Philippe Gilbert (BMC) po samotnym ataku na ostatnich kilometrach, został triumfatorem 18 etapu Giro d’Italia. Liderem pozostał Alberto Contador (Tinkoff Saxo), który po raz kolejny pokazał klasę, zostawiając głównych rywali w tyle. Kolarze CCC niewidoczni.

Po sprinterskim, 17 etapie przyszedł czas na trudniejszy 18 etap. Nie tak trudny jak nadchodzące piątkowy i sobotni, jednak potrafiący się dać we znaki. Większość trasy  liczącej 170 km była stosunkowo płaska, dopiero 45 km przed metą kolarze rozpoczęli wspinaczkę pod jedyną tego dnia górską premię usytuowaną niespełna 11 km dalej na debiutującym na trasie Giro Monte Ologno (10.4km, średnie nachylenie 9%, a maksymalne 13%).

W ucieczce dnia, która uformowała się dopiero po pokonaniu 44 kilometrów znalazło się 13 zawodników: Philippe Gilbert (BMC Racing), Chad Haga (Giant – Alpecin), Davide Villella (Cannondale – Garmin), Matteo Busato (Southeast), Pieter Weening (Orica GreenEdge), Roberto Ferrari (Lampre-Merida), Sylvain Chavanel (IAM Cycling), David De La Cruz (Etixx), Amael Moinard (BMC Racing), Francesco Bongiorno (Bardiani), Rinaldo Nocentini (Ag2r La Mondiale), Kanstantsin Siutsou (Team Sky) i Maxim Belkov (Katusha). Dojechać do uciekinierów próbowali Damiano Cunego (Nippo – Vini Fantini) oraz Roberto Ferrari (Lampre – Merida), jednak zaliczyli oni kraksę, która kosztowała tego pierwszego dalszy udział w wyścigu.

Podjazd pod jedyną górską premię podzielił zawodników z ucieczki. W czołowej grupie znaleźli się: Bongiorno, Siutsou, De la Cruz oraz Moinard, którzy zyskali niewielką przewagę nad pozostałymi uciekinierami.

Tymczasem peleton tracący ponad 12 minut do uciekinierów podzielił się w wyniku kraksy, w którą uwikłał się Grega Bole (CCC Sprandi). W kraksę uwikłał się wicelider wyścigu Mikel Landa (Astana) co spowodowało wzrost tempa w peletonie, który podyktował zespół Alberto Contadora (Tinkoff – Saxo). „Księgowy” postanowił wykorzystać sytuację i ruszył do ataku na 40 km chcąc potwierdzić swoją supremację w tegorocznym Giro. Hiszpan szybko zyskał minutową przewagę nad Landą i nieco mniejszą nad Aru, który jechał w grupie napędzanej przez drużynę Katushy oraz Movistar.

Kilka kilometrów dalej zdeterminowany Landa doścignął grupę z Aru, jednak Contadora doścignąć nie był w stanie. Przewaga lidera wyścigu, do którego dołączył Ryder Hesjedal (Cannondale – Garmin) sięgała momentami ponad 2 minuty, gdy z ucieczki wycofany został Villella w celu pomocy Kanadyjczykowi.

Tymczasem uciekinierów doścignęli Chavanel, Nocentini, Busato i Gilbert. Ostatni z nich nie zważając na innych zawodników, zaatakował niemal natychmiast i pognał samotnie do mety, do której miał 20 km. Sukcesywnie powiększał swoją przewagę nad rywalami i zwycięstwa już nie oddał.

Za plecami Belga toczyła się walka o kolejne pozycje. 47 sekund po nim na metę przybył Bongiorno a za nim grupa, którą prowadził Sylvain Chavanel.

Dwa kilometry przed metą pracę na rzecz Hesjedala zakończył Villella, który natychmiast został za Contadorem i Kanadyjczykiem, którzy utrzymywali ponad minutową przewagę nad grupą z Landą i Aru. Hesjedal ostatecznie przyjechał przed Contadorem, który powiększył swoją przewagę nad duetem z Astany, bowiem grupa z nimi w składzie prowadzona przede wszystkim przez Movistar i Katushę dojechała do mety 1:13 min za Hiszpanem i Kanadyjczykiem.

Wyniki 18 etapu Giro d’Italia :

1 Philippe GILBERT BEL BMC 4:04:14
2 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR 47
3 Sylvain CHAVANEL FRA IAM +1:01
4 Matteo BUSATO ITA STH +1:01
5 Amaël MOINARD FRA BMC +1:01
6 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP EQS +1:01
7 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +1:01
8 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +1:01
9 Chad HAGA USA TGA +2:42
10 Pieter WEENING NED OGE +3:55
11 Ryder HESJEDAL CAN TCG +6:05
12 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS +6:05
13 Davide VILLELLA ITA TCG +6:38
14 Alexandre GENIEZ FRA FDJ +7:18
15 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ +7:18
16 Damiano CARUSO ITA BMC +7:18
17 Leopold KONIG CZE SKY +7:18
18 Edoardo ZARDINI ITA BAR +7:18
19 Giovanni VISCONTI ITA MOV +7:18
20 Yury TROFIMOV RUS KAT +7:18
21 Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTS +7:18
22 Franco PELLIZOTTI ITA AND +7:18
23 Mikel LANDA MEANA ESP AST +7:18
24 Fabio ARU ITA AST +7:18
25 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +7:18
26 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +7:18
27 Maxime MONFORT BEL LTS +7:18
28 Tanel KANGERT EST AST +7:18
29 Maxim BELKOV RUS KAT +7:18
30 Stefano PIRAZZI ITA BAR +11:34
31 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +11:34
32 Mauro FINETTO ITA STH +14:45
33 Hubert DUPONT FRA ALM +14:45
34 Maxime BOUET FRA EQS +14:45
35 Michael ROGERS AUS TCS +14:45
36 Nikolay MIHAYLOV BUL CCC +14:45
37 Paolo TIRALONGO ITA AST +14:45
38 Diego ** ULISSI ITA LAM +14:45
39 Diego ROSA ITA AST +14:45
40 Lars Ytting BAK DEN LTS +14:45
41 Clement CHEVRIER FRA IAM +14:45
42 Rigoberto URAN URAN COL EQS +14:45
43 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST +14:45
44 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL ALM +14:45
45 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG +14:45
46 Ruben FERNANDEZ ESP MOV +14:45
47 Adam HANSEN AUS LTS +14:45
48 Sander ARMEE BEL LTS +14:45
49 Davide FORMOLO ITA TCG +14:45
50 Simone STORTONI ITA AND +14:45
51 Nathan BROWN USA TCG +14:45
52 Francis MOUREY FRA FDJ +14:45
53 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +19:33
54 Jan POLANC SLO LAM +21:10
55 Andrey ZEITS KAZ AST +21:10
56 Martijn KEIZER NED TLJ +21:10
57 Rick ZABEL GER BMC +21:10
58 Nick VAN DER LIJKE NED TLJ +21:10
59 Anthony ROUX FRA FDJ +21:10
60 Janier Alexis ACEVEDO COLLE COL TCG +21:10
61 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +21:10
62 Igor ANTON HERNANDEZ ESP MOV +21:10
63 Sylwester SZMYD POL CCC +21:10
64 Jonathan MONSALVE VEN STH +21:10
65 Fabio FELLINE ITA TFR +21:10
66 Nikias ARNDT GER TGA +21:10
67 Tom STAMSNIJDER NED TGA +21:10
68 Gianfranco ZILIOLI ITA AND +21:10
69 Roman KREUZIGER CZE TCS +21:10
70 Roger KLUGE GER IAM +21:10
71 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +21:10
72 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +21:10
73 Francesco GAVAZZI ITA STH +21:10
74 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +21:10
75 Petr VAKOC CZE EQS +21:57
76 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +21:57
77 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +21:57
78 Luke DURBRIDGE AUS OGE +21:57
79 Simon CLARKE AUS OGE +21:57
80 Tom Jelte SLAGTER NED TCG +21:57
81 Salvatore PUCCIO ITA SKY +21:57
82 Brent BOOKWALTER USA BMC +21:57
83 Alessandro PETACCHI ITA STH +21:57
84 Sam BEWLEY NZL OGE +21:57
85 Brett LANCASTER AUS OGE +21:57
86 Luka MEZGEC SLO TGA +21:57
87 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +21:57
88 Moreno HOFLAND NED TLJ +21:57
89 Fabio SABATINI ITA EQS +21:57
90 Dario CATALDO ITA AST +21:57
91 Bernhard EISEL AUT SKY +21:57
92 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +21:57
93 Sebastian HENAO GOMEZ COL SKY +21:57
94 Cheng JI CHN TGA +21:57
95 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +21:57
96 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +21:57
97 Matteo TOSATTO ITA TCS +21:57
98 Manuele MORI ITA LAM +21:57
99 Marco BANDIERA ITA AND +21:57
100 Manuele BOARO ITA TCS +21:57
101 Marek RUTKIEWICZ POL CCC +21:57
102 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +21:57
103 Eugenio ALAFACI ITA TFR +21:57
104 Lukasz OWSIAN POL CCC +21:57
105 Giacomo BERLATO ITA NIP +21:57
106 Maciej PATERSKI POL CCC +21:57
107 Elia VIVIANI ITA SKY +21:57
108 Axel DOMONT FRA ALM +21:57
109 Alan MARANGONI ITA TCG +21:57
110 Eduard Michael GROSU ROU NIP +21:57
111 Kévin REZA FRA FDJ +21:57
112 Cédric PINEAU FRA FDJ +21:57
113 Jesus HERRADA LOPEZ ESP MOV +21:57
114 Rick FLENS NED TLJ +21:57
115 Bert DE BACKER BEL TGA +21:57
116 Maarten TJALLINGII NED TLJ +21:57
117 Julien BERARD FRA ALM +21:57
118 Hugo HOULE CAN ALM +21:57
119 Roberto FERRARI ITA LAM +21:57
120 Silvan DILLIER SUI BMC +21:57
121 Marcus BURGHARDT GER BMC +21:57
122 Bartlomiej MATYSIAK POL CCC +21:57
123 Ivan BASSO ITA TCS +21:57
124 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +21:57
125 Sacha MODOLO ITA LAM +21:57
126 Jussi VEIKKANEN FIN FDJ +21:57
127 Pier Paolo DE NEGRI ITA NIP +21:57
128 Branislau SAMOILAU BLR CCC +21:57
129 Alessandro BISOLTI ITA NIP +21:57
130 Riccardo STACCHIOTTI ITA NIP +21:57
131 Alessandro MALAGUTI ITA NIP +21:57
132 Ilnur ZAKARIN RUS KAT +21:57
133 Iljo KEISSE BEL EQS +21:57
134 Caleb FAIRLY USA TGA +21:57
135 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA ESP MOV +21:57
136 Ivan ROVNY RUS TCS +21:57
137 Alexander PORSEV RUS KAT +21:57
138 Simon GESCHKE GER TGA +21:57
139 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +21:57
140 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +21:57
141 Luca CHIRICO ITA BAR +21:57
142 Sergey LAGUTIN RUS KAT +21:57
143 Elia FAVILLI ITA STH +21:57
144 Marco FRAPPORTI ITA AND +21:57
145 Davide MALACARNE ITA AST +21:57
146 Michael HEPBURN AUS OGE +21:57
147 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +21:57
148 Calvin WATSON AUS TFR +22:50
149 Giacomo NIZZOLO ITA TFR +22:51
150 Marco COLEDAN ITA TFR +22:51
151 Fabio SILVESTRE POR TFR +22:51
152 Fumiyuki BEPPU JPN TFR +22:51
153 Boy VAN POPPEL NED TFR +22:51
154 Eugert ZHUPA ALB STH +22:51
155 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +22:51
156 Nicola BOEM ITA BAR +22:51
157 Sonny COLBRELLI ITA BAR +22:51
158 Davide APPOLLONIO ITA AND +23:59
159 Grega BOLE SLO CCC +23:59
160 Patrick GRETSCH GER ALM +23:59
161 Luca PAOLINI ITA KAT +23:59
162 Enrico BATTAGLIN ITA BAR +25:19
163 Serghei TVETCOV ROU AND +25:19
164 Aleksejs SARAMOTINS LAT IAM +25:19
165 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +25:39
DNF Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP MOV
DNF Stig BROECKX BEL LTS
DNF Damiano CUNEGO ITA NIP
DNF Jérôme PINEAU FRA IAM

Klasyfikacja generalna :

1 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS 72:23:09
2 Mikel LANDA MEANA ESP AST +5:15
3 Fabio ARU ITA AST +6:05
4 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +7:01
5 Yury TROFIMOV RUS KAT +9:40
6 Leopold KONIG CZE SKY +10:44
7 Damiano CARUSO ITA BMC +11:05
8 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ +12:53
9 Ryder HESJEDAL CAN TCG +13:01
10 Alexandre GENIEZ FRA FDJ +14:01
11 Maxime MONFORT BEL LTS +15:17
12 Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTS +17:12
13 Amaël MOINARD FRA BMC +21:15
14 Giovanni VISCONTI ITA MOV +21:25
15 Tanel KANGERT EST AST +28:11
16 Rigoberto URAN URAN COL EQS +30:52
17 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +33:24
18 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL ALM +41:13
19 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +42:22
20 Paolo TIRALONGO ITA AST +46:40
21 Roman KREUZIGER CZE TCS +53:39
22 Davide FORMOLO ITA TCG +57:01
23 Dario CATALDO ITA AST +1:02:01
24 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +1:07:17
25 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG +1:10:07
26 Diego ROSA ITA AST +1:11:23
27 Stefano PIRAZZI ITA BAR +1:12:25
28 Philippe GILBERT BEL BMC +1:23:16
29 Franco PELLIZOTTI ITA AND +1:26:50
30 Michael ROGERS AUS TCS +1:31:47
31 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +1:33:01
32 Jonathan MONSALVE VEN STH +1:34:43
33 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA ESP MOV +1:35:35
34 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +1:36:07
35 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST +1:40:16
36 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP EQS +1:44:58
37 Mauro FINETTO ITA STH +1:46:57
38 Fabio FELLINE ITA TFR +1:47:20
39 Igor ANTON HERNANDEZ ESP MOV +1:47:27
40 Sylvain CHAVANEL FRA IAM +1:47:40
41 Grega BOLE SLO CCC +1:48:39
42 Martijn KEIZER NED TLJ +1:49:10
43 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR +1:51:45
44 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +1:55:25
45 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +2:01:54
46 Maxime BOUET FRA EQS +2:02:16
47 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +2:04:27
48 Francis MOUREY FRA FDJ +2:04:59
49 Francesco GAVAZZI ITA STH +2:05:15
50 Sebastian HENAO GOMEZ COL SKY +2:07:35
51 Hubert DUPONT FRA ALM +2:07:54
52 Sylwester SZMYD POL CCC +2:09:01
53 Sergey LAGUTIN RUS KAT +2:09:07
54 Diego ** ULISSI ITA LAM +2:11:15
55 Andrey ZEITS KAZ AST +2:12:00
56 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +2:14:22
57 Ivan BASSO ITA TCS +2:16:30
58 Silvan DILLIER SUI BMC +2:16:34
59 Jan POLANC SLO LAM +2:21:09
60 Branislau SAMOILAU BLR CCC +2:23:43
61 Ilnur ZAKARIN RUS KAT +2:23:53
62 Alessandro BISOLTI ITA NIP +2:25:10
63 Simone STORTONI ITA AND +2:25:47
64 Nathan BROWN USA TCG +2:27:33
65 Simon CLARKE AUS OGE +2:30:02
66 Edoardo ZARDINI ITA BAR +2:30:41
67 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +2:30:58
68 Clement CHEVRIER FRA IAM +2:31:34
69 Davide VILLELLA ITA TCG +2:31:50
70 Jesus HERRADA LOPEZ ESP MOV +2:34:25
71 Maciej PATERSKI POL CCC +2:38:00
72 Marcus BURGHARDT GER BMC +2:38:18
73 Ruben FERNANDEZ ESP MOV +2:38:49
74 Brent BOOKWALTER USA BMC +2:39:44
75 Gianfranco ZILIOLI ITA AND +2:42:59
76 Sander ARMEE BEL LTS +2:44:11
77 Axel DOMONT FRA ALM +2:45:55
78 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +2:46:12
79 Tom Jelte SLAGTER NED TCG +2:46:46
80 Salvatore PUCCIO ITA SKY +2:47:04
81 Adam HANSEN AUS LTS +2:49:04
82 Manuele MORI ITA LAM +2:50:17
83 Davide MALACARNE ITA AST +2:51:38
84 Simon GESCHKE GER TGA +2:55:35
85 Manuele BOARO ITA TCS +2:56:31
86 Enrico BATTAGLIN ITA BAR +2:57:26
87 Patrick GRETSCH GER ALM +2:59:59
88 Luca CHIRICO ITA BAR +3:03:30
89 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +3:04:24
90 Pieter WEENING NED OGE +3:04:24
91 Marek RUTKIEWICZ POL CCC +3:04:27
92 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +3:05:06
93 Chad HAGA USA TGA +3:07:46
94 Anthony ROUX FRA FDJ +3:08:13
95 Elia FAVILLI ITA STH +3:09:56
96 Nick VAN DER LIJKE NED TLJ +3:12:12
97 Sonny COLBRELLI ITA BAR +3:12:57
98 Giacomo BERLATO ITA NIP +3:15:45
99 Marco FRAPPORTI ITA AND +3:15:53
100 Matteo BUSATO ITA STH +3:17:39
101 Kévin REZA FRA FDJ +3:17:41
102 Maxim BELKOV RUS KAT +3:19:34
103 Lars Ytting BAK DEN LTS +3:19:36
104 Luca PAOLINI ITA KAT +3:22:07
105 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +3:26:11
106 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +3:26:21
107 Fabio SABATINI ITA EQS +3:27:34
108 Pier Paolo DE NEGRI ITA NIP +3:28:35
109 Matteo TOSATTO ITA TCS +3:29:08
110 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +3:29:51
111 Julien BERARD FRA ALM +3:31:31
112 Luke DURBRIDGE AUS OGE +3:33:06
113 Fumiyuki BEPPU JPN TFR +3:33:47
114 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +3:35:07
115 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +3:36:06
116 Petr VAKOC CZE EQS +3:36:45
117 Janier Alexis ACEVEDO COLLE COL TCG +3:36:48
118 Davide APPOLLONIO ITA AND +3:39:53
119 Alessandro PETACCHI ITA STH +3:39:56
120 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +3:40:04
121 Hugo HOULE CAN ALM +3:40:40
122 Maarten TJALLINGII NED TLJ +3:42:05
123 Lukasz OWSIAN POL CCC +3:42:30
124 Cédric PINEAU FRA FDJ +3:42:59
125 Elia VIVIANI ITA SKY +3:44:27
126 Sacha MODOLO ITA LAM +3:45:13
127 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +3:45:23
128 Nikolay MIHAYLOV BUL CCC +3:50:43
129 Ivan ROVNY RUS TCS +3:51:53
130 Sam BEWLEY NZL OGE +3:52:10
131 Alan MARANGONI ITA TCG +3:53:45
132 Roberto FERRARI ITA LAM +3:55:57
133 Alexander PORSEV RUS KAT +3:56:04
134 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +3:56:33
135 Luka MEZGEC SLO TGA +3:57:40
136 Giacomo NIZZOLO ITA TFR +3:58:36
137 Brett LANCASTER AUS OGE +4:00:28
138 Eugenio ALAFACI ITA TFR +4:00:46
139 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +4:02:06
140 Caleb FAIRLY USA TGA +4:06:57
141 Serghei TVETCOV ROU AND +4:07:10
142 Moreno HOFLAND NED TLJ +4:08:17
143 Rick ZABEL GER BMC +4:08:33
144 Nikias ARNDT GER TGA +4:12:32
145 Bartlomiej MATYSIAK POL CCC +4:12:50
146 Boy VAN POPPEL NED TFR +4:15:48
147 Iljo KEISSE BEL EQS +4:16:18
148 Bernhard EISEL AUT SKY +4:17:04
149 Fabio SILVESTRE POR TFR +4:19:01
150 Rick FLENS NED TLJ +4:19:50
151 Jussi VEIKKANEN FIN FDJ +4:21:37
152 Eduard Michael GROSU ROU NIP +4:22:19
153 Riccardo STACCHIOTTI ITA NIP +4:28:29
154 Calvin WATSON AUS TFR +4:29:08
155 Alessandro MALAGUTI ITA NIP +4:32:25
156 Michael HEPBURN AUS OGE +4:33:52
157 Tom STAMSNIJDER NED TGA +4:33:55
158 Marco BANDIERA ITA AND +4:36:10
159 Bert DE BACKER BEL TGA +4:37:09
160 Eugert ZHUPA ALB STH +4:37:47
161 Nicola BOEM ITA BAR +4:38:11
162 Cheng JI CHN TGA +4:44:07
163 Roger KLUGE GER IAM +4:46:52
164 Aleksejs SARAMOTINS LAT IAM +4:53:26
165 Marco COLEDAN ITA TFR +4:56:07

Jacek Smyrak

Foto: RCS Sport