Ukraiński duet ekipy Kolss BDC – Andriy Vasylyuk oraz Sergiy Lagkuti, zgubił wszystkich rywali na trasie pierwszego etapu Hellena Tour 2015.

Pierwszy etap tegorocznej, 30. edycji Wyścigu Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour”, został rozegrany na trasie wokół jeziora Jeziorsko. Kolarze startowali z miejscowości Warta i finiszowali w tym samym miejscu po przejechaniu 153 kilometrów.

Od samego początku wielu zawodników próbowało atakować. Niestety, nie obyło się też bez kraks, które w połączeniu z silnym wiatrem rozerwały zasadniczą grupę. Na pierwszej lotnej premii (24 kilometr), komplet punktów zdobyli zawodnicy Kolss-BDC, czyli Mykhaylo Kononenko, Błażej Janiaczyk i Adam Stachowiak. Na czele było ponad 20 zawodników z przewagą minuty.

Kilkanaście minut później, kolejne grupki dołączyły do czołówki. Przed drugą premią z przodu podążało już blisko 80 zawodników, a na drugiej premii znów górą byli podopieczni Dariusza Banaszka. Lotny finisz wygrał Konrad Tomasiak przed Stachowiakiem, a trzeci był Kamil Zieliński (Domin Sport).

Wkrótce powstała grupka kilkunastu kolarzy. Do przodu wyrwali: Piotr Skarżyński (Whistle Eskom Ziemia Brzeska), Paweł Charucki i Kamil Zieliński (Domin Sport), Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), Wojciech Sykała (Tarnovia Tarnowo Podgórne), Konrad Kott (Krismar Big Silwant), Dariusz Batek (Wibatech Fuji), Mateusz Nowaczek i dwóch Ukraińców: Andriy Vasylyuk oraz Sergi Lagkuti (Kolss BDC). Na trzeciej premii najlepszy był Nowaczek przed Sykałą i Kottem.

Decydującą akcję przeprowadzili zawodnicy Kolss BDC. Vasylyuk i Lagkuti zaatakowali z czołówki na 25 kilometrów przed metą i zaprezentowali fantastyczną jazdę. Nikt nie był w stanie ich dogonić, a 5 km przed kreską, pościg tracił do nich minutę! Kreskę jako pierwszy przekroczył Vasylyuk i to on został pierwszym liderem wyścigu. Drugie miejsce wywalczył Lagkuti. Finisz po trzecią lokatę wygrał Jiri Hochmann (Dukla Praga).