Liderami od czasu Tour Down Under pozostają Simon Gerrans i Richie Porte. Pierwsze wyścigi klasyczne sezonu przyniosły jednak trochę zmian.

Chociaż pierwsze dwie pozycje nie zmieniają się już od dłuższego czasu, to stawka za plecami Australijczyków gęstnieje. Awans na trzecią lokatę, dzięki dobremu występowi w Gran Premio Citta di Lugano, zanotował Diego Ulissi (Lampre). Druga lokata we włoskim klasyku przyniosła mu 150 punktów i sumę 455.

Czwarty, po ogromnym awansie o 102 lokaty, jest mistrz Czech Petr Vakoc (Etixx-Quickstep). Dwie wygrane w Classic Sud Ardeche i Royal Bernard Drome Classic powiększyły konto kolarza o 250 punktów, które zostały dodane do uprzednio uzbieranych 160. Piąty, po spadku z najniższego stopnia podium, jest wicemistrz Kolumbii Sergio Henao (Team Sky).

Druga lokata w Kuurne-Bruksela-Kuurne oznacza 150 punktów dla Alexandra Kristoffa (Katusha). Norweg, który wcześniej miał 250 punktów za Tour of Qatar, jest szósty z dorobkiem 400 „oczek”. Z czwartego na siódme miejsce spadł Jay McCarthy (Tinkoff), a z dziesiątego na ósme awansował Artur Vichot (FDJ), trzeci kolarz Royal Bernard Drome Classic.

Dziewiąty jest zwycięzca Omloop Het Nieuwsblad Greg van Avermaet (BMC). Belg awansował z 43. miejsca dzięki dodatkowi w wysokości 200 punktów. Podobny zysk otrzymał Sonny Colbrelli (Bardiani), zwycięzca Gran Premio Citta di Lugano.W jego przypadku 200 punktów przyniosło skok z 45. na 10. lokatę.

Duże awanse w notowaniach zaliczyli kolarze, którzy dobrze radzili sobie w pierwszych brukowanych klasykach. Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) – jemu znakomity atak i wygrana w Kuurne-Bruksela-Kuurne oraz dziewiąte miejsce w Omloop Het Nieuwsblad dały sumę 240 punktów. Z całkowitym dorobkiem 246 „oczek” Belg przesunął się z 416. na 25. miejsce. Z kolei mistrz świata Peter Sagan (Tinkoff) dzięki drugiej i siódmej lokacie w powyższych wyścigach Słowak przeskoczył z 497. na 36. miejsce.

Z kolei z 508. na 103. zmieniło się miejsce Łukasza Wiśniowskiego (Etixx-Quickstep). Piękny finisz w Kuurne-Bruksela-Kuurne dodał mu 85 punktów.

Najlepszym z Polaków pozostaje Michał Kwiatkowski (Team Sky), który swoje punkty zdobył na Majorce. Były mistrz świata spadł jednak z 34. na 50. miejsce. Drugim z biało-czerwonych jest Łukasz Wiśniowski, a trzecim Rafał Majka (Tinkoff) – 110. lokata. Pozostali Polacy to kolejno – Paweł Franczak (VERVA Activejet, 224.), Eryk Latoń (CCC Sprandi Polkowice, 275.), Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice, 520.), Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice, 619.), Kamil Gradek (VERVA Activejet, 638.), Paweł Poljański (Tinkoff, 653.), Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice, 682.), Michał Gołaś (Team Sky, 684.), Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice, 686.), Paweł Cieślik (VERVA Activejet, 702.), Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice, 713.).

Wśród rankingu narodów na czele wciąż Australia, Włochy i Francja. Awans na czwartą lokatę, z szóstej, zaliczyła Belgia. Dalej są Hiszpania, Wielka Brytania oraz Kolumbia. Dzięki dobrym wynikom w mistrzostwach Afryki na ósmym miejscu jest Erytrea. Dziesiątkę zamykają Norwegia i Holandia. Polska spadła z 17. na 19. miejsce.

Pełny ranking – tutaj

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments