Marek Bala / naszosie.pl

Kolarz Sky został końcowym zwycięzcą Giro del Trentino Melinda. Ostatni etap w malowniczej miejscowości Cles padł łupem Tanela Kangerta (Astana).

Czwarty, ostatni etap włoskiej etapówki prowadził z miejscowości Male, która jest jednym z głównych punktów regionu Val di Sole, do Cles. Walka miała się odbywać w pięknym otoczeniu sadów Melinda. W sumie do pokonania było 161 kilometrów. Na trasie zaplanowano dwie premie górskie drugiej kategorii i jedną premię pierwszej kategorii (Forcella di Brez, śr. nachylenie 10,5%), z której do mety pozostawało 35 kilometrów do mety.

W ucieczkę dnia, po 35 kilometrach od startu zabrało się trzech zawodników i to nie byle jakich: Vincenzo Nibali (Astana), Damiano Cunego (Nippo Vini Fantini) oraz Alexander Foliforov (Gazprom – RusVelo). Trójka zgodnie współpracowała, a ich przewaga w szczytowym momencie wynosiła 2:30.

W końcówce wspinaczki po ostatnią premię górską na czoło wysunęli się Domenico Pozzovivo, Romain Bardet (obaj AG2R), Michaele Scarponi, Jakob Fuglsang (obaj Astana), lider Mikel Landa (Team Sky). Sergey Firsanov. Z tyłu zostali Nibali i Foliforov. Mistrz Włoch starał się jednak gonić na zjazdach.

25km przed metą do czołowej szóstki dojechali Hubert Dupont (AG2R) i Tanel Kangert (Astana). To oznaczało, że z przodu znalazło się trzech zawodników francuskiej i trzech kazachskiej grupy. Niedługo później Dupont, do spółki ze Scarponim, zdecydował się na atak.

W miarę zbliżania się do mety do goniącej szóstki dojechali kolejni zawodnicy. Pojawili się też pomocnicy dla lidera wyścigu, Mikela Landy. Do Duponta i Scarponiego dojechali Stefano Pirazzi (Bardiani CSF) i Matteo Busato (Southeast Venezuela), ale kolarze Sky nie pozwolili im na zbyt długą jazdę na czele. 10km przed finiszem z przodu ponownie była większa grupka.

Na ostatnich wzniesieniach przyspieszeń próbowali kolarze Astany. Te ataki przynosiły efekt zmniejszenia grupki czołowej, ale Mikel Landa znakomicie odpowiadał na “zaczepki”. 4km przed finiszem ponownie zaatakował Dupont, ale grupa nie pozwoliła mu za daleko odjechać. Gdy Francuz został złapany, do przodu wystrzelił Stefano Pirazzi, a na jego koło “usiadł” Jean-Christophe Peraud (AG2R).

Dwójka została dogoniona niecały kilometr przed metą. Szybka końcówka najlepiej została rozegrana przez Tanela Kangerta (Astana). Drugi był Matteo Busato (Southeast), a trzeci Mikel Landa (Sky), który dzięki bonifikacie został pierwszym Hiszpanem, który wygrał klasyfikację generalną!

Wyniki etapu:

1    Tanel KANGERT    EST    AST    4:07:29
2    Matteo BUSATO    ITA    STH    0
3    Mikel LANDA MEANA    ESP    SKY    0
4    Patrick KONRAD    AUT    BOA    0
5    Jakob FUGLSANG    DEN    AST    0
6    Sergey FIRSANOV    RUS    GAZ    0
7    Domenico POZZOVIVO    ITA    ALM    0
8    Romain BARDET    FRA    ALM    0
9    Sergio PARDILLA BELLON    ESP    CJR    0
10    Hubert DUPONT    FRA    ALM    0
11    Emanuel BUCHMANN    GER    BOA    0
12    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    0
13    Stefano PIRAZZI    ITA    BAR    4
14    Pierpaolo FICARA    ITA    AMO    +1:41
15    Michele GAZZARRA    ITA    NMG    +1:41
16    Danilo CELANO    ITA    AMO    +1:41
17    Michele SCARPONI    ITA    AST    +1:44
18    Philip DEIGNAN    IRL    SKY    +1:44
19    Daniel MARTÍNEZ    COL    STH    +2:43
20    Gianni MOSCON    ITA    SKY    +2:43
21    Edward RAVASI    ITA    ITA    +2:43
22    Marco tecchio    ITA    ITA    +2:43
23    Fabricio FERRARI BARCELO    URU    CJR    +2:43
24    Gregor MUHLBERGER    AUT    BOA    +2:43
25    Davide MALACARNE    ITA    AST    +2:43
26    Egan Arley BERNAL GOMEZ    COL    AND    +2:43
27    Clemens FANKHAUSER    AUT    TIR    +4:09
28    Edgar Miguel LEMOS PINTO    POR    SKD    +4:09
29    Cristian RODRIGUEZ MARTIN    ESP    STH    +4:09
30    Marco FRAPPORTI    ITA    AND    +4:09
31    Eduard PRADES REVERTE    ESP    CJR    +4:09
32    Alexander FOLIFOROV    RUS    GAZ    +4:09
33    Eros CAPECCHI    ITA    AST    +4:09
34    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    +4:09
35    Ian BOSWELL    USA    SKY    +4:09
36    Rodolfo Andres TORRES AGUDELO    COL    AND    +8:00
37    Alessandro BISOLTI    ITA    NIP    +8:00
38    Hugh CARTHY    GBR    CJR    +8:06
39    Julen AMEZQUETA    ESP    STH    +10:33
40    Antonio MOLINA    ESP    CJR    +10:33
41    João GASPAR    BRA    BRA    +10:33
42    Francisco MANCEBO PEREZ    ESP    SKD    +10:33
43    Pier Paolo DE NEGRI    ITA    NIP    +10:33
44    Adam Phelan    AUS    DPC    +10:33
45    Gavin MANNION    USA    DPC    +10:33
46    Ildar ARSLANOV    RUS    GAZ    +10:33
47    Nicola GAFFURINI    ITA    NMG    +10:33
48    Stefano NARDELLI    ITA    NMG    +10:33
49    Enrico ANSELMI    ITA    ITA    +10:33
50    Marco ZAMPARELLA    ITA    AMO    +10:33
51    Luca CHIRICO    ITA    BAR    +10:33
52    Damiano CUNEGO    ITA    NIP    +10:33
53    Francesco Manuel BONGIORNO    ITA    BAR    +10:33
54    Franco PELLIZOTTI    ITA    AND    +10:33
55    Aleksey RYBALKIN    RUS    GAZ    +10:33
56    Ivan SANTAROMITA    ITA    SKD    +10:33
57    Axel DOMONT    FRA    ALM    +10:33
58    Guillaume BONNAFOND    FRA    ALM    +10:33
59    Marco TIZZA    ITA    AZT    +10:33
60    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    +13:54
61    Tomas Aurelio GIL MARTINEZ    VEN    STH    +13:54
62    Redi HALILAJ    ALB    AMO    +13:54
63    Valerio AGNOLI    ITA    AST    +13:54
64    Murilo AFFONSO    BRA    BRA    +13:54
65    Niccolo’ SALVIETTI    ITA    NMG    +13:54
66    Paul VOSS    GER    BOA    +13:54
67    Cesare BENEDETTI    ITA    BOA    +13:54
68    François BIDARD    FRA    ALM    +13:54
69    Christian KNEES    GER    SKY    +13:54
70    Magno Prado NAZARET    BRA    BRA    +13:54
71    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    POR    BOA    +13:54
72    Alexander KOLOBNEV    RUS    GAZ    +17:34
73    Peter KONING    NED    DPC    +17:34
74    Mauro FINETTO    ITA    ITA    +17:34
75    Matteo FABBRO    ITA    ITA    +17:34
76    Lachlan NORRIS    AUS    DPC    +17:34
77    Sebastian SCHÖNBERGER    AUT    TIR    +17:34
78    Bartosz HUZARSKI    POL    BOA    +17:34
79    Dominik NERZ    GER    BOA    +17:34
80    Simone ANDREETTA    ITA    BAR    +17:34
81    Lorenzo ROTA    ITA    BAR    +17:38
82    Antonio NIBALI    ITA    NIP    +18:26
83    Caio GODOY ORMENESE    BRA    BRA    +20:42
84    Uri MARTINS    MEX    AMO    +20:42

DNF    David LOPEZ GARCIA    ESP    SKY
DNF    Alex PETERS    GBR    SKY
DNF    Xabier ZANDIO ECHAIDE    ESP    SKY
DNF    Biel KADRI    FRA    ALM
DNF    Luca WACKERMANN    ITA    ITA
DNF    Andrea MARCHI    ITA    ITA
DNF    Seid LIZDE    ITA    ITA
DNF    Francesco GAVAZZI    ITA    AND
DNF    Giorgio CECCHINEL    ITA    AND
DNF    Mirko SELVAGGI    ITA    AND
DNF    Serghei TVETCOV    ROU    AND
DNF    Sonny COLBRELLI    ITA    BAR
DNF    Alexander SEROV    RUS    GAZ
DNF    Evgeny SHALUNOV    RUS    GAZ
DNF    Artem NYCH    RUS    GAZ
DNF    Giacomo BERLATO    ITA    NIP
DNF    Iuri FILOSI    ITA    NIP
DNF    Genki YAMAMOTO    JPN    NIP
DNF    Samuele CONTI    ITA    STH
DNF    Giuseppe FONZI    ITA    STH
DNF    Mirko TROSINO    ITA    STH
DNF    Diego RUBIO    ESP    CJR
DNF    Angel MADRAZO RUIZ    ESP    CJR
DNF    Miguel Angel BENITO DIEZ    ESP    CJR
DNF    Brendan CANTY    AUS    DPC
DNF    Jens MOURIS    NED    DPC
DNF    Travis MEYER    AUS    DPC
DNF    Samuel SPOKES    AUS    DPC
DNF    Meher HASNAOUI    TUN    SKD
DNF    Kamberaj XHULIANO    ALB    SKD
DNF    Soufiane HADDI    MAR    SKD
DNF    Marlen ZMORKA    UKR    SKD
DNF    Giorgio BOCCHIOLA    ITA    AZT
DNF    Paolo CIAVATTA    ITA    AZT
DNF    Fabio CHINELLO    ITA    AZT
DNF    Daniel GINES MARTIN    ESP    AZT
DNF    Luis MORA    VEN    AZT
DNF    Davide LEONE    ITA    AZT
DNF    Fabio TOMMASSINI    ITA    AZT
DNF    Andre Eduardo GOHR    BRA    BRA
DNF    Kleber DA SILVA RAMOS    BRA    BRA
DNF    Otavio DIDIER BULGARELLI    BRA    BRA
DNF    Flavio CARDOSO SANTOS    BRA    BRA
DNF    Gian Marco DI FRANCESCO    ITA    NMG
DNF    Michele SCARTEZZINI    ITA    NMG
DNF    Evgeny ZVERKOV    RUS    NMG
DNF    Giacomo GIULIANI    ITA    NMG
DNF    Patrick BOSMAN    AUT    TIR
DNF    Dennis PAULUS    AUT    TIR
DNF    Martin WEISS    AUT    TIR
DNF    Alexander WACHTER    AUT    TIR
DNF    Sergii MOVCHAN    UKR    AMO
DNF    Volodymyr KOGUT    UKR    AMO
DNF    Dmytro PONOMARENKO    UKR    AMO
DNS    Giulio CICCONE    ITA    BAR

Klasyfikacja końcowa:
1    Mikel LANDA MEANA    ESP    SKY    14:44:48
2    Tanel KANGERT    EST    AST    2
3    Jakob FUGLSANG    DEN    AST    14
4    Sergey FIRSANOV    RUS    GAZ    19
5    Patrick KONRAD    AUT    BOA    24
6    Romain BARDET    FRA    ALM    24
7    Domenico POZZOVIVO    ITA    ALM    28
8    Emanuel BUCHMANN    GER    BOA    30
9    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    42
10    Hubert DUPONT    FRA    ALM    56
11    Matteo BUSATO    ITA    STH    +1:11
12    Stefano PIRAZZI    ITA    BAR    +2:03
13    Sergio PARDILLA BELLON    ESP    CJR    +2:04
14    Michele SCARPONI    ITA    AST    +2:52
15    Michele GAZZARRA    ITA    NMG    +3:35
16    Egan Arley BERNAL GOMEZ    COL    AND    +4:18
17    Danilo CELANO    ITA    AMO    +4:22
18    Daniel MARTÍNEZ    COL    STH    +6:21
19    Edgar Miguel LEMOS PINTO    POR    SKD    +6:28
20    Fabricio FERRARI BARCELO    URU    CJR    +6:48
21    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    +6:58
22    Ian BOSWELL    USA    SKY    +7:08
23    Davide MALACARNE    ITA    AST    +8:10
24    Clemens FANKHAUSER    AUT    TIR    +8:16
25    Eduard PRADES REVERTE    ESP    CJR    +8:19
26    Cristian RODRIGUEZ MARTIN    ESP    STH    +9:29
27    Rodolfo Andres TORRES AGUDELO    COL    AND    +10:07
28    Marco FRAPPORTI    ITA    AND    +11:06
29    Alexander FOLIFOROV    RUS    GAZ    +11:14
30    Philip DEIGNAN    IRL    SKY    +11:43
31    Edward RAVASI    ITA    ITA    +13:10
32    Gianni MOSCON    ITA    SKY    +13:40
33    Marco tecchio    ITA    ITA    +13:54
34    Ildar ARSLANOV    RUS    GAZ    +14:14
35    Julen AMEZQUETA    ESP    STH    +14:20
36    Luca CHIRICO    ITA    BAR    +14:21
37    Gavin MANNION    USA    DPC    +14:37
38    João GASPAR    BRA    BRA    +18:05
39    Valerio AGNOLI    ITA    AST    +18:20
40    Mauro FINETTO    ITA    ITA    +20:09
41    Francesco Manuel BONGIORNO    ITA    BAR    +21:21
42    Eros CAPECCHI    ITA    AST    +21:24
43    Stefano NARDELLI    ITA    NMG    +21:27
44    Antonio MOLINA    ESP    CJR    +22:22
45    Franco PELLIZOTTI    ITA    AND    +22:38
46    Simone ANDREETTA    ITA    BAR    +23:09
47    Gregor MUHLBERGER    AUT    BOA    +23:09
48    Ivan SANTAROMITA    ITA    SKD    +23:43
49    Aleksey RYBALKIN    RUS    GAZ    +23:58
50    Enrico ANSELMI    ITA    ITA    +24:12
51    Pierpaolo FICARA    ITA    AMO    +24:34
52    Magno Prado NAZARET    BRA    BRA    +24:48
53    Cesare BENEDETTI    ITA    BOA    +25:33
54    Alessandro BISOLTI    ITA    NIP    +25:37
55    Tomas Aurelio GIL MARTINEZ    VEN    STH    +25:49
56    Murilo AFFONSO    BRA    BRA    +25:51
57    Axel DOMONT    FRA    ALM    +26:04
58    Paul VOSS    GER    BOA    +26:20
59    Matteo FABBRO    ITA    ITA    +26:53
60    Damiano CUNEGO    ITA    NIP    +27:05
61    Adam Phelan    AUS    DPC    +27:07
62    Guillaume BONNAFOND    FRA    ALM    +28:04
63    Hugh CARTHY    GBR    CJR    +28:08
64    Caio GODOY ORMENESE    BRA    BRA    +28:36
65    Christian KNEES    GER    SKY    +29:51
66    Bartosz HUZARSKI    POL    BOA    +30:02
67    Dominik NERZ    GER    BOA    +30:47
68    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    +31:01
69    Lachlan NORRIS    AUS    DPC    +31:54
70    Lorenzo ROTA    ITA    BAR    +32:16
71    Francisco MANCEBO PEREZ    ESP    SKD    +33:18
72    Marco TIZZA    ITA    AZT    +35:29
73    Pier Paolo DE NEGRI    ITA    NIP    +36:29
74    Marco ZAMPARELLA    ITA    AMO    +36:33
75    François BIDARD    FRA    ALM    +38:13
76    Redi HALILAJ    ALB    AMO    +38:36
77    Antonio NIBALI    ITA    NIP    +39:00
78    Nicola GAFFURINI    ITA    NMG    +39:40
79    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    POR    BOA    +41:10
80    Alexander KOLOBNEV    RUS    GAZ    +41:27
81    Sebastian SCHÖNBERGER    AUT    TIR    +43:24
82    Niccolo’ SALVIETTI    ITA    NMG    +45:05
83    Uri MARTINS    MEX    AMO    +45:24
84    Peter KONING    NED    DPC    +46:08