Belgijska kolarska agencja anty-dopingowa złożyła wniosek o przyznanie Gregowi Van Avermaetowi dwuletniej dyskwalifikacji. Decyzja została podjęta w związku z powiązaniami kolarza z doktorem Chrisem Mertensem i podejrzeniem złamania przepisów walki z dopingiem.

Podczas rozprawy z udziałem Van Avermaeta, Jaak Fransen z RLVB złożył wniosek o dyskwalifikację, anulowanie wyników z roku 2012 i zmuszenie do zapłacenia 265 tysięcy euro kary trzeciego kolarza tegorocznego wyścigu dookoła Flandrii i Paryż – Roubaix. Ostateczny werdykt ma zostać ogłoszony 7 maja.

Sam oskarżony przyznał, że współpracował z doktorem Mertensem, jednak nie robił w tym czasie nic złego. Sam lekarz jest oskarżony o stosowanie terapii ozonowej wobec Pietera van Hercka, który został już zdyskwalifikowany na 2 lata.

Zwycięzca Paryż – Tours jest podejrzany o stosowanie dwóch innych medykamentów – jednego z kortykosteroidów, dozwolonego po okazaniu lekarskiego zezwolenia, oraz Vaminolactu, leku dla dzieci przyśpieszającego regenerację. Belg wciąż utrzymuje, iż na oba specyfiki otrzymał receptę, jednak nigdy z nich nie skorzystał.

Grupa BMC Racing, w której jeździ belgijski kolarz, w wydanym dziś oświadczeniu poinformowała, że do momentu wydania ostatecznej decyzji (7 maja), nie będzie komentowała sprawy.

Dawid Gruntowski

Foto: BMC Racing