dogonił ją około 25 kilometrów przed metą.

Niestety, w kluczowej fazie wyścigu, bo niewiele ponad 20 kilometrów przed metą, kraksę miał Rafał Majka (Tinkoff), który przed upadkiem jechał na pierwszych pozycjach w głównej grupie.

Do podjazdu Cote de la Redoute rywalizacja przebiegała stosunkowo spokojnie. Przewaga ucieczki stopniowo malała, a na czele peletonu pracowała drużyna Movistar. Po schwytaniu uciekinierów, Hiszpanów w nadawaniu tempa zastąpiła drużyna Etixx-Quick Step.

Zwiadowcze ataki przeprowadzali Andrei Grivko i Carlos Betancur, ale 10 kilometrów przed końcem na czele peletonu pojawił się Michał Kwiatkowski, za którym pojechała wyżej wymieniona dwójka. Trójka ta tylko przez moment miała kilkanaście metrów przewagi nad mocno zredukowanym peletonem.

Na podjeździe świętego Mikołaja zaatakowali Zakarin i Rosa, ale także nie była to akcja po zwycięstwo. Faworyci szachowali się, dbali o jak najlepsze pozycje, ale nikt nie podjął się zdecydowanej akcji.

Na wyłożonym kostką, nowym na trasie wyścigu podjeździe Cote de la Rue Naniot, widać było komu zostało tyle sił w nogach, by pokonać jeszcze podjazd w Ans i walczyć o zwycięstwo. Najmocniej wyglądali Albasini, Costa, Samuel Sanchez i Poels.

Czwórka z niewielką przewagą wjechała w ostatni kilometr, a za ich plecami nerwowo zbierała się ekipa Movistar, ale bezskutecznie. Gdy było widać linię mety, przyspieszył Wout Poels i wygrał. Tym samym brytyjska drużyna Sky odnotowała pierwsze w historii zwycięstwo w pomnikowym wyścigu.

Niestety, w walce o zwycięstwo nie liczyli się Polacy.

Wyniki:

1. NED POELS Wouter (TEAM SKY) 06h 24′ 29”
2. SUI ALBASINI Michael (ORICA GREENEDGE) + 00′ 00”
3. POR FARIA DA COSTA Rui Alberto (LAMPRE – MERIDA) + 00′ 00”
4. ESP SANCHEZ GONZALEZ Samuel (BMC RACING TEAM) + 00′ 04”
5. RUS ZAKARIN Ilnur (TEAM KATUSHA) + 00′ 09”
6. FRA BARGUIL WARREN (TEAM GIANT-ALPECIN) + 00′ 11”
7. CZE KREUZIGER Roman (TINKOFF) + 00′ 12”
8. ESP RODRIGUEZ OLIVER Joaquin (TEAM KATUSHA) + 00′ 12”
9. NED MOLLEMA Bauke (TREK – SEGAFREDO) + 00′ 12”
10. ITA ROSA Diego (ASTANA PRO TEAM) + 00′ 12”
11. EST KANGERT Tanel (ASTANA PRO TEAM) + 00′ 12”
12. ITA GASPAROTTO Enrico (WANTY – GROUPE GOBERT) + 00′ 12”
13. FRA BARDET Romain (AG2R LA MONDIALE) + 00′ 12”
14. DEN VALGREN ANDERSEN Michael (TINKOFF) + 00′ 12”
15. AUT KONRAD Patrick (BORA-ARGON 18) + 00′ 12”
16. ESP VALVERDE Alejandro (MOVISTAR TEAM) + 00′ 12”
17. BEL TEUNS Dylan (BMC RACING TEAM) + 00′ 12”
18. FRA JEANNESSON Arnold (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS) + 00′ 12”
19. GBR CUMMINGS Stephen (TEAM DIMENSION DATA) + 00′ 12”
20. NOR NORDHAUG Lars Petter (TEAM SKY) + 00′ 12”
21. USA HOWES Alex (CANNONDALE PRO CYCLING TEAM) + 00′ 12”
22. BEL VANENDERT Jelle (LOTTO SOUDAL) + 00′ 12”
23. FRA ALAPHILIPPE Julian (ETIXX-QUICK STEP) + 00′ 12”
24. ITA MORI Manuele (LAMPRE – MERIDA) + 00′ 40”
25. ITA VISCONTI Giovanni (MOVISTAR TEAM) + 00′ 40”
26. NED OOMEN Sam (TEAM GIANT-ALPECIN) + 00′ 40”
27. ESP SANCHEZ GIL Luis-Leon (ASTANA PRO TEAM) + 00′ 40”
28. ESP MORENO FERNANDEZ Daniel (MOVISTAR TEAM) + 00′ 40”
29. BEL BAKELANTS Jan (AG2R LA MONDIALE) + 00′ 47”
30. ESP IZAGUIRRE Ion (MOVISTAR TEAM) + 01′ 18”
31. RSA MEINTJES Louis (LAMPRE – MERIDA) + 01′ 29”
32. NED DUIJN Huub (ROOMPOT ORANJE PELOTON) + 01′ 29”
33. AUS GERRANS Simon (ORICA GREENEDGE) + 01′ 29”
34. ESP NAVARRO Daniel (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS) + 01′ 29”
35. UKR GRIVKO Andriy (ASTANA PRO TEAM) + 01′ 29”
36. POL KWIATKOWSKI Michal (TEAM SKY) + 01′ 29”
37. USA CRADDOCK Lawson (CANNONDALE PRO CYCLING TEAM) + 01′ 41”
38. LAT SKUJINS TOMS (CANNONDALE PRO CYCLING TEAM) + 01′ 51”
39. BEL SERRY Pieter (ETIXX-QUICK STEP) + 01′ 53”
40. BEL DE TIER Floris (TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE) + 01′ 53”
41. AUT DENIFL Stefan (IAM CYCLING) + 01′ 53”
42. ESP ANTON Igor (TEAM DIMENSION DATA) + 01′ 53”
43. CRO KISERLOVSKI Robert (TINKOFF) + 01′ 56”
44. GBR SWIFT Ben (TEAM SKY) + 01′ 56”
45. FRA CHEREL Mikael (AG2R LA MONDIALE) + 01′ 56”
46. ITA BATTAGLIN Enrico (TEAM LOTTO NL – JUMBO) + 01′ 56”
47. IRL MARTIN Daniel (ETIXX-QUICK STEP) + 01′ 56”
48. BEL WELLENS Tim (LOTTO SOUDAL) + 01′ 56”
49. NED LAMMERTINK Maurits (ROOMPOT ORANJE PELOTON) + 01′ 56”
50. COL BETANCUR Carlos Alberto (MOVISTAR TEAM) + 02′ 01”
51. ITA NIBALI Vincenzo (ASTANA PRO TEAM) + 02′ 21”
52. POL MARCZYNSKI Tomasz (LOTTO SOUDAL) + 02′ 21”
53. ERI KUDUS Merhawi (TEAM DIMENSION DATA) + 02′ 22”
54. ESP MATE MARDONES Luis Angel (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS) + 02′ 35”
55. ITA ULISSI Diego (LAMPRE – MERIDA) + 02′ 40”
56. GBR YATES Adam (ORICA GREENEDGE) + 02′ 49”
57. FRA ROUX Anthony (FDJ) + 02′ 51”
58. ESP DE LA CRUZ David (ETIXX-QUICK STEP) + 02′ 51”
59. BEL BILLE Gaëtan (WANTY – GROUPE GOBERT) + 02′ 51”
60. CAN HESJEDAL Ryder (TREK – SEGAFREDO) + 03′ 00”
61. BEL DE PLUS Laurens (ETIXX-QUICK STEP) + 03′ 11”
62. FRA PÉRAUD Jean-Christophe (AG2R LA MONDIALE) + 03′ 39”
63. ITA POZZOVIVO Domenico (AG2R LA MONDIALE) + 04′ 02”
64. NED WEENING Pieter (ROOMPOT ORANJE PELOTON) + 04′ 17”
65. BEL VLIEGEN Loic (BMC RACING TEAM) + 04′ 33”
66. SUI MORABITO Steve (FDJ) + 04′ 33”
67. DEN JUUL-JENSEN Christopher (ORICA GREENEDGE) + 04′ 33”
68. DEN FUGLSANG Jakob (ASTANA PRO TEAM) + 04′ 33”
69. COL HENAO Sebastian (TEAM SKY) + 04′ 38”
70. SLO POLANC Jan (LAMPRE – MERIDA) + 05′ 27”
71. GER BUCHMANN Emanuel (BORA-ARGON 18) + 05′ 27”
72. NOR EIKING Odd Christian (FDJ) + 05′ 27”
73. DEN SORENSEN Chris Anker (FORTUNEO – VITAL CONCEPT) + 05′ 27”
74. FRA PICHON Laurent (FDJ) + 05′ 27”
75. FRA VAUGRENARD Benoît (FDJ) + 05′ 27”
76. FRA FEDRIGO Pierrick (FORTUNEO – VITAL CONCEPT) + 05′ 27”
77. GER MARTENS Paul (TEAM LOTTO NL – JUMBO) + 05′ 27”
78. NED GESINK Robert (TEAM LOTTO NL – JUMBO) + 05′ 27”
79. BEL ARMEE Sander (LOTTO SOUDAL) + 05′ 27”
80. NED LINDEMAN Bert Jan (TEAM LOTTO NL – JUMBO) + 05′ 27”
81. RUS TROFIMOV Yury (TINKOFF) + 05′ 27”
82. ITA PUCCIO Salvatore (TEAM SKY) + 05′ 27”
83. POL GOLAS Michal (TEAM SKY) + 05′ 27”
84. FRA GAUTIER Cyril (AG2R LA MONDIALE) + 05′ 27”
85. USA STETINA Peter (TREK – SEGAFREDO) + 05′ 27”
86. POR MENDES José (BORA-ARGON 18) + 05′ 27”
87. BEL VAN HECKE Preben (TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE) + 05′ 27”
88. FRA VACHON Florian (FORTUNEO – VITAL CONCEPT) + 05′ 27”
89. FRA SICARD Romain (DIRECT ENERGIE) + 05′ 47”
90. FRA MOLARD Rudy (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS) + 05′ 47”
91. AUS PORTE Richie (BMC RACING TEAM) + 05′ 47”
92. RUS ROVNY Ivan (TINKOFF) + 05′ 47”
93. BLR SIUTSOU Kanstantsin (TEAM DIMENSION DATA) + 05′ 47”
94. GER GESCHKE Simon (TEAM GIANT-ALPECIN) + 06′ 11”
95. ITA BONO Matteo (LAMPRE – MERIDA) + 06′ 49”
96. BEL VAN DEN BROECK Jurgen (TEAM KATUSHA) + 06′ 50”
97. CAN MEIER Christian (ORICA GREENEDGE) + 07′ 18”
98. BEL HERMANS Ben (BMC RACING TEAM) + 07′ 18”
99. BEL PAUWELS Serge (TEAM DIMENSION DATA) + 07′ 24”
100. BEL VANSPEYBROUCK Pieter (TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE) + 07′ 24”
101. ESP LOSADA Alberto (TEAM KATUSHA) + 07′ 24”
102. BEL VAN DER SANDE Tosh (LOTTO SOUDAL) + 07′ 49”
103. LUX GASTAUER Ben (AG2R LA MONDIALE) + 07′ 49”
104. NED TOLHOEK Antwan (ROOMPOT ORANJE PELOTON) + 08′ 01”
105. FRA BOUET Maxime (ETIXX-QUICK STEP) + 08′ 17”
106. FRA VOECKLER Thomas (DIRECT ENERGIE) + 08′ 19”
107. GER THURAU Bjorn (WANTY – GROUPE GOBERT) + 08′ 31”
108. POL POLJANSKI Pawel (TINKOFF) + 08′ 42”
109. FRA DELAPLACE Anthony (FORTUNEO – VITAL CONCEPT) + 09′ 07”
110. POL HUZARSKI Bartosz (BORA-ARGON 18) + 09′ 31”
111. BEL LIETAER ELIOT (TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE) + 10′ 31”
112. GBR FROOME Christopher (TEAM SKY) + 10′ 31”
113. POL MAJKA Rafal (TINKOFF) + 10′ 31”
114. FRA BAGOT Yoann (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS) + 10′ 31”
115. SWE LUDVIGSSON Fredrik (TEAM GIANT-ALPECIN) + 10′ 31”
116. USA WARBASSE Larry (IAM CYCLING) + 10′ 31”
117. USA ROSSKOPF Joseph (BMC RACING TEAM) + 10′ 31”
118. AUS SUTHERLAND Rory (MOVISTAR TEAM) + 10′ 31”
119. FRA EDET Nicolas (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS) + 11′ 35”
120. FRA MARTIN Guillaume (WANTY – GROUPE GOBERT) + 11′ 35”
121. USA BROWN Nathan (CANNONDALE PRO CYCLING TEAM) + 11′ 47”
122. GER FRÖHLINGER Johannes (TEAM GIANT-ALPECIN) + 12′ 25”
123. SUI DILLIER Silvan (BMC RACING TEAM) + 12′ 48”
124. BEL VERMOTE Julien (ETIXX-QUICK STEP) + 12′ 48”
125. ESP FERNANDEZ ANDUJAR Ruben (MOVISTAR TEAM) + 12′ 48”
126. ITA DE MARCHI Alessandro (BMC RACING TEAM) + 12′ 53”
127. FRA TURGIS Anthony (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS) + 12′ 56”
128. FRA SIMON Julien (COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS) + 12′ 56”
129. NOR LAENGEN Vegard Stake (IAM CYCLING) + 12′ 56”
130. NED HONIG Reinier (ROOMPOT ORANJE PELOTON) + 13′ 27”
131. BEL DE GENDT Thomas (LOTTO SOUDAL) + 13′ 36”
132. LUX DIDIER Laurent (TREK – SEGAFREDO) + 13′ 36”
133. FRA FEILLU Brice (FORTUNEO – VITAL CONCEPT) + 14′ 06”
134. JPN BEPPU Fumiyuki (TREK – SEGAFREDO) + 14′ 06”
135. BEL VERGAERDE Otto (TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE) + 14′ 06”
136. AUS CLARKE Simon (CANNONDALE PRO CYCLING TEAM) + 14′ 06”
137. USA HAGA Chad (TEAM GIANT-ALPECIN) + 14′ 06”
138. BEL DECLERCQ Tim (TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE) + 14′ 06”
139. NOR SKJOESTAD LUNKE Sindre (TEAM GIANT-ALPECIN) + 14′ 06”
140. RSA JANSE VAN RENSBURG Jacques (TEAM DIMENSION DATA) + 14′ 06”
141. AUS HAYMAN Mathew (ORICA GREENEDGE) + 14′ 06”
142. SUI ZAUGG Oliver (IAM CYCLING) + 14′ 06”
143. GER VOSS Paul (BORA-ARGON 18) + 14′ 06”
144. ESP VICIOSO Angel (TEAM KATUSHA) + 14′ 06”
145. ITA BENEDETTI Cesare (BORA-ARGON 18) + 14′ 06”
146. RUS LAGUTIN Sergey (TEAM KATUSHA) + 14′ 06”
147. NED BOUWMAN Koen (TEAM LOTTO NL – JUMBO) + 14′ 06”
148. NED HOOGERLAND Johnny (ROOMPOT ORANJE PELOTON) + 14′ 06”
149. AUS TANNER David (IAM CYCLING) + 14′ 06”
150. ESP ZUBELDIA Haimar (TREK – SEGAFREDO) + 14′ 42”
151. USA REIJNEN Kiel (TREK – SEGAFREDO) + 14′ 44”
152. FRA MINARD Sébastien (AG2R LA MONDIALE) + 14′ 44”
153. USA FAIRLY Caleb (TEAM GIANT-ALPECIN) + 14′ 44”
154. FRA ROY Jérémy (FDJ) + 14′ 44”
DNF LOUBET Julien FVC
DNF FONSECA Armindo FVC
DNF LEDANOIS Kevin FVC
DNF WALLAYS Jens TSV
DNF HELVEN Sander TSV
DNF REZA Kévin FDJ
DNF VICHOT Arthur FDJ
DNF VAN DER LIJKE Nicky ROP
DNF KREDER Michel ROP
DNF VERMEULEN Alexey TLJ
DNF VAN WINDEN Dennis TLJ
DNF TANKINK Bram TLJ
DNF BOBRIDGE Jack TFS
DNF WOODS Michael CPT
DNF KING Benjamin CPT
DNF SLAGTER Tom Jelte CPT
DNF TULIK ANGÉLO DEN
DNF QUEMENEUR Perrig DEN
DNF JEANDESBOZ Fabrice DEN
DNF GRELLIER Fabien DEN
DNF CORNU JÉRÉMY DEN
DNF CALMEJANE Lilian DEN
DNF REYNES Vicente IAM
DNF CHEVRIER Clément IAM
DNF PANTANO Jarlinson IAM
DNF NERZ Dominik BOA
DNF MUHLBERGER Gregor BOA
DNF DE CLERCQ Bart LTS
DNF GALLOPIN Tony LTS
DNF VEUCHELEN Frederik WGG
DNF MINNAARD Marco WGG
DNF MCNALLY Mark WGG
DNF BAUGNIES Jérôme WGG
DNF IMPEY Daryl OGE
DNF HAIG Jack OGE
DNF TEKLEHAIMANOT Daniel DDD
DNF FRAILE Omar DDD
DNF TIRALONGO Paolo AST
DNF CATALDO Dario AST
DNF BRUTT Pavel TNK
DNF FARIA DA COSTA Mario Jorge LAM
DNF CONTI Valerio LAM
DNF TAARAMÄE Rein KAT
DNF MACHADO Tiago KAT
DNF VAKOC Petr EQS
DNF ERVITI Imanol MOV