Yves Lampaert (Etixx – Quick Step) wygrał po udanej uciecze pierwszy etap Driedaagse van West-Vlaanderen. Belg został nowym liderem wyścigu.

Po wczorajszym krótkim prologu dziś kolarze rywalizujący na trasie Driedaagse van West-Vlaanderen mieli do pokonania 174 kilometry z Brugii do Harelbeke. Kiedyś ten odcinek był osobnym wyścigiem – De Vlaamse Pijl. Jednak od 2013 roku jest po prostu jednym z etapów belgijskiej etapówki. Większą trudnością na etapie był brukowany podjazd Oude Kwaremont (2,2 km. długości, średnie nachylenie 4,2 %) znany przede wszystkim z Ronde van Vlaanderen.

driedaagse 2 etap

W ucieczkę dnia zabrali się: Tim Kerkhof (Team Roompot), Gijs Van Hoecke (Topsport Vlaanderen – Baloise), Alistair Slater (An Post – Chainreaction) i Gorik Gardeyn (Veranclassic – Ekoi). Najwyżej w generalce plasował się Van Hoecke, który tracił po prologu 31 sekund. Czwórka rozegrała między sobą dwa lotne finisze, ale po podjeździe Oude Kwaremont zostali wchłonięci prze peleton.

Później sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. 40 kilometrów przed metą na czele była piątka: Yves Lampaert (Etixx – Quick Step), Tosh Vandersande (Lotto – Soudal), Alexis Gougaerd (AG2R), Sander Cordeel (Vastgoedservice – Golden Palace) i Mirko Selvaggi (Wanty – Groupe Gobert). Zgodnie z oczekiwaniami peleton trzymał harcowników na krótki dystans i na 5 kilometrów przed metą przewaga oscylowała wokół 20 sekund.

Piątka harcowników dopięła swego i między sobą rozegrała walkę o zwycięstwo. Najlepszy okazał się Yves Lampaert (Etixx – Quick Step), który został także nowym liderem wyścigu. Drugi był Tosh Vandersande (Lotto – Soudal), a podium uzupełnił Sander Cordeel (Vastgoedservice – Golden Palace).

Łukasz Wiśniowski (Etixx – Quick Step) przyjechał bezpiecznie w peletonie i awansował na dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wyniki pierwszego etapu:

1. LAMPAERT Yves EQS les 174,1 km en 3h54’52” (moy. 44,476 km/h) (b : 12″)
2. VAN DER SANDE Tosh LTS (b : 9″)
3. CORDEEL Sander VGS (b : 4″)
4. GOUGEARD Alexis ALM (b : 1″)
5. SELVAGGI Mirko WGG
6. VAN POPPEL Danny TFR 4″
7. MEERSMAN Gianni EQS 4″
8. JANS Roy WGG 4″
9. BARBIER Rudy RLM 4″
10. KREDER Wesley ROO 4″
11. VERHELST Louis COF 4″
12. JULES Justin VER 4″
13. VAN ASBROECK Tom TLJ 4″
14. DRUCKER Jean-Pierre BMC 4″
15. SCHWARZMANN Michael BOA 4″
16. PLANCKAERT Baptiste RLM 4″
17. DE BIE Sean LTS 4″
18. THWAITES Scott BOA 4″
19. PUTT Tanner UHC 4″
20. SERGENT Jesse TFR 4″
21. HOULE Hugo ALM 4″
22. MAS BONET Luis CJR 4″
23. BARTA Jan BOA 4″
24. BAGDONAS Gediminas ALM 4″
25. STACCHIOTTI Riccardo NIP 4″
26. DANIEL Maxime ALM 4″
27. CALLEEUW Joeri WIL 4″
28. ASSELMAN Jesper ROO 4″
29. BEPPU Fumiyuki TFR 4″
30. VAN POPPEL Boy TFR 4″
31. COENEN Dennis VGS 4″
32. BOECKMANS Kris LTS 4″
33. SILVESTRE Fabio TFR 4″
34. SALOMEIN Jarl TVS 4″
35. MAES Alexander SKT 4″
36. MARCATO Marco WGG 4″
37. LAPORTE Christophe COF 4″
38. VALLEE Boris LTS 4″
39. VAKOC Petr EQS 4″
40. BENOOT Tiesj LTS 4″
41. THEUNS Edward TVS 4″
42. HOOGERLAND Johnny ROO 4″
43. KEIZER Martijn TLJ 4″
44. LOOIJ André ROO 4″
45. MEURISSE Xandro SKT 4″
46. SVENDGAARD Michael Carbel CLT 4″
47. MURPHY John UHC 4″
48. DUPONT Timothy RLM 4″
49. VAN KEIRSBULCK Guillaume EQS 4″
50. PARDINI Olivier WIL 4″
51. ZABEL Rick BMC 4″
52. VOROBYEV Anton KAT 4″
53. BOUVRY Dieter RLM 4″
54. KOLOBNEV Alexander KAT 4″
55. VANSPEYBROUCK Pieter TVS 4″
56. ROSSKOPF Joseph BMC 4″
57. VANTOMME Maxime RLM 4″
58. ROOSEN Timo TLJ 4″
59. VANLANDSCHOOT James WGG 4″
60. PETIT Adrien COF 4″
61. ENGOULVENT Jimmy EUC 4″
62. DE ROOZE Niels VER 4″
63. JOEAAR Gert COF 4″
64. TURGIS Anthony COF 4″
65. GRETSCH Patrick ALM 4″
66. VAN DER LIJKE Nick TLJ 4″
67. FÖRSTER Robert UHC 4″
68. GONÇALVES José CJR 4″
69. DEVOLDER Stijn TFR 4″
70. VANDENBOGAERDE Jens SKT 4″
71. FRAILE MATARRANZA Omar CJR 4″
72. TEUNISSEN Mike TLJ 4″
73. CAMMAERTS Edwig VER 4″
74. RUIJGH Rob VGS 4″
75. WISNIOWSKI Lukasz EQS 4″
76. PFINGSTEN Christoph BOA 4″
77. LEUKEMANS Bjorn WGG 4″
78. DE VRIES Berden ROO 4″
79. LINDEMAN Bertjan TLJ 4″
80. VELITS Martin EQS 4″
81. BOS Theo MTN 4″
82. MYNGHEER Daan WIL 4″
83. REIHS Michael CLT 4″
84. BOUDAT THOMAS EUC 4″
85. SCHILLINGER Andreas BOA 4″
86. ARMEE Sander LTS 4″
87. DOCKX Gert LTS 4″
88. BOUCHER David FDJ 4″
89. RULLIERE Melvin VER 4″
90. LAGUTIN Sergey KAT 4″
91. VEUCHELEN Frederik WGG 4″
92. BERARD Julien ALM 4″
93. MADRAZO RUIZ Angel CJR 4″
94. GESLIN Anthony FDJ 4″
95. VAUBOURZEIX Thomas VER 4″
96. FERRARI BARCELO Fabricio CJR 4″
97. COUSIN Jerome EUC 4″
98. DRON Boris WGG 4″
99. WALLAYS Jelle TVS 4″
100. LE GAC Olivier FDJ 4″
101. MARKUS Barry TLJ 4″
102. VAN HOECKE Gijs TVS 4″ (b : 4″ )
103. TEUNS Dylan BMC 4″
104. GRIJALBA Fernando CJR 4″
105. SENNI Manuel BMC 4″
106. VAN LERBERGHE Bert TVS 4″
107. VAN STAEYEN Michaël COF 4″
108. DE NEGRI Pier Paolo NIP 4″
109. CHAINEL Steve COF 4″
110. CHETOUT Loïc COF 4″
111. MORTENSEN Martin CLT 4″
112. REUS Kai WIL 4″
113. FRATTINI Davide UHC 4″
114. HELVEN Sander TVS 4″
115. BILLE Gaetan WIL 4″
116. MORICE Julien EUC 4″
117. STENUIT Robin VER 4″
118. DEHAES Kenny LTS 4″
119. VINTHER Troels Ronning CLT 4″
120. PEETERS Kevin VGS 4″
121. ZURLO Federico UHC 4″
122. LODEWYCK Klaas BMC 4″
123. CAMPENAERTS Victor TVS 4″
124. LENNERTZ Sam VGS 4″
125. JONES Christopher UHC 4″
126. MALAGUTI Alessandro NIP 4″
127. VAN ZUMMEREN Stef WIL 4″
128. CLAEYS Dimitri WIL 4″
129. VAN COPPERNOLLE Francesco VER 4″
130. VERMOTE Alphonse VGS 4″
131. LAMOISSON Morgan EUC 4″
132. VAN ZYL Johann MTN 4″
133. DUNNE Conor SKT 4″
134. ANTOMARCHI Julien RLM 4″
135. BAUHAUS Phil BOA 4″
136. STEVENS Timothy VGS 4″
137. BULGAC Brian TLJ 4″
138. KERKHOF Tim ROO 33″ (b : 3″)
139. VAN BREUSSEGEM Elias WIL 35″
140. MANZIN Lorenzo FDJ 35″
141. NAPOLITANO Danilo WGG 42″
142. VAN GOETHEM Brian ROO 50″
143. GARDEYN Gorik VER 53″ (b : 5″)
144. BAZZANA Alessandro UHC 53″
145. VIOLA Antonio NIP 55″
146. FARRAR Tyler MTN 59″
147. VENTER Jaco MTN 59″
148. DAMUSEAU Thomas RLM 1’02”
149. LARSSON Gustav CLT 1’02”
150. BRAMMEIER Matt MTN 1’02”
151. BENITO DIEZ Miguel Angel CJR 1’02”
152. WYSS Danilo BMC 1’02”
153. KIRSCH Alex CLT 1’02”
154. SLIK Ivar ROO 1’02”
155. PAUWELS Serge MTN 1’02”
156. CRAVEN Dan EUC 1’02”
157. LEVEAU Jeremy RLM 1’02”
158. SELIG Rudiger KAT 1’02”
159. ISAYCHEV Vladimir KAT 1’02”
160. GUILLEMOIS Romain EUC 1’02”
161. LECUISINIER Pierre-Henri FDJ 1’02”
162. NIYONSHUTI Adrien MTN 1’02”
163. THOMSON Jay Robert MTN 1’02”
164. KEISSE Iljo EQS 1’02”
165. ZAKARIN Ilnur KAT 2’38”
166. SARREAU Marc FDJ 4″
167. BELKOV Maxim KAT 5’45”
168. HALLER Marco KAT 5’45”
169. DOWNEY Sean SKT 5’45”
170. ARCHBOLD, Shane BOA 5’45”
171. KRUOPIS Aidis SKT 7’08”
172. FLAKEMORE Campbell BMC 7’08”
173. SLATER Alistair SKT 7’08”
174. POZZO Mattia NIP 7’08”
175. SISKEVICIUS Paulius SKT 7’08”
176. DOWNING Russell CLT 7’08”
177. QUAADE Rasmus Christian CLT 7’08”
178. BARBERO CUESTA Carlos CJR 7’08”
179. YAMAMOTO Genki NIP 8’41” 20″
180. KUROEDA Shiki NIP 8’41” 20″

Abandons :
MARINI Nicolas NIP
DRUYTS Gerry VGS

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie :

1. LAMPAERT Yves EQS les 181,1 km en 4h02’45” (moy. 44.762 km/h)
2. VOROBYEV Anton KAT 8″
3. SERGENT Jesse TFR 12″
4. BARTA Jan BOA 13″
5. GOUGEARD Alexis ALM 14″
6. KEIZER Martijn TLJ 17″
7. DRUCKER Jean-Pierre BMC 19″
8. LAPORTE Christophe COF 20″
9. WISNIOWSKI Lukasz EQS 21″
10. HOULE Hugo ALM 21″
11. JOEAAR Gert COF 22″
12. VAN KEIRSBULCK Guillaume EQS 24″
13. HELVEN Sander TVS 24″
14. ROSSKOPF Joseph BMC 25″
15. BAGDONAS Gediminas ALM 25″
16. VAN POPPEL Danny TFR 26″
17. VAN ZYL Johann MTN 26″
18. DE BIE Sean LTS 26″
19. SILVESTRE Fabio TFR 27″
20. THEUNS Edward TVS 27″
21. VALLEE Boris LTS 27″
22. VAN POPPEL Boy TFR 27″
23. CAMPENAERTS Victor TVS 28″
24. BOECKMANS Kris LTS 28″
25. VAN DER SANDE Tosh LTS 28″
26. DRON Boris WGG 28″
27. CORDEEL Sander VGS 28″
28. MORICE Julien EUC 28″
29. SCHILLINGER Andreas BOA 29″
30. BILLE Gaetan WIL 29″
31. PETIT Adrien COF 30″
32. GRETSCH Patrick ALM 31″
33. MURPHY John UHC 31″
34. BENOOT Tiesj LTS 32″
35. VAKOC Petr EQS 33″
36. TEUNS Dylan BMC 33″
37. BOUDAT THOMAS EUC 33″
38. MEERSMAN Gianni EQS 33″
39. PFINGSTEN Christoph BOA 33″
40. VEUCHELEN Frederik WGG 33″
41. BOUCHER David FDJ 34″
42. FRAILE MATARRANZA Omar CJR 34″
43. ENGOULVENT Jimmy EUC 34″
44. SELVAGGI Mirko WGG 35″
45. MAS BONET Luis CJR 35″
46. VAN HOECKE Gijs TVS 35″
47. ZABEL Rick BMC 35″
48. CLAEYS Dimitri WIL 36″
49. TEUNISSEN Mike TLJ 36″
50. VANSPEYBROUCK Pieter TVS 36″
51. LE GAC Olivier FDJ 36″
52. ANTOMARCHI Julien RLM 36″
53. GONÇALVES José CJR 37″
54. VAUBOURZEIX Thomas VER 37″
55. DEVOLDER Stijn TFR 37″
56. WALLAYS Jelle TVS 38″
57. SCHWARZMANN Michael BOA 38″
58. VANTOMME Maxime RLM 38″
59. ROOSEN Timo TLJ 38″
60. COUSIN Jerome EUC 39″
61. LINDEMAN Bertjan TLJ 40″
62. MYNGHEER Daan WIL 40″
63. VELITS Martin EQS 40″
64. BAUHAUS Phil BOA 41″
65. MARCATO Marco WGG 41″
66. SALOMEIN Jarl TVS 42″
67. LAGUTIN Sergey KAT 42″
68. PLANCKAERT Baptiste RLM 43″
69. MEURISSE Xandro SKT 43″
70. THWAITES Scott BOA 43″
71. CHETOUT Loïc COF 43″
72. JANS Roy WGG 43″
73. VAN ZUMMEREN Stef WIL 44″
74. DANIEL Maxime ALM 44″
75. FÖRSTER Robert UHC 44″
76. RUIJGH Rob VGS 44″
77. BEPPU Fumiyuki TFR 44″
78. SARREAU Marc FDJ 44″
79. SENNI Manuel BMC 45″
80. VAN LERBERGHE Bert TVS 45″
81. DUNNE Conor SKT 45″
82. LODEWYCK Klaas BMC 45″
83. TURGIS Anthony COF 45″
84. ZURLO Federico UHC 46″
85. STACCHIOTTI Riccardo NIP 46″
86. DE ROOZE Niels VER 46″
87. RULLIERE Melvin VER 47″
88. ASSELMAN Jesper ROO 47″
89. MADRAZO RUIZ Angel CJR 48″
90. REUS Kai WIL 48″
91. ARMEE Sander LTS 49″
92. CHAINEL Steve COF 49″
93. BOUVRY Dieter RLM 52″
94. DOCKX Gert LTS 52″
95. BOS Theo MTN 52″
96. PUTT Tanner UHC 52″
97. VERMOTE Alphonse VGS 53″
98. LEUKEMANS Bjorn WGG 54″
99. CALLEEUW Joeri WIL 54″
100. VANDENBOGAERDE Jens SKT 54″
101. DUPONT Timothy RLM 55″
102. MALAGUTI Alessandro NIP 56″
103. FERRARI BARCELO Fabricio CJR 56″
104. BARBIER Rudy RLM 57″
105. PARDINI Olivier WIL 58″
106. KOLOBNEV Alexander KAT 58″
107. JONES Christopher UHC 59″
108. BERARD Julien ALM 59″
109. STENUIT Robin VER 1’00”
110. DEHAES Kenny LTS 1’00”
111. GRIJALBA Fernando CJR 1’00”
112. LAMOISSON Morgan EUC 1’01”
113. DE NEGRI Pier Paolo NIP 1’01”
114. DE VRIES Berden ROO 1’02”
115. MARKUS Barry TLJ 1’03”
116. COENEN Dennis VGS 1’03”
117. HOOGERLAND Johnny ROO 1’04”
118. FRATTINI Davide UHC 1’05”
119. STEVENS Timothy VGS 1’05”
120. JULES Justin VER 1’05”
121. BULGAC Brian TLJ 1’06”
122. GESLIN Anthony FDJ 1’06”
123. MORTENSEN Martin CLT 1’07”
124. REIHS Michael CLT 1’07”
125. SVENDGAARD Michael Carbel CLT 1’07”
126. VERHELST Louis COF 1’08”
127. VAN DER LIJKE Nick TLJ 1’08”
128. VAN BREUSSEGEM Elias WIL 1’08”
129. VINTHER Troels Ronning CLT 1’09”
130. KREDER Wesley ROO 1’10”
131. VANLANDSCHOOT James WGG 1’12”
132. VAN ASBROECK Tom TLJ 1’13”
133. VAN COPPERNOLLE Francesco VER 1’13”
134. LOOIJ André ROO 1’14”
135. MAES Alexander SKT 1’16”
136. LENNERTZ Sam VGS 1’16”
137. CAMMAERTS Edwig VER 1’17”
138. WYSS Danilo BMC 1’18”
139. VAN STAEYEN Michaël COF 1’18”
140. PEETERS Kevin VGS 1’19”
141. MANZIN Lorenzo FDJ 1’21”
142. VAN GOETHEM Brian ROO 1’27”
143. VENTER Jaco MTN 1’28”
144. ISAYCHEV Vladimir KAT 1’28”
145. KERKHOF Tim ROO 1’34”
146. PAUWELS Serge MTN 1’35”
147. FARRAR Tyler MTN 1’35”
148. LARSSON Gustav CLT 1’40”
149. KIRSCH Alex CLT 1’41”
150. BRAMMEIER Matt MTN 1’44”
151. KEISSE Iljo EQS 1’44”
152. GUILLEMOIS Romain EUC 1’47”
153. LECUISINIER Pierre-Henri FDJ 1’48”
154. LEVEAU Jeremy RLM 1’48”
155. BENITO DIEZ Miguel Angel CJR 1’52”
156. CRAVEN Dan EUC 1’52”
157. THOMSON Jay Robert MTN 1’55”
158. NIYONSHUTI Adrien MTN 1’58”
159. BAZZANA Alessandro UHC 1’59”
160. SELIG Rudiger KAT 2’05”
161. NAPOLITANO Danilo WGG 2’10”
162. VIOLA Antonio NIP 2’10”
163. SLIK Ivar ROO 2’26”
164. DAMUSEAU Thomas RLM 2’31”
165. GARDEYN Gorik VER 2’51”
166. ZAKARIN Ilnur KAT 3’05”
167. BELKOV Maxim KAT 6’14”
168. HALLER Marco KAT 6’18”
169. ARCHBOLD, Shane BOA 6’26”
170. DOWNEY Sean SKT 6’57”
171. QUAADE Rasmus Christian CLT 7’48”
172. FLAKEMORE Campbell BMC 7’49”
173. POZZO Mattia NIP 7’59”
174. SLATER Alistair SKT 7’59”
175. SISKEVICIUS Paulius SKT 8’03”
176. BARBERO CUESTA Carlos CJR 8’16”
177. KRUOPIS Aidis SKT 8’17”
178. DOWNING Russell CLT 8’22”
179. YAMAMOTO Genki NIP 10’06”
180. KUROEDA Shiki NIP 10’58”