Strade Bianche

“Spartakus” jako pierwszy finiszował na Piazza del Campo w Sienie. Szwajcar wygrał emocjonujący pojedynek ze Zdenkiem Stybarem na podjeździe św. Katarzyny. Michał Kwiatkowski znajdował się w czołowych grupkach, ale ostatecznie nie walczył o zwycięstwo. 

Na początku wyścigu utworzyła się 8-osobowa ucieczka z Marcinem Mrożkiem z CCC Sprandi Polkowice w składzie, która pokonała jednak tylko około 110 km dystansu.

Chwilę później powstał nowy odjazd z Bookwalterem (BMC), Grivko (Astana), Brambillą (Etixx), Monfortem (Lotto-Soudal) i Puccio (Sky). Dobrze jechał tam Puccio, ale problem techniczny z rowerem spowodował, że Włoch został.

Aktywna postawa Puccio w ucieczce nie była jedynym, co miała do zaoferowania drużyna Sky. W ostatniej części wyścigu tempo peletonowi, w którym jechali Puccio, Nordhaug i Kwiatkowski, nadawał Michał Gołaś. Poza Polakami jeżdżącymi w barwach Sky w zmniejszonym peletonie jechali także MP Tomasz Marczyński i Maciej Bodnar.

Druga ucieczka także nie miała powodzenia, a 19 km przed metą aktywni stali się najwięksi faworyci. Jako pierwszy przyspieszył mistrz świata Peter Sagan, za którym pojechali Stybar i pomagający mu spływający z ucieczki Brambilla, oraz Cancellara.

Prowadząca czwórka wjechała na ostatni szutrowy sektor z około 20-sekundową przewagą.

Niewiarygodne rzeczy w tej grupce wyprawiał Gianluca Brambilla, który dwukrotnie przyspieszał, najprawdopodobniej po ty, by zmęczyć rywali Stybara. Włoch jechał i jechał, aż do momentu, gdy samotnie rozpoczął finałowy podjazd. Jednak na ostatnich metrach dogonili go Stybar i Cancellara, którzy rozegrali między sobą pojedynek o finałowy triumf.

W pierwszej dziesiątce nie uplasował się żaden z Polaków.

Z powodu kraksy z wyścigu wycofał się Maciej Paterski (CCC). Polak został przewieziony do szpitala na badania z podejrzeniem kontuzji kolana, ale dyrektor sportowy CCC Piotr Wadecki poinformował komentatorów polskiego Eurosportu, że najprawdopodobniej skończy się na założeniu kilku szwów. Wypadek wykluczył z rywalizacji także Damiano Cunego.

Pełne wyniki:

1    Fabian CANCELLARA    SUI    TFS    04:39:35
2    Zdenek STYBAR    CZE    EQS    0
3    Gianluca BRAMBILLA    ITA    EQS    4
4    Peter SAGAN    SVK    TNK    13
5    Petr VAKOC    CZE    EQS    34
6    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    37
7    Diego ULISSI    ITA    LAM    41
8    Tiesj BENOOT    BEL    LTS    41
9    Lars Petter NORDHAUG    NOR    SKY    41
10    Alejandro VALVERDE BELMONTE    ESP    MOV    50
11    Jakob FUGLSANG    DEN    AST    52
12    Brent BOOKWALTER    USA    BMC    01:53:00
13    Jay MCCARTHY    AUS    TNK    02:02:00
14    Daniel OSS    ITA    BMC    02:02:00
15    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    02:02:00
16    Giovanni VISCONTI    ITA    MOV    02:22:00
17    Bob JUNGELS    LUX    EQS    02:24:00
18    Gianni MOSCON    ITA    SKY    02:25:00
19    Matteo TRENTIN    ITA    EQS    02:25:00
20    Michal KWIATKOWSKI    POL    SKY    02:25:00
21    Andriy GRIVKO    UKR    AST    02:26:00
22    Robert GESINK    NED    TLJ    02:26:00
23    Grega BOLE    SLO    NIP    02:41:00
24    Davide REBELLIN    ITA    CCC    05:15:00
25    Tomasz MARCZYNSKI    POL    LTS    05:15:00
26    Jasper STUYVEN    BEL    TFS    05:18:00
27    Julien VERMOTE    BEL    EQS    05:18:00
28    Bart DE CLERCQ    BEL    LTS    05:25:00
29    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    05:27:00
30    Matteo BUSATO    ITA    STH    05:30:00
31    Luke DURBRIDGE    AUS    OGE    05:30:00
32    Sonny COLBRELLI    ITA    BAR    05:35:00
33    Sébastien TURGOT    FRA    ALM    05:37:00
34    Manuele BOARO    ITA    TNK    05:45:00
35    Jens KEUKELEIRE    BEL    OGE    05:48:00
36    Gatis SMUKULIS    LAT    AST    07:55:00
37    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    07:55:00
38    Maxime MONFORT    BEL    LTS    07:55:00
39    Davide VIGANO    ITA    AND    07:55:00
40    Michal GOLAS    POL    SKY    07:55:00
41    Simone PONZI    ITA    CCC    08:01:00
42    Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA    CRC    MOV    12:18:00
43    Salvatore PUCCIO    ITA    SKY    12:58:00
44    Maciej BODNAR    POL    TNK    13:00:00
45    Jurgen ROELANDTS    BEL    LTS    13:01:00
46    Alessandro DE MARCHI    ITA    BMC    13:01:00
47    Damiano CARUSO    ITA    BMC    16:02:00
48    Pim LIGTHART    NED    LTS    16:02:00
49    Bertjan LINDEMAN    NED    TLJ    16:04:00
50    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    COL    MOV    16:04:00
51    Sébastien MINARD    FRA    ALM    16:04:00
52    Jean-Pierre DRUCKER    LUX    BMC    16:04:00
53    Eduard Michael GROSU    ROU    NIP    16:04:00
54    Daniele BENNATI    ITA    TNK    16:04:00
55    Jasha SÜTTERLIN    GER    MOV    19:43:00
56    Hugo HOULE    CAN    ALM    21:20:00
57    Timo ROOSEN    NED    TLJ    21:20:00
58    Guillaume BONNAFOND    FRA    ALM    21:20:00
59    Kiel REIJNEN    USA    TFS    21:20:00
60    Jack HAIG    AUS    OGE    21:20:00
61    Marcin MROZEK    POL    CCC    21:23:00
62    Jesse SERGENT    NZL    ALM    21:23:00
63    Filippo POZZATO    ITA    STH    24:15:00
64    Przemyslaw NIEMIEC    POL    LAM    24:15:00
65    Charles PLANET    FRA    TNN    24:15:00
66    Mirko SELVAGGI    ITA    AND    24:15:00
67    Tiziano DALL’ANTONIA    ITA    AND    24:15:00
68    Federico ZURLO    ITA    LAM    24:15:00
69    Martijn VERSCHOOR    NED    TNN    24:15:00
70    Eros CAPECCHI    ITA    AST    24:15:00
71    Tom VAN ASBROECK    BEL    TLJ    24:15:00
72    Mike TEUNISSEN    NED    TLJ    24:15:00
73    Daniel MARTÍNEZ    COL    STH    24:15:00
74    Primoz ROGLIC    SLO    TLJ    24:15:00
75    Lukasz OWSIAN    POL    CCC    24:15:00
76    Taylor PHINNEY    USA    BMC    24:15:00
77    Tony MARTIN    GER    EQS    24:15:00
78    Christian KNEES    GER    SKY    24:15:00
79    Marco BANDIERA    ITA    AND    24:15:00
80    Marco FRAPPORTI    ITA    AND    24:15:00
81    Oscar GATTO    ITA    TNK    24:15:00
82    Alessandro TONELLI    ITA    BAR    30:37:00
83    Giorgio CECCHINEL    ITA    AND    30:37:00
84    Marco COLEDAN    ITA    TFS    30:40:00
85    Eugert ZHUPA    ALB    STH    31:43:00

Abandonos:
DNF    Yves LAMPAERT    BEL    EQS
DNF    Hubert DUPONT    FRA    ALM
DNF    Matteo MONTAGUTI    ITA    ALM
DNF    Daniele RATTO    ITA    AND
DNF    Serghei TVETCOV    ROU    AND
DNF    Valerio AGNOLI    ITA    AST
DNF    Michele SCARPONI    ITA    AST
DNF    Simone ANDREETTA    ITA    BAR
DNF    Enrico BARBIN    ITA    BAR
DNF    Nicola BOEM    ITA    BAR
DNF    Stefano PIRAZZI    ITA    BAR
DNF    Lorenzo ROTA    ITA    BAR
DNF    Luca STERBINI    ITA    BAR
DNF    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC
DNF    Víctor DE LA PARTE    ESP    CCC
DNF    Felix GROSSSCHARTNER    AUT    CCC
DNF    Nikolay MIHAYLOV    BUL    CCC
DNF    Maciej PATERSKI    POL    CCC
DNF    Mattia CATTANEO    ITA    LAM
DNF    Roberto FERRARI    ITA    LAM
DNF    Sacha MODOLO    ITA    LAM
DNF    Manuele MORI    ITA    LAM
DNF    Gang XU    CHN    LAM
DNF    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS
DNF    Rafael VALLS FERRI    ESP    LTS
DNF    Jorge ARCAS PENA    ESP    MOV
DNF    Marc SOLER    ESP    MOV
DNF    Francisco José VENTOSO ALBERDI    ESP    MOV
DNF    Alessandro BISOLTI    ITA    NIP
DNF    Damiano CUNEGO    ITA    NIP
DNF    Pier Paolo DE NEGRI    ITA    NIP
DNF    Iuri FILOSI    ITA    NIP
DNF    Antonio NIBALI    ITA    NIP
DNF    Riccardo STACCHIOTTI    ITA    NIP
DNF    Alexander EDMONSON    AUS    OGE
DNF    Damien HOWSON    AUS    OGE
DNF    Christopher JUUL JENSEN    DEN    OGE
DNF    Christian MEIER    CAN    OGE
DNF    Manuel BELLETTI    ITA    STH
DNF    Enrique SANZ    ESP    STH
DNF    Mirko TEDESCHI    ITA    STH
DNF    Mirko TROSINO    ITA    STH
DNF    Enrico BATTAGLIN    ITA    TLJ
DNF    Thomas LEEZER    NED    TLJ
DNF    Kevin DE MESMAEKER    BEL    TNN
DNF    Joonas HENTTALA    FIN    TNN
DNF    Brian KAMSTRA    NED    TNN
DNF    David LOZANO RIBA    ESP    TNN
DNF    Javier MEGIAS LEAL    ESP    TNN
DNF    Stephen CLANCY    IRL    TNN
DNF    Andrew FENN    GBR    SKY
DNF    Peter KENNAUGH    GBR    SKY
DNF    Adam BLYTHE    GBR    TNK
DNF    Nikolay TRUSOV    RUS    TNK
DNF    Stijn DEVOLDER    BEL    TFS
DNF    Markel IRIZAR ARANBURU    ESP    TFS
DNF    Julien BERNARD    FRA    TFS
DNF    Yaroslav POPOVYCH    UKR    TFS