Kolumbijczyk okazał się najszybszy po sprincie z peletonu. Liderem pozostał Juan Jose Lobato (Movistar).

W środę kolarze mieli do pokonania 217.4km z Edynburga do Blyth. Na trasie czekała premia górska drugiej kategorii oraz dwie trzeciej. Końcówka była jednak dość łatwa i spodziewany był finisz z dużej grupy.

profil

Od samego początku aktywny był jeden z bohaterów wczorajszego etapu Marcin Białobłocki (One Procycling), ale jego akcja została skasowana. W główny odjazd dnia, sformowany około 30km po starcie, zabrali się Alan Marangoni (Cannondale-Garmin), Matteo Trentin (Etixx-Quickstep), Danilo Wyss (BMC), Michael Svendgaard (Cult-Energy), Rob Partridge (NFTO) and Reinardt Janse Van Rensburg (MTN-Qhubeka). Ich przewaga powoli wzrastała i maksymalnie osiągnęła cztery minuty 65km przed metą.

Ekipy faworytów wyścigu nie mogły pozwolić na skuteczny odjazd, ponieważ Matteo Trentin (strata 18 sekund) oraz Danilo Wyss (strata 49 sekund) mogli odebrać im szanse na walkę o końcowy triumf. Do Movistaru na czele peletonu dołączyły drużyny Sky i Lotto-Soudal, co pozwoliło zasadniczej grupie szybko zmniejszać stratę.

Około 45km przed metą ucieczka podzieliła się na dwie części – zaatakowali Matteo Trentin (Etixx-Quickstep), Alan Marangoni (Cannondale) oraz Danilo Wyss (BMC). Pozostała trójka szybko straciła siły i została dogoniona przez peleton. Uciekająca trójka miała wtedy przewagę 2’15”.

Peleton złapał harcowników 16.5km przed metą. Wciąż główną pracę wykonywała ekipa Sky pracująca na Elię Viviani. O wygranej zdecydował sprint z peletonu, w którym najszybszy okazał się Fernando Gaviria (Etixx-Quickstep)! Młodziutki Kolumbijczyk pokonał Andre Greipela (Lotto-Soudal) oraz Edvalda Boasson-Hagena (MTN-Qhubeka)!

Wyniki czwartego etapu:

1    Fernando GAVIRIA RENDON    ETIXX – QUICK STEP    5:13:08
2    André GREIPEL    LOTTO SOUDAL    0:00:00
3    Edvald BOASSON HAGEN    MTN – QHUBEKA    0:00:00
4    Owain DOULL    TEAM WIGGINS    0:00:00
5    Jens DEBUSSCHERE    LOTTO SOUDAL    0:00:00
6    Jonas VANGENECHTEN    IAM CYCLING    0:00:00
7    Elia VIVIANI    TEAM SKY    0:00:00
8    Gerald CIOLEK    MTN – QHUBEKA    0:00:00
9    Floris GERTS    BMC RACING TEAM    0:00:00
10    Graham BRIGGS    JLT CONDOR    0:00:00
11    Chris OPIE    ONE PRO CYCLING    0:00:00
12    Alberto BETTIOL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
13    Mark CAVENDISH    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
14    Michael MORKOV    TINKOFF – SAXO    0:00:00
15    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    0:00:00
16    Ben SWIFT    TEAM SKY    0:00:00
17    Rasmus GULDHAMMER    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:00:00
18    Andrea PERON    TEAM NOVO NORDISK    0:00:00
19    Wouter POELS    TEAM SKY    0:00:00
20    Dylan TEUNS    BMC RACING TEAM    0:00:00
21    Aidis KRUOPIS    AN POST – CHAINREACTION    0:00:00
22    Mark MCNALLY    MADISON GENESIS    0:00:00
23    Dylan VAN BAARLE    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
24    Bram TANKINK    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
25    Rasmus Christian QUAADE    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:00:00
26    Serge PAUWELS    MTN – QHUBEKA    0:00:00
27    Tao Geoghegan HART    GREAT BRITAIN    0:00:00
28    Peter WILLIAMS    ONE PRO CYCLING    0:00:00
29    Sebastian LANGEVELD    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
30    Juraj SAGAN    TINKOFF – SAXO    0:00:00
31    Alex PETERS    GREAT BRITAIN    0:00:00
32    Zdenek STYBAR    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
33    Robert KISERLOVSKI    TINKOFF – SAXO    0:00:00
34    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:00:00
35    Steven KRUIJSWIJK    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
36    Marcel SIEBERG    LOTTO SOUDAL    0:00:00
37    Ruben ZEPUNTKE    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
38    Xandro MEURISSE    AN POST – CHAINREACTION    0:00:00
39    Oliver WOOD    GREAT BRITAIN    0:00:00
40    Chris Anker SÖRENSEN    TINKOFF – SAXO    0:00:00
41    Gabriel CULLAIGH    GREAT BRITAIN    0:00:00
42    Benat INTXAUSTI ELORRIAGA    MOVISTAR TEAM    0:00:00
43    Taylor PHINNEY    BMC RACING TEAM    0:00:00
44    Matteo TRENTIN    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
45    Stefan KUENG    BMC RACING TEAM    0:00:00
46    Dale APPLEBY    NFTO    0:00:00
47    Joshua HUNT    ONE PRO CYCLING    0:00:00
48    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:00
49    Ian BIBBY    NFTO    0:00:00
50    Russell DOWNING    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:00:00
51    Sondre Holst ENGER    IAM CYCLING    0:00:00
52    Antwan TOLHOEK    TINKOFF – SAXO    0:00:00
53    Gorka IZAGIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:00
54    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:00:00
55    Koen BOUWMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:00
56    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:00:00
57    Thomas MOSES    JLT CONDOR    0:00:00
58    Richard HANDLEY    JLT CONDOR    0:00:00
59    Charles PLANET    TEAM NOVO NORDISK    0:00:00
60    Mathew CRONSHAW    MADISON GENESIS    0:00:00
61    Ryan MULLEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:00
62    Morgan KNEISKY    TEAM RALEIGH GAC    0:00:00
63    David LOZANO RIBA    TEAM NOVO NORDISK    0:00:00
64    Nikolay TRUSOV    TINKOFF – SAXO    0:00:00
65    Fabian WEGMANN    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:00:00
66    Stefan DENIFL    IAM CYCLING    0:00:00
67    Javier MEGIAS LEAL    TEAM NOVO NORDISK    0:00:00
68    George HARPER    ONE PRO CYCLING    0:00:00
69    Andrew HAWDON    TEAM RALEIGH GAC    0:00:16
70    Evan OLIPHANT    TEAM RALEIGH GAC    0:00:16
71    Sean DE BIE    LOTTO SOUDAL    0:00:19
72    James LOWSLEY WILLIAMS    NFTO    0:00:30
73    Alistair SLATER    AN POST – CHAINREACTION    0:00:38
74    Joonas HENTTALA    TEAM NOVO NORDISK    0:00:38
75    Daniel TEKLEHAIMANOT    MTN – QHUBEKA    0:00:46
76    Eddie DUNBAR    NFTO    0:00:46
77    Scott DAVIES    GREAT BRITAIN    0:00:46
78    Karol DOMAGALSKI    TEAM RALEIGH GAC    0:00:51
79    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:00:53
80    Pim LIGTHART    LOTTO SOUDAL    0:00:55
81    Clement CHEVRIER    IAM CYCLING    0:00:55
82    Paulius SISKEVICIUS    AN POST – CHAINREACTION    0:00:55
83    Marcin BIALOBLOCKI    ONE PRO CYCLING    0:00:55
84    Kristian HOUSE    JLT CONDOR    0:00:58
85    Conor DUNNE    AN POST – CHAINREACTION    0:01:27
86    Andrew TENNANT    TEAM WIGGINS    0:01:34
87    Martin MORTENSEN    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:01:40
88    Thomas STEWART    MADISON GENESIS    0:01:40
89    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:01:40
90    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:02:07
91    George PYM    TEAM RALEIGH GAC    0:02:07
92    Steven LAMPIER    TEAM RALEIGH GAC    0:02:49
93    Jack WILSON    AN POST – CHAINREACTION    0:02:49
94    Frederik FRISON    LOTTO SOUDAL    0:02:49
95    Tyler FARRAR    MTN – QHUBEKA    0:02:49
96    Hugh CARTHY    GREAT BRITAIN    0:02:49
97    Thomas SCULLY    MADISON GENESIS    0:02:49
98    Alan MARANGONI    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:02:49
99    Jonathan MCEVOY    NFTO    0:02:49
100    Matthew HOLMES    MADISON GENESIS    0:02:49
101    Bradley WIGGINS    TEAM WIGGINS    0:02:49
102    Igor ANTON HERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:04:41
103    Andrew FENN    TEAM SKY    0:04:41
104    Michael THOMPSON    TEAM WIGGINS    0:05:40
105    Jonathan DIBBEN    TEAM WIGGINS    0:05:40
106    Edward CLANCY    JLT CONDOR    0:08:57
107    Robert PARTRIDGE    NFTO    0:08:57
108    Michael Carbel SVENDGAARD    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:08:57
109    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    MTN – QHUBEKA    0:08:57
110    Yanto BARKER    ONE PRO CYCLING    0:08:57
111    Kevin DE MESMAEKER    TEAM NOVO NORDISK    0:09:22
112    Alex DOWSETT    MOVISTAR TEAM    0:15:35
113    Michael CUMING    JLT CONDOR    0:20:48
Petr VAKOC    ETIXX – QUICK STEP    Non Partant

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:
1    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    18:50:12
2    Edvald BOASSON HAGEN    MTN – QHUBEKA    0:00:06
3    Floris GERTS    BMC RACING TEAM    0:00:12
4    Wouter POELS    TEAM SKY    0:00:13
5    Dylan VAN BAARLE    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:13
6    Owain DOULL    TEAM WIGGINS    0:00:14
7    Graham BRIGGS    JLT CONDOR    0:00:14
8    Rasmus GULDHAMMER    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:00:14
9    Matteo TRENTIN    ETIXX – QUICK STEP    0:00:14
10    Serge PAUWELS    MTN – QHUBEKA    0:00:20
11    Dylan TEUNS    BMC RACING TEAM    0:00:22
12    Jens DEBUSSCHERE    LOTTO SOUDAL    0:00:22
13    Zdenek STYBAR    ETIXX – QUICK STEP    0:00:22
14    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:22
15    Tao Geoghegan HART    GREAT BRITAIN    0:00:22
16    Robert KISERLOVSKI    TINKOFF – SAXO    0:00:22
17    Ruben ZEPUNTKE    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:22
18    Steven KRUIJSWIJK    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:22
19    Benat INTXAUSTI ELORRIAGA    MOVISTAR TEAM    0:00:22
20    Gorka IZAGIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:22
21    Chris Anker SÖRENSEN    TINKOFF – SAXO    0:00:22
22    Rasmus Christian QUAADE    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:00:22
23    Xandro MEURISSE    AN POST – CHAINREACTION    0:00:22
24    David LOZANO RIBA    TEAM NOVO NORDISK    0:00:22
25    Javier MEGIAS LEAL    TEAM NOVO NORDISK    0:00:22
26    Ian BIBBY    NFTO    0:00:22
27    Michael MORKOV    TINKOFF – SAXO    0:00:26
28    Ben SWIFT    TEAM SKY    0:00:26
29    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:00:34
30    Taylor PHINNEY    BMC RACING TEAM    0:00:34
31    Bram TANKINK    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:35
32    Alex PETERS    GREAT BRITAIN    0:00:43
33    Sebastian LANGEVELD    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:43
34    Stefan KUENG    BMC RACING TEAM    0:00:45
35    Stefan DENIFL    IAM CYCLING    0:00:47
36    Thomas MOSES    JLT CONDOR    0:01:01
37    Richard HANDLEY    JLT CONDOR    0:01:01
38    Alberto BETTIOL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:13
39    Koen BOUWMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:01:13
40    Sean DE BIE    LOTTO SOUDAL    0:01:19
41    Alistair SLATER    AN POST – CHAINREACTION    0:01:51
42    André GREIPEL    LOTTO SOUDAL    0:01:59
43    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:02:13
44    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:02:22
45    Marcel SIEBERG    LOTTO SOUDAL    0:02:53
46    Pim LIGTHART    LOTTO SOUDAL    0:04:59
47    Sondre Holst ENGER    IAM CYCLING    0:05:00
48    Scott DAVIES    GREAT BRITAIN    0:05:00
49    Igor ANTON HERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:05:03
50    Alan MARANGONI    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:06:34
51    Joshua HUNT    ONE PRO CYCLING    0:07:17
52    Mark MCNALLY    MADISON GENESIS    0:07:43
53    Antwan TOLHOEK    TINKOFF – SAXO    0:08:18
54    Fernando GAVIRIA RENDON    ETIXX – QUICK STEP    0:10:11
55    Dale APPLEBY    NFTO    0:10:29
56    Clement CHEVRIER    IAM CYCLING    0:13:21
57    Frederik FRISON    LOTTO SOUDAL    0:14:14
58    Jonathan MCEVOY    NFTO    0:14:26
59    Hugh CARTHY    GREAT BRITAIN    0:14:47
60    George HARPER    ONE PRO CYCLING    0:17:09
61    Karol DOMAGALSKI    TEAM RALEIGH GAC    0:21:01
62    Elia VIVIANI    TEAM SKY    0:21:38
63    Mark CAVENDISH    ETIXX – QUICK STEP    0:21:52
64    Gabriel CULLAIGH    GREAT BRITAIN    0:22:06
65    Gerald CIOLEK    MTN – QHUBEKA    0:22:06
66    Charles PLANET    TEAM NOVO NORDISK    0:22:06
67    Ryan MULLEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:22:19
68    Fabian WEGMANN    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:22:22
69    Jonas VANGENECHTEN    IAM CYCLING    0:22:30
70    Evan OLIPHANT    TEAM RALEIGH GAC    0:22:35
71    Juraj SAGAN    TINKOFF – SAXO    0:22:43
72    Nikolay TRUSOV    TINKOFF – SAXO    0:22:43
73    James LOWSLEY WILLIAMS    NFTO    0:22:47
74    Marcin BIALOBLOCKI    ONE PRO CYCLING    0:23:07
75    Daniel TEKLEHAIMANOT    MTN – QHUBEKA    0:23:08
76    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:23:18
77    Andrew TENNANT    TEAM WIGGINS    0:23:40
78    Martin MORTENSEN    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:23:59
79    Eddie DUNBAR    NFTO    0:24:36
80    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:24:39
81    Kristian HOUSE    JLT CONDOR    0:24:40
82    Peter WILLIAMS    ONE PRO CYCLING    0:25:03
83    Mathew CRONSHAW    MADISON GENESIS    0:25:31
84    Tyler FARRAR    MTN – QHUBEKA    0:26:23
85    Steven LAMPIER    TEAM RALEIGH GAC    0:26:25
86    Thomas SCULLY    MADISON GENESIS    0:26:25
87    Thomas STEWART    MADISON GENESIS    0:26:35
88    Bradley WIGGINS    TEAM WIGGINS    0:26:36
89    Matthew HOLMES    MADISON GENESIS    0:27:46
90    Jonathan DIBBEN    TEAM WIGGINS    0:28:10
91    Michael THOMPSON    TEAM WIGGINS    0:28:29
92    Andrea PERON    TEAM NOVO NORDISK    0:29:16
93    Oliver WOOD    GREAT BRITAIN    0:29:24
94    Morgan KNEISKY    TEAM RALEIGH GAC    0:29:39
95    Andrew FENN    TEAM SKY    0:29:39
96    Andrew HAWDON    TEAM RALEIGH GAC    0:29:52
97    Paulius SISKEVICIUS    AN POST – CHAINREACTION    0:30:19
98    Michael Carbel SVENDGAARD    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:30:52
99    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    MTN – QHUBEKA    0:30:53
100    Yanto BARKER    ONE PRO CYCLING    0:30:55
101    Conor DUNNE    AN POST – CHAINREACTION    0:30:59
102    Joonas HENTTALA    TEAM NOVO NORDISK    0:31:33
103    George PYM    TEAM RALEIGH GAC    0:31:45
104    Chris OPIE    ONE PRO CYCLING    0:32:20
105    Russell DOWNING    CULT ENERGY PRO CYCLING    0:32:25
106    Aidis KRUOPIS    AN POST – CHAINREACTION    0:32:39
107    Robert PARTRIDGE    NFTO    0:33:04
108    Michael CUMING    JLT CONDOR    0:33:42
109    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:34:53
110    Jack WILSON    AN POST – CHAINREACTION    0:37:01
111    Alex DOWSETT    MOVISTAR TEAM    0:39:01
112    Kevin DE MESMAEKER    TEAM NOVO NORDISK    0:41:16
113    Edward CLANCY    JLT CONDOR    0:43:55