Faworyt gospodarzy – Bryan Coquard – wygrał ostatni etap czterodniowego wyścigu Route du Sud. Cały wyścig wygrał Alberto Contador, który w “generalce” wyprzedził Nairo Quintanę.

Ostatni etap francuskiej etapówki to 166 kilometrów z Revel do Gaillac. Czwarty dzień zmagań był szansą dla sprinterów, a klasyfikacja generalna wydawała się ustalona na poprzednim etapie z metą w Bagneres de Luchon.

du sud

 

Dwie górskie premie oraz dwa lotne finisze były wystarczającą zachętą do ucieczki. W głównym odjeździe dnia znaleźli się: Mateo Montaguti (Ag2r),  Francis Mourey (FDJ),Christian Mager (CULT), Mikel Bizkarra (Murias), Romain Hardy (Cofidis), Pierrick Fedrigo (Bretagne), Julien El Fares (Marseille), Jerome Cousin (Europcar), Fabio Duarte (Colombia) oraz Ricardo Vilela (Caja Rural). Grupa zgodnie współpracowała, ale gdy 50 kilometrów przed metą ich przewaga wynosiła już tylko niecałe dwie minuty stało się jasne, że o zwycięstwo powalczy peleton.

W końcówce mocne tempo dyktowała grupa Cannondale – Garmin, a rozpadającej się ucieczki samotnej szarży spróbował Duarte. Kolumbijczyk został doścignięty dopiero półtora kilometra przed metą. W krętej końcówce najlepiej odnalazł się Bryan Coquard (Europcar) i ze sporą przewagą wygrał etap. To było drugie zwycięstwo dla Francuza na Route du Sud. Drugie miejsce zajął Lorrenzo Manzin (FDJ), a trzeci był Leonardo Duque (Colombia). W peletonie przyjechał lider – Alberto Contador (Tinkoff – Saxo). Tym sposobem Pistolero zapewnił sobie wygraną w próbie generalnej przed Tour de France.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Bryan COQUARD FRA EUC 3:42:18
2 Lorenzo MANZIN FRA FDJ +0
3 Leonardo Fabio DUQUE COL COL +0
4 Steven TRONET FRA AUB +0
5 Angelo TULIK FRA EUC +0
6 Enrique SANZ ESP MOV +0
7 Louis VERHELST BEL COF +0
8 Julien DUVAL FRA ADT +0
9 Armindo FONSECA FRA BSE +0
10 Anthony MALDONADO FRA AUB +0
11 Michael Carbel SVENDGAARD DEN CLT +0
12 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS COL COL +0
13 Alexandre BLAIN FRA M13 +0
14 Quentin JAUREGUI FRA ALM +0
15 Lasse Norman HANSEN DEN TCG +0
16 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ COL COL +0
17 Rasmus GULDHAMMER DEN CLT +0
18 Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR +0
19 Federico FIGUEIREDO POR RPB +0
20 Eneko LIZARRALDE ESP MUR +0
21 Anthony DELAPLACE FRA BSE +0
22 Kristoffer SKJERPING NOR TCG +0
23 Rudy MOLARD FRA COF +0
24 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +0
25 Anthony ROUX FRA FDJ +0
26 Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL ESP MUR +0
27 Alberto GALLEGO RUIZ ESP RPB +0
28 Romain LEMARCHAND FRA CLT +0
29 Ricardo VILELA POR CJR +0
30 Pierre-Roger LATOUR FRA ALM +0
31 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS +0
32 David Miguel Costa RODRIGUES POR RPB +0
33 Karel HNIK CZE CLT +0
34 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +0
35 Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE COL CJR +0
36 Michael ROGERS AUS TCS +8
37 Julien LOUBET FRA M13 +8
38 Edward KING USA TCG +8
39 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE ESP CJR +8
40 Ricardo FERREIRA POR RPB +8
41 Aritz Bagües ESP MUR +8
42 Hector SAEZ BENITO ESP CJR +8
43 Fabricio FERRARI BARCELO URU CJR +8
44 César BIHEL FRA AUB +8
45 Daniel Eduardo Moreira SILVA POR RPB +8
46 Eduardo SEPULVEDA ARG BSE +8
47 Nuno MATOS POR RPB +8
48 Stéphane ROSSETTO FRA COF +8
49 Nathan BROWN USA TCG +8
50 Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA COL COL +8
51 David ARROYO DURAN ESP CJR +8
52 Julien BERARD FRA ALM +8
53 Pierre-Henri LECUISINIER FRA FDJ +8
54 Anthony GESLIN FRA FDJ +8
55 Quentin PACHER FRA ADT +8
56 Yoann PAILLOT FRA M13 +8
57 John GADRET FRA MOV +8
58 Daniel MARTÍNEZ COL COL +8
59 Théo VIMPERE FRA AUB +8
60 David MENUT FRA AUB +8
61 Imanol ESTEVEZ ESP MUR +8
62 Fabien CANAL FRA ADT +8
63 Alex DOWSETT GBR MOV +8
64 Yoann BARBAS FRA ADT +8
65 Mikel bizkarra ESP MUR +8
66 Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES COL COL +8
67 Yohann GENE FRA EUC +8
68 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +8
69 Olivier LE GAC FRA FDJ +8
70 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +8
71 Maxime RENAULT FRA AUB +8
72 Imanol ERVITI ESP MOV +8
73 Yukiya ARASHIRO JPN EUC +8
74 Julien GUAY FRA AUB +8
75 Clement SAINT MARTIN FRA M13 +8
76 Jerome MAINARD FRA ADT +8
77 Marc SOLER ESP MOV +8
78 Rémy DI GREGORIO FRA M13 +8
79 Benat TXOPERENA MATXIKOTE ESP MUR +8
80 Ivan BASSO ITA TCS +8
81 Pierrick FEDRIGO FRA BSE +8
82 Hubert DUPONT FRA ALM +8
83 Davide VILLELLA ITA TCG +8
84 Julien EL FARES FRA M13 +8
85 Yohan BAGOT FRA COF +8
86 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +8
87 Jussi VEIKKANEN FIN FDJ +8
88 Christophe RIBLON FRA ALM +8
89 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TCS +8
90 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +8
91 Garikoitz BRAVO OIARBIDE ESP MUR +8
92 Yann GUYOT FRA ADT +8
93 Francis MOUREY FRA FDJ +20
94 Romain COMBAUD FRA ADT +30
95 Romain HARDY FRA COF +30
96 Giovanni BERNAUDEAU FRA EUC +32
97 Fabrice JEANDESBOZ FRA EUC +41
98 Christian Mager GER CLT +1:25
99 Jerome COUSIN FRA EUC +1:27
100 Ivan ROVNY RUS TCS +2:35
101 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +2:35
102 Ryder HESJEDAL CAN TCG +5:03
103 Oliver ZAUGG SUI TCS +8:35
104 Michael REIHS DEN CLT +8:35
105 Antonio MOLINA ESP CJR +17:29
106 Loïc CHETOUT FRA COF +17:29
DNF Patrick GRETSCH GER ALM
DNF Mads PEDERSEN DEN CLT
DNF Jonathan HIVERT FRA BSE

 

 

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

1 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS 16:53:22
2 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +17
3 Pierre-Roger LATOUR FRA ALM +41
4 Stéphane ROSSETTO FRA COF +1:06
5 Eduardo SEPULVEDA ARG BSE +1:06
6 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ COL COL +1:31
7 Alberto GALLEGO RUIZ ESP RPB +2:08
8 Ricardo VILELA POR CJR +3:05
9 Federico FIGUEIREDO POR RPB +3:06
10 Julien LOUBET FRA M13 +3:14
11 Nathan BROWN USA TCG +3:14
12 Pierre-Henri LECUISINIER FRA FDJ +3:29
13 Mikel bizkarra ESP MUR +3:36
14 David ARROYO DURAN ESP CJR +3:46
15 Théo VIMPERE FRA AUB +4:29
16 Rudy MOLARD FRA COF +4:51
17 Karel HNIK CZE CLT +4:51
18 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +4:59
19 Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR +5:33
20 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +5:41
21 Hubert DUPONT FRA ALM +5:41
22 David Miguel Costa RODRIGUES POR RPB +5:48
23 John GADRET FRA MOV +5:54
24 Rasmus GULDHAMMER DEN CLT +6:55
25 Michael ROGERS AUS TCS +7:24
26 Anthony DELAPLACE FRA BSE +7:28
27 Yoann BARBAS FRA ADT +7:36
28 Christophe RIBLON FRA ALM +7:49
29 Julien EL FARES FRA M13 +7:55
30 Pierrick FEDRIGO FRA BSE +7:58
31 Francis MOUREY FRA FDJ +8:26
32 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +8:47
33 Romain LEMARCHAND FRA CLT +9:26
34 Kristoffer SKJERPING NOR TCG +10:02
35 Garikoitz BRAVO OIARBIDE ESP MUR +10:19
36 Fabrice JEANDESBOZ FRA EUC +10:52
37 Davide VILLELLA ITA TCG +10:56
38 Yohan BAGOT FRA COF +12:25
39 Julien BERARD FRA ALM +12:49
40 Ivan BASSO ITA TCS +13:50
41 Anthony ROUX FRA FDJ +13:57
42 Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE COL CJR +16:06
43 Fabien CANAL FRA ADT +16:34
44 Benat TXOPERENA MATXIKOTE ESP MUR +16:35
45 Fabricio FERRARI BARCELO URU CJR +18:17
46 Egoitz GARCIA ECHEGUIBEL ESP MUR +18:47
47 Yoann PAILLOT FRA M13 +20:06
48 Daniel MARTÍNEZ COL COL +21:26
49 Leonardo Fabio DUQUE COL COL +21:36
50 Jerome COUSIN FRA EUC +21:54
51 Ricardo FERREIRA POR RPB +22:12
52 Bryan COQUARD FRA EUC +22:36
53 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS COL COL +23:10
54 Nuno MATOS POR RPB +23:33
55 Olivier LE GAC FRA FDJ +23:38
56 Angelo TULIK FRA EUC +23:42
57 Imanol ERVITI ESP MOV +23:57
58 Jussi VEIKKANEN FIN FDJ +23:57
59 Anthony GESLIN FRA FDJ +25:12
60 Aritz Bagües ESP MUR +25:15
61 Ryder HESJEDAL CAN TCG +26:11
62 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +27:11
63 Antonio MOLINA ESP CJR +27:59
64 Steven TRONET FRA AUB +28:58
65 Alexandre BLAIN FRA M13 +29:01
66 Michael Carbel SVENDGAARD DEN CLT +29:04
67 Armindo FONSECA FRA BSE +29:07
68 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TCS +29:08
69 Romain HARDY FRA COF +29:10
70 Lasse Norman HANSEN DEN TCG +29:11
71 Quentin PACHER FRA ADT +29:19
72 César BIHEL FRA AUB +29:19
73 Clement SAINT MARTIN FRA M13 +29:34
74 Anthony MALDONADO FRA AUB +29:54
75 Julien GUAY FRA AUB +29:58
76 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +29:59
77 Edward KING USA TCG +30:16
78 Jerome MAINARD FRA ADT +30:32
79 Daniel Eduardo Moreira SILVA POR RPB +31:40
80 Lorenzo MANZIN FRA FDJ +32:00
81 Romain COMBAUD FRA ADT +32:09
82 Rémy DI GREGORIO FRA M13 +32:27
83 Quentin JAUREGUI FRA ALM +32:45
84 Yohann GENE FRA EUC +33:20
85 Michael REIHS DEN CLT +33:23
86 Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA COL COL +33:25
87 Marc SOLER ESP MOV +33:36
88 Loïc CHETOUT FRA COF +34:17
89 Enrique SANZ ESP MOV +34:27
90 Ivan ROVNY RUS TCS +35:04
91 Julien DUVAL FRA ADT +35:53
92 Alex DOWSETT GBR MOV +36:03
93 Imanol ESTEVEZ ESP MUR +36:05
94 Eneko LIZARRALDE ESP MUR +36:33
95 Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES COL COL +36:58
96 Yann GUYOT FRA ADT +37:28
97 Christian Mager GER CLT +37:47
98 Hector SAEZ BENITO ESP CJR +38:54
99 Maxime RENAULT FRA AUB +40:23
100 Yukiya ARASHIRO JPN EUC +41:53
101 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +42:14
102 David MENUT FRA AUB +45:36
103 Louis VERHELST BEL COF +46:26
104 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE ESP CJR +47:06
105 Giovanni BERNAUDEAU FRA EUC +48:07
106 Oliver ZAUGG SUI TCS +58:29

 

Foto: FB La Route du Sud