W Ratuszu w Jeleniej Górze odbyła się dziś konferencja prasowa zorganizowana przez dyrektora wyścigu grupy Wyszehradzkiej – Artura Chodora. Poznaliśmy trasę i przebieg całej imprezy.

Pomysłodawcą wyścigu jest polski Minister Spraw Zagranicznych. Razem z Ministrami pozostałych krajów grupy, stworzył projekt imprezy kolarskiej, nawiązującej do Wyścigu Pokoju. Visegrad 4 Bicycle Race odbędzie się w dwa weekendy maja – 16-17.05 oraz 23-24.05. Kolarze rywalizować będą w czterech krajach – Czechy, Polska, Węgry oraz Słowacja. Ostatnie państwo jest w tym roku przewodniczącym grupy Wyszehradzkiej, dlatego finał całego cyklu odbywa się właśnie u naszych południowych sąsiadów.

GP Polski zostanie rozegrane w Jeleniej Górze, którą na konferencji reprezentował Prezydent miasta – Marcin Zawiła. Gospodarz polskiej części wyścigu, bardzo cieszył się z faktu docenienia Euroregionu Nysa, który jako pierwszy zakładał współpracę transgraniczną.

To trochę tak, że MSZ ustala pewne zasady współpracy zagranicznej. Tak naprawdę, na co dzień, realizacja tych zasad odbywa się tam, gdzie spotykają się obywatele różnych krajów. Najczęściej odbywa się to tutaj, przy granicy. To dobra okazja do pokazania części naszego Euroregionu. Możemy zaprezentować to, co udało się zrealizować. Zarówno w tej sferze miękkiej – kontaktów kulturalnych, sportowych, ale i inwestycyjnej. Poza tym chciałem pogratulować wyboru. Najwidoczniej MSZ doszło do wniosku, że trzeba gościom pokazać to, co jest najpiękniejsze w Rzeczypospolitej, czyli Jelenią Górę – Marcin Zawiła.

Zadowolony z faktu przeniesienia GP Polski z Polkowic i Wrocławia do Jeleniej Góry jest również Artur Chodor. Wyścig grupy Wyszehradzkiej zmienia się co roku i zyskuje na atrakcyjności.

konferencja

Ja pierwszy „krzyczę” jak piękne trasy są wokół Jeleniej Góry. Wyścig przebojem wdarł się w kalendarz polskich imprez sportowych, zresztą nie tylko polskich – jest to impreza ze światowego kalendarza UCI. Pierwsza edycja trzy lata temu to był rajd. Startował w Budapeszcie, non stop kolarze jechali do Krakowa. Nie do końca się to sprawdziło pod względem tej idei współzawodnictwa przy „otwartej kurtynie”, ponieważ zawodnicy jechali całą noc, bocznymi drogami.

Od zeszłego roku wyścig przybrał formę czterech klasyków organizowanych dzień po dniu. Start w Polkowicach, finisz we Wrocławiu. Jechaliśmy starym korytem Odry, stąd nazwa zwyczajowa via Odra. Tak jak słusznie zauważył Pan Prezydent, nie miało to nic wspólnego z takim ściganiem, jakie czeka nas w tym roku, gdyż był to wyścig typowo dla sprinterów.

W tym roku prawdziwe wyzwanie – klasyczny wyścig górski. Dzień wcześniej zaczynamy na Morawach (GP Czech), następnie 17 maja GP Polski, a za tydzień GP Węgier i GP Słowacji, które zakończy rundami wokół Bratysławy tegoroczną rywalizację. Na starcie staną 22 ekipy – każdy z krajów zaprasza po 5 drużyn. My otrzymaliśmy także dwie dzikie karty, dlatego zaprosiliśmy 7 drużyn, a tyle liczy polski peleton zawodowy, na czele z CCC Sprandi Polkowice. Startujemy z rynku w Jeleniej Górze, podjeżdżamy pod Orlinek. Zjeżdżamy przez Sosnówkę, tam zaczniemy rundy Zachełmie-Podgórzyn. Piękne podjazdy z maksymalnym nachyleniem 22%, suma przewyższeń wyniesie ponad 3500m. Meta również na rynku w Jeleniej Górze – zakończył Chodor.

Przed emocjami związanymi z jazdą zawodowców organizatorzy przygotowali nie lada gratkę dla amatorów. Będą oni mogli wystartować na trasie podobnej do tej, którą pokonają profesjonaliści. Wszystko przy zabezpieczonej i zamkniętej drodze, z neutralnymi samochodami serwisowymi. Swój start zapowiedzieli między innymi Marek Leśniewski, Tomasz Brożyna, Henryk Charucki czy Natalia Czerwonka.

Przejazd kolarzy zawodowych przewidziany jest na godziny 15:00-19:00. O 18:45 ma się rozpocząć transmisja na żywo z Jeleniogórskiego rynku, która ma potrwać około godziny. Wieczorem, razem z dekoracją zwycięzców, odbędą się imprezy towarzyszące, w tym występ gwiazdy wieczoru. Wspomniał o tym gospodarz – pan Marcin Zawiła:

 Szukaliśmy artysty, artystki, która najbardziej łączyłaby transgranicznie dwa najbliższe kraje – Polskę i Czechy. Gwiazdą wieczoru będzie Ewa Farna, która najprawdopodobniej da koncert po dekoracjach. Oczywiście, chcąc wybrać najładniejsze miejsce na świecie – nie macie innego wyjścia niż Jelenia Góra – kontynuował Prezydent Jeleniej Góry.

Występ piosenkarki dodatkowo podnosi atrakcyjność Visegrad 4 Bicycle Race. Pamiętając o pięknych terenach wokół Jeleniej Góry, znanych między innymi z tras Tour de Pologne, można śmiało stwierdzić, że zapowiada się wielkie wydarzenie sportowe!


Informacje dotyczące wyścigu, również amatorów, dostępne są na stronie visegrad4bicyclerace.pl

 

Michał Kapusta

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments