© Route du Sud - Henri Jean

Nairo Quintana (Movistar) wygrał 40. edycję Route du Sud – la Depeche du Midi. Na ostatnim etapie triumfował Arnaud Demare (FDJ).

Piąty i ostatnie etap francuskiej etapówki w Pirenejach prowadził z Gers do Astarac Arros en Gascogne. Liczył on niespełna 155 kilometrów i był raczej gratką dla harcowników lub sprinterów.

route du sud 5 etap

W ucieczkę dnia zabrali się: Guillaume Levarlet (HP BTP-Auber 93), Sylvain Chavanel (Direct Energie), Nico Denz(AG2R La Mondiale) i Rémy Di Gregorio (Delko-Marseille-Provence-KTM). Czwórka na rundach dobrze ze sobą współpracowała, ale peleton nie miał zamiaru im odpuszczać. Ucieczka przeszła do historii na dwanaście kilometrów przed metą.

Pięć kilometrów przed metą zaatakował Julien Loubet (Fortuneo – Vital Concept), a za nim pojechali Jose Joaquin Rojas Gil (Movistar Team) i Benoît Vaugrenard (FDJ), ale już trzy kilometry dalej wszystko się zjechało.

Wymagający finisz najlepiej rozegrała ekipa FDJ. Tym razem pracę kolegów ładnie wykończył Arnaud Demare. Drugi był Yohann Gene (Direct Energie), a trzeci Stéphane Poulhies (Equipe Cycliste Armée de Terre).

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Nairo Quintana (Movistar).

Wyniki:

1    Arnaud DEMARE    FRA    FDJ    3:42:02
2    Yohann GENE    FRA    DEN    +0
3    Stéphane POULHIES    FRA    ADT    +0
4    Manuel BELLETTI    ITA    WIL    +0
5    Romain HARDY    FRA    COF    +0
6    Yannick MARTINEZ    FRA    DMP    +0
7    Jose Joaquin ROJAS GIL    ESP    MOV    +0
8    Igor BOEV    RUS    GAZ    +0
9    Alexander KAMP    DEN    SSG    +0
10    Lilian CALMEJANE    FRA    DEN    +0
11    Jonathan LASTRA MARTINEZ    ESP    CJR    +0
12    Matteo DRAPERI    ITA    WIL    +0
13    Quentin JAUREGUI    FRA    ALM    +0
14    Aritz Bagües    ESP    EUS    +0
15    Ricardo FERREIRA    POR    RPB    +0
16    Garikoitz BRAVO OIARBIDE    ESP    EUS    +0
17    Guillaume BONNAFOND    FRA    ALM    +0
18    Mickael DELAGE    FRA    FDJ    +0
19    Luis Angel MATE MARDONES    ESP    COF    +0
20    Delio FERNANDEZ CRUZ    ESP    DMP    +0
21    Matteo BUSATO    ITA    WIL    +0
22    Christian Mager    GER    SSG    +0
23    Nicolas EDET    FRA    COF    +0
24    Yoann OFFREDO    FRA    FDJ    +0
25    Vegard BREEN    NOR    FVC    +0
26    Marc SOLER    ESP    MOV    +0
27    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    COL    MOV    +0
28    Mikel bizkarra    ESP    EUS    +0
29    David ARROYO DURAN    ESP    CJR    +0
30    Ricardo VILELA    POR    CJR    +0
31    Arnaud GERARD    FRA    FVC    +0
32    Artem NYCH    RUS    GAZ    +0
33    Romain COMBAUD    FRA    DMP    +0
34    Daniel MARTÍNEZ    COL    WIL    +0
35    Stéphane ROSSETTO    FRA    COF    +0
36    Angelo TULIK    FRA    DEN    +0
37    Guillaume DE ALMEIDA    FRA    RPB    +0
38    Sergio PARDILLA BELLON    ESP    CJR    +0
39    Arnold JEANNESSON    FRA    COF    +0
40    Jerome COUSIN    FRA    COF    +0
41    Thomas VOECKLER    FRA    DEN    +0
42    Mikel ITURRIA SEGUROLA    ESP    EUS    +0
43    Flavien DASSONVILLE    FRA    AUB    +0
44    Francis MOUREY    FRA    FVC    +0
45    Julien LOUBET    FRA    FVC    +0
46    Frederico FIGUEIREDO    POR    RPB    +48
47    Pablo GUERRERO BONILLA    ESP    RPB    +48
48    Eduardo SEPULVEDA    ARG    FVC    +48
49    Axel DOMONT    FRA    ALM    +48
50    Pierrick FEDRIGO    FRA    FVC    +48
51    Anthony DELAPLACE    FRA    FVC    +48
52    Cristian RODRIGUEZ MARTIN    ESP    WIL    +48
53    Julien DUVAL    FRA    ADT    +48
54    Sergey FIRSANOV    RUS    GAZ    +48
55    Pierre GOUAULT    FRA    AUB    +48
56    Imanol ESTEVEZ    ESP    EUS    +48
57    Mads PEDERSEN    DEN    SSG    +48
58    Sylvain CHAVANEL    FRA    DEN    +48
59    Loïc CHETOUT    FRA    COF    +48
60    Benoît VAUGRENARD    FRA    FDJ    +48
61    Christophe LABORIE    FRA    DMP    +48
62    Guillaume LEVARLET    FRA    AUB    +48
63    Julien EL FARES    FRA    DMP    +48
64    David Miguel Costa RODRIGUES    POR    RPB    +48
65    Victor ETXEBARRIA CARRASCO    ESP    RPB    +48
66    Quentin PACHER    FRA    DMP    +48
67    Alex ARANBURU    ESP    EUS    +48
68    Rémy DI GREGORIO    FRA    DMP    +48
69    Aleksey RYBALKIN    RUS    GAZ    +48
70    Théo VIMPERE    FRA    AUB    +58
71    Biel KADRI    FRA    ALM    +2:42
72    Imanol ERVITI    ESP    MOV    +2:42
73    José HERRADA LOPEZ    ESP    MOV    +2:42
74    Thierry HUPOND    FRA    DMP    +2:42
75    Rory SUTHERLAND    AUS    MOV    +2:42
76    Jerome MAINARD    FRA    ADT    +2:42
77    Yoann BARBAS    FRA    ADT    +2:42
78    François BIDARD    FRA    ALM    +2:42
79    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    COL    MOV    +2:42
80    Aitor GONZALEZ    ESP    EUS    +2:42
81    Julien BERARD    FRA    ALM    +3:20
82    Olivier LE GAC    FRA    FDJ    +3:42
83    Romain LE ROUX    FRA    ADT    +3:42
84    Nico DENZ    GER    ALM    +3:42
85    Yann GUYOT    FRA    ADT    +3:42
86    Mamyr STASH    RUS    GAZ    +3:42
87    Lorenzo MANZIN    FRA    FDJ    +4:13
88    Carlos BARBERO CUESTA    ESP    CJR    +4:22
89    Luis MAS BONET    ESP    CJR    +4:22
90    Benat TXOPERENA MATXIKOTE    ESP    EUS    +4:22
91    Bruno ARMIRAIL    FRA    ADT    +4:36
92    Thomas KOEP    GER    SSG    +5:25
93    Michael REIHS    DEN    SSG    +5:27
94    Viktor MANAKOV    RUS    GAZ    +6:21
95    Hugh CARTHY    GBR    CJR    +7:57

Klasyfikacja generalna:

1    Nairo Alexander QUINTANA ROJAS    Colombia    MOV    16:34:57
2    Marc SOLER    Spain    MOV    +36
3    Nicolas EDET    France    COF    +1:06
4    Thomas VOECKLER    France    DEN    +1:15
5    Sergio PARDILLA BELLON    Spain    CJR    +1:55
6    Ricardo VILELA    Portugal    CJR    +2:01
7    Mikel bizkarra    Spain    EUS    +2:12
8    Stéphane ROSSETTO    France    COF    +2:20
9    Luis Angel MATE MARDONES    Spain    COF    +2:36
10    Artem NYCH    Russia    GAZ    +2:38
11    Mikel ITURRIA SEGUROLA    Spain    EUS    +3:06
12    Jose Joaquin ROJAS GIL    Spain    MOV    +3:12
13    David ARROYO DURAN    Spain    CJR    +3:14
14    Delio FERNANDEZ CRUZ    Spain    DMP    +3:38
15    Garikoitz BRAVO OIARBIDE    Spain    EUS    +4:10
16    Guillaume LEVARLET    France    AUB    +4:41
17    Arnold JEANNESSON    France    COF    +5:41
18    Frederico FIGUEIREDO    Portugal    RPB    +6:23
19    Eduardo SEPULVEDA    Argentina    FVC    +7:13
20    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    Colombia    MOV    +7:14
21    Daniel MARTÍNEZ    Colombia    WIL    +7:20
22    Hugh CARTHY    Great Britain    CJR    +8:55
23    Sylvain CHAVANEL    France    DEN    +9:20
24    Yoann OFFREDO    France    FDJ    +11:31
25    José HERRADA LOPEZ    Spain    MOV    +12:17
26    Axel DOMONT    France    ALM    +12:19
27    Guillaume BONNAFOND    France    ALM    +12:48
28    Yoann BARBAS    France    ADT    +13:27
29    François BIDARD    France    ALM    +14:41
30    Mads PEDERSEN    Denmark    SSG    +14:51
31    Aleksey RYBALKIN    Russia    GAZ    +15:10
32    Biel KADRI    France    ALM    +15:42
33    Julien LOUBET    France    FVC    +16:06
34    Jonathan LASTRA MARTINEZ    Spain    CJR    +16:45
35    Matteo BUSATO    Italy    WIL    +19:05
36    Pierrick FEDRIGO    France    FVC    +19:12
37    Pablo GUERRERO BONILLA    Spain    RPB    +20:44
38    Quentin PACHER    France    DMP    +23:48
39    Romain HARDY    France    COF    +24:06
40    Lilian CALMEJANE    France    DEN    +25:37
41    Benoît VAUGRENARD    France    FDJ    +26:12
42    Vegard BREEN    Norway    FVC    +26:40
43    Christian Mager    Germany    SSG    +26:47
44    Romain COMBAUD    France    DMP    +27:18
45    Arnaud GERARD    France    FVC    +28:07
46    Francis MOUREY    France    FVC    +28:14
47    Angelo TULIK    France    DEN    +28:24
48    Anthony DELAPLACE    France    FVC    +28:35
49    Mickael DELAGE    France    FDJ    +28:37
50    Alex ARANBURU    Spain    EUS    +28:58
51    Alexander KAMP    Denmark    SSG    +29:30
52    Rémy DI GREGORIO    France    DMP    +29:32
53    Jerome COUSIN    France    COF    +29:42
54    Cristian RODRIGUEZ MARTIN    Spain    WIL    +29:45
55    Julien EL FARES    France    DMP    +29:51
56    Pierre GOUAULT    France    AUB    +30:02
57    Sergey FIRSANOV    Russia    GAZ    +30:11
58    Imanol ERVITI    Spain    MOV    +30:16
59    Christophe LABORIE    France    DMP    +30:22
60    Flavien DASSONVILLE    France    AUB    +30:39
61    Théo VIMPERE    France    AUB    +30:39
62    Thierry HUPOND    France    DMP    +31:00
63    Aitor GONZALEZ    Spain    EUS    +31:11
64    Jerome MAINARD    France    ADT    +31:24
65    Victor ETXEBARRIA CARRASCO    Spain    RPB    +31:28
66    Rory SUTHERLAND    Australia    MOV    +31:31
67    Luis MAS BONET    Spain    CJR    +31:41
68    Benat TXOPERENA MATXIKOTE    Spain    EUS    +31:45
69    Loïc CHETOUT    France    COF    +31:54
70    Julien BERARD    France    ALM    +32:19
71    Yann GUYOT    France    ADT    +32:22
72    Nico DENZ    Germany    ALM    +32:28
73    Imanol ESTEVEZ    Spain    EUS    +32:54
74    Aritz Bagües    Spain    EUS    +33:21
75    Igor BOEV    Russia    GAZ    +33:33
76    Arnaud DEMARE    France    FDJ    +33:35
77    Olivier LE GAC    France    FDJ    +33:36
78    Manuel BELLETTI    Italy    WIL    +34:16
79    Yannick MARTINEZ    France    DMP    +34:22
80    Viktor MANAKOV    Russia    GAZ    +34:48
81    Michael REIHS    Denmark    SSG    +35:00
82    Yohann GENE    France    DEN    +35:01
83    David Miguel Costa RODRIGUES    Portugal    RPB    +35:04
84    Stéphane POULHIES    France    ADT    +35:20
85    Ricardo FERREIRA    Portugal    RPB    +35:20
86    Romain LE ROUX    France    ADT    +35:43
87    Julien DUVAL    France    ADT    +36:06
88    Guillaume DE ALMEIDA    France    RPB    +36:11
89    Thomas KOEP    Germany    SSG    +37:37
90    Carlos BARBERO CUESTA    Spain    CJR    +38:48
91    Lorenzo MANZIN    France    FDJ    +38:59
92    Bruno ARMIRAIL    France    ADT    +39:00
93    Quentin JAUREGUI    France    ALM    +41:42
94    Mamyr STASH    Russia    GAZ    +41:50
95    Matteo DRAPERI    Italy    WIL    +42:36