Kolumbijczyk okazał się najszybszy po sprincie z peletonu. Liderem pozostał Juan Jose Lobato (Movistar).
W środę kolarze mieli do pokonania 217.4km z Edynburga do Blyth. Na trasie czekała premia górska drugiej kategorii oraz dwie trzeciej. Końcówka była jednak dość łatwa i spodziewany był finisz z dużej grupy.
Od samego początku aktywny był jeden z bohaterów wczorajszego etapu Marcin Białobłocki (One Procycling), ale jego akcja została skasowana. W główny odjazd dnia, sformowany około 30km po starcie, zabrali się Alan Marangoni (Cannondale-Garmin), Matteo Trentin (Etixx-Quickstep), Danilo Wyss (BMC), Michael Svendgaard (Cult-Energy), Rob Partridge (NFTO) and Reinardt Janse Van Rensburg (MTN-Qhubeka). Ich przewaga powoli wzrastała i maksymalnie osiągnęła cztery minuty 65km przed metą.
Ekipy faworytów wyścigu nie mogły pozwolić na skuteczny odjazd, ponieważ Matteo Trentin (strata 18 sekund) oraz Danilo Wyss (strata 49 sekund) mogli odebrać im szanse na walkę o końcowy triumf. Do Movistaru na czele peletonu dołączyły drużyny Sky i Lotto-Soudal, co pozwoliło zasadniczej grupie szybko zmniejszać stratę.
Około 45km przed metą ucieczka podzieliła się na dwie części – zaatakowali Matteo Trentin (Etixx-Quickstep), Alan Marangoni (Cannondale) oraz Danilo Wyss (BMC). Pozostała trójka szybko straciła siły i została dogoniona przez peleton. Uciekająca trójka miała wtedy przewagę 2’15”.
Peleton złapał harcowników 16.5km przed metą. Wciąż główną pracę wykonywała ekipa Sky pracująca na Elię Viviani. O wygranej zdecydował sprint z peletonu, w którym najszybszy okazał się Fernando Gaviria (Etixx-Quickstep)! Młodziutki Kolumbijczyk pokonał Andre Greipela (Lotto-Soudal) oraz Edvalda Boasson-Hagena (MTN-Qhubeka)!
Wyniki czwartego etapu:
1 Fernando GAVIRIA RENDON ETIXX – QUICK STEP 5:13:08
2 André GREIPEL LOTTO SOUDAL 0:00:00
3 Edvald BOASSON HAGEN MTN – QHUBEKA 0:00:00
4 Owain DOULL TEAM WIGGINS 0:00:00
5 Jens DEBUSSCHERE LOTTO SOUDAL 0:00:00
6 Jonas VANGENECHTEN IAM CYCLING 0:00:00
7 Elia VIVIANI TEAM SKY 0:00:00
8 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA 0:00:00
9 Floris GERTS BMC RACING TEAM 0:00:00
10 Graham BRIGGS JLT CONDOR 0:00:00
11 Chris OPIE ONE PRO CYCLING 0:00:00
12 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
13 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
14 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO 0:00:00
15 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM 0:00:00
16 Ben SWIFT TEAM SKY 0:00:00
17 Rasmus GULDHAMMER CULT ENERGY PRO CYCLING 0:00:00
18 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK 0:00:00
19 Wouter POELS TEAM SKY 0:00:00
20 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM 0:00:00
21 Aidis KRUOPIS AN POST – CHAINREACTION 0:00:00
22 Mark MCNALLY MADISON GENESIS 0:00:00
23 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
24 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
25 Rasmus Christian QUAADE CULT ENERGY PRO CYCLING 0:00:00
26 Serge PAUWELS MTN – QHUBEKA 0:00:00
27 Tao Geoghegan HART GREAT BRITAIN 0:00:00
28 Peter WILLIAMS ONE PRO CYCLING 0:00:00
29 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
30 Juraj SAGAN TINKOFF – SAXO 0:00:00
31 Alex PETERS GREAT BRITAIN 0:00:00
32 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
33 Robert KISERLOVSKI TINKOFF – SAXO 0:00:00
34 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:00:00
35 Steven KRUIJSWIJK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
36 Marcel SIEBERG LOTTO SOUDAL 0:00:00
37 Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
38 Xandro MEURISSE AN POST – CHAINREACTION 0:00:00
39 Oliver WOOD GREAT BRITAIN 0:00:00
40 Chris Anker SÖRENSEN TINKOFF – SAXO 0:00:00
41 Gabriel CULLAIGH GREAT BRITAIN 0:00:00
42 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOVISTAR TEAM 0:00:00
43 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM 0:00:00
44 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
45 Stefan KUENG BMC RACING TEAM 0:00:00
46 Dale APPLEBY NFTO 0:00:00
47 Joshua HUNT ONE PRO CYCLING 0:00:00
48 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM 0:00:00
49 Ian BIBBY NFTO 0:00:00
50 Russell DOWNING CULT ENERGY PRO CYCLING 0:00:00
51 Sondre Holst ENGER IAM CYCLING 0:00:00
52 Antwan TOLHOEK TINKOFF – SAXO 0:00:00
53 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM 0:00:00
54 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:00:00
55 Koen BOUWMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:00
56 Stef CLEMENT IAM CYCLING 0:00:00
57 Thomas MOSES JLT CONDOR 0:00:00
58 Richard HANDLEY JLT CONDOR 0:00:00
59 Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK 0:00:00
60 Mathew CRONSHAW MADISON GENESIS 0:00:00
61 Ryan MULLEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:00
62 Morgan KNEISKY TEAM RALEIGH GAC 0:00:00
63 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK 0:00:00
64 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO 0:00:00
65 Fabian WEGMANN CULT ENERGY PRO CYCLING 0:00:00
66 Stefan DENIFL IAM CYCLING 0:00:00
67 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK 0:00:00
68 George HARPER ONE PRO CYCLING 0:00:00
69 Andrew HAWDON TEAM RALEIGH GAC 0:00:16
70 Evan OLIPHANT TEAM RALEIGH GAC 0:00:16
71 Sean DE BIE LOTTO SOUDAL 0:00:19
72 James LOWSLEY WILLIAMS NFTO 0:00:30
73 Alistair SLATER AN POST – CHAINREACTION 0:00:38
74 Joonas HENTTALA TEAM NOVO NORDISK 0:00:38
75 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA 0:00:46
76 Eddie DUNBAR NFTO 0:00:46
77 Scott DAVIES GREAT BRITAIN 0:00:46
78 Karol DOMAGALSKI TEAM RALEIGH GAC 0:00:51
79 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:00:53
80 Pim LIGTHART LOTTO SOUDAL 0:00:55
81 Clement CHEVRIER IAM CYCLING 0:00:55
82 Paulius SISKEVICIUS AN POST – CHAINREACTION 0:00:55
83 Marcin BIALOBLOCKI ONE PRO CYCLING 0:00:55
84 Kristian HOUSE JLT CONDOR 0:00:58
85 Conor DUNNE AN POST – CHAINREACTION 0:01:27
86 Andrew TENNANT TEAM WIGGINS 0:01:34
87 Martin MORTENSEN CULT ENERGY PRO CYCLING 0:01:40
88 Thomas STEWART MADISON GENESIS 0:01:40
89 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:01:40
90 Ian STANNARD TEAM SKY 0:02:07
91 George PYM TEAM RALEIGH GAC 0:02:07
92 Steven LAMPIER TEAM RALEIGH GAC 0:02:49
93 Jack WILSON AN POST – CHAINREACTION 0:02:49
94 Frederik FRISON LOTTO SOUDAL 0:02:49
95 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA 0:02:49
96 Hugh CARTHY GREAT BRITAIN 0:02:49
97 Thomas SCULLY MADISON GENESIS 0:02:49
98 Alan MARANGONI TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:02:49
99 Jonathan MCEVOY NFTO 0:02:49
100 Matthew HOLMES MADISON GENESIS 0:02:49
101 Bradley WIGGINS TEAM WIGGINS 0:02:49
102 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM 0:04:41
103 Andrew FENN TEAM SKY 0:04:41
104 Michael THOMPSON TEAM WIGGINS 0:05:40
105 Jonathan DIBBEN TEAM WIGGINS 0:05:40
106 Edward CLANCY JLT CONDOR 0:08:57
107 Robert PARTRIDGE NFTO 0:08:57
108 Michael Carbel SVENDGAARD CULT ENERGY PRO CYCLING 0:08:57
109 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA 0:08:57
110 Yanto BARKER ONE PRO CYCLING 0:08:57
111 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK 0:09:22
112 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM 0:15:35
113 Michael CUMING JLT CONDOR 0:20:48
Petr VAKOC ETIXX – QUICK STEP Non Partant
Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:
1 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM 18:50:12
2 Edvald BOASSON HAGEN MTN – QHUBEKA 0:00:06
3 Floris GERTS BMC RACING TEAM 0:00:12
4 Wouter POELS TEAM SKY 0:00:13
5 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:13
6 Owain DOULL TEAM WIGGINS 0:00:14
7 Graham BRIGGS JLT CONDOR 0:00:14
8 Rasmus GULDHAMMER CULT ENERGY PRO CYCLING 0:00:14
9 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP 0:00:14
10 Serge PAUWELS MTN – QHUBEKA 0:00:20
11 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM 0:00:22
12 Jens DEBUSSCHERE LOTTO SOUDAL 0:00:22
13 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP 0:00:22
14 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM 0:00:22
15 Tao Geoghegan HART GREAT BRITAIN 0:00:22
16 Robert KISERLOVSKI TINKOFF – SAXO 0:00:22
17 Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:22
18 Steven KRUIJSWIJK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:22
19 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOVISTAR TEAM 0:00:22
20 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM 0:00:22
21 Chris Anker SÖRENSEN TINKOFF – SAXO 0:00:22
22 Rasmus Christian QUAADE CULT ENERGY PRO CYCLING 0:00:22
23 Xandro MEURISSE AN POST – CHAINREACTION 0:00:22
24 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK 0:00:22
25 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK 0:00:22
26 Ian BIBBY NFTO 0:00:22
27 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO 0:00:26
28 Ben SWIFT TEAM SKY 0:00:26
29 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:00:34
30 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM 0:00:34
31 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:35
32 Alex PETERS GREAT BRITAIN 0:00:43
33 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:43
34 Stefan KUENG BMC RACING TEAM 0:00:45
35 Stefan DENIFL IAM CYCLING 0:00:47
36 Thomas MOSES JLT CONDOR 0:01:01
37 Richard HANDLEY JLT CONDOR 0:01:01
38 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:01:13
39 Koen BOUWMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:01:13
40 Sean DE BIE LOTTO SOUDAL 0:01:19
41 Alistair SLATER AN POST – CHAINREACTION 0:01:51
42 André GREIPEL LOTTO SOUDAL 0:01:59
43 Stef CLEMENT IAM CYCLING 0:02:13
44 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:02:22
45 Marcel SIEBERG LOTTO SOUDAL 0:02:53
46 Pim LIGTHART LOTTO SOUDAL 0:04:59
47 Sondre Holst ENGER IAM CYCLING 0:05:00
48 Scott DAVIES GREAT BRITAIN 0:05:00
49 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM 0:05:03
50 Alan MARANGONI TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:06:34
51 Joshua HUNT ONE PRO CYCLING 0:07:17
52 Mark MCNALLY MADISON GENESIS 0:07:43
53 Antwan TOLHOEK TINKOFF – SAXO 0:08:18
54 Fernando GAVIRIA RENDON ETIXX – QUICK STEP 0:10:11
55 Dale APPLEBY NFTO 0:10:29
56 Clement CHEVRIER IAM CYCLING 0:13:21
57 Frederik FRISON LOTTO SOUDAL 0:14:14
58 Jonathan MCEVOY NFTO 0:14:26
59 Hugh CARTHY GREAT BRITAIN 0:14:47
60 George HARPER ONE PRO CYCLING 0:17:09
61 Karol DOMAGALSKI TEAM RALEIGH GAC 0:21:01
62 Elia VIVIANI TEAM SKY 0:21:38
63 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP 0:21:52
64 Gabriel CULLAIGH GREAT BRITAIN 0:22:06
65 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA 0:22:06
66 Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK 0:22:06
67 Ryan MULLEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:22:19
68 Fabian WEGMANN CULT ENERGY PRO CYCLING 0:22:22
69 Jonas VANGENECHTEN IAM CYCLING 0:22:30
70 Evan OLIPHANT TEAM RALEIGH GAC 0:22:35
71 Juraj SAGAN TINKOFF – SAXO 0:22:43
72 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO 0:22:43
73 James LOWSLEY WILLIAMS NFTO 0:22:47
74 Marcin BIALOBLOCKI ONE PRO CYCLING 0:23:07
75 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA 0:23:08
76 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:23:18
77 Andrew TENNANT TEAM WIGGINS 0:23:40
78 Martin MORTENSEN CULT ENERGY PRO CYCLING 0:23:59
79 Eddie DUNBAR NFTO 0:24:36
80 Ian STANNARD TEAM SKY 0:24:39
81 Kristian HOUSE JLT CONDOR 0:24:40
82 Peter WILLIAMS ONE PRO CYCLING 0:25:03
83 Mathew CRONSHAW MADISON GENESIS 0:25:31
84 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA 0:26:23
85 Steven LAMPIER TEAM RALEIGH GAC 0:26:25
86 Thomas SCULLY MADISON GENESIS 0:26:25
87 Thomas STEWART MADISON GENESIS 0:26:35
88 Bradley WIGGINS TEAM WIGGINS 0:26:36
89 Matthew HOLMES MADISON GENESIS 0:27:46
90 Jonathan DIBBEN TEAM WIGGINS 0:28:10
91 Michael THOMPSON TEAM WIGGINS 0:28:29
92 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK 0:29:16
93 Oliver WOOD GREAT BRITAIN 0:29:24
94 Morgan KNEISKY TEAM RALEIGH GAC 0:29:39
95 Andrew FENN TEAM SKY 0:29:39
96 Andrew HAWDON TEAM RALEIGH GAC 0:29:52
97 Paulius SISKEVICIUS AN POST – CHAINREACTION 0:30:19
98 Michael Carbel SVENDGAARD CULT ENERGY PRO CYCLING 0:30:52
99 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA 0:30:53
100 Yanto BARKER ONE PRO CYCLING 0:30:55
101 Conor DUNNE AN POST – CHAINREACTION 0:30:59
102 Joonas HENTTALA TEAM NOVO NORDISK 0:31:33
103 George PYM TEAM RALEIGH GAC 0:31:45
104 Chris OPIE ONE PRO CYCLING 0:32:20
105 Russell DOWNING CULT ENERGY PRO CYCLING 0:32:25
106 Aidis KRUOPIS AN POST – CHAINREACTION 0:32:39
107 Robert PARTRIDGE NFTO 0:33:04
108 Michael CUMING JLT CONDOR 0:33:42
109 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:34:53
110 Jack WILSON AN POST – CHAINREACTION 0:37:01
111 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM 0:39:01
112 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK 0:41:16
113 Edward CLANCY JLT CONDOR 0:43:55