fot. Paris-Nice

Francuski wyścig odbędzie się na początku marca. Drugiego miejsca broni Michał Kwiatkowski!

“Wyścig ku słońcu” nie zawsze zasługuje na swoje imię, gdyż często rozgrywa się w ciężkich warunkach. W przyszłym roku pierwszy, europejski wyścig etapowy WorldTour będzie wczesną rozgrzewką przed lipcowym Tour de France. Tak jak w Wielkiej Pętli kolarze, którzy będą chcieli walczyć o wygraną, będą musieli zaprezentować umiejętności w każdych warunkach i każdym terenie.

Zmagania rozpoczną się od prologu o długości 6,1km w Conflans-Sainte-Honorine. Następnego dnia pierwszy etap poprowadzi z Conde-Sur-Verge do Vendome. Trudność na trasie o długości 195km stanowią szutry i nierówne drogi podobne do Tro Bro Leon. Kolejny odcinek i kolejna zmiana – tym razem 214km z Contres do Commentry to okazja dla sprinterów. Trzeci etap z Contres na Mont-Brouilly to już okazja dla lubiących finisze pod krótkie podjazdy.

Etap numer cztery może być ważny w przyszłorocznej edycji Paryż-Nicea. 193.5km z Julienas do Romans-sur-Isere zostało sklasyfikowane jako odcinek pagórkowaty, ale znając tempo kolarzy walczących w Wyścigu ku słońcu mogą pojawić się różnice. Kolejne dwa etapy są już górskie – najpierw z Saint-Paul-Trois-Chateaux do Salon-de-Provence o długości 198km. Na trasie czeka między innymi przejazd przez kawałek Mont Ventoux. Przedostatni dzień walki to jazda z Nicei do La Madone d’Utelle, podjazdu o długości ponad 15km i średnim nachyleniu 5.7%.

Ostatni etap z pewnością nie będzie odcinkiem przyjaźni. 141km wokół Nicei zawiera sporo słynnych i rzadko uczęszczanych podjazdów, które mogą namieszać w klasyfikacji generalnej.

Paryż-Nicea 2016
Niedziela 6 Marca, prolog: Conflans-Sainte-Honorine > Conflans-Sainte-Honorine, 6.1 km (ITT)
Poniedziałek 7 Marca, 1. etap: Condé-sur-Vesgre > Vendôme, 195 km
Wtorek 8 Marca, 2. etap: Contres > Commentry, 214 km
Środa 9 Marca, 3. etap: Cusset > Mont Brouilly, 165.5 km
Czwartek 10 Marca, 4. etap: Juliénas > Romans-sur-Isère, 193.5 km
Piątek 11 Marca, 5. etap: Saint-Paul-Trois-Châteaux > Salon-de-Provence, 198 km
Sobota 12 Marca, 6. etap: Nicea > La Madone d’Utelle, 177 km
Niedziela 13 Marca, 7. etap: Nicea > Nicea, 141 km

Przy okazji wyścigu odbędzie się pierwsze edycja Paris-Nice Challenge. 12 marca 2016, przedostatniego dnia wyścigu, amatorzy będą mogli się zmagać z trasą przygotowaną dla profesjonalistów. Dostępne są dwie opcje – 126km (start o 8 rano) oraz 99km (start o 9 rano).

źródło: letour.fr