Na drugim miejscu tego zestawienia jest mistrz świata Peter Sagan (Tinkoff), a trzecim poprzedni lider Richie Porte (BMC).

Belg zainkasował bardzo dużo punktów za świetne występy w ostatnim tygodniu – 585 za Tirreno-Adriatico (500 za klasyfikację generalną, 60 za wygrany etap oraz 15 za wygraną jazdę drużynową na czas oraz 10 za wystąpienie w koszulce lidera na kończącej zmagania czasówce) oraz 225 za piątą lokatę w Mediolan-San Remo. W sumie od początku sezonu Van Avermaet uzbierał już 1235 „oczek” i z ogromną przewagą przewodzi stawce po awansie z 10. miejsca.

Na drugim miejscu jest mistrz świata Peter Sagan, który nie zdołał jeszcze zwyciężyć w obecnym sezonie, ale w prawie każdym występie przyjeżdża wysoko. Tirreno-Adriatico wzbogaciło Słowaka o 450 punktów (400 za drugie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz po 25 za drugie miejsca na etapach), a 12. lokata w Mediolan-San Remo o 60. W sumie posiadacz tęczowej koszulki ma już 825 punktów i minimalnie wyprzedził poprzedniego lidera Richiego Porte.

Tasmańczyk ma 820 „oczek”, a ostatnim zasileniem konta było Paryż-Nicea i trzecia lokata w klasyfikacji generalnej. Aktualnie Porte występuje w Volta Ciclista a Catalunya i, jeśli pozytywnie zakończy zmagania w Katalonii, może wrócić na fotel lidera.

Na czwarte miejsce spadł Simon Gerrans (Orica-Greenedge), który dość długo przewodził w zestawieniu, jednak w ostatnim czasie kibice nie mają okazji do oglądania Australijczyka w zawodach i konto „zastygło” na 755 punktach zdobytych na Antypodach.

Piąty jest zwycięzca Paryż-Nicea Geraint Thomas (Team Sky), który z powodu kraksy nie zaliczy Mediolan-San Remo do udanych, a szósty Nacer Bouhanni (Cofidis), któremu (według samego zawodnika) w wygranej w monumencie przeszkodziła wadliwa przerzutka. Czwarte miejsce we Włoszech to wciąż 275 punktów i awans z 15. na 6. miejsce.

Siódmy jest sensacyjny (i kontrowersyjny) zwycięzca z San Remo Arnaud Demare (FDJ). Wygrana w jednym z najważniejszych klasyków to aż 500 punktów i awans Francuza z 126. na 7. miejsce. Ósme miejsce należy aktualnie do Norwega Alexandra Kristoffa. Kolarz Katushy zajął niezadowalającą, szóstą lokatę we Włoszech i awansował z 11. pozycji.

Dziewiąty jest Sergio Henao (Team Sky), który „wciągał” Gerainta Thomasa na podjazdy w Paryż-Nicea, ale sam nie na tym nie skorzystał i spadł z 4. na 9. miejsce. Dziesiąty jest Diego Ulissi (Lampre-Merida), który również w ubiegłym tygodniu nie wzbogacił się zbyt mocno.

Ben Swift (Team Sky), drugi kolarz pierwszego monumentu w sezonie awansował z 105. na 11. miejsce dzięki 400 „oczkom” za San Remo. Większe awanse zaliczyli jednak Bob Jungels (Etixx-Quickstep) i Jurgen Roelandts (Lotto-Soudal). Luksemburczyk zajął trzecie miejsce w Tirreno-Adriatico i przeskoczył z 271. na 27. miejsce, a Belg, trzeci kolarz z La Classicissima zaliczył awans o 556 miejsc – z 589. na 33.

Udane występy we Włoszech przyniosły awans również najlepszemu z Polaków. Michał Kwiatkowski za ósme miejsce w Tirreno-Adriatico dostał 135 punktów (125 za „generalkę” i 10 za trzecie miejsce na etapie), a za 40. lokatę w Mediolan-San Remo 10 „oczek”. W sumie były mistrz świata ma 320 punktów i awansował z 70. na 36. pozycję.

Pozostali Polacy w zestawieniu zajmują niższe miejsca – Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quickstep) jest 77., Rafał Majka (Tinkoff) 152., Paweł Franczak (VERVA Activejet) 347., Eryk Latoń (CCC Sprandi Polkowice) 429., Paweł Poljański (Tinkoff) 563., Karol Domagalski (ONE Pro Cycling) 616., Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice) 697., Michał Gołaś (Team Sky) 712., Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) 753., Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal) 782., Kamil Gradek (VERVA Activejet) 902., Paweł Cieślik (VERVA Activejet) 909., Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) 951., Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice) 952., a Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice) 983..

W klasyfikacji narodów wciąż prowadzi Australia (3251 punktów), ale drugi i trzeci kraj są bardzo blisko – Francja ma 3206, a Belgia 3203 „oczka’. Polska utrzymała 17. miejsce.

Pełne zestawienie – tutaj

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments