Fot. Tim De Waele

O losach szóstego etapu zdecydował finisz peletonu, który wygrał włoski sprinter drużyny Lampre-Merida. Liderem w dalszym ciągu jest Nairo Quintana (Movistar). 

Szósty dzień zmagań w tegorocznym Wyścigu dookoła Katalonii to na papierze najłatwiejsza trasa oraz okazja do zwycięstwa dla harcowników. Kolarze wystartowali z Sant Joan Despi i finiszowali w Vilanova i la Geltru (197,2 km). Po drodze pokonali dwie górskie premie  – ostatnia z nich (drugiej kategorii) znajdowała się aż 80,7 km przed metą.

W ucieczkę zabrało się jedenastu kolarzy, spośród których najwyżej sklasyfikowanym w “generalce” był Esteban Chaves (46. miejsce, 12’17” straty). Jednak jak na kilkunastoosobową grupę nie wypracowała ona sobie znaczącej przewagi, która pozwoliłaby spokojnie dojechać do mety. Przeciąganie liny z peletonem odbywało się do samego końca – jeszcze na ostatnim kilometrze harcownicy “wisieli” przed peletonem.

Jednak na ostatnich metrach peleton skasował tę akcję, a skutecznym finiszem popisał się Cimolai, który pod nieobecność wielkich sprinterów może cieszyć się ze zwycięstwa w wyścigu World Tour. Było to możliwe dzięki znakomitej pracy i upartości drużyny Lampre, która wykonała ogromną pracę, by dogonić ucieczkę.

Wyniki etapu:

1    Davide CIMOLAI    ITA    LAM    4:35:13
2    Nikias ARNDT    GER    TGA    0
3    Tosh VAN DER SANDE    BEL    LTS    0
4    Simon GERRANS    AUS    OGE    0
5    Daryl IMPEY    RSA    OGE    0
6    Petr VAKOC    CZE    EQS    0
7    Aleksei TCATEVICH    RUS    KAT    0
8    Jonas VANGENECHTEN    BEL    IAM    0
9    Bertjan LINDEMAN    NED    TLJ    0
10    Lorenzo MANZIN    FRA    FDJ    0
11    Rudy MOLARD    FRA    COF    0
12    Geoffrey SOUPE    FRA    COF    0
13    Cameron MEYER    AUS    DDD    0
14    Gianni MEERSMAN    BEL    EQS    0
15    Luis MAS BONET    ESP    CJR    0
16    Kiel REIJNEN    USA    TFS    0
17    Jonas KOCH    GER    VAT    0
18    Romain BARDET    FRA    ALM    0
19    Rigoberto URAN URAN    COL    CPT    0
20    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    COL    MOV    0
21    Alberto CONTADOR VELASCO    ESP    TNK    0
22    Ilnur ZAKARIN    RUS    KAT    0
23    Bart DE CLERCQ    BEL    LTS    0
24    Borut BOZIC    SLO    COF    0
25    Maurits LAMMERTINK    NED    ROP    0
26    Tanel KANGERT    EST    AST    0
27    Louis VERVAEKE    BEL    LTS    0
28    Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN    ERI    DDD    0
29    Enrico GASPAROTTO    ITA    WGG    0
30    Bjorn THURAU    GER    WGG    0
31    Marc SOLER    ESP    MOV    0
32    Carlos BARBERO CUESTA    ESP    CJR    0
33    Warren BARGUIL    FRA    TGA    0
34    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    COL    MOV    0
35    Christopher FROOME    GBR    SKY    0
36    Davide FORMOLO    ITA    CPT    0
37    Damien HOWSON    AUS    OGE    0
38    Philippe GILBERT    BEL    BMC    0
39    Winner ANACONA GOMEZ    COL    MOV    0
40    Antwan TOLHOEK    NED    ROP    0
41    Mikel NIEVE ITURALDE    ESP    SKY    0
42    Tejay VAN GARDEREN    USA    BMC    0
43    Richie PORTE    AUS    BMC    0
44    Daniel MARTIN    IRL    EQS    0
45    Andre Fernando S. Martins CARDOSO    POR    CPT    0
46    Davide MALACARNE    ITA    AST    0
47    Daniel NAVARRO GARCIA    ESP    COF    0
48    Domenico POZZOVIVO    ITA    ALM    0
49    Eduard PRADES REVERTE    ESP    CJR    0
50    Brent BOOKWALTER    USA    BMC    0
51    Michael WOODS    CAN    CPT    0
52    Fabio ARU    ITA    AST    0
53    Víctor DE LA PARTE    ESP    CCC    0
54    Thomas DEGAND    BEL    WGG    0
55    Hugh CARTHY    GBR    CJR    0
56    Felix GROSSSCHARTNER    AUT    CCC    0
57    Sébastien MINARD    FRA    ALM    0
58    Carlos VERONA QUINTANILLA    ESP    EQS    0
59    Julian ALAPHILIPPE    FRA    EQS    0
60    Karel HNIK    CZE    VAT    0
61    Mikael CHEREL    FRA    ALM    0
62    Haimar ZUBELDIA AGIRRE    ESP    TFS    0
63    Primo� ROGLIC    SLO    TLJ    0
64    Kanstantsin SIUTSOU    BLR    DDD    0
65    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    ESP    KAT    0
66    Hubert DUPONT    FRA    ALM    0
67    Robert GESINK    NED    TLJ    0
68    Eugenio ALAFACI    ITA    TFS    0
69    Mathias FRANK    SUI    IAM    0
70    Paolo TIRALONGO    ITA    AST    0
71    Frederik VEUCHELEN    BEL    WGG    0
72    Dario CATALDO    ITA    AST    0
73    Jarlinson PANTANO GOMEZ    COL    IAM    0
74    Lawrence WARBASSE    USA    IAM    0
75    Joseph Lloyd DOMBROWSKI    USA    CPT    0
76    Lukasz OWSIAN    POL    CCC    0
77    Gaetan BILLE    BEL    WGG    0
78    Laurens DE PLUS    BEL    EQS    0
79    Davide REBELLIN    ITA    CCC    0
80    Antonio MOLINA    ESP    CJR    0
81    Samuel SANCHEZ GONZALEZ    ESP    BMC    0
82    Wouter POELS    NED    SKY    0
83    Pavel KOCHETKOV    RUS    KAT    0
84    Jack HAIG    AUS    OGE    0
85    Ben GASTAUER    LUX    ALM    0
86    David ARROYO DURAN    ESP    CJR    0
87    Yury TROFIMOV    RUS    TNK    0
88    Adam STACHOWIAK    POL    VAT    0
89    Miguel Angel LOPEZ MORENO    COL    AST    0
90    Imanol ERVITI    ESP    MOV    0
91    Rein TAARAMAE    EST    KAT    0
92    Georg PREIDLER    AUT    TGA    0
93    Nicolas ROCHE    IRL    SKY    21
94    Matteo TOSATTO    ITA    TNK    21
95    Steven KRUIJSWIJK    NED    TLJ    21
96    Vasil KIRYIENKA    BLR    SKY    21
97    Johannes FRÖHLINGER    GER    TGA    46
98    Kévin REZA    FRA    FDJ    +1:30
99    Andrey ZEITS    KAZ    AST    +1:37
100    Alexey VERMEULEN    USA    TLJ    +1:37
101    Pawel FRANCZAK    POL    VAT    +1:37
102    Huub DUYN    NED    ROP    +1:37
103    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    ETH    LAM    +1:37
104    Julien BERNARD    FRA    TFS    +1:37
105    Cédric PINEAU    FRA    FDJ    +1:37
106    Koen BOUWMAN    NED    TLJ    +1:37
107    Matej MOHORIC    SLO    LAM    +1:37
108    Jan POLANC    SLO    LAM    +1:37
109    Matvey MAMYKIN    RUS    KAT    +1:41
110    Riccardo ZOIDL    AUT    TFS    +1:51
111    Ben HERMANS    BEL    BMC    +1:54
112    Stef CLEMENT    NED    IAM    +1:54
113    Amets TXURRUKA    ESP    OGE    +1:54
115    Kristijan DURASEK    CRO    LAM    +1:54
116    Marcin MROZEK    POL    CCC    +1:54
117    Ruben PLAZA MOLINA    ESP    OGE    +1:54
118    Darwin ATAPUMA HURTADO    COL    BMC    +1:54
119    Sergio PARDILLA BELLON    ESP    CJR    +1:54
120    Anton VOROBYEV    RUS    KAT    +1:54
121    Evgeny PETROV    RUS    TNK    +2:36
122    Ivan ROVNY    RUS    TNK    +2:36
123    Nathan BROWN    USA    CPT    +2:36
124    Pierre-Henri LECUISINIER    FRA    FDJ    +2:36
125    Javier MORENO BAZAN    ESP    MOV    +2:36
126    Jan HIRT    CZE    CCC    +2:36
127    Jhoan Esteban CHAVES RUBIO    COL    OGE    +2:41
128    Johann VAN ZYL    RSA    DDD    +3:28
129    Ilia KOSHEVOY    BLR    LAM    +3:28
130    José HERRADA LOPEZ    ESP    MOV    +3:28
131    Matteo BONO    ITA    LAM    +3:28
132    Arnaud COURTEILLE    FRA    FDJ    +3:28
133    Sander ARMEE    BEL    LTS    +3:28
134    Tobias LUDVIGSSON    SWE    TGA    +3:28
135    Jérémy MAISON    FRA    FDJ    +3:33
136    Benoît VAUGRENARD    FRA    FDJ    +3:33
137    Marinus Cornelis MINNAARD    NED    WGG    +3:58
138    Laurens TEN DAM    NED    TGA    +4:52
139    Martijn KEIZER    NED    TLJ    +4:57
140    Romain HARDY    FRA    COF    +4:59
141    Nicolas EDET    FRA    COF    +4:59
142    Stéphane ROSSETTO    FRA    COF    +4:59
143    Maxime BOUET    FRA    EQS    +4:59
144    Jérôme BAUGNIES    BEL    WGG    +5:29
145    Oliver ZAUGG    SUI    IAM    +5:29
146    Sylwester SZMYD    POL    CCC    +5:29
147    Sindre SKJOESTAD LUNKE    NOR    TGA    +5:29
148    Thomas DE GENDT    BEL    LTS    +5:29
149    Boris DRON    BEL    WGG    +5:29
150    Pieter WEENING    NED    ROP    +5:29
151    Reinier HONIG    NED    ROP    +5:29
152    Peter STETINA    USA    TFS    +8:52
153    Alex HOWES    USA    CPT    +8:52
154    Benjamin KING    USA    CPT    +8:52
155    Jiri POLNICKY    CZE    VAT    +8:52
156    Bernhard EISEL    AUT    DDD    +8:52
157    Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ    ESP    TNK    +8:52
158    Ryder HESJEDAL    CAN    TFS    +8:52
159    Igor ANTON HERNANDEZ    ESP    DDD    +14:11
DNF    Alberto LOSADA ALGUACIL    ESP    KAT
DNF    Ben SWIFT    GBR    SKY
DNF    Jesper HANSEN    DEN    TNK
DNF    Christian MEIER    CAN    OGE
DNF    Martin ELMIGER    SUI    IAM
DNF    Marcel WYSS    SUI    IAM
DNF    Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE    ESP    CJR
DNF    Pawel CIESLIK    POL    VAT

Klasyfikacja generalna:

1    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    Colombia    MOV    23:07:41
2    Alberto CONTADOR VELASCO    Spain    TNK    7
3    Richie PORTE    Australia    BMC    17
4    Daniel MARTIN    Ireland    EQS    18
5    Tejay VAN GARDEREN    United States    BMC    27
6    Romain BARDET    France    ALM    31
7    Ilnur ZAKARIN    Russia    KAT    42
8    Christopher FROOME    Great Britain    SKY    46
9    Hugh CARTHY    Great Britain    CJR    +1:01
10    Rigoberto URAN URAN    Colombia    CPT    +1:16
11    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    Spain    KAT    +1:22
12    Fabio ARU    Italy    AST    +1:32
13    Mikel NIEVE ITURALDE    Spain    SKY    +1:33
14    Daniel NAVARRO GARCIA    Spain    COF    +1:39
15    Davide FORMOLO    Italy    CPT    +1:45
16    Domenico POZZOVIVO    Italy    ALM    +1:53
17    Jarlinson PANTANO GOMEZ    Colombia    IAM    +1:56
18    Michael WOODS    Canada    CPT    +1:56
19    Winner ANACONA GOMEZ    Colombia    MOV    +2:02
20    Louis VERVAEKE    Belgium    LTS    +2:03
21    Tanel KANGERT    Estonia    AST    +2:06
22    Bart DE CLERCQ    Belgium    LTS    +2:12
23    Thomas DEGAND    Belgium    WGG    +2:19
24    Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN    Eritrea    DDD    +2:23
25    Warren BARGUIL    France    TGA    +2:37
26    Carlos VERONA QUINTANILLA    Spain    EQS    +2:44
27    Mathias FRANK    Switzerland    IAM    +2:50
28    Samuel SANCHEZ GONZALEZ    Spain    BMC    +3:04
29    Haimar ZUBELDIA AGIRRE    Spain    TFS    +3:17
30    Antonio MOLINA    Spain    CJR    +3:43
31    Robert GESINK    Netherlands    TLJ    +4:46
32    Hubert DUPONT    France    ALM    +5:52
33    Lawrence WARBASSE    United States    IAM    +6:04
34    Steven KRUIJSWIJK    Netherlands    TLJ    +6:54
35    Miguel Angel LOPEZ MORENO    Colombia    AST    +6:55
36    David ARROYO DURAN    Spain    CJR    +6:57
37    Andre Fernando S. Martins CARDOSO    Portugal    CPT    +7:05
38    Joseph Lloyd DOMBROWSKI    United States    CPT    +7:55
39    Darwin ATAPUMA HURTADO    Colombia    BMC    +8:43
40    Wouter POELS    Netherlands    SKY    +9:25
41    Enrico GASPAROTTO    Italy    WGG    +9:45
42    Sergio PARDILLA BELLON    Spain    CJR    +10:29
43    Damien HOWSON    Australia    OGE    +11:25
44    Bjorn THURAU    Germany    WGG    +11:58
45    Andrey ZEITS    Kazakhstan    AST    +12:53
46    Rudy MOLARD    France    COF    +13:31
47    Nathan BROWN    United States    CPT    +14:27
48    Yury TROFIMOV    Russia    TNK    +14:49
49    Jhoan Esteban CHAVES RUBIO    Colombia    OGE    +14:58
50    Víctor DE LA PARTE    Spain    CCC    +16:03
51    Primo� ROGLIC    Slovenia    TLJ    +17:12
52    Davide MALACARNE    Italy    AST    +19:02
53    Brent BOOKWALTER    United States    BMC    +19:04
54    Tobias LUDVIGSSON    Sweden    TGA    +20:11
55    Ben GASTAUER    Luxembourg    ALM    +20:23
56    José HERRADA LOPEZ    Spain    MOV    +20:23
57    Riccardo ZOIDL    Austria    TFS    +20:26
58    Laurens DE PLUS    Belgium    EQS    +21:18
59    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    Ethiopia    LAM    +23:08
60    Ruben PLAZA MOLINA    Spain    OGE    +23:24
61    Georg PREIDLER    Austria    TGA    +25:20
62    Pieter WEENING    Netherlands    ROP    +25:23
63    Jack HAIG    Australia    OGE    +25:39
64    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    Colombia    MOV    +26:15
65    Rein TAARAMAE    Estonia    KAT    +26:26
66    Dario CATALDO    Italy    AST    +26:33
67    Huub DUYN    Netherlands    ROP    +26:48
68    Javier MORENO BAZAN    Spain    MOV    +26:59
69    Imanol ERVITI    Spain    MOV    +27:12
70    Arnaud COURTEILLE    France    FDJ    +27:36
71    Kristijan DURASEK    Croatia    LAM    +27:57
72    Gaetan BILLE    Belgium    WGG    +28:21
73    Paolo TIRALONGO    Italy    AST    +29:00
74    Thomas DE GENDT    Belgium    LTS    +30:28
75    Sylwester SZMYD    Poland    CCC    +30:40
76    Marinus Cornelis MINNAARD    Netherlands    WGG    +31:34
77    Jan POLANC    Slovenia    LAM    +32:43
78    Pierre-Henri LECUISINIER    France    FDJ    +33:04
79    Eduard PRADES REVERTE    Spain    CJR    +33:57
80    Igor ANTON HERNANDEZ    Spain    DDD    +34:41
81    Pavel KOCHETKOV    Russia    KAT    +34:48
82    Peter STETINA    United States    TFS    +35:26
83    Aleksei TCATEVICH    Russia    KAT    +36:37
84    Karel HNIK    Czech Republic    VAT    +36:52
85    Matvey MAMYKIN    Russia    KAT    +38:00
86    Maurits LAMMERTINK    Netherlands    ROP    +38:13
87    Marc SOLER    Spain    MOV    +38:13
88    Davide REBELLIN    Italy    CCC    +38:35
89    Laurens TEN DAM    Netherlands    TGA    +38:35
90    Kanstantsin SIUTSOU    Belarus    DDD    +39:50
91    Amets TXURRUKA    Spain    OGE    +40:08
92    Lukasz OWSIAN    Poland    CCC    +40:17
93    Nicolas EDET    France    COF    +40:29
94    Jérémy MAISON    France    FDJ    +41:34
95    Mikael CHEREL    France    ALM    +42:00
96    Bertjan LINDEMAN    Netherlands    TLJ    +43:21
97    Ben HERMANS    Belgium    BMC    +43:51
98    Jan HIRT    Czech Republic    CCC    +44:33
99    Stef CLEMENT    Netherlands    IAM    +44:40
100    Sander ARMEE    Belgium    LTS    +44:53
101    Petr VAKOC    Czech Republic    EQS    +45:50
102    Alexey VERMEULEN    United States    TLJ    +45:55
103    Koen BOUWMAN    Netherlands    TLJ    +46:08
104    Frederik VEUCHELEN    Belgium    WGG    +46:15
105    Lorenzo MANZIN    France    FDJ    +46:21
106    Sébastien MINARD    France    ALM    +46:31
107    Gianni MEERSMAN    Belgium    EQS    +46:47
108    Matteo TOSATTO    Italy    TNK    +46:52
109    Felix GROSSSCHARTNER    Austria    CCC    +47:12
110    Vasil KIRYIENKA    Belarus    SKY    +47:27
111    Tosh VAN DER SANDE    Belgium    LTS    +47:30
112    Daryl IMPEY    South Africa    OGE    +48:22
113    Simon GERRANS    Australia    OGE    +48:22
115    Philippe GILBERT    Belgium    BMC    +49:06
116    Luis MAS BONET    Spain    CJR    +49:08
117    Nicolas ROCHE    Ireland    SKY    +50:33
118    Oliver ZAUGG    Switzerland    IAM    +52:00
119    Adam STACHOWIAK    Poland    VAT    +52:17
120    Maxime BOUET    France    EQS    +52:18
121    Jonas KOCH    Germany    VAT    +52:23
122    Sindre SKJOESTAD LUNKE    Norway    TGA    +52:41
123    Davide CIMOLAI    Italy    LAM    +52:52
124    Carlos BARBERO CUESTA    Spain    CJR    +52:54
125    Evgeny PETROV    Russia    TNK    +53:05
126    Boris DRON    Belgium    WGG    +53:29
127    Julien BERNARD    France    TFS    +53:54
128    Marcin MROZEK    Poland    CCC    +54:17
129    Julian ALAPHILIPPE    France    EQS    +54:38
130    Ilia KOSHEVOY    Belarus    LAM    +54:41
131    Eugenio ALAFACI    Italy    TFS    +54:57
132    Anton VOROBYEV    Russia    KAT    +55:11
133    Jérôme BAUGNIES    Belgium    WGG    +55:45
134    Johannes FRÖHLINGER    Germany    TGA    +55:48
135    Kévin REZA    France    FDJ    +56:05
136    Nikias ARNDT    Germany    TGA    +56:48
137    Benoît VAUGRENARD    France    FDJ    +57:19
138    Matteo BONO    Italy    LAM    +57:54
139    Benjamin KING    United States    CPT    +58:06
140    Cameron MEYER    Australia    DDD    +58:21
141    Alex HOWES    United States    CPT    +59:05
142    Ivan ROVNY    Russia    TNK    +59:31
143    Kiel REIJNEN    United States    TFS    +59:35
144    Antwan TOLHOEK    Netherlands    ROP    +59:42
145    Borut BOZIC    Slovenia    COF    +59:43
146    Johann VAN ZYL    South Africa    DDD    +59:56
147    Martijn KEIZER    Netherlands    TLJ    +59:59
148    Jonas VANGENECHTEN    Belgium    IAM    +1:01:01
149    Geoffrey SOUPE    France    COF    +1:01:01
150    Stéphane ROSSETTO    France    COF    +1:01:11
151    Matej MOHORIC    Slovenia    LAM    +1:01:32
152    Pawel FRANCZAK    Poland    VAT    +1:02:38
153    Cédric PINEAU    France    FDJ    +1:03:39
154    Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ    Spain    TNK    +1:04:28
155    Reinier HONIG    Netherlands    ROP    +1:05:11
156    Romain HARDY    France    COF    +1:05:13
157    Ryder HESJEDAL    Canada    TFS    +1:09:00
158    Jiri POLNICKY    Czech Republic    VAT    +1:10:36
159    Bernhard EISEL    Austria    DDD    +1:17:29