Alexandre Geniez (FDJ) wygrał trzeci etap i został nowym liderem Tour de l’Ain.

Przedostatnie etap wyścigu Tour de l’Ain prowadził z Lagnieu do Bellignat i liczył ponad 144 kilometry. Na kolarzy czekało aż pięć podjazdów i można się było już spodziewać walki zawodników chcących zaistnieć w klasyfikacji generalnej.

l'ain etap 3Ostateczne ataki miały miejsce podczas wspinaczki na Col du Berthiand. Na czele jechał Jean-Christophe Péraud (Ag2r La Mondiale), a za nim kręciła 17. osobowa grupka. 11 kilometrów przed metą Francuz został doścignięty, a na podjeździe Côte de Cessiat z grupy zaatakowali: Theo Vimpere (Auber 93), Pierre-Roger Latour (AG2R La Mondiale), Alexandre Geniez (FDJ) i Florian Vachon (Bretagne – Séché Environnement).

Na zjazdach zaatakował Geniez, ale konkurenci doścignęli go bardzo szybko. Najwięcej sił na finisz zachował jednak zawodnik FDJ, który został także nowym liderem wyścigu. Drugi był Vachon, a trzeci Vimpere.

Wyniki trzeciego etapu:

1 GENIEZ Alexandre FDJ FRA les 145,1 km en 3h40’27” (moy. 39.49 km/h) (b : 10”)
2 VACHON Florian Bretagne – Seche Environneme FRA 03h40’27” (b : 6”)
3 VIMPERE Théo Auber 93 FRA 03h40’27” (b : 4”)
4 * LATOUR Pierre AG2R la Mondiale FRA 03h40’27”
5 GUAY Julien Auber 93 FRA 03h40’36” 09”
6 KONRAD Patrick Bora – Argon 18 AUT 03h40’36” ‘
7 * OOMEN Sam Rabobank Development Team NED 03h40’36” ‘
8 KRUIJSWIJK Steven Team Lotto NL – Jumbo NED 03h40’36” ‘
9 POZZOVIVO Domenico AG2R la Mondiale ITA 03h40’36” ‘
10 * PETERS Nans Equipe de France Espoirs FRA 03h40’36” ‘
11 FEILLU Brice Bretagne – Seche Environneme FRA 03h40’36” ‘
12 * MARTIN Guillaume Equipe de France Espoirs FRA 03h40’36” ‘
13 PIMENTA COSTA MENDES José Joao Bora – Argon 18 POR 03h40’36” ‘
14 JEANDESBOZ Fabrice Team Europcar FRA 03h40’36” ‘
15 VAN DER LIJKE Nick Team Lotto NL – Jumbo NED 03h41’04” 37”
16 PERAUD Jean-Christophe AG2R la Mondiale FRA 03h41’04” ‘
17 BRUN Frédéric Bretagne – Seche Environneme FRA 03h42’29” 02’02”
18 SIMON CASULLERAS Jordi Team Ecuador ESP 03h42’29” ‘
19 MAINARD Jérôme E.C. Armée de Terre FRA 03h42’29” ‘
20 BARBAS Yoann E.C. Armée de Terre FRA 03h42’29” ‘
21 DAMUSEAU Thomas Roubaix Lille Métropole FRA 03h42’29” ‘
22 FERNANDEZ Higinio Team Ecuador ESP 03h42’29” ‘
23 LEVARLET Guillaume Auber 93 FRA 03h42’32” 02’05”
24 COUSIN Jérôme Team Europcar FRA 03h42’32” ‘
25 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits FRA 03h42’32” ‘
26 * ZEMLYAKOV Oleg Vino 4-ever KAZ 03h42’32” ‘
27 * MAISON Jérémy Equipe de France Espoirs FRA 03h42’32” ‘
28 * HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED 03h42’58” 02’31”
29 * ROOSEN Timo Team Lotto NL – Jumbo NED 03h43’03” 02’36”
30 PAILLOT Yoann Team Marseille 13 KTM FRA 03h43’03” ‘
31 BIZHIGITOV Zhandos Vino 4-ever KAZ 03h43’34” 03’07”
32 DOMINGUEZ Daniel Team Ecuador ESP 03h44’03” 03’36”
33 ARASHIRO Yukiya Team Europcar JPN 03h44’03” ‘
34 * LEDANOIS Kévin Bretagne – Seche Environneme FRA 03h46’03” 05’36”
35 COURTEILLE Arnaud FDJ FRA 03h46’03” ‘
36 DUCHESNE Antoine Team Europcar CAN 03h47’38” 07’11”
37 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits FRA 03h47’38” ‘
38 CANAL Fabien E.C. Armée de Terre FRA 03h47’38” ‘
39 * LECUISINIER Pierre-Henri FDJ FRA 03h47’38” ‘
40 * VINCENT Léo Roubaix Lille Métropole FRA 03h47’38” ‘
41 SALERNO Cristiano Bora – Argon 18 ITA 03h47’38” ‘
42 * GRELLIER Fabien Equipe de France Espoirs FRA 03h49’19” 08’52”
43 LOUBET Julien Team Marseille 13 KTM FRA 03h50’02” 09’35”
44 CASTELIJNS Twan Team Lotto NL – Jumbo NED 03h50’02” ‘
45 * GOUAULT Pierre Auber 93 FRA 03h50’02” ‘
46 * CURRAN Geoffrey Equipe des USA espoirs USA 03h50’02” ‘
47 * DOUBEY Fabien FDJ FRA 03h50’02” ‘
48 EL FARES Julien Team Marseille 13 KTM FRA 03h50’02” ‘
49 PÖSTLBERGER Lukas Bora – Argon 18 AUT 03h50’02” ‘
50 BAGOT Yoann Cofidis, Solutions Crédits FRA 03h50’02” ‘
51 * FERASSE Thibault Equipe de France Espoirs FRA 03h53’36” 13’09”
52 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale FRA 03h53’36” ‘
53 SHUSHEMOIN Alexandr Vino 4-ever KAZ 03h53’36” ‘
54 TURGIS Jimmy Roubaix Lille Métropole FRA 03h57’31” 17’04”
55 MALDONADO Anthony Auber 93 FRA 03h57’31” ‘
56 PACHER Quentin E.C. Armée de Terre FRA 03h57’31” ‘
57 BENEDETTI Césare Bora – Argon 18 ITA 03h57’31” ‘
58 REZA Kévin FDJ FRA 03h57’31” ‘
59 PERICHON Pierre-Luc Bretagne – Seche Environneme FRA 03h57’31” ‘
60 * JOYCE Colin Equipe des USA espoirs USA 03h57’31” ‘
61 BERARD Julien AG2R la Mondiale FRA 03h57’31” ‘
62 ROLLIN Dominique Cofidis, Solutions Crédits CAN 03h57’31” ‘
63 HARDY Romain Cofidis, Solutions Crédits FRA 03h57’31” ‘
64 * ASTAFYEV Stepan Vino 4-ever KAZ 03h57’31” ‘
65 * LUKYANOV Dimitriy Vino 4-ever KAZ 03h57’31” ‘
66 GUILLOU Florian Bretagne – Seche Environneme FRA 03h57’31” ‘
67 THURAU Bjorn Bora – Argon 18 GER 03h57’31” ‘
68 MEDEREL Maxime Team Europcar FRA 03h57’31” ‘
69 * GESBERT Elie Equipe de France Espoirs FRA 03h59’53” 19’26”
70 KOWALSKI Rudy Roubaix Lille Métropole FRA 04h05’19” 24’52”
71 JAKIN Alo Auber 93 EST 04h05’19” ‘
72 * MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED 04h05’19” ‘
73 * SARREAU Marc FDJ FRA 04h05’19” ‘
74 TEUNISSEN Mike Team Lotto NL – Jumbo NED 04h05’19” ‘
75 BLAIN Alexandre Team Marseille 13 KTM FRA 04h05’19” ‘
76 ENGOULVENT Jimmy Team Europcar FRA 04h05’19” ‘
77 GIRAUD Benjamin Team Marseille 13 KTM FRA 04h05’19” ‘
78 * WILLIAMS Tyler Equipe des USA espoirs USA 04h05’19” ‘
79 * BOL Cees Rabobank Development Team NED 04h05’19” ‘
80 SINNER Benoît E.C. Armée de Terre FRA 04h05’19” ‘
81 BODIOT Alexis E.C. Armée de Terre FRA 04h05’19” ‘
82 BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits FRA 04h05’19” ‘
83 ROVIRA POUS Jaume Team Ecuador ESP 04h05’19” ‘
84 * BARTAWilliam Equipe des USA espoirs USA 04h05’19” ‘
85 * OIEN Justin Equipe des USA espoirs USA 04h05’19” ‘
86 * EISENHART Taylor Equipe des USA espoirs USA 04h05’19” ‘
87 DUMOULIN Samuel AG2R la Mondiale FRA 04h05’19” ‘
88 * KOREVAAR Merijn Rabobank Development Team NED 04h05’19” ‘
89 * TUSVELD Martijn Rabobank Development Team NED 04h05’19” ‘

Poza limitem czasu:
90 VELASCO CEVALLOS Henry Marcelo – Team Ecuador 04h27’44
91 GALEYEV Vadim – Vino 4-ever 04h27’44

Wycofali się :
MARKUS Barry Team Lotto NL – Jumbo
TORRES Albert Team Ecuador
BARBIER Rudy Roubaix Lille Métropole
POUILLY Felix Roubaix Lille Métropole

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 GENIEZ Alexandre FDJ FRA les 470,6 km en 10h58’51” (moy. 42.85 km/h)
2 VACHON Florian Bretagne – Seche Environnement FRA 10h59’00” 09”
3 * LATOUR Pierre-Roger AG2R la Mondiale FRA 10h59’10” 19”
4 * PETERS Nans Equipe de France Espoirs FRA 10h59’15” 24”
5 KRUIJSWIJK Steven Team Lotto NL – Jumbo NED 10h59’19” 28”
6 VIMPERE Théo Auber 93 FRA 10h59’21” 30”
7 * OOMEN Sam Rabobank Development Team NED 10h59’21” ‘
8 FEILLU Brice Bretagne – Seche Environnement FRA 10h59’22” 31”
9 PIMENTA COSTA MENDES José Joao Bora – Argon 18 POR 10h59’22” ‘
10 KONRAD Patrick Bora – Argon 18 AUT 10h59’24” 33”
11 POZZOVIVO Domenico AG2R la Mondiale ITA 10h59’24” ‘
12 JEANDESBOZ Fabrice Team Europcar FRA 10h59’25” 34”
13 * MARTIN Guillaume Equipe de France Espoirs FRA 10h59’31” 40”
14 GUAY Julien Auber 93 FRA 10h59’38” 47”
15 PERAUD Jean-Christophe AG2R la Mondiale FRA 10h59’43” 52”
16 VAN DER LIJKE Nick Team Lotto NL – Jumbo NED 10h59’58” 01’07”
17 BRUN Frédéric Bretagne – Seche Environnement FRA 11h01’12” 02’21”
18 COUSIN Jérôme Team Europcar FRA 11h01’13” 02’22”
19 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits FRA 11h01’16” 02’25”
20 MAINARD Jérôme E.C. Armée de Terre FRA 11h01’19” 02’28”
21 SIMON CASULLERAS Jordi Team Ecuador ESP 11h01’20” 02’29”
22 DAMUSEAU Thomas Roubaix Lille Métropole FRA 11h01’22” 02’31”
23 FERNANDEZ Higinio Team Ecuador ESP 11h01’29” 02’38”
24 LEVARLET Guillaume Auber 93 FRA 11h01’31” 02’40”
25 * ZEMLYAKOV Oleg Vino 4-ever KAZ 11h01’33” 02’42”
26 BARBAS Yoann E.C. Armée de Terre FRA 11h01’35” 02’44”
27 * HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED 11h01’37” 02’46”
28 * ROOSEN Timo Team Lotto NL – Jumbo NED 11h01’42” 02’51”
29 PAILLOT Yoann Team Marseille 13 KTM FRA 11h01’48” 02’57”
30 BIZHIGITOV Zhandos Vino 4-ever KAZ 11h02’34” 03’43”
31 ARASHIRO Yukiya Team Europcar JPN 11h02’57” 04’06”
32 DOMINGUEZ Daniel Team Ecuador ESP 11h02’58” 04’07”
33 * LEDANOIS Kévin Bretagne – Seche Environnement FRA 11h04’46” 05’55”
34 COURTEILLE Arnaud FDJ FRA 11h05’11” 06’20”
35 * MAISON Jérémy Equipe de France Espoirs FRA 11h05’17” 06’26”
36 DUCHESNE Antoine Team Europcar CAN 11h06’19” 07’28”
37 CANAL Fabien E.C. Armée de Terre FRA 11h06’26” 07’35”
38 SALERNO Cristiano Bora – Argon 18 ITA 11h06’29” 07’38”
39 * VINCENT Léo Roubaix Lille Métropole FRA 11h06’33” 07’42”
40 * GRELLIER Fabien Equipe de France Espoirs FRA 11h08’23” 09’32”
41 CASTELIJNS Twan Team Lotto NL – Jumbo NED 11h08’38” 09’47”
42 PÖSTLBERGER Lukas Bora – Argon 18 AUT 11h08’41” 09’50”
43 BAGOT Yoann Cofidis, Solutions Crédits FRA 11h08’45” 09’54”
44 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits FRA 11h08’46” 09’55”
45 * DOUBEY Fabien FDJ FRA 11h08’48” 09’57”
46 * GOUAULT Pierre Auber 93 FRA 11h08’55” 10’04”
47 * CURRAN Geoffrey Equipe des USA espoirs USA 11h08’55” ‘
48 LOUBET Julien Team Marseille 13 KTM FRA 11h10’29” 11’38”
49 * LECUISINIER Pierre-Henri FDJ FRA 11h10’35” 11’44”
50 EL FARES Julien Team Marseille 13 KTM FRA 11h11’10” 12’19”
51 * FERASSE Thibault Equipe de France Espoirs FRA 11h12’24” 13’33”
52 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale FRA 11h12’28” 13’37”
53 SHUSHEMOIN Alexandr Vino 4-ever KAZ 11h12’37” 13’46”
54 PERICHON Pierre-Luc Bretagne – Seche Environnement FRA 11h16’11” 17’20”
55 PACHER Quentin E.C. Armée de Terre FRA 11h16’14” 17’23”
56 * JOYCE Colin Equipe des USA espoirs USA 11h16’17” 17’26”
57 BENEDETTI Césare Bora – Argon 18 ITA 11h16’20” 17’29”
58 ROLLIN Dominique Cofidis, Solutions Crédits CAN 11h16’24” 17’33”
59 THURAU Bjorn Bora – Argon 18 GER 11h16’26” 17’35”
60 MALDONADO Anthony Auber 93 FRA 11h16’27” 17’36”
61 TURGIS Jimmy Roubaix Lille Métropole FRA 11h16’28” 17’37”
62 GUILLOU Florian Bretagne – Seche Environnement FRA 11h16’28” ‘
63 MEDEREL Maxime Team Europcar FRA 11h16’30” 17’39”
64 REZA Kévin FDJ FRA 11h16’37” 17’46”
65 * LUKYANOV Dimitriy Vino 4-ever KAZ 11h16’39” 17’48”
66 * ASTAFYEV Stepan Vino 4-ever KAZ 11h17’05” 18’14”
67 BERARD Julien AG2R la Mondiale FRA 11h17’56” 19’05”
68 * GESBERT Elie Equipe de France Espoirs FRA 11h18’41” 19’50”
69 HARDY Romain Cofidis, Solutions Crédits FRA 11h19’04” 20’13”
70 BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits FRA 11h23’38” 24’47”
71 TEUNISSEN Mike Team Lotto NL – Jumbo NED 11h23’53” 25’02”
72 * SARREAU Marc FDJ FRA 11h23’54” 25’03”
73 ENGOULVENT Jimmy Team Europcar FRA 11h23’55” 25’04”
74 DUMOULIN Samuel AG2R la Mondiale FRA 11h23’56” 25’05”
75 * BOL Cees Rabobank Development Team NED 11h23’59” 25’08”
76 * OIEN Justin Equipe des USA espoirs USA 11h24’00” 25’09”
77 * TUSVELD Martijn Rabobank Development Team NED 11h24’01” 25’10”
78 * BARTAWilliam Equipe des USA espoirs USA 11h24’06” 25’15”
79 SINNER Benoît E.C. Armée de Terre FRA 11h24’06” ‘
80 * KOREVAAR Merijn Rabobank Development Team NED 11h24’07” 25’16”
81 * WILLIAMS Tyler Equipe des USA espoirs USA 11h24’08” 25’17”
82 BODIOT Alexis E.C. Armée de Terre FRA 11h24’08” ‘
83 * MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED 11h24’08” ‘
84 JAKIN Alo Auber 93 EST 11h24’09” 25’18”
85 ROVIRA POUS Jaume Team Ecuador ESP 11h24’10” 25’19”
86 * EISENHART Taylor Equipe des USA espoirs USA 11h24’11” 25’20”
87 BLAIN Alexandre Team Marseille 13 KTM FRA 11h24’13” 25’22”
88 GIRAUD Benjamin Team Marseille 13 KTM FRA 11h24’16” 25’25”
89 KOWALSKI Rudy Roubaix Lille Métropole FRA 11h24’16” ‘