Cadel Evans Great Ocean Road Race

Światowa federacja kolarska potwierdziła, że wyścig organizowany przez Cadela Evansa zaledwie rok po powstaniu uzyskał już kategorię 1.HC.

Z takiego rozwoju sprawy bardzo zadowolony jest John Eren, minister sportu stanu Wiktoria:

“To wielki zaszczyt dla nas i ogromny sukces tego wyścigu. Dziękujemy za zaufanie jakim obdarzyła nas światowa federacja kolarska przyznając nam kategorię 1.HC w zaledwie drugim w historii Cadel Evans Great Ocean Race. Nie możemy się doczekać, aż przyjedzie tutaj więcej drużyn World Tour i chcemy pokazać najlepszym kolarzom jeden z najbardziej spektakularnych wyścigów w świecie kolarstwa.”

W ubiegłym roku wyścig posiadał kategorię 1.1, a to pozwoliło organizatorom na zapełnienie połowy listy startowej drużynami z World Tour. Ostatecznie spośród 21 ekip na starcie tylko 8 było z najwyższej dywizji. Podniesienie statusu wyścigu pozwoli na zaproszenie aż 14 ekip z World Tour, a pozostałe miejsca zostaną wypełnione przez ekipy prokontynentalne, kontynentalne i kadrę narodową Australii.

Aktualnie start potwierdziły drużyny BMC i Orica – Green Edge, a w niedalekiej przyszłości można się spodziewać, że Katusha, IAM Cycling i Lotto Soudal także dołączą do grona startujących.

Wyścig organizowany przez byłego zwycięzcę Tour de France odbędzie się 31 stycznia, a więc tydzień po największym wyścigu w Australii – Santos Tour Down Under. Dzień wcześniej odbędzie się wyścig pań, a trasa rywalizacji nie ulegnie zmianie i kolarze pojadą identycznymi drogami jak w tym roku. Przypomnijmy, że w pierwszej edycji zwycięstwa odnieśli Gianni Meersman (Etixx – Quick Step) oraz Rachel Neylan.

Źródło/foto: cyclingtips.com