Arnaud Demare wygrał trzeci etap Baloise Belgium Tour! Francuz z ekipy FDJ pokonał w ciekawym finiszu Toma Boonena i Jensa Debusschera. Dla zawodnika FDJ to drugi wygrany etap w tym wyścigu.

Trzeci etap belgijskiej etapówki zaczynał się w Lacs de l’Eau d’Heure i tam też była wyznaczona meta,a kolarze mieli do pokonania blisko 160 kilometrów. Profil etapu był naszpikowany niewielkimi podjazdami, jednak biorąc pod uwagę wydarzenia sprzed roku i dwóch lat – powinniśmy się spodziewać finiszu z peletonu.

Swoich szans w ucieczce próbowało aż ośmiu kolarzy. Anton Vorobyev (Katusha), Roy Jans (Wanty – Groupe Gobert), Alphonse Vermote (Vastgoedservice – Golden Palace), David van der Poel (BKCP – Powerplus), Connor McConvey (Team 3M), Thomas Ongena (Cibel), Olivier Chevalier (Wallonie – Bruxelles) oraz Kai Reus (Verandas Willems). Żaden z tych kolarzy nie był groźny w perspektywie klasyfikacji generalnej, ponieważ najwyżej plasował się Chevalier ze stratą 9 minut i 22 sekund do lidera. Peleton odpuścił więc odjazd i już po 25 kilometrach tracił do czołowej ósemki blisko 6 minut.

Stabilne tempo i zgodna współpraca skutkowały tym, ze w połowie etapu czołówka miała wciąż pięć minut przewagi. Wówczas do pracy zabrała drużyna Astany, a to spowodowało, że 40 kilometrów przed kreską strata zmalała do półtorej minuty. Po punkty na górskiej premii Petit Pogio ruszył Kai Reus, który zostawił resztę ucieczki i jechał samotnie z przewagą niecałych dwóch minut nad peletonem. Podjazd pod Petit Pogio nie był zbyt wymagający, jednak spowodował, że ucieczka rozpadła się.

Z peletonu ruszył Greg van Avermaet (BMC) i zyskał 8 sekund bonifikaty na lotnej premii. Czujnie jechał jednak Matthias Brandle (IAM), który również zdobył cenne sekundy bonifikaty. Do mety pozostawało 17 kilometrów i nie było już śladu po akcji Reusa, a na czele znajdowała się dziesiątka kolarzy, a lider tracił kilkanaście sekund do tej grupy.

10 kilometrów przed metą peleton skasował jednak tę akcję i wszyscy jechali razem. Taki stan jednak nie trwał długo i co chwilę mieliśmy okazję oglądać ataki kolejnych kolarzy. Nikomu nie udało się zyskać już przewagi, a próbował m. in. Tiesj Benoot (Lotto Soudal), który był objawieniem podczas wiosennych klasyków.

Na ostatni kilometr peleton wjechał w całości i rozpoczęły się przygotowania do masowego sprintu. Do niego najlepiej ustawiony był Arnaud Demare (FDJ). Francuz wykorzystał szansę i sięgnął po drugie etapowe zwycięstwo.Na kresce o długość roweru wyprzedził Toma Boonena. Trzeci był Jens Debusschere (Lotto – Soudal).

Wyniki trzeciego etapu:

1    Arnaud DEMARE    FRA    FDJ    03:52:50
2    Tom BOONEN    BEL    EQS    0
3    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    0
4    Aleksei TCATEVICH    RUS    KAT    0
5    Jonas AHLSTRAND    SWE    COF    0
6    Tom VAN ASBROECK    BEL    TLJ    0
7    Borut BOZIC    SLO    AST    0
8    Danilo NAPOLITANO    ITA    WGG    0
9    Mathieu VAN DER POEL    NED    BKP    0
10    Adrien PETIT    FRA    COF    0
11    Björn LEUKEMANS    BEL    WGG    0
12    Edward THEUNS    BEL    TSV    0
13    Nicolas VEREECKEN    BEL    MMM    0
14    Dylan GROENEWEGEN    NED    ROP    0
15    Eduard VORGANOV    RUS    KAT    0
16    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    0
17    Jurgen ROELANDTS    BEL    LTS    0
18    James VANLANDSCHOOT    BEL    WGG    0
19    Roman MAIKIN    RUS    RVL    0
20    Gijs VAN HOECKE    BEL    TSV    0
21    Martin ELMIGER    SUI    IAM    0
22    Victor CAMPENAERTS    BEL    TSV    0
23    Frederik BACKAERT    BEL    WGG    0
24    Kevin ISTA    BEL    WBC    0
25    Wout VAN AERT    BEL    VGS    0
26    Olivier PARDINI    BEL    WIL    0
27    Dylan TEUNS    BEL    BMC    0
28    Steve CHAINEL    FRA    COF    0
29    Dimitri PEYSKENS    BEL    MMM    0
30    Cyril LEMOINE    FRA    COF    0
31    Jori VAN STEENBERGEN    BEL    CIB    0
32    Rudy MOLARD    FRA    COF    0
33    Oliver NAESEN    BEL    TSV    0
34    Jesper ASSELMAN    NED    ROP    0
35    Daan HOEYBERGHS    BEL    BKP    0
36    Marco BENFATTO    ITA    AND    0
37    Huub DUYN    NED    ROP    0
38    Tiesj BENOOT    BEL    LTS    0
39    Andrei SOLOMENNIKOV    RUS    RVL    0
40    Jonas VANGENECHTEN    BEL    IAM    0
41    Joeri CALLEEUW    BEL    WIL    0
42    Pieter VANSPEYBROUCK    BEL    TSV    0
43    Gaetan BILLE    BEL    WIL    0
44    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    0
45    Mickael DELAGE    FRA    FDJ    0
46    Berden DE VRIES    NED    ROP    0
47    Fabio TABORRE    ITA    AND    0
48    Laurens DE VREESE    BEL    AST    0
49    Timo ROOSEN    NED    TLJ    0
50    Julien VERMOTE    BEL    EQS    0
51    Alberto NARDIN    ITA    AND    0
52    Rudiger SELIG    GER    KAT    0
53    Viacheslav KUZNETSOV    RUS    KAT    0
54    Jelle WALLAYS    BEL    TSV    0
55    Kiryll POZDNYAKOV    RUS    RVL    0
56    Frederik VEUCHELEN    BEL    WGG    0
57    Rob RUIJGH    NED    VGS    0
58    Egor SILIN    RUS    KAT    0
59    Artem OVECHKIN    RUS    RVL    0
60    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    0
61    Michael SCHÄR    SUI    BMC    0
62    Laurent EVRARD    BEL    WBC    0
63    Floris DE TIER    BEL    TSV    0
64    Jimmy JANSSENS    BEL    MMM    0
65    Thomas SPRENGERS    BEL    TSV    0
66    Antoine DEMOITIE    BEL    WBC    0
67    Yves LAMPAERT    BEL    EQS    0
68    Loïc CHETOUT    FRA    COF    0
69    Dominique ROLLIN    CAN    COF    0
70    Marc DEMAAR    NED    ROP    0
71    Dennis COENEN    BEL    VGS    0
72    Alexander FOLIFOROV    RUS    RVL    0
73    Manuel SENNI    ITA    BMC    0
74    Ludwig DE WINTER    BEL    WBC    0
75    Alessio TALIANI    ITA    AND    0
76    George BENNETT    NZL    TLJ    0
77    Dimitri CLAEYS    BEL    WIL    0
78    Stijn VANDENBERGH    BEL    EQS    0
79    Thomas LEEZER    NED    TLJ    0
80    Arnold JEANNESSON    FRA    FDJ    0
81    Tim DE TROYER    BEL    WGG    13
82    Vincent BAESTAENS    BEL    BKP    18
83    Antoine WARNIER    BEL    WBC    18
84    Dennis VAN WINDEN    NED    TLJ    22
85    Marcel AREGGER    SUI    IAM    23
86    Dries DEVENYNS    BEL    IAM    23
87    Maurits LAMMERTINK    NED    ROP    29
88    Jens ADAMS    BEL    VGS    29
89    Niki TERPSTRA    NED    EQS    29
90    Vicente REYNES MIMO    ESP    IAM    29
91    Marcel SIEBERG    GER    LTS    29
92    Maarten WYNANTS    BEL    TLJ    36
93    Sander CORDEEL    BEL    VGS    39
94    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    46
95    Sébastien CHAVANEL    FRA    FDJ    49
96    Lorenzo MANZIN    FRA    FDJ    49
97    Gregory HABEAUX    BEL    WBC    58
98    Nikolas MAES    BEL    EQS    01:04:00
99    Joeri STALLAERT    BEL    CIB    01:20:00
100    Michael BOROS    CZE    BKP    01:22:00
101    Tom DEVRIENDT    BEL    WGG    01:38:00
102    Andrea GUARDINI    ITA    AST    01:51:00
103    Timothy STEVENS    BEL    VGS    02:40:00
104    Adam TOUPALIK    CZE    BKP    02:40:00
105    Frantisek PADOUR    CZE    AND    02:40:00
106    Robert WAGNER    GER    TLJ    02:52:00
107    Tim VAN SPEYBROECK    BEL    MMM    03:18:00
108    Rohan DENNIS    AUS    BMC    04:15:00
109    Kai REUS    NED    WIL    04:15:00
110    Simon PELLAUD    SUI    IAM    04:15:00
111    Jean-Pierre DRUCKER    LUX    BMC    04:15:00
112    Anton VOROBYEV    RUS    KAT    04:15:00
113    Sondre HOLST ENGER    NOR    IAM    04:15:00
114    Angel VICIOSO ARCOS    ESP    KAT    04:15:00
115    Jonathan DUFRASNE    BEL    WBC    05:40:00
116    Christophe PREMONT    BEL    WIL    06:34:00
117    William BONNET    FRA    FDJ    06:34:00
118    Stef VAN ZUMMEREN    BEL    WIL    06:34:00
119    David BOUCHER    FRA    FDJ    07:02:00
120    Jake TANNER    GBR    MMM    09:53:00
121    Michael VINGERLING    NED    MMM    09:53:00
122    Connor MCCONVEY    IRL    MMM    09:53:00
123    Olivier CHEVALIER    BEL    WBC    09:53:00
124    David VAN DER POEL    NED    BKP    09:53:00
125    Alphonse VERMOTE    BEL    VGS    09:53:00
126    Thomas DE GENDT    BEL    LTS    09:53:00
127    Roy JANS    BEL    WGG    09:53:00
128    Francesco CHICCHI    ITA    AND    09:53:00
129    Wesley KREDER    NED    ROP    09:53:00
130    Philipp WALSLEBEN    GER    BKP    09:53:00
131    Gert DOCKX    BEL    LTS    09:53:00
132    Dries DE BONDT    BEL    WIL    09:53:00
133    Gert JOEAAR    EST    COF    09:53:00
134    Kenny GOOSSENS    BEL    CIB    09:53:00
135    Thomas ONGENA    BEL    CIB    09:53:00
136    Alexander RYBAKOV    RUS    RVL    09:53:00
137    Gatis SMUKULIS    LAT    KAT    09:53:00
138    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    09:53:00
139    Daniil FOMINYKH    KAZ    AST    09:53:00
140    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST    09:53:00
141    Stijn CALUWE    BEL    BKP    09:53:00
142    Barry MARKUS    NED    TLJ    09:53:00
143    Raymond KREDER    NED    ROP    09:53:00
144    Martin VELITS    SVK    EQS    10:34:00
145    Aleksandr KOMIN    RUS    RVL    10:34:00
146    Benjamin VERRAES    BEL    CIB    10:34:00
147    Thomas Edward GIBBONS    USA    CIB    10:34:00
148    Kevin CALLEBAUT    BEL    CIB    10:34:00
149    Maxat AYAZBAYEV    KAZ    AST    10:34:00
DNF    Guillaume VAN KEIRSBULCK    BEL    EQS
DNF    Jasper DE BUYST    BEL    LTS

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1    Matthias BRANDLE    IAM    13:03:41
2    Arnaud DEMARE    FDJ    1
3    Greg VAN AVERMAET    BMC    8
4    Tom BOONEN    EQS    8
5    Gaetan BILLE    WIL    11
6    Martin ELMIGER    IAM    14
7    Mathieu VAN DER POEL    BKP    24
8    Yves LAMPAERT    EQS    24
9    Jurgen ROELANDTS    LTS    24
10    Oliver NAESEN    TSV    27
11    Gijs VAN HOECKE    TSV    28
12    Wout VAN AERT    VGS    28
13    Pieter VANSPEYBROUCK    TSV    30
14    Jelle WALLAYS    TSV    30
15    Edward THEUNS    TSV    31
16    Olivier PARDINI    WIL    31
17    Victor CAMPENAERTS    TSV    31
18    Stijn VANDENBERGH    EQS    33
19    Julien VERMOTE    EQS    36
20    Viacheslav KUZNETSOV    KAT    38
21    Tom VAN ASBROECK    TLJ    39
22    Borut BOZIC    AST    39
23    Huub DUYN    ROP    40
24    Tiesj BENOOT    LTS    42
25    Frederik BACKAERT    WGG    42
26    Thomas LEEZER    TLJ    42
27    Laurens DE VREESE    AST    43
28    Nicolas VEREECKEN    MMM    44
29    Dylan TEUNS    BMC    46
30    Michael SCHÄR    BMC    48
31    Joeri CALLEEUW    WIL    48
32    Eduard VORGANOV    KAT    49
33    Rudy MOLARD    COF    49
34    Antoine DEMOITIE    WBC    51
35    Steve CHAINEL    COF    52
36    Björn LEUKEMANS    WGG    53
37    Dimitri CLAEYS    WIL    55
38    Marcel SIEBERG    LTS    55
39    Thomas SPRENGERS    TSV    56
40    Dennis COENEN    VGS    01:02:00
41    Jonas VANGENECHTEN    IAM    01:09:00
42    Adrien PETIT    COF    01:18:00
43    Rudiger SELIG    KAT    01:23:00
44    Jesper ASSELMAN    ROP    01:27:00
45    Kiryll POZDNYAKOV    RVL    01:28:00
46    Dylan GROENEWEGEN    ROP    01:40:00
47    Niki TERPSTRA    EQS    01:41:00
48    Cyril LEMOINE    COF    01:55:00
49    Bakhtiyar KOZHATAYEV    AST    01:57:00
50    Jimmy JANSSENS    MMM    02:02:00
51    Berden DE VRIES    ROP    02:31:00
52    Artem OVECHKIN    RVL    03:15:00
53    Aleksei TCATEVICH    KAT    03:24:00
54    George BENNETT    TLJ    03:28:00
55    Frederik VEUCHELEN    WGG    03:28:00
56    Timo ROOSEN    TLJ    03:31:00
57    Fabio TABORRE    AND    03:32:00
58    Laurent EVRARD    WBC    03:34:00
59    Andrei SOLOMENNIKOV    RVL    03:34:00
60    Rob RUIJGH    VGS    03:34:00
61    Kevin ISTA    WBC    03:36:00
62    Jori VAN STEENBERGEN    CIB    03:38:00
63    Dries DEVENYNS    IAM    03:42:00
64    Tim DE TROYER    WGG    03:42:00
65    Floris DE TIER    TSV    03:48:00
66    James VANLANDSCHOOT    WGG    04:03:00
67    Vicente REYNES MIMO    IAM    04:17:00
68    Jens DEBUSSCHERE    LTS    04:18:00
69    Jonas AHLSTRAND    COF    04:29:00
70    Sander CORDEEL    VGS    04:52:00
71    Gregory HABEAUX    WBC    04:52:00
72    Manuel QUINZIATO    BMC    05:03:00
73    Maurits LAMMERTINK    ROP    05:04:00
74    Michael BOROS    BKP    05:07:00
75    Sébastien CHAVANEL    FDJ    05:14:00
76    Dennis VAN WINDEN    TLJ    05:31:00
77    Andrea GUARDINI    AST    05:31:00
78    Danilo NAPOLITANO    WGG    06:01:00
79    Antoine WARNIER    WBC    07:06:00
80    Tim VAN SPEYBROECK    MMM    07:11:00
81    Maarten WYNANTS    TLJ    07:20:00
82    Jean-Pierre DRUCKER    BMC    07:23:00
83    Marc DEMAAR    ROP    09:12:00
84    Arnold JEANNESSON    FDJ    09:19:00
85    Adam TOUPALIK    BKP    09:57:00
86    Nikolas MAES    EQS    09:57:00
87    David BOUCHER    FDJ    10:36:00
88    Raymond KREDER    ROP    10:44:00
89    Lorenzo MANZIN    FDJ    10:53:00
90    Stef VAN ZUMMEREN    WIL    10:55:00
91    Gert DOCKX    LTS    11:17:00
92    Wesley KREDER    ROP    11:29:00
93    Rohan DENNIS    BMC    11:31:00
94    William BONNET    FDJ    11:36:00
95    Vincent BAESTAENS    BKP    13:11:00
96    Joeri STALLAERT    CIB    13:15:00
97    Barry MARKUS    TLJ    13:40:00
98    Manuel SENNI    BMC    13:57:00
99    Dominique ROLLIN    COF    14:08:00
100    Mickael DELAGE    FDJ    14:12:00
101    Loïc CHETOUT    COF    14:18:00
102    Alessio TALIANI    AND    14:19:00
103    Ruslan TLEUBAYEV    AST    14:23:00
104    Roman MAIKIN    RVL    14:25:00
105    Jens ADAMS    VGS    14:30:00
106    Dimitri PEYSKENS    MMM    14:32:00
107    Daan HOEYBERGHS    BKP    14:42:00
108    Ludwig DE WINTER    WBC    15:08:00
109    Tom DEVRIENDT    WGG    15:48:00
110    Thomas DE GENDT    LTS    16:32:00
111    Robert WAGNER    TLJ    16:46:00
112    Timothy STEVENS    VGS    17:15:00
113    Marcel AREGGER    IAM    17:45:00
114    Anton VOROBYEV    KAT    18:16:00
115    Kai REUS    WIL    18:18:00
116    Simon PELLAUD    IAM    19:11:00
117    Arman KAMYSHEV    AST    19:19:00
118    Olivier CHEVALIER    WBC    19:20:00
119    Maxat AYAZBAYEV    AST    19:44:00
120    Christophe PREMONT    WIL    20:37:00
121    Philipp WALSLEBEN    BKP    21:22:00
122    Angel VICIOSO ARCOS    KAT    21:58:00
123    Egor SILIN    KAT    22:24:00
124    Marco BENFATTO    AND    22:30:00
125    Michael VINGERLING    MMM    22:43:00
126    Alberto NARDIN    AND    23:03:00
127    Gert JOEAAR    COF    23:48:00
128    Daniil FOMINYKH    AST    23:56:00
129    Roy JANS    WGG    23:57:00
130    David VAN DER POEL    BKP    24:02:00
131    Connor MCCONVEY    MMM    24:06:00
132    Jake TANNER    MMM    24:09:00
133    Alphonse VERMOTE    VGS    24:14:00
134    Benjamin VERRAES    CIB    24:20:00
135    Thomas Edward GIBBONS    CIB    24:35:00
136    Thomas ONGENA    CIB    24:36:00
137    Martin VELITS    EQS    24:52:00
138    Kevin CALLEBAUT    CIB    24:54:00
139    Stijn CALUWE    BKP    25:29:00
140    Kenny GOOSSENS    CIB    25:35:00
141    Alexander FOLIFOROV    RVL    25:49:00
142    Frantisek PADOUR    AND    26:22:00
143    Dries DE BONDT    WIL    26:29:00
144    Jonathan DUFRASNE    WBC    27:55:00
145    Francesco CHICCHI    AND    32:34:00
146    Gatis SMUKULIS    KAT    33:01:00
147    Sondre HOLST ENGER    IAM    33:37:00
148    Aleksandr KOMIN    RVL    34:14:00
149    Alexander RYBAKOV    RVL    35:45:00