Lasse Norman Hansen (Cannondale – Garmin) wygrał przedostatni etap Tour of Alberta. Liderem jest nadal Bauke Mollema (Trek Factory Racing).

W piątym dniu kanadyjskiego wyścigu na kolarzy czekał najdłuższy etap (206,2 km) z Edson do Spruce Grove. Profil był płaski i można się było spodziewać finiszu z dużej grupy. Zawodnicy musieli zmagać się z mocno padającym deszczem i kilkoma odcinkami z luźną nawierzchnią.

alberta 5 etapW ucieczkę dnia zabrali się: Lasse Norman Hansen (Cannondale – Garmin), Dominik Nerz (Bora-Argon 18), Tom Zirbel (Optum p/b Kelly Benefit Strategies), Fred Rodriguez (Jelly Belly p/b Maxxis), Michael Le Rossignol i Derrick St-john (obaj Silber Pro Cycling).

40 kilometrów przed metą Hansen postanowił zostawić współtowarzyszy i samotnie pomknąć w stronę mety. Z tyłu mocno pracowała ekipa Trek Factory Racing. Za Hansenem z dużej grupy pognał Sven Erik Bystrøm (Katusha).

Lasse Norman Hansen na 10 kilometrów przed metą miał 80 sekund przewagi nad zawodnikiem Katushy i 90 sekund nad peletonem. W pewnym momencie duża grupa została pokierowana w złą stronę!

Organizatorzy trochę się pogubili, zrobili neutralizację, ale nie przeszkodziło to Hansenowi w samotnym zwycięstwie. Drugi został sklasyfikowany Laurent Didier (Trek Factory Racing), a trzeci Bauke Mollema (Trek Factory Racing).

Mollema pozostał także na pozycji lidera klasyfikacji generalnej.

Wyniki piątego etapu:

1    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    4:23:01
2    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:01:30
3    Bauke MOLLEMA    TREK FACTORY RACING    0:01:30
4    Viacheslav KUZNETSOV    TEAM KATUSHA    0:01:30
5    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:01:30
6    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:01:30
7    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:01:30
8    Alexander RAY    SILBER PRO CYCLING    0:01:30
9    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:01:30
10    Jan BARTA    BORA-ARGON 18    0:01:30
11    Jasper BOVENHUIS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:30
12    Ryan ANDERSON    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:01:30
13    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:01:30
14    Nikias ARNDT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:30
15    Sergey LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:01:30
16    Guillaume BOIVIN    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:01:30
17    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:01:30
18    Michael MATTHEWS    ORICA GreenEDGE    0:01:30
19    Davide FORMOLO    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:30
20    Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:01:30
21    Fredrik LUDVIGSSON    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:30
22    Alexander CATAFORD    SILBER PRO CYCLING    0:01:30
23    Shane ARCHBOLD    BORA-ARGON 18    0:01:30
24    Peter KONING    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:01:30
25    Dion SMITH    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:30
26    Logan OWEN    AXEON CYCLING TEAM    0:01:30
27    Paul VOSS    BORA-ARGON 18    0:01:30
28    Ryan ROTH    SILBER PRO CYCLING    0:01:30
29    Miguel BRYON    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:30
30    Adam YATES    ORICA GreenEDGE    0:01:30
31    Georg PREIDLER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:30
32    Scott THWAITES    BORA-ARGON 18    0:01:30
33    Michael WOODS    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:01:30
34    Toms SKUJINS    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:30
35    Tobias LUDVIGSSON    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:30
36    Travis MEYER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:01:30
37    Kristoffer SKJERPING    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:30
38    Tom Jelte SLAGTER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:30
39    Sven Erik BYSTRØM    TEAM KATUSHA    0:01:30
40    Ilnur ZAKARIN    TEAM KATUSHA    0:01:30
41    Christoph PFINGSTEN    BORA-ARGON 18    0:01:30
42    John HORNBECK    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:30
43    Scott ZWIZANSKI    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:01:30
44    Alexander PORSEV    TEAM KATUSHA    0:01:30
45    Grégory RAST    TREK FACTORY RACING    0:01:30
46    Sergei CHERNETSKI    TEAM KATUSHA    0:01:30
47    Svein TUFT    ORICA GreenEDGE    0:01:30
48    Simon SPILAK    TEAM KATUSHA    0:01:30
49    Joshua BERRY    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:01:30
50    Travis MCCABE    TEAM SMARTSTOP    0:01:30
51    Christian MEIER    ORICA GreenEDGE    0:01:30
52    Benjamin PERRY    SILBER PRO CYCLING    0:01:30
53    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:01:30
54    Evan HUFFMAN    TEAM SMARTSTOP    0:01:30
55    Travis LIVERMON    TEAM SMARTSTOP    0:01:30
56    Andzs FLAKSIS    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:30
57    Geoffrey CURRAN    AXEON CYCLING TEAM    0:01:30
58    Justin OIEN    AXEON CYCLING TEAM    0:01:30
59    Tom ZIRBEL    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:01:30
60    Kyle MURPHY    LUPUS RACING TEAM    0:01:30
61    James ORAM    AXEON CYCLING TEAM    0:01:30
62    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:30
63    Daniel EATON    AXEON CYCLING TEAM    0:01:30
64    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:30
65    Jens MOURIS    ORICA GreenEDGE    0:01:30
66    Matthew BUSCHE    TREK FACTORY RACING    0:01:30
67    Alexandr BRAICO    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:01:30
68    Derrick ST JOHN    SILBER PRO CYCLING    0:01:30
69    Jesse SERGENT    TREK FACTORY RACING    0:01:30
70    Nathan BROWN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:30
71    Taylor SHELDON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:01:30
72    Fred RODRIGUEZ    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:05:39
73    Angus MORTON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:05:39
74    Lachlan David MORTON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:05:39
75    Edward KING    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:06:57
76    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT – ALPECIN    0:06:58
77    Joseph LEWIS    HINCAPIE RACING TEAM    0:06:58
78    Malcom RUDOLPH    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:06:58
79    Bernard SULZBERGER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:06:58
80    Florenz KNAUER    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:07:39
81    Matthieu JEANNES    LUPUS RACING TEAM    0:07:39
82    Jacob SCHWINGBOTH    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:07:41
83    Jesse ANTHONY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:07:41
84    Steve FISHER    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:07:41
85    Chad BEYER    LUPUS RACING TEAM    0:07:41
86    Gregory DANIEL    AXEON CYCLING TEAM    0:07:41
87    Adam DE VOS    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:07:41
88    Dominik NERZ    BORA-ARGON 18    0:07:41
89    Winston DAVID    LUPUS RACING TEAM    0:07:41
90    Matteo DAL-CIN    SILBER PRO CYCLING    0:07:41
91    Phil O’DONNELL    AXEON CYCLING TEAM    0:07:41
92    Zachary BELL    TEAM SMARTSTOP    0:07:41
93    Will ROUTLEY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:07:41
94    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:07:41
95    Michael LE ROSSIGNOL    SILBER PRO CYCLING    0:07:41
96    Cesare BENEDETTI    BORA-ARGON 18    0:07:41
97    Shane KLINE    TEAM SMARTSTOP    0:07:41
98    Michael OLHEISER    LUPUS RACING TEAM    0:07:41
99    Nigel ELLSAY    SILBER PRO CYCLING    0:07:41
100    Kristofer DAHL    TEAM SMARTSTOP    0:07:41
101    Chris PUTT    AXEON CYCLING TEAM    0:07:41
102    MacKenzie BRENNAN    HINCAPIE RACING TEAM    0:07:41
103    Julian KYER    TEAM SMARTSTOP    0:07:41
104    Tyler MAGNER    HINCAPIE RACING TEAM    0:07:50
105    Gavin MANNION    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:07:50
106    Eric MARCOTTE    TEAM SMARTSTOP    0:08:32
107    Evan MURPHY    LUPUS RACING TEAM    0:08:45
108    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:09:13
109    Bailey MCKNIGHT    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:09:13
110    Garrett MCLEOD    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:17:35
Mike STONE    LUPUS RACING TEAM    Abandon
Thomas SOLADAY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    Abandon
Jure RUPNIK    H&R BLOCK PRO CYCLING    Abandon
Thomas VAUBOURZEIX    LUPUS RACING TEAM    Abandon
Felix COTÉ BOUVETTE    H&R BLOCK PRO CYCLING    Abandon
Lars VAN DER HAAR    TEAM GIANT – ALPECIN    Abandon
Travis SAMUEL    H&R BLOCK PRO CYCLING    Abandon
Kristof VANDEWALLE    TREK FACTORY RACING    Abandon
Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    Abandon
Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    Abandon

Klasyfikacja generalna po piątym etapie:
1    Bauke MOLLEMA    TREK FACTORY RACING    17:35:29
2    Adam YATES    ORICA GreenEDGE    0:00:06
3    Tom Jelte SLAGTER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:22
4    Sergey LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:00:35
5    Dion SMITH    HINCAPIE RACING TEAM    0:00:45
6    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:05
7    Toms SKUJINS    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:14
8    Paul VOSS    BORA-ARGON 18    0:01:16
9    Davide FORMOLO    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:20
10    Michael WOODS    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:01:22
11    James ORAM    AXEON CYCLING TEAM    0:01:26
12    Evan HUFFMAN    TEAM SMARTSTOP    0:01:29
13    John HORNBECK    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:39
14    Simon SPILAK    TEAM KATUSHA    0:01:48
15    Andzs FLAKSIS    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:58
16    Georg PREIDLER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:02:02
17    Tobias LUDVIGSSON    TEAM GIANT – ALPECIN    0:02:06
18    Kyle MURPHY    LUPUS RACING TEAM    0:02:08
19    Ilnur ZAKARIN    TEAM KATUSHA    0:02:12
20    Nathan BROWN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:02:12
21    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:02:17
22    Jan BARTA    BORA-ARGON 18    0:02:22
23    Ryan ANDERSON    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:03:21
24    Alexander RAY    SILBER PRO CYCLING    0:03:35
25    Christian MEIER    ORICA GreenEDGE    0:03:50
26    Taylor SHELDON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:03:50
27    Alexandr BRAICO    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:04:13
28    Daniel EATON    AXEON CYCLING TEAM    0:04:52
29    Sergei CHERNETSKI    TEAM KATUSHA    0:05:20
30    Kristoffer SKJERPING    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:05:28
31    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:05:28
32    Michael MATTHEWS    ORICA GreenEDGE    0:06:30
33    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:06:51
34    Sven Erik BYSTRØM    TEAM KATUSHA    0:06:58
35    Joseph LEWIS    HINCAPIE RACING TEAM    0:08:19
36    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:08:21
37    Christoph PFINGSTEN    BORA-ARGON 18    0:08:33
38    Logan OWEN    AXEON CYCLING TEAM    0:08:46
39    Gavin MANNION    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:08:53
40    Nigel ELLSAY    SILBER PRO CYCLING    0:09:49
41    Alexander CATAFORD    SILBER PRO CYCLING    0:10:00
42    Viacheslav KUZNETSOV    TEAM KATUSHA    0:10:10
43    Fredrik LUDVIGSSON    TEAM GIANT – ALPECIN    0:10:21
44    Lachlan David MORTON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:10:28
45    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:10:43
46    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:11:00
47    Jesse SERGENT    TREK FACTORY RACING    0:11:00
48    Travis MCCABE    TEAM SMARTSTOP    0:11:18
49    Ryan ROTH    SILBER PRO CYCLING    0:11:22
50    Travis LIVERMON    TEAM SMARTSTOP    0:11:51
51    Matthew BUSCHE    TREK FACTORY RACING    0:11:59
52    Scott THWAITES    BORA-ARGON 18    0:12:48
53    Grégory RAST    TREK FACTORY RACING    0:13:10
54    Matthieu JEANNES    LUPUS RACING TEAM    0:15:27
55    Alexander PORSEV    TEAM KATUSHA    0:16:00
56    Joshua BERRY    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:16:06
57    Tom ZIRBEL    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:17:02
58    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:17:10
59    Nikias ARNDT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:18:34
60    Chad BEYER    LUPUS RACING TEAM    0:18:45
61    Gregory DANIEL    AXEON CYCLING TEAM    0:19:03
62    Julian KYER    TEAM SMARTSTOP    0:19:21
63    Florenz KNAUER    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:19:34
64    Derrick ST JOHN    SILBER PRO CYCLING    0:20:04
65    Geoffrey CURRAN    AXEON CYCLING TEAM    0:20:16
66    Guillaume BOIVIN    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:20:18
67    Justin OIEN    AXEON CYCLING TEAM    0:20:41
68    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT – ALPECIN    0:20:50
69    Jasper BOVENHUIS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:20:57
70    Michael OLHEISER    LUPUS RACING TEAM    0:22:20
71    Dominik NERZ    BORA-ARGON 18    0:22:31
72    Cesare BENEDETTI    BORA-ARGON 18    0:22:50
73    Winston DAVID    LUPUS RACING TEAM    0:23:19
74    Jesse ANTHONY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:23:45
75    Phil O’DONNELL    AXEON CYCLING TEAM    0:23:48
76    Peter KONING    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:24:00
77    Travis MEYER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:24:22
78    Eric MARCOTTE    TEAM SMARTSTOP    0:24:28
79    Svein TUFT    ORICA GreenEDGE    0:24:37
80    Michael LE ROSSIGNOL    SILBER PRO CYCLING    0:24:44
81    Edward KING    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:25:03
82    Malcom RUDOLPH    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:25:13
83    Scott ZWIZANSKI    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:25:21
84    Bailey MCKNIGHT    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:25:29
85    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:25:42
86    Garrett MCLEOD    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:25:59
87    Kristofer DAHL    TEAM SMARTSTOP    0:26:20
88    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:26:32
89    Evan MURPHY    LUPUS RACING TEAM    0:27:10
90    Matteo DAL-CIN    SILBER PRO CYCLING    0:27:14
91    Miguel BRYON    HINCAPIE RACING TEAM    0:27:30
92    Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:28:24
93    Adam DE VOS    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:28:32
94    Benjamin PERRY    SILBER PRO CYCLING    0:28:40
95    MacKenzie BRENNAN    HINCAPIE RACING TEAM    0:29:12
96    Will ROUTLEY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:29:37
97    Fred RODRIGUEZ    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:29:48
98    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:29:50
99    Angus MORTON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:30:54
100    Zachary BELL    TEAM SMARTSTOP    0:31:52
101    Shane ARCHBOLD    BORA-ARGON 18    0:32:00
102    Jens MOURIS    ORICA GreenEDGE    0:32:19
103    Chris PUTT    AXEON CYCLING TEAM    0:32:24
104    Steve FISHER    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:32:57
105    Jacob SCHWINGBOTH    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:33:51
106    Shane KLINE    TEAM SMARTSTOP    0:35:27
107    Bernard SULZBERGER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:35:48
108    Tyler MAGNER    HINCAPIE RACING TEAM    0:36:03
109    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:42:05
110    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:42:26