Australijczyk wciąż prowadzi przez swoim rodakiem, Richiem Porte, ale za plecami dwójki zaszły spore zmiany.

W ubiegłą niedzielę zakończyło się sporo wyścigów – Volta ao Algarve, Tour of Oman, Vuelta a Andalucia czy Tour Cycliste International du Haut-Var-Matin. Zwycięzcy tych imprez zyskali sporo punktów w wprowadzonym w obecnym sezonie Rankingu Światowym UCI.

Lider, Simon Gerrans (Orica-Greenedge) i wicelider, Richie Porte (BMC) uzbierali swoje punkty na pierwszej imprezie z cyklu WorldTour w sezonie – Tour Down Under. Za plecami wspomnianej dwójki doszło do kilku istotnych zmian. Na trzecią lokatę, dzięki drugiemu miejscu w mistrzostwach Kolumbii i trzeciej lokacie we wspomnianym Tour Down Under wskoczył Sergio Henao (Team Sky). Czwarty jest Jay McCarthy (Tinkoff), a piąty podwójny mistrz Azji King Lok Cheung z Hong Kongu. Na szóstej lokacie pozostał Peter Kennaugh (Sky).

Na siódme miejsce z dwudziestego pierwszego wskoczył zwycięzca dwóch etapów i zdobywca szóstego miejsca w klasyfikacji końcowej Tour of Oman – Edvald Boasson Hagen (Team Dimension Data). Jego konto zasiliło 120 punktów – 70 za klasyfikację końcową, 10 za noszenie koszulki lidera przez dwa dni oraz 40 za dwa wygrane etapy.

Ósmy jest zwycięzca Ruta del Sol – Alejandro Valverde (Movistar). Hiszpan awansował tak wysoko z 29. lokaty zajmowanej w poprzednim zestawieniu. Na jego koncie znalazło się 139 punktów więcej – 14 za wygrany etap i 125 za klasyfikację końcową. Dziewiąty jest Diego Ulissi (Lampre), który wzbogacił się o 70 punktów za trzecie miejsce w Haut-Var-Matin.

Czołową dziesiątkę zamyka za to zwycięzca tej imprezy, Artur Vichot (FDJ). Francuz otrzymał 144 punkty – 19 za wyniki na etapach i 125 za “generalkę”.

Największy awans zanotował Vincenzo Nibali (Astana). Zwycięzca Tour of Oman przed tym wyścigiem posiadał zaledwie 5.75 punkta za Tour de San Luis. Dzięki dobrej postawie na wschodzie Włoch jest bogatszy o 240 punktów – 30 za etapy, 200 za klasyfikację końcową i 10 za posiadanie koszulki lidera przez dwa dni. Taki dorobek dał mu przenosiny z 360. na 18. miejsce.

Najlepszym z Polaków pozostaje Michał Kwiatkowski (Team Sky), który musiał odpuścić Volta ao Algarve. 170 punktów za dwa drugie miejsca w klasykach na Majorce dają byłemu mistrzowi świata 34. miejsce (spadek o 8). Rafał Majka jest 85. i ma 88 punktów – 35 za Tour de San Luis oraz 53 za Andaluzję (50 za piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i 3 za trzecie miejsce na ostatnim etapie).

Z pozostałych Polaków: Paweł Franczak (VERVA Activejet) jest 189., Eryk Latoń (CCC Sprandi Polkowice) 231., Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) 443., Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quickstep) 508., Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice) 539., Kamil Gradek (VERVA Activejet) 564., Paweł Cieślik (VERVA Activejet) 571., Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) 572., Paweł Poljański (Tinkoff) 584., Adrian Kurek (CCC Sprandi Polkowice) 616., Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice) 618., a Michał Gołaś (Team Sky) 620.

Wśród reprezentacji nie doszło do większych zmian – prowadzi Australia przed Włochami i Francją. Polska znajduje się na 17. miejscu.

Pełny ranking – tutaj