O zwycięstwo na 13. etapie powalczyli uciekinierzy. Spośród nich najlepszy okazał się 26-letni Portugalczyk z ekipy Lampre-Merida, który po samotnym rajdzie od szczytu ostatniej górskiej premii mógł celebrować etapowy triumf. 

Kolarze przejechali dziś z Calatayud do Tarazony, pokonując 178 kilometrów. Na trasie znajdowały się trzy górskie premie – dwie trzeciej i jedna pierwszej kategorii, a ostatni oznaczony podjazd zaplanowany był nieco ponad 30 kilometrów przed kreską.

Piątkowy etap zapowiadany był jako ten, w którym do mety może dojechać ucieczka, zatem spodziewano się dość dużej liczby harcowników na czele. Ostatecznie w ucieczce dnia znalazło się aż 24 kolarzy, a wśród nich m.in.: Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo), Sylvain Chavanel (IAM), Nicolas Roche (Sky), Steven Cummings (MTN-Qhubeka) czy Niki Terpstra (Etixx-QuickStep).

Na początku podjazdu pod Alto de Moncayo ucieczka miała około 3,5 minuty przewagi nad peletonem.

Na podjeździe z ucieczki zaatakowali Chavanel i Oliveira, ale chwilę później kontratakował Poljański, wyprzedzając Francuza i Portugalczyka. Atak Polaka sprawił, że przewaga ucieczki wzrosła do ponad czterech minut (tyle było na szczycie). Polak wygrał premię górską, ale chwilę później został doścignięty przez kolegów z ucieczki.

Po złapaniu Poljańskiego, ponownie zaatakował Nelson Oliveira. Jego akcja wyglądała na próbę swego rodzaju samotnej jazdy na czas aż do samej kreski. Portugalczyk wraz ze zbliżaniem do mety powiększał przewagę nad rywalami. 12 kilometrów przed metą miał  50 sekund.

Oliveira znany z wysokich umiejętności w jeździe na czas, znakomicie jechał do samej mety, utrzymując około minutę przewagi nad kiepsko współpracującą ucieczką.

Po drugie i trzecie miejsce finiszowali odpowiednio Julien Simon (Cofidis) oraz Nicolas Roche (Sky).

Paweł Poljański finiszował w uciekającej grupie, a Rafał Majka bezpiecznie w peletonie. Liderem pozostał Fabio Aru (Astana).

Wyniki 13. etapu:

1 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR LAM 4:14:01
2 Julien SIMON FRA COF +1:00
3 Nicolas ROCHE IRL SKY +1:00
4 Sylvain CHAVANEL FRA IAM +1:00
5 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +1:00
6 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +1:00
7 Kévin REZA FRA FDJ +1:00
8 Mikael CHEREL FRA ALM +1:00
9 Cameron MEYER AUS OGE +1:00
10 Maxime MONFORT BEL LTS +1:00
11 Valerio CONTI ITA LAM +1:00
12 Pawel POLJANSKI POL TCS +1:00
13 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS +1:00
14 Alessandro DE MARCHI ITA BMC +1:00
15 Ruben PLAZA MOLINA ESP LAM +1:00
16 Romain SICARD FRA EUC +1:00
17 Niki TERPSTRA NED EQS +1:00
18 Jerome COPPEL FRA IAM +1:00
19 Stephen CUMMINGS GBR MTN +1:00
20 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +1:00
21 Yohan BAGOT FRA COF +1:00
22 David ARROYO DURAN ESP CJR +1:00
23 Sergio Luis HENAO MONTOYA COL SKY +1:00
24 Yukiya ARASHIRO JPN EUC +1:11
25 Gediminas BAGDONAS LTU ALM +4:43
26 Salvatore PUCCIO ITA SKY +4:48
27 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +4:48
28 Simon GERRANS AUS OGE +4:48
29 Zico WAEYTENS BEL TGA +4:48
30 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +4:48
31 Giovanni VISCONTI ITA MOV +4:48
32 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +4:48
33 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST +4:48
34 Francisco José VENTOSO ALBERDI ESP MOV +4:48
35 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +4:48
36 Fabio ARU ITA AST +4:48
37 Koen DE KORT NED TGA +4:48
38 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT +4:48
39 Jens KEUKELEIRE BEL OGE +4:48
40 Rafal MAJKA POL TCS +4:48
41 Tom DUMOULIN NED TGA +4:48
42 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +4:48
43 Luka MEZGEC SLO TGA +4:48
44 Jay Robert THOMSON RSA MTN +4:48
45 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +4:48
46 Eduard VORGANOV RUS KAT +4:48
47 Sébastien MINARD FRA ALM +4:48
48 Mike TEUNISSEN NED TLJ +4:48
49 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +4:48
50 Louis MEINTJES RSA MTN +4:48
51 Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR +4:48
52 Fabrice JEANDESBOZ FRA EUC +4:48
53 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +4:48
54 José GONÇALVES POR CJR +4:48
55 Bart DE CLERCQ BEL LTS +4:48
56 Stéphane ROSSETTO FRA COF +4:48
57 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG +4:48
58 Maciej BODNAR POL TCS +4:48
59 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT +4:48
60 Daniele BENNATI ITA TCS +4:48
61 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +4:48
62 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +4:48
63 Cyril GAUTIER FRA EUC +4:48
64 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +4:48
65 Jay MCCARTHY AUS TCS +4:48
66 Juan Pablo VALENCIA COL COL +4:48
67 Diego ROSA ITA AST +4:48
68 Jimmy ENGOULVENT FRA EUC +4:48
69 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +4:48
70 Dario CATALDO ITA AST +4:48
71 Maxime BOUET FRA EQS +4:48
72 Vicente REYNES MIMO ESP IAM +4:48
73 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +4:48
74 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +4:48
75 Davide VILLELLA ITA TCG +4:48
76 Christian KNEES GER SKY +4:48
77 Tiago MACHADO POR KAT +4:48
78 Angel VICIOSO ARCOS ESP KAT +4:48
79 Johan VAN SUMMEREN BEL ALM +4:48
80 Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC +4:48
81 Leonardo Fabio DUQUE COL COL +4:48
82 Marcel AREGGER SUI IAM +4:48
83 Peter VELITS SVK BMC +4:48
84 Carlos Julian QUINTERO COL COL +4:48
85 Martin VELITS SVK EQS +4:48
86 Lawrence WARBASSE USA IAM +4:48
87 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFR +4:48
88 Lawson CRADDOCK USA TGA +4:48
89 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ COL COL +4:48
90 Ricardo VILELA POR CJR +4:48
91 Carlos BARBERO CUESTA ESP CJR +4:48
92 John DEGENKOLB GER TGA +4:48
93 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF +4:48
94 Gatis SMUKULIS LAT KAT +4:48
95 Imanol ERVITI ESP MOV +4:48
96 Mathew HAYMAN AUS OGE +4:48
97 Nikolas MAES BEL EQS +4:48
98 Yaroslav POPOVYCH UKR TFR +4:48
99 Kristijan DURASEK CRO LAM +4:48
100 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP TFR +4:48
101 Jelle VANENDERT BEL LTS +4:48
102 Frank SCHLECK LUX TFR +4:48
103 Pavel BRUTT RUS TCS +4:48
104 Maarten TJALLINGII NED TLJ +4:48
105 Thierry HUPOND FRA TGA +4:48
106 Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTS +4:48
107 Antoine DUCHESNE CAN EUC +4:48
108 Adam HANSEN AUS LTS +4:48
109 Jesper HANSEN DEN TCS +4:48
110 George BENNETT NZL TLJ +4:48
111 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +4:48
112 Geraint THOMAS GBR SKY +4:48
113 Tom STAMSNIJDER NED TGA +5:34
114 Cyril LEMOINE FRA COF +5:34
115 Danny VAN POPPEL NED TFR +6:23
116 Mikel LANDA MEANA ESP AST +7:16
117 Daryl IMPEY RSA OGE +7:16
118 Natnael BERHANE ERI MTN +7:16
119 Dominique ROLLIN CAN COF +7:16
120 Alexis GOUGEARD FRA ALM +7:16
121 Andrew TALANSKY USA TCG +7:49
122 Pierre ROLLAND FRA EUC +8:19
123 Tony HUREL FRA EUC +8:19
124 Jerome COUSIN FRA EUC +8:19
125 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC +8:19
126 Martijn KEIZER NED TLJ +8:19
127 Rory SUTHERLAND AUS MOV +8:19
128 Walter Fernando PEDRAZA MORALES COL COL +8:19
129 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +8:44
130 Kristian SBARAGLI ITA MTN +8:44
131 Mickael DELAGE FRA FDJ +8:44
132 Laurent PICHON FRA FDJ +8:44
133 Andrey ZEITS KAZ AST +8:44
134 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +8:44
135 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA TCG +8:44
136 Olivier LE GAC FRA FDJ +8:44
137 Luis MAS BONET ESP CJR +8:44
138 Timo ROOSEN NED TLJ +8:44
139 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +8:44
140 Amaël MOINARD FRA BMC +8:44
141 Iljo KEISSE BEL EQS +8:44
142 Moreno MOSER ITA TCG +8:44
143 Ian BOSWELL USA SKY +8:44
144 Damien HOWSON AUS OGE +8:44
145 Youcef REGUIGUI ALG MTN +8:44
146 Ramirez chacon BRAYAN STIVEN COL COL +8:44
147 Alessandro VANOTTI ITA AST +8:49
148 Joseph ROSSKOPF USA BMC +9:29
149 Simon PELLAUD SUI IAM +9:29
150 Benjamin KING USA TCG +9:29
151 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +9:29
152 Songezo JIM RSA MTN +9:29
153 Dennis VAN WINDEN NED TLJ +9:29
154 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +9:29
155 Omar FRAILE MATARRANZ ESP CJR +9:29
156 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA ESP CJR +9:29
157 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +9:29
158 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO COL COL +9:29
159 Biel KADRI FRA ALM +9:29
160 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +9:29
161 Jasper DE BUYST BEL LTS +9:29
162 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +9:29
163 Alex CANO ARDILA COL COL +9:29
164 Riccardo ZOIDL AUT TFR +9:29
165 Alex HOWES USA TCG +9:29
166 Pieter SERRY BEL EQS +9:29
167 Johann VAN ZYL RSA MTN +9:29
168 Jaco VENTER RSA MTN +9:29
169 Thomas DE GENDT BEL LTS +11:17
170 Boy VAN POPPEL NED TFR +19:26
171 Geoffrey SOUPE FRA COF +24:37
DNF Mattia CATTANEO ITA LAM
DNF Mitchell DOCKER AUS OGE
DNS Maarten WYNANTS BEL TLJ

Klasyfikacja generalna:

1 Fabio ARU ITA AST 51:33:19
2 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT +27
3 Tom DUMOULIN NED TGA +30
4 Rafal MAJKA POL TCS +1:28
5 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +1:29
6 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +1:52
7 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT +1:54
8 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +1:58
9 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS +2:51
10 Romain SICARD FRA EUC +2:51
11 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +3:07
12 Louis MEINTJES RSA MTN +4:15
13 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +5:19
14 Fabrice JEANDESBOZ FRA EUC +7:29
15 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +7:46
16 Nicolas ROCHE IRL SKY +9:38
17 Bart DE CLERCQ BEL LTS +9:50
18 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG +10:19
19 Stéphane ROSSETTO FRA COF +10:49
20 Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC +11:07
21 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF +12:04
22 David ARROYO DURAN ESP CJR +12:08
23 Maxime BOUET FRA EQS +20:42
24 Sergio Luis HENAO MONTOYA COL SKY +22:03
25 Frank SCHLECK LUX TFR +22:07
26 Diego ROSA ITA AST +22:08
27 George BENNETT NZL TLJ +25:05
28 Maxime MONFORT BEL LTS +25:09
29 Giovanni VISCONTI ITA MOV +26:10
30 Mikel LANDA MEANA ESP AST +26:15
31 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP TFR +27:28
32 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR LAM +28:26
33 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +28:28
34 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST +29:37
35 José GONÇALVES POR CJR +33:21
36 Jerome COPPEL FRA IAM +33:42
37 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO COL COL +38:03
38 Riccardo ZOIDL AUT TFR +44:47
39 Lawson CRADDOCK USA TGA +49:59
40 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +50:18
41 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +51:28
42 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +51:44
43 Ricardo VILELA POR CJR +52:53
44 Sylvain CHAVANEL FRA IAM +53:32
45 Pawel POLJANSKI POL TCS +54:31
46 Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTS +54:36
47 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +55:37
48 Tiago MACHADO POR KAT +56:48
49 Eduard VORGANOV RUS KAT +58:17
50 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA TCG +59:00
51 Julien SIMON FRA COF +59:32
52 Mikael CHEREL FRA ALM +1:00:15
53 Ruben PLAZA MOLINA ESP LAM +1:00:39
54 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +1:01:00
55 Lawrence WARBASSE USA IAM +1:01:50
56 Adam HANSEN AUS LTS +1:04:30
57 Pieter SERRY BEL EQS +1:04:48
58 Pierre ROLLAND FRA EUC +1:05:23
59 Geraint THOMAS GBR SKY +1:05:50
60 Jay MCCARTHY AUS TCS +1:08:16
61 Jesper HANSEN DEN TCS +1:09:15
62 Peter VELITS SVK BMC +1:10:58
63 Leonardo Fabio DUQUE COL COL +1:11:05
64 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +1:12:29
65 Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR +1:12:30
66 Yukiya ARASHIRO JPN EUC +1:15:12
67 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +1:15:55
68 Koen DE KORT NED TGA +1:16:32
69 Jerome COUSIN FRA EUC +1:16:34
70 Alex CANO ARDILA COL COL +1:16:41
71 Cyril GAUTIER FRA EUC +1:17:30
72 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ COL COL +1:18:45
73 Amaël MOINARD FRA BMC +1:18:59
74 Jelle VANENDERT BEL LTS +1:21:28
75 Kristijan DURASEK CRO LAM +1:22:44
76 Benjamin KING USA TCG +1:22:45
77 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +1:23:43
78 Vicente REYNES MIMO ESP IAM +1:25:03
79 Cameron MEYER AUS OGE +1:25:25
80 Andrew TALANSKY USA TCG +1:25:42
81 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +1:26:45
82 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +1:27:00
83 Juan Pablo VALENCIA COL COL +1:27:01
84 Ian BOSWELL USA SKY +1:28:54
85 Salvatore PUCCIO ITA SKY +1:29:34
86 Dario CATALDO ITA AST +1:29:45
87 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +1:30:47
88 Stephen CUMMINGS GBR MTN +1:32:08
89 Jens KEUKELEIRE BEL OGE +1:32:34
90 Niki TERPSTRA NED EQS +1:32:51
91 Alessandro DE MARCHI ITA BMC +1:33:35
92 Cyril LEMOINE FRA COF +1:33:52
93 Daryl IMPEY RSA OGE +1:34:35
94 Marcel AREGGER SUI IAM +1:35:19
95 Natnael BERHANE ERI MTN +1:35:20
96 John DEGENKOLB GER TGA +1:35:21
97 Omar FRAILE MATARRANZ ESP CJR +1:35:26
98 Mike TEUNISSEN NED TLJ +1:35:29
99 Davide VILLELLA ITA TCG +1:35:55
100 Kristian SBARAGLI ITA MTN +1:36:26
101 Carlos Julian QUINTERO COL COL +1:37:14
102 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA ESP CJR +1:37:51
103 Moreno MOSER ITA TCG +1:38:05
104 Andrey ZEITS KAZ AST +1:40:20
105 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +1:40:25
106 Nikolas MAES BEL EQS +1:41:03
107 Luis MAS BONET ESP CJR +1:42:32
108 Thomas DE GENDT BEL LTS +1:43:10
109 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFR +1:44:22
110 Angel VICIOSO ARCOS ESP KAT +1:44:58
111 Yohan BAGOT FRA COF +1:45:00
112 Timo ROOSEN NED TLJ +1:45:14
113 Kévin REZA FRA FDJ +1:45:18
114 Olivier LE GAC FRA FDJ +1:46:11
115 Laurent PICHON FRA FDJ +1:46:22
116 Sébastien MINARD FRA ALM +1:47:07
117 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +1:47:12
118 Dennis VAN WINDEN NED TLJ +1:47:39
119 Francisco José VENTOSO ALBERDI ESP MOV +1:48:26
120 Simon GERRANS AUS OGE +1:49:34
121 Luka MEZGEC SLO TGA +1:49:36
122 Joseph ROSSKOPF USA BMC +1:49:41
123 Christian KNEES GER SKY +1:51:13
124 Alex HOWES USA TCG +1:51:32
125 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC +1:52:14
126 Imanol ERVITI ESP MOV +1:53:42
127 Jay Robert THOMSON RSA MTN +1:54:36
128 Jasper DE BUYST BEL LTS +1:56:22
129 Johann VAN ZYL RSA MTN +1:56:50
130 Pavel BRUTT RUS TCS +1:56:53
131 Martin VELITS SVK EQS +1:56:57
132 Alessandro VANOTTI ITA AST +1:59:17
133 Mathew HAYMAN AUS OGE +1:59:57
134 Jaco VENTER RSA MTN +2:00:03
135 Johan VAN SUMMEREN BEL ALM +2:00:09
136 Ramirez chacon BRAYAN STIVEN COL COL +2:02:01
137 Simon PELLAUD SUI IAM +2:02:58
138 Tony HUREL FRA EUC +2:03:31
139 Songezo JIM RSA MTN +2:04:17
140 Youcef REGUIGUI ALG MTN +2:04:25
141 Danny VAN POPPEL NED TFR +2:04:35
142 Walter Fernando PEDRAZA MORALES COL COL +2:05:29
143 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +2:05:38
144 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +2:05:46
145 Maciej BODNAR POL TCS +2:05:50
146 Mickael DELAGE FRA FDJ +2:05:58
147 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +2:05:59
148 Dominique ROLLIN CAN COF +2:06:27
149 Daniele BENNATI ITA TCS +2:07:09
150 Thierry HUPOND FRA TGA +2:09:22
151 Alexis GOUGEARD FRA ALM +2:09:40
152 Yaroslav POPOVYCH UKR TFR +2:10:42
153 Iljo KEISSE BEL EQS +2:12:07
154 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +2:12:11
155 Maarten TJALLINGII NED TLJ +2:12:55
156 Antoine DUCHESNE CAN EUC +2:14:02
157 Carlos BARBERO CUESTA ESP CJR +2:14:26
158 Gatis SMUKULIS LAT KAT +2:14:40
159 Rory SUTHERLAND AUS MOV +2:15:30
160 Biel KADRI FRA ALM +2:17:01
161 Damien HOWSON AUS OGE +2:20:52
162 Martijn KEIZER NED TLJ +2:25:40
163 Jimmy ENGOULVENT FRA EUC +2:25:44
164 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +2:26:07
165 Tom STAMSNIJDER NED TGA +2:28:06
166 Valerio CONTI ITA LAM +2:29:01
167 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +2:34:22
168 Zico WAEYTENS BEL TGA +2:38:31
169 Gediminas BAGDONAS LTU ALM +2:38:59
170 Geoffrey SOUPE FRA COF +2:52:36
171 Boy VAN POPPEL NED TFR +2:54:36

 

Foto: Tim De Waele