Fot. Michael Matthews

Australijczyk z drużyny Orica GreenEDGE był najszybszy w krótkiej jeździe indywidualnej na czas, otwierającej wyścig z Paryża do Nicei. To był zdecydowanie prolog niespodzianek – przegrał Dumoulin, a trzeci był Patrick Bevin. 

74. edycję wyścigu Paryż-Nicea (2.UWT) zainaugurował 6,1-kilometrowy, całkowicie płaski prolog ulicami podparyskiej miejscowości Conflans-Sainte-Honorine, w której urodził się kolarz Teamu Sky Nicolas Roche. Listę startową podpisało dwóch Polaków jeżdżących w barwach rosyjskiej drużyny Tinkoff – Paweł Poljański i Rafał Majka.

Przez pierwsze trzy kilometry kolarze jechali wzdłuż Sekwany. Około czterech kilometrów przed metą, skręcili w lewo, opuszczając rzeczne nabrzeże, a droga prowadziła lekko w dół. W tej części trasy znajdowały się dwa ronda i trzy ostre zakręty, a 250 m przed kreską prawy nawrót. Generalnie, trasa nie zawierała wielu technicznych trudności.

Sobotni poranek w północnej Francji przywitał kolarzy śniegiem i niską temperaturą, ale w niedzielę pogoda nieco się poprawiła, wyszło słońce, a temperatura wzrosła o kilka stopni. Był raczej stały, północno-zachodni wiatr, co oznaczało, że w pierwszej części trasy wiał kolarzom z tyłu, a w drugiej z przodu.

Pierwszym czasem, do którego można było odnosić inne było 7’48” Jerome Coppela (IAM).

Zaskakująco dobry czas uzyskał nowozelandzki kolarz drużyny Cannondale Patrick Bevin – 7’41”.

Oczy wielu były zwrócone ku występowi Toma Dumoulina (Giant-Alpecin), który zadziwiał w ubiegłorocznej hiszpańskiej Vuelcie, a przed tym sezonem deklarował, że chce skoncentrować się na czasówkach, a w wyścigu P-N powalczyć o klasyfikację generalną. Holender był szybszy od Bevina o sekundę!

Jako pierwszy i ostatni poniżej rezultatu 7’40” zszedł Michael Matthews (Orica), który uzyskał czas 7’39”.

Rafał Majka “wykręcił” dobry czas 7’53”, który dał mu 17. lokatę , a Paweł Poljański 8’07”, który uplasował się na 65. miejscu.

Różnice między faworytami do zwycięstwa w całym wyścigu nie są duże, zatem w góry wszyscy wjadą raczej z równymi szansami.

Wyniki:

1.    MATTHEWS Michael    ORICA GREENEDGE    07′ 39”
2.    DUMOULIN Tom    TEAM GIANT-ALPECIN    + 00′ 01”
3.    BEVIN Patrick    CANNONDALE    + 00′ 02”
4.    HERRADA Jesús    MOVISTAR TEAM    + 00′ 06”
5.    ZAGUIRRE Ion    MOVISTAR TEAM    + 00′ 06”
6.    WESTRA Lieuwe    ASTANA PRO TEAM    + 00′ 07”
7.    THOMAS Geraint    TEAM SKY    + 00′ 07”
8.    DEVENYNS Dries    IAM CYCLING    + 00′ 08”
9.    CHAVANEL Sylvain    DIRECT ENERGIE    + 00′ 09”
10.    COPPEL Jérôme    IAM CYCLING    + 00′ 09”
11.    PORTE Richie    BMC RACING TEAM    + 00′ 10”
12.    FELLINE Fabio    TREK – SEGAFREDO    + 00′ 13”
13.    LUDVIGSSON Tobias    TEAM GIANT-ALPECIN    + 00′ 13”
14.    KELDERMAN Wilco    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 00′ 13”
15.    VANMARCKE Sep    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 00′ 14”
16.    IZAGUIRRE Gorka    MOVISTAR TEAM    + 00′ 14”
17.    MAJKA Rafal    TINKOFF    + 00′ 14”
18.    CAMPENAERTS Victor    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 00′ 14”
19.    BRÄNDLE Matthias    IAM CYCLING    + 00′ 15”
20.    IMPEY Daryl    ORICA GREENEDGE    + 00′ 15”
21.    VAN EMDEN Jos    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 00′ 15”
22.    BOOM Lars    ASTANA PRO TEAM    + 00′ 15”
23.    WELLENS Tim    LOTTO SOUDAL    + 00′ 15”
24.    LUTSENKO Alexey    ASTANA PRO TEAM    + 00′ 16”
25.    GALLOPIN Tony    LOTTO SOUDAL    + 00′ 16”
26.    LAPORTE Christophe    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 16”
27.    CONTADOR Alberto    TINKOFF    + 00′ 16”
28.    TALANSKY Andrew    CANNONDALE    + 00′ 18”
29.    FERNANDEZ ANDUJAR Ruben    MOVISTAR TEAM    + 00′ 18”
30.    ZAKARIN Ilnur    TEAM KATUSHA    + 00′ 19”
31.    TERPSTRA Niki    ETIXX-QUICK STEP    + 00′ 19”
32.    MARTENS Paul    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 00′ 20”
33.    YATES Simon    ORICA GREENEDGE    + 00′ 20”
34.    GOUGEARD Alexis    AG2R LA MONDIALE    + 00′ 20”
35.    KONOVALOVAS Ignatas    FDJ    + 00′ 20”
36.    ROCHE Nicolas    TEAM SKY    + 00′ 21”
37.    BEWLEY Sam    ORICA GREENEDGE    + 00′ 22”
38.    KITTEL Marcel    ETIXX-QUICK STEP    + 00′ 22”
39.    CALMEJANE Lilian    DIRECT ENERGIE    + 00′ 22”
40.    FOMINYKH Daniil    ASTANA PRO TEAM    + 00′ 22”
41.    DEMARE Arnaud    FDJ    + 00′ 22”
42.    SLAGTER Tom Jelte    CANNONDALE    + 00′ 22”
43.    KANGERT Tanel    ASTANA PRO TEAM    + 00′ 23”
44.    SERRY Pieter    ETIXX-QUICK STEP    + 00′ 23”
45.    GRUZDEV Dmitriy    ASTANA PRO TEAM    + 00′ 23”
46.    LOUBET Julien    FORTUNEO – VITAL CONCEPT    + 00′ 23”
47.    CRADDOCK Lawson    CANNONDALE    + 00′ 23”
48.    GESCHKE Simon    TEAM GIANT-ALPECIN    + 00′ 24”
49.    SISKEVICIUS Evaldas    DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM    + 00′ 24”
50.    WYSS Danilo    BMC RACING TEAM    + 00′ 24”
51.    ERVITI Imanol    MOVISTAR TEAM    + 00′ 25”
52.    BOONEN Tom    ETIXX-QUICK STEP    + 00′ 25”
53.    BARDET Romain    AG2R LA MONDIALE    + 00′ 25”
54.    KRISTOFF Alexander    TEAM KATUSHA    + 00′ 25”
55.    VANDENBERGH Stijn    ETIXX-QUICK STEP    + 00′ 25”
56.    SIMON Julien    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 25”
57.    HENAO Sergio Luis    TEAM SKY    + 00′ 26”
58.    LEMOINE Cyril    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 26”
59.    VAN BAARLE Dylan    CANNONDALE    + 00′ 26”
60.    PETIT Adrien    DIRECT ENERGIE    + 00′ 27”
61.    NAESEN Oliver    IAM CYCLING    + 00′ 27”
62.    LAENGEN Vegard Stake    IAM CYCLING    + 00′ 27”
63.    HERMANS Ben    BMC RACING TEAM    + 00′ 27”
64.    SANCHEZ GIL Luis-Leon    ASTANA PRO TEAM    + 00′ 27”
65.    POLJANSKI Pawel    TINKOFF    + 00′ 28”
66.    VICHOT Arthur    FDJ    + 00′ 28”
67.    BONIFAZIO Niccolo    TREK – SEGAFREDO    + 00′ 28”
68.    LATOUR Pierre-Roger    AG2R LA MONDIALE    + 00′ 28”
69.    DELAPLACE Anthony    FORTUNEO – VITAL CONCEPT    + 00′ 28”
70.    MAES Nikolas    ETIXX-QUICK STEP    + 00′ 28”
71.    ALBASINI Michael    ORICA GREENEDGE    + 00′ 29”
72.    COUSIN Jérome    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 29”
73.    HERRADA Jose    MOVISTAR TEAM    + 00′ 29”
74.    STANNARD Ian    TEAM SKY    + 00′ 29”
75.    THEUNS Edward    TREK – SEGAFREDO    + 00′ 30”
76.    LOBATO DEL VALLE Juan José    MOVISTAR TEAM    + 00′ 30”
77.    VOECKLER Thomas    DIRECT ENERGIE    + 00′ 30”
78.    ROSA Diego    ASTANA PRO TEAM    + 00′ 31”
79.    SWIFT Ben    TEAM SKY    + 00′ 31”
80.    MOINARD Amaël    BMC RACING TEAM    + 00′ 31”
81.    EIKING Odd Christian    FDJ    + 00′ 31”
82.    BENNETT George    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 00′ 31”
83.    SCHLECK Frank    TREK – SEGAFREDO    + 00′ 31”
84.    GUARNIERI Jacopo    TEAM KATUSHA    + 00′ 31”
85.    BOSWELL Ian    TEAM SKY    + 00′ 31”
86.    PREIDLER Georg    TEAM GIANT-ALPECIN    + 00′ 32”
87.    SABATINI Fabio    ETIXX-QUICK STEP    + 00′ 32”
88.    FARIA DA COSTA Rui Alberto    LAMPRE – MERIDA    + 00′ 32”
89.    TANKINK Bram    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 00′ 33”
90.    DUCHESNE Antoine    DIRECT ENERGIE    + 00′ 33”
91.    VALGREN ANDERSEN Michael    TINKOFF    + 00′ 34”
92.    JEANNESSON Arnold    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 34”
93.    VUILLERMOZ Alexis    AG2R LA MONDIALE    + 00′ 34”
94.    HOELGAARD Daniel    FDJ    + 00′ 35”
95.    NIELSEN Magnus Cort    ORICA GREENEDGE    + 00′ 35”
96.    PERICHON Pierre-Luc    FORTUNEO – VITAL CONCEPT    + 00′ 35”
97.    FARRAR Tyler    DIMENSION DATA    + 00′ 35”
98.    DELAGE Mickaël    FDJ    + 00′ 35”
99.    KISERLOVSKI Robert    TINKOFF    + 00′ 35”
100.    TOSATTO Matteo    TINKOFF    + 00′ 35”
101.    DE KORT Koen    TEAM GIANT-ALPECIN    + 00′ 36”
102.    DIDIER Laurent    TREK – SEGAFREDO    + 00′ 37”
103.    KOCHETKOV Pavel    TEAM KATUSHA    + 00′ 37”
104.    ROJAS José Joaquin    MOVISTAR TEAM    + 00′ 37”
105.    REYNES Vicente    IAM CYCLING    + 00′ 37”
106.    DE GENDT Thomas    LOTTO SOUDAL    + 00′ 37”
107.    DENIFL Stefan    IAM CYCLING    + 00′ 37”
108.    VACHON Florian    FORTUNEO – VITAL CONCEPT    + 00′ 37”
109.    GREIPEL André    LOTTO SOUDAL    + 00′ 38”
110.    GRMAY Tsgabu Gebremaryam    LAMPRE – MERIDA    + 00′ 38”
111.    SPILAK Simon    TEAM KATUSHA    + 00′ 38”
112.    NIEVE Mikel    TEAM SKY    + 00′ 39”
113.    MORKOV Michael    TEAM KATUSHA    + 00′ 39”
114.    HANSEN Adam    LOTTO SOUDAL    + 00′ 39”
115.    ROLLAND Pierre    CANNONDALE    + 00′ 39”
116.    BYSTRÖM Sven Erik    TEAM KATUSHA    + 00′ 39”
117.    SOUPE GEOFFREY    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 40”
118.    QUEMENEUR Perrig    DIRECT ENERGIE    + 00′ 40”
119.    MC LAY DANIEL    FORTUNEO – VITAL CONCEPT    + 00′ 41”
120.    HAAS Nathan    DIMENSION DATA    + 00′ 41”
121.    COURTEILLE ARNAUD    FDJ    + 00′ 41”
122.    GBURGHARDT Marcus    BMC RACING TEAM    + 00′ 41”
123.   ROWE Luke    TEAM SKY    + 00′ 42”
124.    DOCKER Mitchell    ORICA GREENEDGE    + 00′ 42”
125.    TULIK ANGÉLO    DIRECT ENERGIE    + 00′ 42”
126.    FARIA DA COSTA Mario Jorge    LAMPRE – MERIDA    + 00′ 43”
127.    BAK Lars Ytting    LOTTO SOUDAL    + 00′ 43”
128.    SCHÄR Michael    BMC RACING TEAM    + 00′ 43”
129.    PAULINHO Sergio Miguel Moreira    TINKOFF    + 00′ 43”
130.    TRONET Steven    FORTUNEO – VITAL CONCEPT    + 00′ 43”
131.    DE LA CRUZ David    ETIXX-QUICK STEP    + 00′ 43”
132.    REZA Kévin    FDJ    + 00′ 44”
133.    TXURRUKA Amets    ORICA GREENEDGE    + 00′ 44”
134.    FEDRIGO Pierrick    FORTUNEO – VITAL CONCEPT    + 00′ 45”
135.    PICHOT Alexandre    DIRECT ENERGIE    + 00′ 45”
136.    GASTAUER Ben    AG2R LA MONDIALE    + 00′ 45”
137.    TROFIMOV Yury    TINKOFF    + 00′ 45”
138.    VELITS Peter    BMC RACING TEAM    + 00′ 45”
139.    GAUTIER Cyril    AG2R LA MONDIALE    + 00′ 46”
140.    RAST Gregory    TREK – SEGAFREDO    + 00′ 46”
141.    VAN POPPEL Boy    TREK – SEGAFREDO    + 00′ 46”
142.    PACHER Quentin    DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM    + 00′ 46”
143.    JANSE VAN RENSBURG Jacques    DIMENSION DATA    + 00′ 47”
144.    CIMOLAI Davide    LAMPRE – MERIDA    + 00′ 47”
145.    VAN GENECHTEN Jonas    IAM CYCLING    + 00′ 48”
146.    HUPOND Thierry    DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM    + 00′ 48”
147.    BRESCHEL Matti    CANNONDALE    + 00′ 49”
148.    DOMONT Axel    AG2R LA MONDIALE    + 00′ 49”
149.    SORENSEN Chris Anker    FORTUNEO – VITAL CONCEPT    + 00′ 50”
150.    WIPPERT WOUTER    CANNONDALE    + 00′ 51”
151.    TEKLEHAIMANOT Daniel    DIMENSION DATA    + 00′ 51”
152.    MEINTJES Louis    LAMPRE – MERIDA    + 00′ 51”
153.    DIAZ Daniel    DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM    + 00′ 52”
154.    LAGUTIN Sergey    TEAM KATUSHA    + 00′ 52”
155.    CURVERS Roy    TEAM GIANT-ALPECIN    + 00′ 53”
156.    COMBAUD Romain    DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM    + 00′ 54”
157.    THOMSON Jay Robert    DIMENSION DATA    + 00′ 55”
158.    VANENDERT Jelle    LOTTO SOUDAL    + 00′ 55”
159.    MATE MARDONES Luis Angel    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 55”
160.    BEPPU Fumiyuki    TREK – SEGAFREDO    + 00′ 56”
161.    FERNANDEZ CRUZ Delio    DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM    + 00′ 56”
162.    BONO Matteo    LAMPRE – MERIDA    + 00′ 57”
163.    BOUHANNI Nacer    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    + 00′ 58”
164.    KUMP Marko    LAMPRE – MERIDA    + 00′ 59”
165.    BRAMMEIER Matthew    DIMENSION DATA    + 01′ 00”
166.    CHEREL Mikael    AG2R LA MONDIALE    + 01′ 01”
167.    REGUIGUI Youcef    DIMENSION DATA    + 01′ 02”
168.    DI GREGORIO Rémy    DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM    + 01′ 04”
169.    PAUWELS Serge    DIMENSION DATA    + 01′ 04”
170.    JI Cheng    TEAM GIANT-ALPECIN    + 01′ 05”
171.    TEN DAM Laurens    TEAM GIANT-ALPECIN    + 01′ 07”
172.    PIBERNIK Luka    LAMPRE – MERIDA    + 01′ 08”
173.    KRUIJSWIJK Steven    TEAM LOTTO NL – JUMBO    + 01′ 12”
174.    GILBERT Philippe    BMC RACING TEAM    + 01′ 25”
175.    DUQUE Leonardo    DELKO MARSEILLE PROVENCE KTM    + 01′ 31”