W ostatnim czasie bardzo wiele dzieje się w Akademii Kolarskiej Michała Kwiatkowskiego – Copernicus. Przygotowaliśmy krótki przegląd zdarzeń.

Sam mistrz świata i założyciel Akademii – Michał Kwiatkowski obecnie ściga się w Tour de France, ale jego podopieczni dzielnie i z sukcesami walczą na krajowych szosach i nie tylko! Poniżej przegląd informacji o wyczynach kolarzy Copernicusa.

W weekend 13-14 czerwca odbył się II Ogólnopolski Wyścig Kolarski o Puchar Wójta Gminy Gruta. Impreza składała się z trzech etapów – jazdy indywidualnej na czas, kryterium oraz wyścigu ze startu wspólnego. Akademię reprezentowało osiemnastu zawodników. W klasyfikacji generalnej po trzech etapach wśród żaków drugie miejsce zajął Kamil Wróblewski, a czwarte Szymon Korniak. Wśród młodzików drugi był Bartek Frątczak, a piąty Robert Muzalewski. Rywalizacja żakinii przebiegła pod dyktando Olgi Wankiewicz, która bezsprzecznie zwyciężyła. Wśród młodziczek Copernicus zdobył kolejne dwa miejsca na podium – wygrała Marta Wesołowska, a Agata Świątkowska była trzecia.

Tydzień później, 20-21 czerwca, podopieczni Tomasza Owsiana ścigali się w Pucharze Polski w Tarnowie Podgórnym. Uczniowie Akademii ponownie spisali się na medal. Pierwszego dnia, w jeździe indywidualnej na czas juniorów młodszych, Maciej Kwiatkowski był trzeci.

Drugi dzień to znakomite decyzje taktyczne trenera Owsiana, który poprowadził swoich juniorów do fantastycznego wyniku – zwyciężył Michał Szymański, drugi był Adrian Brzozowski, a trzeci Łukasz Ochocki. Na piątym miejscu uplasował się Adrian Walecki. Wśród juniorów młodszych Artur Lewandowski był czwarty, a w wyścigu juniorek młodszych dziewiąta była Marta Brzozowska.

Weekend 27-28 czerwca to termin Mistrzostw Polski Szkółek Kolarskich w Raszkowie. Olga Wankiewicz zdobyła dwa złote medale w kategorii dziewcząt klas IV. W jeździe indywidualnej na czas chłopców klas VI złoto zdobył Dominik Żebrowski, a brąz Radosław Frątczak. Wśród chłopców klas V srebro w jeździe na czas zdobył Kamil Wróblewski. W sumie Akademia Michała Kwiatkowskiego zdobyła pięć medali oraz 11 miejsc w czołowej dziesiątce wszystkich wyścigów.

Od 3 do 5 lipca trwał XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Wyścig Mikstat-Ludwików-Doroszew. W klasyfikacji generalnej juniorek młodszych świetnie poradziła sobie Marta Brzozowska, która wygrała rywalizację z krajowymi rywalkami oraz silną reprezentacją Słowacji.

10 lipca, podczas XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, Maciej Kwiatkowski zdobył brązowy medal i tytuł II Wicemistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas juniorów młodszych. Do złota zabrakło mu zaledwie 6 sekund. Pozostali zawodnicy Copernicusa zajęli nieco odleglejsze miejsca – Karol Wawrzyniak był 13, Artur Lewandowski 18, Kacper Walkowiak 35, natomiast Kamil Rumiński 38.

Dwa dni później w wyścigu ze startu wspólnego juniorek młodszych trzecie miejsce po sprincie z peletonu zajęła Marta Brzozowska.

Michał Lewandowski został wybrany do reprezentacji Polski na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym w Atenach. Już pierwszego dnia rywalizacji wychowanek Copernicusa powtórzył zeszłoroczny wynik i zdobył srebrny medal w sprincie drużynowym!

Wielki zaszczyt spotkał trenera Akademii Copernicus Tomasza Owsiana. Prezes PZKol, Wacław Skarul poinformował, że trener będzie, obok Andrzeja Sypytkowskiego, dyrektorem sportowym Reprezentacji Polski na 72. Tour de Pologne! Tomasz Owsian będzie odpowiadał za sferę organizacyjną drużyny.