Część drużyny z Giro d’Italia, wzmocniona kilkoma kolarzami jeżdżącymi dobrze po górach, wystartuje w kolejnym dla CCC Sprandi Polkowice wyścigu z cyklu UCI World Tour, Tour de Suisse (13-21 czerwca).

Plan transmisji telewizyjnych > tutaj

Po Volta a Catalunya i Giro d’Italia to nasz trzeci start w wyścigu etapowym z najwyższej półki w tym sezonie– mówi Piotr Wadecki, dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice.– Większość etapów w tegorocznej edycji Tour de Suisse ma pagórkowaty charakter. Jest to zatem odpowiedni teren dla Gregi Bole, który będzie celował w sukces etapowy. Górale będą mogli się pokazać na drugim odcinku do Risch-Rotkreuz, gdzie w końcówce są dwie premie górskie 1.kategorii, oraz piątego dnia zmagań, kiedy zmierzą się z królewskim etapem i będą się wspinać na metę w Sölden. Praktycznie wszyscy zawodnicy, którzy znaleźli się w składzie na szwajcarski wyścig to kolarze dobrze czujący się na podjazdach i praktycznie każdego stać na dobry wynik na etapie. Walka o klasyfikację generalną będzie jednak bardzo ciężka. Dla wielu zawodników w peletonie, Tour de Suissejest ostatnim sprawdzianem formy przed Tour de France i poziom ścigania będzie bardzo wysoki. Trudno przewidzieć, jak będą się czuć nasi kolarze, którzy niedawno ukończyli Giro d’Italia, ale na pewno staniemy na starcie nastawieni na walkę i aktywną jazdę.  

Tegoroczna edycja wyścigu składa się z 9 etapów (łącznie 1320km). Rozpocznie się i zakończy jazdą indywidualną. Prolog w Risch-Rotkreuz liczyć będzie 5 kilometrów, a finałowy odcinek w Bernie 38,4km. Najtrudniejszy pod względem profilu jest etap piąty. Liczy aż 237 kilometrów, a meta usytuowana jest w Austrii, na szczycie ok. 15-kilometrowego podjazdu (u podnóża lodowca Rettenbachgletscher), z fragmentami 12-14-procentowymi. Łącznie tego dnia kolarze pokonają ponad 4,1km przewyższenia.

Podopieczni Piotra Wadeckiego ścigali się w Szwajcarii również przed rokiem. Poza zawodnikami, którzy wtedy startowali (Rutkiewicz, Samoilau, Rebellin), udział w TdS mają na swoim koncie także Grega Bole, Stefan Schumacher oraz Sylwester Szmyd.

Skład na Tour de Suisse (2.UWT, 13-21 czerwca): Marek Rutkiewicz, Branislau Samoilau, Davide Rebellin, Stefan Schumacher, Jan Hirt, Adrian Honkisz, Grega Bole, Sylwester Szmyd

Program Tour de Suisse:

13 czerwca – 1. etap: Risch-Rotkreuz (5,1 km – jazda indywidualna na czas)

14 czerwca – 2. etap: Risch-Rotkreuz – Risch-Rotkreuz (161,1 km)

15 czerwca – 3. etap: Quinto – Olivone (117,3 km)

16 czerwca – 4. etap: Flims Laax Faiera – Schwarzenbach (193,2 km)

17 czerwca – 5. etap: Unterterzen/Flumserberg – Sölden/Rettenbachgletscher (237,3 km)

18 czerwca – 6. etap: Wil – Biel/Bienne (193,1 km)

19 czerwca – 7. etap: Biel/Bienne – Düdingen (164,6 km)

20 czerwca – 8. etap: Berno – Berno (152,5 km)

21 czerwca – 9. etap: Berno – Berno (38,4 km – jazda indywidualna na czas)

Źródło: CCC Sprandi Polkowice