Zawodnik Cannondale-Garmin po solowej akcji na finałowym podjeździe odniósł piękne zwycięstwo. Na pozycję lidera wrócił Bauke Mollema (Trek Factory Racing).

Trzeci odcinek kanadyjskiego ścigania to ciężki etap z finałem na podjeździe. To tutaj miała zacząć się układać klasyfikacja końcowa wyścigu.

W ucieczkę zabrało się sześciu kolarzy: Cesare Benedetti (Bora-Argon 18), Jasper Bovenhuis (Cannondale-Garmin), Alex Cataford (Silber Pro Cycling), Tom Zirbel (Optum Pro Cycling), Thomas Vaubourzeix (Lupus Racing) oraz Ben Perry (Silber Pro Cycling). Ich przewaga nie wzrosła zbyt mocno – maksymalnie osiągnęła około 3 minuty 65km przed metą. Ciężkie podjazdy podzieliły jednak stawkę i na drugiej premii górskiej do głosu doszedł już peleton.

Pierwszy na atak zdecydował się Laurent Didier (Trek Factory Racing). Za nim pojechali Nate Brown (Cannondale-Garmin) oraz Kyle Murphy (Lupus Racing). Z tyłu mocno jednak pracowały ekipy Katushy i Orica-Greenedge. Po złapaniu harcowników mocno na czele grupy pracował Ilnur Zakarin (Katusha). Kiery Rosjanin zakończył swoją zmianę, na akcję zdecydował się Bauke Mollema (Trek Factory Racing). Jego tempo wytrzymali jedynie Tom-Jelte Slagter (Cannondale), Sergey Lagutin (Katusha) oraz Adam Yates (Orica-Greenedge). Dogonił ich też Michael Woods (Optum).

Gdy Mollema zwolnił, szczęście spróbował Woods. Mniej więcej 500m przed “kreską” ostateczny atak przeprowadził jednak Tom-Jelte Slagter (Cannondale) i to on cieszył się z etapowej wygranej. Drugi był Bauke Mollema (Trek), a trzeci Adam Yates (Orica).

Wyniki trzeciego etapu:

1    Tom Jelte SLAGTER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    4:28:18
2    Bauke MOLLEMA    TREK FACTORY RACING    0:00:00
3    Adam YATES    ORICA GreenEDGE    0:00:04
4    Sergey LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:00:06
5    Michael WOODS    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:00:09
6    Dion SMITH    HINCAPIE RACING TEAM    0:00:11
7    James ORAM    AXEON CYCLING TEAM    0:00:11
8    Davide FORMOLO    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:13
9    Simon SPILAK    TEAM KATUSHA    0:00:15
10    Evan HUFFMAN    TEAM SMARTSTOP    0:00:15
11    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:17
12    Gavin MANNION    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:00:19
13    John HORNBECK    HINCAPIE RACING TEAM    0:00:22
14    Lachlan David MORTON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:00:22
15    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:24
16    Toms SKUJINS    HINCAPIE RACING TEAM    0:00:24
17    Paul VOSS    BORA-ARGON 18    0:00:24
18    Kyle MURPHY    LUPUS RACING TEAM    0:00:28
19    Joseph LEWIS    HINCAPIE RACING TEAM    0:00:28
20    Andzs FLAKSIS    HINCAPIE RACING TEAM    0:00:28
21    Nikias ARNDT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:31
22    Nathan BROWN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:31
23    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:00:34
24    Georg PREIDLER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:37
25    Tobias LUDVIGSSON    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:39
26    Ilnur ZAKARIN    TEAM KATUSHA    0:00:39
27    Taylor SHELDON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:00:39
28    Ryan ANDERSON    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:00:44
29    Ryan ROTH    SILBER PRO CYCLING    0:00:44
30    Jan BARTA    BORA-ARGON 18    0:00:44
31    Daniel EATON    AXEON CYCLING TEAM    0:00:46
32    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:46
33    Scott THWAITES    BORA-ARGON 18    0:00:46
34    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:00:46
35    Kristoffer SKJERPING    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:58
36    Alexandr BRAICO    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:01:02
37    Alexander RAY    SILBER PRO CYCLING    0:01:04
38    Nigel ELLSAY    SILBER PRO CYCLING    0:01:04
39    Julian KYER    TEAM SMARTSTOP    0:01:07
40    Lars VAN DER HAAR    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:26
41    Michael MATTHEWS    ORICA GreenEDGE    0:01:26
42    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:02:01
43    Logan OWEN    AXEON CYCLING TEAM    0:02:36
44    Travis MCCABE    TEAM SMARTSTOP    0:02:36
45    Christian MEIER    ORICA GreenEDGE    0:02:52
46    Sergei CHERNETSKI    TEAM KATUSHA    0:02:52
47    Sven Erik BYSTRØM    TEAM KATUSHA    0:02:52
48    Christoph PFINGSTEN    BORA-ARGON 18    0:02:59
49    Grégory RAST    TREK FACTORY RACING    0:03:12
50    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:03:12
51    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:04:04
52    Chad BEYER    LUPUS RACING TEAM    0:04:19
53    Felix COTÉ BOUVETTE    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:04:51
54    Matthieu JEANNES    LUPUS RACING TEAM    0:04:51
55    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:04:51
56    Fredrik LUDVIGSSON    TEAM GIANT – ALPECIN    0:04:51
57    Viacheslav KUZNETSOV    TEAM KATUSHA    0:04:51
58    Garrett MCLEOD    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:04:51
59    Jesse SERGENT    TREK FACTORY RACING    0:04:51
60    Travis LIVERMON    TEAM SMARTSTOP    0:04:51
61    Cesare BENEDETTI    BORA-ARGON 18    0:04:57
62    Dominik NERZ    BORA-ARGON 18    0:05:08
63    Matthew BUSCHE    TREK FACTORY RACING    0:05:50
64    Justin OIEN    AXEON CYCLING TEAM    0:06:00
65    Guillaume BOIVIN    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:06:12
66    Michael LE ROSSIGNOL    SILBER PRO CYCLING    0:06:56
67    Joshua BERRY    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:07:14
68    Bailey MCKNIGHT    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:07:22
69    Florenz KNAUER    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:07:26
70    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT – ALPECIN    0:07:26
71    Jure RUPNIK    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:07:26
72    Michael OLHEISER    LUPUS RACING TEAM    0:07:26
73    Winston DAVID    LUPUS RACING TEAM    0:07:26
74    Malcom RUDOLPH    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:07:26
75    Eric MARCOTTE    TEAM SMARTSTOP    0:07:26
76    Gregory DANIEL    AXEON CYCLING TEAM    0:07:26
77    Jesse ANTHONY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:07:26
78    Edward KING    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:07:26
79    Phil O’DONNELL    AXEON CYCLING TEAM    0:07:26
80    Mike STONE    LUPUS RACING TEAM    0:07:26
81    Kristofer DAHL    TEAM SMARTSTOP    0:07:26
82    Angus MORTON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:07:26
83    Peter KONING    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:07:26
84    Steve FISHER    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:07:26
85    Fred RODRIGUEZ    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:07:26
86    Alexander PORSEV    TEAM KATUSHA    0:07:26
87    Alexander CATAFORD    SILBER PRO CYCLING    0:07:26
88    Will ROUTLEY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:07:26
89    Derrick ST JOHN    SILBER PRO CYCLING    0:07:32
90    Evan MURPHY    LUPUS RACING TEAM    0:07:32
91    Geoffrey CURRAN    AXEON CYCLING TEAM    0:07:38
92    MacKenzie BRENNAN    HINCAPIE RACING TEAM    0:07:40
93    Bernard SULZBERGER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:07:44
94    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:07:44
95    Jasper BOVENHUIS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:08:48
96    Tom ZIRBEL    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:08:48
97    Svein TUFT    ORICA GreenEDGE    0:12:58
98    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:12:58
99    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:12:58
100    Kristof VANDEWALLE    TREK FACTORY RACING    0:12:58
101    Chris PUTT    AXEON CYCLING TEAM    0:12:58
102    Zachary BELL    TEAM SMARTSTOP    0:12:58
103    Scott ZWIZANSKI    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:12:58
104    Miguel BRYON    HINCAPIE RACING TEAM    0:12:58
105    Travis MEYER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:12:58
106    Thomas VAUBOURZEIX    LUPUS RACING TEAM    0:13:35
107    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:13:48
108    Benjamin PERRY    SILBER PRO CYCLING    0:16:22
109    Matteo DAL-CIN    SILBER PRO CYCLING    0:16:22
110    Adam DE VOS    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:16:22
111    Shane KLINE    TEAM SMARTSTOP    0:16:22
112    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:16:22
113    Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:16:22
114    Tyler MAGNER    HINCAPIE RACING TEAM    0:16:22
115    Jacob SCHWINGBOTH    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:16:22
116    Thomas SOLADAY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:16:22
117    Shane ARCHBOLD    BORA-ARGON 18    0:16:26
118    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:16:29
119    Jens MOURIS    ORICA GreenEDGE    0:16:29
120    Travis SAMUEL    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:17:48

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:
1    Bauke MOLLEMA    TREK FACTORY RACING    9:01:28
2    Adam YATES    ORICA GreenEDGE    0:00:06
3    Sergey LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:00:20
4    Tom Jelte SLAGTER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:26
5    Simon SPILAK    TEAM KATUSHA    0:00:29
6    Dion SMITH    HINCAPIE RACING TEAM    0:00:43
7    Davide FORMOLO    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:49
8    Paul VOSS    BORA-ARGON 18    0:00:53
9    Ilnur ZAKARIN    TEAM KATUSHA    0:00:53
10    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:53
11    John HORNBECK    HINCAPIE RACING TEAM    0:00:54
12    Nikias ARNDT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:56
13    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:00:56
14    Toms SKUJINS    HINCAPIE RACING TEAM    0:00:56
15    Michael WOODS    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:00:59
16    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:00
17    Joseph LEWIS    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:00
18    Andzs FLAKSIS    HINCAPIE RACING TEAM    0:01:00
19    Nathan BROWN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:07
20    Georg PREIDLER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:08
21    Jan BARTA    BORA-ARGON 18    0:01:13
22    Scott THWAITES    BORA-ARGON 18    0:01:15
23    James ORAM    AXEON CYCLING TEAM    0:01:16
24    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:17
25    Kyle MURPHY    LUPUS RACING TEAM    0:01:18
26    Michael MATTHEWS    ORICA GreenEDGE    0:01:22
27    Evan HUFFMAN    TEAM SMARTSTOP    0:01:25
28    Ryan ROTH    SILBER PRO CYCLING    0:01:31
29    Ryan ANDERSON    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:01:34
30    Kristoffer SKJERPING    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:01:34
31    Tobias LUDVIGSSON    TEAM GIANT – ALPECIN    0:01:35
32    Gavin MANNION    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:01:46
33    Lachlan David MORTON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:01:49
34    Alexander RAY    SILBER PRO CYCLING    0:01:51
35    Daniel EATON    AXEON CYCLING TEAM    0:01:51
36    Nigel ELLSAY    SILBER PRO CYCLING    0:01:51
37    Taylor SHELDON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:02:06
38    Julian KYER    TEAM SMARTSTOP    0:02:17
39    Alexandr BRAICO    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:02:29
40    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:02:32
41    Christian MEIER    ORICA GreenEDGE    0:02:58
42    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:03:18
43    Christoph PFINGSTEN    BORA-ARGON 18    0:03:28
44    Sergei CHERNETSKI    TEAM KATUSHA    0:03:39
45    Logan OWEN    AXEON CYCLING TEAM    0:03:41
46    Travis MCCABE    TEAM SMARTSTOP    0:03:46
47    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:04:10
48    Jesse SERGENT    TREK FACTORY RACING    0:04:57
49    Viacheslav KUZNETSOV    TEAM KATUSHA    0:05:05
50    Chad BEYER    LUPUS RACING TEAM    0:05:09
51    Lars VAN DER HAAR    TEAM GIANT – ALPECIN    0:05:09
52    Sven Erik BYSTRØM    TEAM KATUSHA    0:05:25
53    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:05:26
54    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:05:37
55    Matthieu JEANNES    LUPUS RACING TEAM    0:05:43
56    Grégory RAST    TREK FACTORY RACING    0:05:45
57    Matthew BUSCHE    TREK FACTORY RACING    0:05:56
58    Garrett MCLEOD    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:06:53
59    Travis LIVERMON    TEAM SMARTSTOP    0:07:10
60    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT – ALPECIN    0:07:57
61    Malcom RUDOLPH    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:08:12
62    Alexander CATAFORD    SILBER PRO CYCLING    0:08:13
63    Jesse ANTHONY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:08:16
64    Michael OLHEISER    LUPUS RACING TEAM    0:08:16
65    Mike STONE    LUPUS RACING TEAM    0:08:16
66    Evan MURPHY    LUPUS RACING TEAM    0:08:22
67    Gregory DANIEL    AXEON CYCLING TEAM    0:08:31
68    Fredrik LUDVIGSSON    TEAM GIANT – ALPECIN    0:08:34
69    Alexander PORSEV    TEAM KATUSHA    0:08:35
70    Kristofer DAHL    TEAM SMARTSTOP    0:08:36
71    Eric MARCOTTE    TEAM SMARTSTOP    0:08:36
72    Joshua BERRY    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:08:41
73    Geoffrey CURRAN    AXEON CYCLING TEAM    0:08:43
74    Guillaume BOIVIN    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:08:45
75    Fred RODRIGUEZ    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:08:53
76    Dominik NERZ    BORA-ARGON 18    0:08:57
77    Justin OIEN    AXEON CYCLING TEAM    0:09:08
78    Felix COTÉ BOUVETTE    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:09:15
79    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:09:17
80    Jasper BOVENHUIS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:09:24
81    Florenz KNAUER    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:09:28
82    Edward KING    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:09:37
83    Tom ZIRBEL    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:09:38
84    Winston DAVID    LUPUS RACING TEAM    0:09:43
85    Steve FISHER    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:10:00
86    Phil O’DONNELL    AXEON CYCLING TEAM    0:10:12
87    Bailey MCKNIGHT    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:10:21
88    Derrick ST JOHN    SILBER PRO CYCLING    0:10:30
89    Jure RUPNIK    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:10:41
90    Michael LE ROSSIGNOL    SILBER PRO CYCLING    0:11:08
91    MacKenzie BRENNAN    HINCAPIE RACING TEAM    0:11:28
92    Will ROUTLEY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:11:53
93    Peter KONING    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:12:27
94    Cesare BENEDETTI    BORA-ARGON 18    0:12:40
95    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:13:04
96    Svein TUFT    ORICA GreenEDGE    0:13:04
97    Bernard SULZBERGER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:13:34
98    Scott ZWIZANSKI    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:13:48
99    Zachary BELL    TEAM SMARTSTOP    0:14:08
100    Angus MORTON    JELLY BELLY P/B MAXXIS    0:15:12
101    Thomas VAUBOURZEIX    LUPUS RACING TEAM    0:15:39
102    Miguel BRYON    HINCAPIE RACING TEAM    0:15:57
103    Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:16:51
104    Travis MEYER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:16:57
105    Matteo DAL-CIN    SILBER PRO CYCLING    0:17:09
106    Shane KLINE    TEAM SMARTSTOP    0:17:43
107    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:17:57
108    Tyler MAGNER    HINCAPIE RACING TEAM    0:18:10
109    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:18:17
110    Adam DE VOS    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:18:24
111    Chris PUTT    AXEON CYCLING TEAM    0:18:48
112    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:18:48
113    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:19:07
114    Thomas SOLADAY    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    0:19:13
115    Shane ARCHBOLD    BORA-ARGON 18    0:20:15
116    Jacob SCHWINGBOTH    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:20:15
117    Jens MOURIS    ORICA GreenEDGE    0:20:34
118    Kristof VANDEWALLE    TREK FACTORY RACING    0:22:03
119    Benjamin PERRY    SILBER PRO CYCLING    0:24:43
120    Travis SAMUEL    H&R BLOCK PRO CYCLING    0:25:00