Organizatorzy Santos Tour Down Under ogłosili termin i trasę przyszłorocznej edycji wyścigu tradycyjnie otwierającego sezon World Tour. Tytułu w styczniowym wyścigu bronił będzie Rohan Dennis (BMC Racing).

Podobnie jak w tym roku, impreza rozpocznie się od Down Under Classic w Adelajdzie, 17 stycznia. Dwa dni później, we wtorek, 19 stycznia, rozpocznie się sześcioetapowa rywalizacja we właściwym Tour Down Under. Koniec ponownie w Adelajdzie 24 stycznia. Trasa zawiera znany z poprzednich edycji podjazd pod Norton Summit.

Etapy Santos Tour Down Under 2016:

 • Down Under Classic (Adelaide) – 51 km – niedziela, 17 stycznia
  • Etap 1 – Prospect – Lyndoch – 130.8 km – wtorek, 19 stycznia
  • Etap 2 – Unley – Stirling – 132 km – środa, 20 stycznia
  • Etap 3 – Glenelg – Campbelltown – 139 km – czwartek, 21 stycznia
  • Etap 4 „Bupa” – Norwood – Victor Harbor – 138 km – piątek, 22 stycznia
  • Etap 5 „Wymiana rowerów” – McLaren Vale to Willunga Hill – 151.5 km – sobota, 23 stycznia
  • Etap 6 „Bądź bezpieczny, bądź widoczny” – Adelajda – Adelajda – 90 km – niedziela, 24 stycznia

Co cieszy, organizatorzy otrzymali dodatkowe fundusze na kolejne cztery lata, by kontynuować wyścig pań. W 2015 roku Tour Down Under przyniósł 47.9 miliona dolarów i przyciągnął 786 022 kibiców. Wyścig stworzył ponad sześćset miejsc pracy. Przyszłoroczny wyścig ma być największym i najlepszym wydarzeniem kolarskim w historii Australii. Ponad 850km ścigania prowadzone będzie po ciężkich trasach. Dodatkową korzyścią dla kibiców jest fakt, że organizatorzy zdecydowali się na jazdę po okrążeniach.

Pierwsze trzy dni ścigania, włączając w to niedzielny klasyk oraz pierwszy i drugi etap, zostały stworzone z myślą o sprinterach. Trzeci odcinek to już podjazd pod Corkscrew Hill, a następnie zjazd w kierunku mety. Fani będą mogli wspominać tutejszą wygraną Cadela Evansa z 2014 roku, rok przed odejściem na kolarską emeryturę. Czwarty etap to wspinaczka od startu w Norwood, a następnie ciężka walka do Victor Harbor. Końcówka jest płaska, ale 20km przed metą czeka kilka podjazdów, co może być trudnością dla sprinterów. Piąty etap to powrót na Willunga Hill, który powinien zdecydować o klasyfikacji końcowej wyścigu. Ostatniego dnia kolarze wrócą do Adelajdy na dwadzieścia okrążeń wokół miasta.

Wraz z wyścigiem mężczyzn kibice będą mogli obejrzeć drugą edycję Santos Women’s Tour dla pań. Ściganie obejmie cztery etapy – dwa w formie kryterium oraz dwa typowo szosowe. Zeszłorocznego tytułu będzie bronić Valentina Scandolara (Orica-AIS).

 

fot. facebook.com/tourdownunder

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments