O losach szóstego etapu zdecydował finisz peletonu, który wygrał włoski sprinter drużyny Lampre-Merida. Liderem w dalszym ciągu jest Nairo Quintana (Movistar).
Szósty dzień zmagań w tegorocznym Wyścigu dookoła Katalonii to na papierze najłatwiejsza trasa oraz okazja do zwycięstwa dla harcowników. Kolarze wystartowali z Sant Joan Despi i finiszowali w Vilanova i la Geltru (197,2 km). Po drodze pokonali dwie górskie premie – ostatnia z nich (drugiej kategorii) znajdowała się aż 80,7 km przed metą.
W ucieczkę zabrało się jedenastu kolarzy, spośród których najwyżej sklasyfikowanym w „generalce” był Esteban Chaves (46. miejsce, 12’17” straty). Jednak jak na kilkunastoosobową grupę nie wypracowała ona sobie znaczącej przewagi, która pozwoliłaby spokojnie dojechać do mety. Przeciąganie liny z peletonem odbywało się do samego końca – jeszcze na ostatnim kilometrze harcownicy „wisieli” przed peletonem.
Jednak na ostatnich metrach peleton skasował tę akcję, a skutecznym finiszem popisał się Cimolai, który pod nieobecność wielkich sprinterów może cieszyć się ze zwycięstwa w wyścigu World Tour. Było to możliwe dzięki znakomitej pracy i upartości drużyny Lampre, która wykonała ogromną pracę, by dogonić ucieczkę.
Wyniki etapu:
1 Davide CIMOLAI ITA LAM 4:35:13
2 Nikias ARNDT GER TGA 0
3 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS 0
4 Simon GERRANS AUS OGE 0
5 Daryl IMPEY RSA OGE 0
6 Petr VAKOC CZE EQS 0
7 Aleksei TCATEVICH RUS KAT 0
8 Jonas VANGENECHTEN BEL IAM 0
9 Bertjan LINDEMAN NED TLJ 0
10 Lorenzo MANZIN FRA FDJ 0
11 Rudy MOLARD FRA COF 0
12 Geoffrey SOUPE FRA COF 0
13 Cameron MEYER AUS DDD 0
14 Gianni MEERSMAN BEL EQS 0
15 Luis MAS BONET ESP CJR 0
16 Kiel REIJNEN USA TFS 0
17 Jonas KOCH GER VAT 0
18 Romain BARDET FRA ALM 0
19 Rigoberto URAN URAN COL CPT 0
20 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV 0
21 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TNK 0
22 Ilnur ZAKARIN RUS KAT 0
23 Bart DE CLERCQ BEL LTS 0
24 Borut BOZIC SLO COF 0
25 Maurits LAMMERTINK NED ROP 0
26 Tanel KANGERT EST AST 0
27 Louis VERVAEKE BEL LTS 0
28 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI DDD 0
29 Enrico GASPAROTTO ITA WGG 0
30 Bjorn THURAU GER WGG 0
31 Marc SOLER ESP MOV 0
32 Carlos BARBERO CUESTA ESP CJR 0
33 Warren BARGUIL FRA TGA 0
34 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV 0
35 Christopher FROOME GBR SKY 0
36 Davide FORMOLO ITA CPT 0
37 Damien HOWSON AUS OGE 0
38 Philippe GILBERT BEL BMC 0
39 Winner ANACONA GOMEZ COL MOV 0
40 Antwan TOLHOEK NED ROP 0
41 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY 0
42 Tejay VAN GARDEREN USA BMC 0
43 Richie PORTE AUS BMC 0
44 Daniel MARTIN IRL EQS 0
45 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR CPT 0
46 Davide MALACARNE ITA AST 0
47 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF 0
48 Domenico POZZOVIVO ITA ALM 0
49 Eduard PRADES REVERTE ESP CJR 0
50 Brent BOOKWALTER USA BMC 0
51 Michael WOODS CAN CPT 0
52 Fabio ARU ITA AST 0
53 Víctor DE LA PARTE ESP CCC 0
54 Thomas DEGAND BEL WGG 0
55 Hugh CARTHY GBR CJR 0
56 Felix GROSSSCHARTNER AUT CCC 0
57 Sébastien MINARD FRA ALM 0
58 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS 0
59 Julian ALAPHILIPPE FRA EQS 0
60 Karel HNIK CZE VAT 0
61 Mikael CHEREL FRA ALM 0
62 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP TFS 0
63 Primo� ROGLIC SLO TLJ 0
64 Kanstantsin SIUTSOU BLR DDD 0
65 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT 0
66 Hubert DUPONT FRA ALM 0
67 Robert GESINK NED TLJ 0
68 Eugenio ALAFACI ITA TFS 0
69 Mathias FRANK SUI IAM 0
70 Paolo TIRALONGO ITA AST 0
71 Frederik VEUCHELEN BEL WGG 0
72 Dario CATALDO ITA AST 0
73 Jarlinson PANTANO GOMEZ COL IAM 0
74 Lawrence WARBASSE USA IAM 0
75 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA CPT 0
76 Lukasz OWSIAN POL CCC 0
77 Gaetan BILLE BEL WGG 0
78 Laurens DE PLUS BEL EQS 0
79 Davide REBELLIN ITA CCC 0
80 Antonio MOLINA ESP CJR 0
81 Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC 0
82 Wouter POELS NED SKY 0
83 Pavel KOCHETKOV RUS KAT 0
84 Jack HAIG AUS OGE 0
85 Ben GASTAUER LUX ALM 0
86 David ARROYO DURAN ESP CJR 0
87 Yury TROFIMOV RUS TNK 0
88 Adam STACHOWIAK POL VAT 0
89 Miguel Angel LOPEZ MORENO COL AST 0
90 Imanol ERVITI ESP MOV 0
91 Rein TAARAMAE EST KAT 0
92 Georg PREIDLER AUT TGA 0
93 Nicolas ROCHE IRL SKY 21
94 Matteo TOSATTO ITA TNK 21
95 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ 21
96 Vasil KIRYIENKA BLR SKY 21
97 Johannes FRÖHLINGER GER TGA 46
98 Kévin REZA FRA FDJ +1:30
99 Andrey ZEITS KAZ AST +1:37
100 Alexey VERMEULEN USA TLJ +1:37
101 Pawel FRANCZAK POL VAT +1:37
102 Huub DUYN NED ROP +1:37
103 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +1:37
104 Julien BERNARD FRA TFS +1:37
105 Cédric PINEAU FRA FDJ +1:37
106 Koen BOUWMAN NED TLJ +1:37
107 Matej MOHORIC SLO LAM +1:37
108 Jan POLANC SLO LAM +1:37
109 Matvey MAMYKIN RUS KAT +1:41
110 Riccardo ZOIDL AUT TFS +1:51
111 Ben HERMANS BEL BMC +1:54
112 Stef CLEMENT NED IAM +1:54
113 Amets TXURRUKA ESP OGE +1:54
115 Kristijan DURASEK CRO LAM +1:54
116 Marcin MROZEK POL CCC +1:54
117 Ruben PLAZA MOLINA ESP OGE +1:54
118 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +1:54
119 Sergio PARDILLA BELLON ESP CJR +1:54
120 Anton VOROBYEV RUS KAT +1:54
121 Evgeny PETROV RUS TNK +2:36
122 Ivan ROVNY RUS TNK +2:36
123 Nathan BROWN USA CPT +2:36
124 Pierre-Henri LECUISINIER FRA FDJ +2:36
125 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +2:36
126 Jan HIRT CZE CCC +2:36
127 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +2:41
128 Johann VAN ZYL RSA DDD +3:28
129 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +3:28
130 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +3:28
131 Matteo BONO ITA LAM +3:28
132 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +3:28
133 Sander ARMEE BEL LTS +3:28
134 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +3:28
135 Jérémy MAISON FRA FDJ +3:33
136 Benoît VAUGRENARD FRA FDJ +3:33
137 Marinus Cornelis MINNAARD NED WGG +3:58
138 Laurens TEN DAM NED TGA +4:52
139 Martijn KEIZER NED TLJ +4:57
140 Romain HARDY FRA COF +4:59
141 Nicolas EDET FRA COF +4:59
142 Stéphane ROSSETTO FRA COF +4:59
143 Maxime BOUET FRA EQS +4:59
144 Jérôme BAUGNIES BEL WGG +5:29
145 Oliver ZAUGG SUI IAM +5:29
146 Sylwester SZMYD POL CCC +5:29
147 Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR TGA +5:29
148 Thomas DE GENDT BEL LTS +5:29
149 Boris DRON BEL WGG +5:29
150 Pieter WEENING NED ROP +5:29
151 Reinier HONIG NED ROP +5:29
152 Peter STETINA USA TFS +8:52
153 Alex HOWES USA CPT +8:52
154 Benjamin KING USA CPT +8:52
155 Jiri POLNICKY CZE VAT +8:52
156 Bernhard EISEL AUT DDD +8:52
157 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TNK +8:52
158 Ryder HESJEDAL CAN TFS +8:52
159 Igor ANTON HERNANDEZ ESP DDD +14:11
DNF Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT
DNF Ben SWIFT GBR SKY
DNF Jesper HANSEN DEN TNK
DNF Christian MEIER CAN OGE
DNF Martin ELMIGER SUI IAM
DNF Marcel WYSS SUI IAM
DNF Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE ESP CJR
DNF Pawel CIESLIK POL VAT
Klasyfikacja generalna:
1 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS Colombia MOV 23:07:41
2 Alberto CONTADOR VELASCO Spain TNK 7
3 Richie PORTE Australia BMC 17
4 Daniel MARTIN Ireland EQS 18
5 Tejay VAN GARDEREN United States BMC 27
6 Romain BARDET France ALM 31
7 Ilnur ZAKARIN Russia KAT 42
8 Christopher FROOME Great Britain SKY 46
9 Hugh CARTHY Great Britain CJR +1:01
10 Rigoberto URAN URAN Colombia CPT +1:16
11 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER Spain KAT +1:22
12 Fabio ARU Italy AST +1:32
13 Mikel NIEVE ITURALDE Spain SKY +1:33
14 Daniel NAVARRO GARCIA Spain COF +1:39
15 Davide FORMOLO Italy CPT +1:45
16 Domenico POZZOVIVO Italy ALM +1:53
17 Jarlinson PANTANO GOMEZ Colombia IAM +1:56
18 Michael WOODS Canada CPT +1:56
19 Winner ANACONA GOMEZ Colombia MOV +2:02
20 Louis VERVAEKE Belgium LTS +2:03
21 Tanel KANGERT Estonia AST +2:06
22 Bart DE CLERCQ Belgium LTS +2:12
23 Thomas DEGAND Belgium WGG +2:19
24 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN Eritrea DDD +2:23
25 Warren BARGUIL France TGA +2:37
26 Carlos VERONA QUINTANILLA Spain EQS +2:44
27 Mathias FRANK Switzerland IAM +2:50
28 Samuel SANCHEZ GONZALEZ Spain BMC +3:04
29 Haimar ZUBELDIA AGIRRE Spain TFS +3:17
30 Antonio MOLINA Spain CJR +3:43
31 Robert GESINK Netherlands TLJ +4:46
32 Hubert DUPONT France ALM +5:52
33 Lawrence WARBASSE United States IAM +6:04
34 Steven KRUIJSWIJK Netherlands TLJ +6:54
35 Miguel Angel LOPEZ MORENO Colombia AST +6:55
36 David ARROYO DURAN Spain CJR +6:57
37 Andre Fernando S. Martins CARDOSO Portugal CPT +7:05
38 Joseph Lloyd DOMBROWSKI United States CPT +7:55
39 Darwin ATAPUMA HURTADO Colombia BMC +8:43
40 Wouter POELS Netherlands SKY +9:25
41 Enrico GASPAROTTO Italy WGG +9:45
42 Sergio PARDILLA BELLON Spain CJR +10:29
43 Damien HOWSON Australia OGE +11:25
44 Bjorn THURAU Germany WGG +11:58
45 Andrey ZEITS Kazakhstan AST +12:53
46 Rudy MOLARD France COF +13:31
47 Nathan BROWN United States CPT +14:27
48 Yury TROFIMOV Russia TNK +14:49
49 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO Colombia OGE +14:58
50 Víctor DE LA PARTE Spain CCC +16:03
51 Primo� ROGLIC Slovenia TLJ +17:12
52 Davide MALACARNE Italy AST +19:02
53 Brent BOOKWALTER United States BMC +19:04
54 Tobias LUDVIGSSON Sweden TGA +20:11
55 Ben GASTAUER Luxembourg ALM +20:23
56 José HERRADA LOPEZ Spain MOV +20:23
57 Riccardo ZOIDL Austria TFS +20:26
58 Laurens DE PLUS Belgium EQS +21:18
59 Tsgabu Gebremaryam GRMAY Ethiopia LAM +23:08
60 Ruben PLAZA MOLINA Spain OGE +23:24
61 Georg PREIDLER Austria TGA +25:20
62 Pieter WEENING Netherlands ROP +25:23
63 Jack HAIG Australia OGE +25:39
64 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS Colombia MOV +26:15
65 Rein TAARAMAE Estonia KAT +26:26
66 Dario CATALDO Italy AST +26:33
67 Huub DUYN Netherlands ROP +26:48
68 Javier MORENO BAZAN Spain MOV +26:59
69 Imanol ERVITI Spain MOV +27:12
70 Arnaud COURTEILLE France FDJ +27:36
71 Kristijan DURASEK Croatia LAM +27:57
72 Gaetan BILLE Belgium WGG +28:21
73 Paolo TIRALONGO Italy AST +29:00
74 Thomas DE GENDT Belgium LTS +30:28
75 Sylwester SZMYD Poland CCC +30:40
76 Marinus Cornelis MINNAARD Netherlands WGG +31:34
77 Jan POLANC Slovenia LAM +32:43
78 Pierre-Henri LECUISINIER France FDJ +33:04
79 Eduard PRADES REVERTE Spain CJR +33:57
80 Igor ANTON HERNANDEZ Spain DDD +34:41
81 Pavel KOCHETKOV Russia KAT +34:48
82 Peter STETINA United States TFS +35:26
83 Aleksei TCATEVICH Russia KAT +36:37
84 Karel HNIK Czech Republic VAT +36:52
85 Matvey MAMYKIN Russia KAT +38:00
86 Maurits LAMMERTINK Netherlands ROP +38:13
87 Marc SOLER Spain MOV +38:13
88 Davide REBELLIN Italy CCC +38:35
89 Laurens TEN DAM Netherlands TGA +38:35
90 Kanstantsin SIUTSOU Belarus DDD +39:50
91 Amets TXURRUKA Spain OGE +40:08
92 Lukasz OWSIAN Poland CCC +40:17
93 Nicolas EDET France COF +40:29
94 Jérémy MAISON France FDJ +41:34
95 Mikael CHEREL France ALM +42:00
96 Bertjan LINDEMAN Netherlands TLJ +43:21
97 Ben HERMANS Belgium BMC +43:51
98 Jan HIRT Czech Republic CCC +44:33
99 Stef CLEMENT Netherlands IAM +44:40
100 Sander ARMEE Belgium LTS +44:53
101 Petr VAKOC Czech Republic EQS +45:50
102 Alexey VERMEULEN United States TLJ +45:55
103 Koen BOUWMAN Netherlands TLJ +46:08
104 Frederik VEUCHELEN Belgium WGG +46:15
105 Lorenzo MANZIN France FDJ +46:21
106 Sébastien MINARD France ALM +46:31
107 Gianni MEERSMAN Belgium EQS +46:47
108 Matteo TOSATTO Italy TNK +46:52
109 Felix GROSSSCHARTNER Austria CCC +47:12
110 Vasil KIRYIENKA Belarus SKY +47:27
111 Tosh VAN DER SANDE Belgium LTS +47:30
112 Daryl IMPEY South Africa OGE +48:22
113 Simon GERRANS Australia OGE +48:22
115 Philippe GILBERT Belgium BMC +49:06
116 Luis MAS BONET Spain CJR +49:08
117 Nicolas ROCHE Ireland SKY +50:33
118 Oliver ZAUGG Switzerland IAM +52:00
119 Adam STACHOWIAK Poland VAT +52:17
120 Maxime BOUET France EQS +52:18
121 Jonas KOCH Germany VAT +52:23
122 Sindre SKJOESTAD LUNKE Norway TGA +52:41
123 Davide CIMOLAI Italy LAM +52:52
124 Carlos BARBERO CUESTA Spain CJR +52:54
125 Evgeny PETROV Russia TNK +53:05
126 Boris DRON Belgium WGG +53:29
127 Julien BERNARD France TFS +53:54
128 Marcin MROZEK Poland CCC +54:17
129 Julian ALAPHILIPPE France EQS +54:38
130 Ilia KOSHEVOY Belarus LAM +54:41
131 Eugenio ALAFACI Italy TFS +54:57
132 Anton VOROBYEV Russia KAT +55:11
133 Jérôme BAUGNIES Belgium WGG +55:45
134 Johannes FRÖHLINGER Germany TGA +55:48
135 Kévin REZA France FDJ +56:05
136 Nikias ARNDT Germany TGA +56:48
137 Benoît VAUGRENARD France FDJ +57:19
138 Matteo BONO Italy LAM +57:54
139 Benjamin KING United States CPT +58:06
140 Cameron MEYER Australia DDD +58:21
141 Alex HOWES United States CPT +59:05
142 Ivan ROVNY Russia TNK +59:31
143 Kiel REIJNEN United States TFS +59:35
144 Antwan TOLHOEK Netherlands ROP +59:42
145 Borut BOZIC Slovenia COF +59:43
146 Johann VAN ZYL South Africa DDD +59:56
147 Martijn KEIZER Netherlands TLJ +59:59
148 Jonas VANGENECHTEN Belgium IAM +1:01:01
149 Geoffrey SOUPE France COF +1:01:01
150 Stéphane ROSSETTO France COF +1:01:11
151 Matej MOHORIC Slovenia LAM +1:01:32
152 Pawel FRANCZAK Poland VAT +1:02:38
153 Cédric PINEAU France FDJ +1:03:39
154 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ Spain TNK +1:04:28
155 Reinier HONIG Netherlands ROP +1:05:11
156 Romain HARDY France COF +1:05:13
157 Ryder HESJEDAL Canada TFS +1:09:00
158 Jiri POLNICKY Czech Republic VAT +1:10:36
159 Bernhard EISEL Austria DDD +1:17:29