Prezydent UCI powiedział w wywiadzie dla guardian.com, że Bjarne Riis i Alexander Vinokurow powinni zeznawać przed Komisją Prawdy (CIRC). Obaj panowie pełnią rolę dyrektorów sportowych w ekipach Tinkoff – Saxo i Astana, a do tego mają dopingową przeszłość.

Popularny “Vino” został przyłapany na dopingu krwi w 2007 roku podczas Tour de France, a Riis wyznał w w tym samym roku, że brał doping przez całą swoją karierę, również w trakcie wygranego w 1996 roku TdF. Cookson uważa, że jednym z pytań które powinno paść jest zasadność ich dalszego uczestnictwa w tym sporcie. “Mamy zasadę, która mówi – jeśli poważnie naruszyłeś przepisy antydopingowe to nie możesz być związany z żadnym zespołem.” powiedział szef UCI.

Cookson uważa, że należy znaleźć rozwiązanie dla tych osób, które miały dopingowe wpadki i przyznały się do winy oraz chciały współpracować, co w konsekwencji pozwalałoby im na dalszą pracę w kolarstwie. “Musisz mieć możliwość odkupienia swoich win w jakimkolwiek systemie sądownictwa. Niemożliwością jest wymazanie tych wszystkich osób z przeszłości. Niektórzy próbowali, jak w drużynie Sky, ale bez sukcesów. Inne drużyny próbowały innych sposobów i napotkały na inne problemy.”

Od paru dni można zaobserwować wzmożoną aktywność władz światowej federacji w walce z dopingiem. Co ciekawe, praktycznie każda informacja która zostaje przekazana dotyczy drużyny Astany. Coraz czarniejsze chmury nad ekipą Vinokurowa.

 

Kuba Szymański