W poniedziałkowe popołudnie, w warszawskim hotelu Marriott, oficjalnie zaprezentowano trasę 73 Tour de Pologne 2016. Wyścig rozpocznie się w Radzyminie, a zakończy tradycyjnie już czasówką w Krakowie. W tym roku pod hasłem „Szlakiem historii”.

Galeria zdjęć z prezentacji > tutaj

Zwiastun 73 Tour de Pologne 2016:

Mapa Tour de Pologne 2016

W związku z Igrzyskami Olimpijskimi w Rio, nasz narodowy tour przesunięto na lipiec. Jedyny polski wyścig World Tour potrwa od 12 do 18 lipca.

Etap 1:

etap 1 mapa Tour de Pologne 2016 UCI World Tour

wys_etap1_TdP_UCI_WorldTour

Pierwszy etap wystartuje z Radzymina, rodzinnej miejscowości Michała Podlaskiego, kolarza Verva Activejet Team, w którym od pond roku działa Akademia Michała Podlaskiego – UKS „Victoria” Radzymin. Z Radzymina kolarze przez Wołomin, Kobyłkę, Zielonkę, Ząbki wjadą do Warszawy, gdzie pokonają osiem rund po ulicach stolicy, każda po 13,8 km. Na rundzie na kolarzy czekają dwa krótkie podjazdy – na Agrykoli oraz ulicy Karowej.

 

Etap 2:

etap 2 mapa Tour de Pologne 2016 UCI World Tour

wys_etap2_TdP_UCI_WorldTour

 

Drugiego dnia rywalizacji kolarze opuszczą Mazowsze i przeniosą się na Śląsk. Start znajdować będzie się w Tarnowskich Górach, a meta po zaledwie 128 kilometrach w Katowicach. „Świątynia sprintu”, jak niektórzy nazywają piekielnie szybką końcówkę w samym sercu stolicy Górnego Śląska, po raz kolejny stanie się areną walki o etapowy triumf w naszym narodowym Tourze.

Etap 3:

etap 3 mapa Tour de Pologne 2016 UCI World Tour

wys_etap3_TdP_UCI_WorldTour

 

Trzeci dzień wyścigu to szansa dla zawodników, którzy lepiej czują się w cięższym terenie. Z pewnością podjazdy w pobliżu Nowego Sącza nie pokonają wielu zagranicznych sprinterów, ale mogą ich zmęczyć. Dystans 240 kilometrów sprzyja także powodzeniu wczesnej ucieczki. To przecież w tej miejscowości podczas Tour de Pologne 2015 – Maciej Bodnar i Kamil Zieliński nie dali się dogonić zasadniczej grupie. „Bodi” wygrał etap, a „Łydka” założył koszulkę lidera.

 

Etap 4:

etap 4 mapa Tour de Pologne 2016 UCI World Tour

wys_etap4_TdP_UCI_WorldTour

Czwarty etap to nowość w harmonogramie Tour de Pologne. Kolarze z Nowego Sącza wyruszą do Rzeszowa, a po drodze czeka na nich kilka krótkich, ale bardzo stromych podjazdów. Wszystkie znajdują się na ostatnich 60 kilometrach, a rok temu testowali je amatorzy podczas Tauron Lang Team Race. Tym razem zmierza się na nich najlepsi kolarze na świecie.

Etap 5:

etap 5 mapa Tour de Pologne 2016 UCI World Tour

wys_etap5_TdP_UCI_WorldTour

Piąty etap w Tatrach rozpocznie się w Wieliczce. Po przejechaniu ponad 100 kilometrów na południe, zawodnicy będą ścigać się na  dwóch rundach przebiegających przez Zakopane. Na trasie podjazdy pod Głodówkę, Ząb i Kościelisko.

Etap 6:

etap 6 mapa Tour de Pologne 2016 UCI World Tour

wys_etap6_TdP_UCI_WorldTour

Szósty etap tradycyjnie rozstrzygnie losy klasyfikacji generalnej. Na zawodników czeka królewski odcinek wyścigu na rundach wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Do pokonania pięć okrążeń, a na każdym trzy podjazdy: Ząb, Ściana Bukovina i Wierch Rusiński.

Etap 7:

etap 7 mapa Tour de Pologne 2016 UCI World Tour

wys_etap7_TdP_UCI_WorldTour

 

Płaska jak „stół” czasówka po ulicach Krakowa zakończy tegoroczną edycję Tour de Pologne. Do pokonania będzie 25 kilometrów.

guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
blablabla
blablabla

To chyba Tour de południe Polski.

Mieszkaniec dg
Mieszkaniec dg

Miasta które zapłacimy organizatorom za promocję będą miały korki. A malowniczej Dąbrowy Górniczej nie stać było w tym roku bo wszystko poszło na promocję lipnego 100 lecia miasta którego i tak nie widać. Żenada z tym SLD w tak pięknym mieście żyją sami złodzieje w urzędzie. Ale przynajmniej nie będzie utrudnień w ruchu.

Lima Nova
Lima Nova

Szkoda, że nie ma etapu, który ma w sobie Wysokie od strony NSącza, potem zjazd do Przyszowej od Kaniny, następnie Kamienica przez Ostrą do Limanowej i na Mszanę Dolną przez Gruszowiec i do Zakopanego przez Czarny Dunajec i może Ząb – może być też na odwrót. Taki etap byłby iście górski. Kiedyś był podobny etap, jednak wykończył za dużo uczestników i z niego zrezygnowano. Suma podjazdów to dobre 40 km, a suma różnic wysokości to ca. 350+450+350+300+500= 1950 metrów pod górę.