Strade Bianche

Mistrzyni świata została pierwszą zwyciężczynią wyścigu z cyklu WorldTour kobiet! Wspaniała jazda Katarzyny Niewiadomej przyniosła jej drugie miejsce!

Cyklistki ścigające się we Włoszech miały do pokonania 121km z ponad 22km szutrowych odcinków. Niestety zgodnie z prognozami w okolicach Sieny panowała fatalna pogoda dodatkowo utrudniająca jazdę.

StradeBianche15_alt

Bardzo długo nie pojawiła się konkretna ucieczka. Na podjazdach i szutrach peleton rwał się, ale na kolejnych odcinkach wszystko się łączyło. Dopiero po najdłuższym, trzecim odcinku szutru, na sytuacja na czele się zmieniła – uciekała Nikki Harris (Boels-Dolmans), a za nią, ze stratą ponad pół minuty, jechała grupka około 35 zawodniczek.

Niedaleko przed czwartym sektorem szutrów z grupki pościgowej zaatakowała Lucinda Brand (RaboLiv). Dołączyła do Harris i razem dwójka uciekinierek miała prawie minutę przewagi nad peletonem. Obie cyklistki zostały złapane przez kontrujące osiem zawodniczek, a później przez kolejne. Na 25km przed finiszem na czele znów była grupka 35 osób.

Na piątym sektorze szutru z czołówki zaatakowały Katarzyna Niewiadoma (RaboLiv), Lizzie Armitstead (Boels-Dolmans) oraz Emma Johansson (Wiggle-High5). Za nimi pomknęła grupka sześciu cyklistek, w której były m.in. Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) i zeszłoroczna zwyciężczyni Megan Guarnier (Boels-Dolmans).

Prowadząca trójka powiększała swoją przewagę i z ostatniego sektora szutru wyjechała minutę przed goniącą szóstką. W końcówce trio nie dało się dogonić i między sobą rozstrzygnęło wyścig. Wygrała Lizzie Armitstead, a druga była Katarzyna Niewiadoma, która została tym samym liderką UCI WorldTour w kategorii do lat 23!

TOP15:
1. Elizabeth Armitstead (Boels-Dolmans)
2. Katarzyna Niewiadoma (Rabobank Liv) +3″
3. Emma Johansson (Wiggle High5) +13″
4. Elisa Longo Borghini (Wiggle High5) +1’04”
5. Anna van der Breggen (Rabobank Liv) +1’07”
6. Megan Guarnier (Boels-Dolmans) ”
7. Annemiek van Vleuten (Orica AIS) +1’13”
8. Claudia Lichtenberg (Lotto Soudal Ladies) +1’17”
9. Lauren Kitchen (Hitec Products) ”
10. Leah Kirchmann (Team Liv-Plantur) +1’21”
11. Pauline Ferrand-Prevot (Rabobank Liv) +1’23”
12. Jolanda Neff (Servetto Footon) ”
13. Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) +1’29”
14. Danielle King (Wiggle High5) ”
15. Shara Gillow (Rabobank Liv) +1’32”

Pełne wyniki – tutaj