Michał Kapusta / naszosie.pl

Estończyk w znakomitym stylu pokonał zjazdy na finisz i zwyciężył w Mezzolombardo. Liderem pozostał Mikel Landa (Team Sky).

Trzeci odcinek zmagań w Trydencie to 204.6km pomiędzy Sillian i Mezzolombardo. Na kolarzy czekały dwie premie górskie pierwszej kategorii i długie, prawie piętnastokilometrowe, zjazdy na finisz. Ucieczkę dnia stworzyło aż jedenastu kolarzy – najpierw zaatakowała dziesiątka Jewgienij Shanulov (Gazprom Rusvelo), Iuri Filosi (Nippo Vini Fantini), Samuele Conti (Southeast), Cesare Benedetti (Bora-Argon 18), Antonio Molina (Caja Rural), Maher Hasnaoui (SkyDive), Marco Tizza (D’Amico Bottecchia), Jewgienij Zverkov (Norda Mg-Kvis), Dennis Paulus (Tyrol Cycling) i Marco Zamparella (Amore & Vita), a w późniejszej części dołączył do nich reprezentant Brazylii Magno Nazaret. Podobnie jak wczoraj przewaga nad peletonem nie przekraczała trzech minut.

Na pierwszej premii górskiej z grupki uciekinierów na czele zostało już tylko pięciu kolarzy – Benedetti, Molina, Tizza, Magno i Zamparella. Przygoda dzielnych śmiałków skończyła się u podnóża drugiej i ostatniej zaplanowanej na ten dzień premii górskiej pierwszej kategorii.

Tam wyścig zaczął się od nowa, na czele pozostało 20 kolarzy a wśród nich m.in. lider Mikel Landa (Sky), Romain Bardet, Domenico Pozzovivo, Jean Christophe Peraud (wszyscy AG2R), Jakob Fuglsang i Tanel Kangert (Astana), Patrick Konrad i Emanuel Buchmann (Bora-Argon 18) czy Sergey Firsanov (Gazprom – Rusvelo). Z tyłu tempa nie wytrzymał Vincenzo Nibali (Astana). Kolarze AG2R próbowali “zerwać” lidera, ale Hiszpan przetrzymywał każdy ich atak.

Na szczyt Fal della Paganella wjechało dziesięciu kolarzy, a wszystkie próby ataków “kasował” Mikel Landa. Dwa kilometry przed metą zaatakował Tanel Kangert (Astana). Estończyk znakomicie wyczuł moment, przeciwnicy nie odpowiedzieli i kazachska grupa mogła się cieszyć z drugiej wygranej w 40. Giro del Trentino-Melinda. Na drugim miejscu dojechał Patrick Konrad (Bora-Argon 18), a trzeci był Romain Bardet (AG2R).

Wyniki trzeciego etapu:

1    Tanel KANGERT    EST    AST    5:05:27
2    Patrick KONRAD    AUT    BOA    +10
3    Romain BARDET    FRA    ALM    +10
4    Jakob FUGLSANG    DEN    AST    +10
5    Sergey FIRSANOV    RUS    GAZ    +10
6    Mikel LANDA MEANA    ESP    SKY    +10
7    Emanuel BUCHMANN    GER    BOA    +10
8    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    +10
9    Egan Arley BERNAL GOMEZ    COL    AND    +10
10    Domenico POZZOVIVO    ITA    ALM    +10
11    Matteo BUSATO    ITA    STH    +20
12    Hubert DUPONT    FRA    ALM    +20
13    Mauro FINETTO    ITA    ITA    +52
14    Michele GAZZARRA    ITA    NMG    +52
15    Edgar Miguel LEMOS PINTO    POR    SKD    +52
16    Danilo CELANO    ITA    AMO    +52
17    Stefano PIRAZZI    ITA    BAR    +52
18    Michele SCARPONI    ITA    AST    +52
19    Sergio PARDILLA BELLON    ESP    CJR    +52
20    Rodolfo Andres TORRES AGUDELO    COL    AND    +52
21    Fabricio FERRARI BARCELO    URU    CJR    +2:18
22    Eduard PRADES REVERTE    ESP    CJR    +2:27
23    Clemens FANKHAUSER    AUT    TIR    +2:27
24    Giulio CICCONE    ITA    BAR    +2:27
25    Julen AMEZQUETA    ESP    STH    +2:27
26    Luca CHIRICO    ITA    BAR    +2:27
27    Gavin MANNION    USA    DPC    +2:27
28    Cristian RODRIGUEZ MARTIN    ESP    STH    +2:27
29    Daniel MARTÍNEZ    COL    STH    +2:27
30    Ildar ARSLANOV    RUS    GAZ    +2:27
31    Valerio AGNOLI    ITA    AST    +2:27
32    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    +2:27
33    Alexander FOLIFOROV    RUS    GAZ    +2:27
34    Davide MALACARNE    ITA    AST    +2:27
35    Ian BOSWELL    USA    SKY    +2:27
36    Angel MADRAZO RUIZ    ESP    CJR    +4:56
37    Marco FRAPPORTI    ITA    AND    +4:56
38    João GASPAR    BRA    BRA    +4:56
39    Simone ANDREETTA    ITA    BAR    +4:56
40    Magno Prado NAZARET    BRA    BRA    +4:56
41    Matteo FABBRO    ITA    ITA    +5:00
42    Caio GODOY ORMENESE    BRA    BRA    +5:30
43    Adam Phelan    AUS    DPC    +9:21
44    Stefano NARDELLI    ITA    NMG    +9:21
45    Michele SCARTEZZINI    ITA    NMG    +9:21
46    Mirko SELVAGGI    ITA    AND    +9:21
47    Cesare BENEDETTI    ITA    BOA    +9:21
48    Antonio MOLINA    ESP    CJR    +9:21
49    Francesco Manuel BONGIORNO    ITA    BAR    +9:21
50    Paul VOSS    GER    BOA    +9:21
51    Tomas Aurelio GIL MARTINEZ    VEN    STH    +9:21
52    Enrico ANSELMI    ITA    ITA    +9:21
53    Paolo CIAVATTA    ITA    AZT    +9:21
54    Bartosz HUZARSKI    POL    BOA    +9:21
55    Murilo AFFONSO    BRA    BRA    +9:21
56    Edward RAVASI    ITA    ITA    +9:27
57    Gianni MOSCON    ITA    SKY    +9:27
58    Philip DEIGNAN    IRL    SKY    +9:27
59    Marco tecchio    ITA    ITA    +9:27
60    Lorenzo ROTA    ITA    BAR    +11:00
61    Aleksey RYBALKIN    RUS    GAZ    +11:00
62    Giacomo GIULIANI    ITA    NMG    +11:00
63    Francesco GAVAZZI    ITA    AND    +11:00
64    Ivan SANTAROMITA    ITA    SKD    +11:00
65    Franco PELLIZOTTI    ITA    AND    +11:00
66    Iuri FILOSI    ITA    NIP    +11:00
67    Axel DOMONT    FRA    ALM    +11:00
68    Dominik NERZ    GER    BOA    +11:00
69    Guillaume BONNAFOND    FRA    ALM    +11:00
70    Lachlan NORRIS    AUS    DPC    +11:00
71    Christian KNEES    GER    SKY    +12:50
72    Eros CAPECCHI    ITA    AST    +12:50
73    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    +12:50
74    Dennis PAULUS    AUT    TIR    +12:50
75    Diego RUBIO    ESP    CJR    +12:50
76    Serghei TVETCOV    ROU    AND    +12:50
77    Giorgio CECCHINEL    ITA    AND    +12:50
78    Samuele CONTI    ITA    STH    +13:25
79    Alessandro BISOLTI    ITA    NIP    +15:59
80    Damiano CUNEGO    ITA    NIP    +15:59
81    Antonio NIBALI    ITA    NIP    +15:59
82    Brendan CANTY    AUS    DPC    +15:59
83    Daniel GINES MARTIN    ESP    AZT    +17:24
84    François BIDARD    FRA    ALM    +17:48
85    Luca WACKERMANN    ITA    ITA    +17:48
86    Biel KADRI    FRA    ALM    +17:48
87    Hugh CARTHY    GBR    CJR    +18:54
88    Marco TIZZA    ITA    AZT    +19:31
89    Gregor MUHLBERGER    AUT    BOA    +19:31
90    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    POR    BOA    +19:31
91    Giacomo BERLATO    ITA    NIP    +21:21
92    Sonny COLBRELLI    ITA    BAR    +21:21
93    Soufiane HADDI    MAR    SKD    +21:21
94    Alexander KOLOBNEV    RUS    GAZ    +21:21
95    Andrea MARCHI    ITA    ITA    +21:21
96    Pier Paolo DE NEGRI    ITA    NIP    +21:21
97    Genki YAMAMOTO    JPN    NIP    +21:21
98    Kleber DA SILVA RAMOS    BRA    BRA    +21:21
99    Sergii MOVCHAN    UKR    AMO    +21:21
100    Evgeny ZVERKOV    RUS    NMG    +21:21
101    Nicola GAFFURINI    ITA    NMG    +21:21
102    Sebastian SCHÖNBERGER    AUT    TIR    +21:21
103    Uri MARTINS    MEX    AMO    +21:21
104    Samuel SPOKES    AUS    DPC    +21:21
105    Patrick BOSMAN    AUT    TIR    +21:21
106    Fabio TOMMASSINI    ITA    AZT    +21:21
107    Martin WEISS    AUT    TIR    +21:21
108    Alexander WACHTER    AUT    TIR    +21:21
109    Pierpaolo FICARA    ITA    AMO    +21:21
110    Mirko TROSINO    ITA    STH    +21:21
111    Seid LIZDE    ITA    ITA    +21:21
112    Giuseppe FONZI    ITA    STH    +21:21
113    Redi HALILAJ    ALB    AMO    +21:21
114    Alexander SEROV    RUS    GAZ    +21:21
115    Artem NYCH    RUS    GAZ    +21:21
116    Evgeny SHALUNOV    RUS    GAZ    +21:21
117    Luis MORA    VEN    AZT    +21:21
118    Xabier ZANDIO ECHAIDE    ESP    SKY    +21:21
119    David LOPEZ GARCIA    ESP    SKY    +21:21
120    Alex PETERS    GBR    SKY    +21:21
121    Miguel Angel BENITO DIEZ    ESP    CJR    +21:21
122    Travis MEYER    AUS    DPC    +21:21
123    Peter KONING    NED    DPC    +21:21
124    Francisco MANCEBO PEREZ    ESP    SKD    +21:31
125    Jens MOURIS    NED    DPC    +21:31
126    Marco ZAMPARELLA    ITA    AMO    +23:51
127    Andre Eduardo GOHR    BRA    BRA    +25:34
128    Dmytro PONOMARENKO    UKR    AMO    +26:09
129    Kamberaj XHULIANO    ALB    SKD    +29:13
130    Fabio CHINELLO    ITA    AZT    +29:13
131    Marlen ZMORKA    UKR    SKD    +29:13
132    Volodymyr KOGUT    UKR    AMO    +29:13
133    Meher HASNAOUI    TUN    SKD    +29:13
134    Giorgio BOCCHIOLA    ITA    AZT    +29:13
135    Gian Marco DI FRANCESCO    ITA    NMG    +29:13
136    Niccolo’ SALVIETTI    ITA    NMG    +29:13
137    Davide LEONE    ITA    AZT    +29:13
138    Otavio DIDIER BULGARELLI    BRA    BRA    +29:13
139    Flavio CARDOSO SANTOS    BRA    BRA    +32:01
DNF    Benjamin BRKIC    AUT    TIR

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1    Mikel LANDA MEANA    ESP    SKY    10:37:23
2    Tanel KANGERT    EST    AST    +8
3    Jakob FUGLSANG    DEN    AST    +10
4    Sergey FIRSANOV    RUS    GAZ    +15
5    Romain BARDET    FRA    ALM    +20
6    Patrick KONRAD    AUT    BOA    +20
7    Domenico POZZOVIVO    ITA    ALM    +24
8    Emanuel BUCHMANN    GER    BOA    +26
9    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    +38
10    Hubert DUPONT    FRA    ALM    +52
11    Michele SCARPONI    ITA    AST    +1:04
12    Matteo BUSATO    ITA    STH    +1:13
13    Egan Arley BERNAL GOMEZ    COL    AND    +1:31
14    Michele GAZZARRA    ITA    NMG    +1:50
15    Stefano PIRAZZI    ITA    BAR    +1:55
16    Sergio PARDILLA BELLON    ESP    CJR    +2:00
17    Rodolfo Andres TORRES AGUDELO    COL    AND    +2:03
18    Edgar Miguel LEMOS PINTO    POR    SKD    +2:15
19    Mauro FINETTO    ITA    ITA    +2:31
20    Danilo CELANO    ITA    AMO    +2:37
21    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    +2:45
22    Ian BOSWELL    USA    SKY    +2:55
23    Giulio CICCONE    ITA    BAR    +3:01
24    Daniel MARTÍNEZ    COL    STH    +3:34
25    Ildar ARSLANOV    RUS    GAZ    +3:37
26    Julen AMEZQUETA    ESP    STH    +3:43
27    Luca CHIRICO    ITA    BAR    +3:44
28    Gavin MANNION    USA    DPC    +4:00
29    Fabricio FERRARI BARCELO    URU    CJR    +4:01
30    Clemens FANKHAUSER    AUT    TIR    +4:03
31    Eduard PRADES REVERTE    ESP    CJR    +4:06
32    Valerio AGNOLI    ITA    AST    +4:22
33    Cristian RODRIGUEZ MARTIN    ESP    STH    +5:16
34    Davide MALACARNE    ITA    AST    +5:23
35    Simone ANDREETTA    ITA    BAR    +5:31
36    Angel MADRAZO RUIZ    ESP    CJR    +6:35
37    Marco FRAPPORTI    ITA    AND    +6:53
38    Alexander FOLIFOROV    RUS    GAZ    +7:01
39    João GASPAR    BRA    BRA    +7:28
40    Caio GODOY ORMENESE    BRA    BRA    +7:50
41    Matteo FABBRO    ITA    ITA    +9:15
42    Philip DEIGNAN    IRL    SKY    +9:55
43    Edward RAVASI    ITA    ITA    +10:23
44    Francesco Manuel BONGIORNO    ITA    BAR    +10:44
45    Stefano NARDELLI    ITA    NMG    +10:50
46    Michele SCARTEZZINI    ITA    NMG    +10:50
47    Magno Prado NAZARET    BRA    BRA    +10:50
48    Gianni MOSCON    ITA    SKY    +10:53
49    Marco tecchio    ITA    ITA    +11:07
50    Cesare BENEDETTI    ITA    BOA    +11:35
51    Antonio MOLINA    ESP    CJR    +11:45
52    Tomas Aurelio GIL MARTINEZ    VEN    STH    +11:51
53    Murilo AFFONSO    BRA    BRA    +11:53
54    Paolo CIAVATTA    ITA    AZT    +11:57
55    Franco PELLIZOTTI    ITA    AND    +12:01
56    Mirko SELVAGGI    ITA    AND    +12:18
57    Paul VOSS    GER    BOA    +12:22
58    Bartosz HUZARSKI    POL    BOA    +12:24
59    Iuri FILOSI    ITA    NIP    +12:34
60    Ivan SANTAROMITA    ITA    SKD    +13:06
61    Dominik NERZ    GER    BOA    +13:09
62    Aleksey RYBALKIN    RUS    GAZ    +13:21
63    Enrico ANSELMI    ITA    ITA    +13:35
64    Francesco GAVAZZI    ITA    AND    +13:59
65    Lachlan NORRIS    AUS    DPC    +14:16
66    Lorenzo ROTA    ITA    BAR    +14:34
67    Diego RUBIO    ESP    CJR    +14:52
68    Axel DOMONT    FRA    ALM    +15:27
69    Giacomo GIULIANI    ITA    NMG    +15:40
70    Christian KNEES    GER    SKY    +15:53
71    Samuele CONTI    ITA    STH    +16:07
72    Damiano CUNEGO    ITA    NIP    +16:28
73    Adam Phelan    AUS    DPC    +16:30
74    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    +17:03
75    Eros CAPECCHI    ITA    AST    +17:11
76    Guillaume BONNAFOND    FRA    ALM    +17:27
77    Alessandro BISOLTI    ITA    NIP    +17:33
78    Dennis PAULUS    AUT    TIR    +17:33
79    Serghei TVETCOV    ROU    AND    +17:39
80    Giorgio CECCHINEL    ITA    AND    +17:52
81    Brendan CANTY    AUS    DPC    +18:34
82    Hugh CARTHY    GBR    CJR    +19:58
83    Gregor MUHLBERGER    AUT    BOA    +20:22
84    Luca WACKERMANN    ITA    ITA    +20:22
85    Antonio NIBALI    ITA    NIP    +20:30
86    Daniel GINES MARTIN    ESP    AZT    +22:23
87    Francisco MANCEBO PEREZ    ESP    SKD    +22:41
88    Pierpaolo FICARA    ITA    AMO    +22:49
89    Biel KADRI    FRA    ALM    +22:57
90    Soufiane HADDI    MAR    SKD    +23:32
91    Samuel SPOKES    AUS    DPC    +23:48
92    Alexander KOLOBNEV    RUS    GAZ    +23:49
93    Alex PETERS    GBR    SKY    +23:57
94    Evgeny ZVERKOV    RUS    NMG    +24:00
95    Giuseppe FONZI    ITA    STH    +24:03
96    François BIDARD    FRA    ALM    +24:15
97    Sonny COLBRELLI    ITA    BAR    +24:27
98    Sergii MOVCHAN    UKR    AMO    +24:33
99    Luis MORA    VEN    AZT    +24:34
100    Uri MARTINS    MEX    AMO    +24:38
101    Redi HALILAJ    ALB    AMO    +24:38
102    Marco TIZZA    ITA    AZT    +24:52
103    Xabier ZANDIO ECHAIDE    ESP    SKY    +24:54
104    Andrea MARCHI    ITA    ITA    +25:02
105    Artem NYCH    RUS    GAZ    +25:12
106    Martin WEISS    AUT    TIR    +25:14
107    Seid LIZDE    ITA    ITA    +25:36
108    Sebastian SCHÖNBERGER    AUT    TIR    +25:46
109    Pier Paolo DE NEGRI    ITA    NIP    +25:52
110    Alexander SEROV    RUS    GAZ    +25:55
111    Marco ZAMPARELLA    ITA    AMO    +25:56
112    Evgeny SHALUNOV    RUS    GAZ    +26:03
113    Mirko TROSINO    ITA    STH    +26:18
114    Miguel Angel BENITO DIEZ    ESP    CJR    +26:28
115    Kleber DA SILVA RAMOS    BRA    BRA    +26:34
116    Genki YAMAMOTO    JPN    NIP    +26:36
117    Patrick BOSMAN    AUT    TIR    +26:46
118    Alexander WACHTER    AUT    TIR    +26:49
119    José Joao PIMENTA COSTA MENDES    POR    BOA    +27:12
120    David LOPEZ GARCIA    ESP    SKY    +27:30
121    Peter KONING    NED    DPC    +28:30
122    Giacomo BERLATO    ITA    NIP    +28:53
123    Nicola GAFFURINI    ITA    NMG    +29:03
124    Jens MOURIS    NED    DPC    +29:07
125    Fabio TOMMASSINI    ITA    AZT    +29:11
126    Travis MEYER    AUS    DPC    +29:51
127    Dmytro PONOMARENKO    UKR    AMO    +29:55
128    Andre Eduardo GOHR    BRA    BRA    +30:57
129    Niccolo’ SALVIETTI    ITA    NMG    +31:07
130    Davide LEONE    ITA    AZT    +32:32
131    Gian Marco DI FRANCESCO    ITA    NMG    +32:49
132    Meher HASNAOUI    TUN    SKD    +32:50
133    Volodymyr KOGUT    UKR    AMO    +33:28
134    Marlen ZMORKA    UKR    SKD    +34:19
135    Giorgio BOCCHIOLA    ITA    AZT    +35:36
136    Fabio CHINELLO    ITA    AZT    +37:07
137    Otavio DIDIER BULGARELLI    BRA    BRA    +37:09
138    Flavio CARDOSO SANTOS    BRA    BRA    +40:01
139    Kamberaj XHULIANO    ALB    SKD    +41:45