Luka Mezgec (Giant – Alpecin) wygrał drugi etap wyścigu Tour du Haut Var. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Ben Gastauer (Ag2r La Mondiale).

Drugi i ostatni etap francuskiej etapówki rozgrywał się na pętlach wokół Draguignan i liczył ponad 194 kilometry. Profil etapu był bardzo pofałdowany, a na kolarzy czekało aż pięć górskich premii.

haut var stage 2

 

Ponad 50 kilometrów musieliśmy czekać, aby na czele pojawiła się ucieczka. Ostatecznie od peletonu oderwali się: Johan Le Bon (FDJ), Maxim Belkov (Katusha), Yannick Martinez (Europcar), Anthony Turgis (Cofidis), Ignatas Konovalovas (Marseille 13 KTM), Julien Guay (Auber 93), Antoine Demoitié (Wallonie – Bruxelles), Serge Dewortelaer (Veranclassic – Ekoï) i Nikolay Mihaylov (CCC Sprandi Polkowice).

Z uciekającej dziewiątki najszybciej odpadł niestety Mihaylov, a pozostali na 56 kilometrów przed metą mieli niespełna dwie minuty przewagi. Najdłużej na prowadzeniu utrzymał się Le Bon, ale peleton dogonił jeszcze przed ostatnim podjazdem przed metą. Na Côte des Tuillières pierwszy zameldował się Davide Rebellin (CCC Sprandi Polkowice), a tuż za nim był Julien Loubet (Team Marseille 13-KTM). Na zjeździe dołączyła do nich trójka: Rinaldo Nocentini (AG2R La Mondiale), Brent Bookwalter (BMC Racing Team) i Pierrick Fédrigo Bretagne-Séché Environnement).

Niestety ta piątka została złapana przed ostatnim kilometrem i o zwycięstwie zadecydował sprint. Najszybszy okazał się Luka Mezgec (Giant – Alpecin). Drugi był Philippe Gilbert (BMC Racing Team), a podium uzupełnił Baptiste Planckaert (Roubaix-Lille Métropole). Jedenaste miejsce zajął Davide Rebellin i w klasyfikacji końcowej uplasował się na ósmym miejscu.

Klasyfikację generalną wygrał Ben Gastauer (Ag2r La Mondiale). To największy sukces w karierze Luksemburczyka.

Wyniki drugiego etapu:

1 MEZGEC Luka (SLO) TGA les 197,9 km en 5h03’06” (moy. 39,175 km/h)
2 GILBERT Philippe (BEL) BMC à 00”
3 PLANCKAERT Baptiste (BEL) RLM ”
4 LADAGNOUS Matthieu (FRA) FDJ ”
5 EL FARES Julien (FRA) M13 ”
6 BOOKWALTER Brent (USA) BMC ”
7 HIVERT Jonathan (FRA) BSE ”
8 MOLARD Rudy (FRA) COF ”
9 VUILLERMOZ Alexis (FRA) ALM ”
10 TCATEVICH Aleksei (RUS) KAT ”
11 REBELLIN Davide (ITA) CCC ”  
12 * PACHER Quentin (FRA) ADT ”
13 DELFOSSE Sébastien (BEL) WBC ”
14 BAGOT Yohan (FRA) COF ”
15 ATAPUMA HURTADO Darwin (COL) BMC ”
16 * DUCHESNE Antoine (CAN) EUC ”
17 GASTAUER Ben (LUX) ALM ”
18 LOUBET Julien (FRA) M13 ”
19 ROSSKOPF Joseph (USA) BMC ”
20 VIMPERE Théo (FRA) AUB ”
21 FEDRIGO Pierrick (FRA) BSE ”
22 PELLIZOTTI Franco (ITA) AND ”
23 VAUGRENARD Benoît (FRA) FDJ ”
24 HAGA Chad (USA) TGA ”
25 * SEPULVEDA Eduardo (ARG) BSE ”
26 VICIOSO ARCOS Angel (ESP) KAT ”
27 MOINARD Amaël (FRA) BMC à 06”
28 SPILAK Simon (SLO) KAT à 07”
29 SILIN Egor (RUS) KAT ”
30 NOCENTINI Rinaldo (ITA) ALM à 09”
31 WARBASSE Lawrence (USA) IAM à 53”
32 * TURGIS Jimmy (FRA) RLM ”
33 * COMBAUD Romain (FRA) ADT ”
34 SCHELLING Patrick (SUI) IAM ”
35 VANTOMME Maxime (BEL) RLM ”
36 PICHON Laurent (FRA) FDJ ”
37 VOECKLER Thomas (FRA) EUC ”
38 CHEREL Mikael (FRA) ALM ”
39 * WAEYTENS Zico (BEL) TGA à 03’20”
40 * SENNI Manuel (ITA) BMC ”
41 PREMONT Christophe (BEL) WIL ”
42 * WARNIER Antoine (BEL) WBC ”
43 BILLE Gaetan (BEL) WIL ”
44 * LAPORTE Christophe (FRA) COF ”
45 DERNIES Tom (BEL) WBC ”
46 * CHEVRIER Clement (FRA) IAM ”
47 JAKIN Alo (EST) AUB ”
48 DRUCKER Jean-Pierre (LUX) BMC ”
49 * DEWORTELAER Serge (BEL) VER ”
50 CURVERS Roy (NED) TGA ”
51 CLAEYS Dimitri (BEL) WIL ”
52 * PAILLOT Yoann (FRA) M13 ”
53 * MALDONADO Anthony (FRA) AUB ”
54 GUYOT Yann (FRA) ADT ”
55 DI GREGORIO Rémy (FRA) M13 ”
56 HUPOND Thierry (FRA) TGA ”
57 FEILLU Brice (FRA) BSE ”
58 ISTA Kevin (BEL) WBC ”
59 DALL’ANTONIA Tiziano (ITA) AND ”
60 MAINARD Jerome (FRA) ADT ”
61 STASSEN Julien (BEL) WBC ”
62 * GOUAULT Pierre (FRA) AUB ”
63 BARBAS Yoann (FRA) ADT ”
64 RENAULT Maxime (FRA) AUB ”
65 QUEMENEUR Perrig (FRA) EUC ”
66 HUREL Tony (FRA) EUC ”
67 DUPONT Hubert (FRA) ALM ”
68 KOCHETKOV Pavel (RUS) KAT ”
69 APPOLLONIO Davide (ITA) AND ”
70 GESLIN Anthony (FRA) FDJ ”
71 ZAKARIN Ilnur (RUS) KAT ”
72 DUMOULIN Samuel (FRA) ALM ”
73 TRONET Steven (FRA) AUB ”
74 VORGANOV Eduard (RUS) KAT ”
75 ANTOMARCHI Julien (FRA) RLM ”
76 REZA Kévin (FRA) FDJ ”
77 COUSIN Jerome (FRA) EUC ”
78 TULIK Angelo (FRA) EUC ”
79 TANNER David (AUS) IAM ”
80 BIHEL César (FRA) AUB à 04’21”
81 * VAN ZUMMEREN Stef (BEL) WIL ”
82 ANDERSEN Oddbjorn Klomsten (NOR) FRB à 04’51”
83 TVETCOV Serghei (ROU) AND à 05’11”
84 * PELLAUD Simon (SUI) IAM ”
85 KUREK Adrian (POL) CCC à 08’07”
86 HABEAUX Gregory (BEL) WBC ”
87 * TURGIS Anthony (FRA) COF à 09’39”
88 * LEVEAU Jeremy (FRA) RLM ”
89 GILBERT Jérôme (BEL) WIL ”
90 TACIAK Mateusz (POL) CCC ”
91 VEIKKANEN Jussi (FIN) FDJ ”
92 GUAY Julien (FRA) AUB ”
93 GERARD Arnaud (FRA) BSE ”
94 LE BON Johan (FRA) FDJ ”
95 REUS Kai (NED) WIL ”
96 TIMMER Albert (NED) TGA ”
97 * TARRIDE Grégoire (FRA) M13 ”
98 * RAIBAUD Jimmy (FRA) ADT ”
99 BIDEAU Jean-Marc (FRA) BSE ”
100 BERARD Julien (FRA) ALM ”
101 FONSECA Armindo (FRA) BSE ”
102 BELKOV Maxim (RUS) KAT ”
103 * LE GAC Olivier (FRA) FDJ ”
104 PENVEN Clément (FRA) M13 ”
105 VACHON Florian (FRA) BSE ”
106 TURGOT Sébastien (FRA) ALM à 10’28”
107 VERHELST Louis (BEL) COF ”
108 CALLEEUW Joeri (BEL) WIL ”
109 DELLE STELLE Christian (ITA) CCC ”  
110 DEMOITIE Antoine (BEL) WBC ”
111 BANDIERA Marco (ITA) AND ”
112 KONOVALOVAS Ignatas (LTU) M13 ”

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 GASTAUER Ben ALM les 362,5 km en 9h14’21” (moy. 39,235 km/h)
2 GILBERT Philippe BMC à 07”
3 HIVERT Jonathan BSE ”
4 LADAGNOUS Matthieu FDJ ”
5 PLANCKAERT Baptiste RLM ”
6 TCATEVICH Aleksei KAT ”
7 EL FARES Julien M13 ”
8 REBELLIN Davide CCC ”
9 VUILLERMOZ Alexis ALM ”
10 BAGOT Yohan COF ”
11 VICIOSO ARCOS Angel KAT ”
12 FEDRIGO Pierrick BSE ”
13 BOOKWALTER Brent BMC ”
14 LOUBET Julien M13 ”
15 * PACHER Quentin ADT ”
16 DELFOSSE Sébastien WBC ”
17 * SEPULVEDA Eduardo BSE ”
18 ATAPUMA HURTADO Darwin BMC ”
19 HAGA Chad TGA ”
20 VIMPERE Théo AUB ”
21 PELLIZOTTI Franco AND ”
22 SPILAK Simon KAT à 14”
23 SILIN Egor KAT ”
24 NOCENTINI Rinaldo ALM à 16”
25 ROSSKOPF Joseph BMC à 21”
26 VANTOMME Maxime RLM à 01’00”
27 CHEREL Mikael ALM ”
28 PICHON Laurent FDJ ”
29 * TURGIS Jimmy RLM ”
30 WARBASSE Lawrence IAM ”
31 * COMBAUD Romain ADT ”
32 VOECKLER Thomas EUC à 01’14”
33 MEZGEC Luka TGA à 01’23”
34 * DUCHESNE Antoine EUC à 01’42”
35 MOINARD Amaël BMC à 01’52”
36 SCHELLING Patrick IAM à 02’35”
37 * LAPORTE Christophe COF à 03’27”
38 * WAEYTENS Zico TGA ”
39 DUMOULIN Samuel ALM ”
40 ZAKARIN Ilnur KAT ”
41 DI GREGORIO Rémy M13 ”
42 * WARNIER Antoine WBC ”
43 VORGANOV Eduard KAT ”
44 * CHEVRIER Clement IAM ”
45 DUPONT Hubert ALM ”
46 COUSIN Jerome EUC ”
47 KOCHETKOV Pavel KAT ”
48 TULIK Angelo EUC ”
49 VAUGRENARD Benoît FDJ à 03’40”
50 BILLE Gaetan WIL à 03’41”
51 DERNIES Tom WBC ”
52 BARBAS Yoann ADT ”
53 ANTOMARCHI Julien RLM ”
54 * PAILLOT Yoann M13 à 03’48”
55 GESLIN Anthony FDJ à 04’02”
56 FEILLU Brice BSE à 04’28”
57 BIHEL César AUB à 04’48”
58 REZA Kévin FDJ à 04’57”
59 TANNER David IAM à 05’02”
60 HUREL Tony EUC à 05’04”
61 CURVERS Roy TGA à 05’37”
62 DRUCKER Jean-Pierre BMC à 05’43”
63 TVETCOV Serghei AND à 05’50”
64 MOLARD Rudy COF à 06’30”
65 ISTA Kevin WBC à 06’53”
66 GUYOT Yann ADT à 06’58”
67 JAKIN Alo AUB à 07’00”
68 * DEWORTELAER Serge VER ”
69 HUPOND Thierry TGA ”
70 MAINARD Jerome ADT ”
71 STASSEN Julien WBC ”
72 CLAEYS Dimitri WIL ”
73 APPOLLONIO Davide AND ”
74 ANDERSEN Oddbjorn Klomsten FRB à 08’31”
75 * TURGIS Anthony COF à 09’46”
76 PREMONT Christophe WIL ”
77 * GOUAULT Pierre AUB ”
78 TRONET Steven AUB à 09’50”
79 BELKOV Maxim KAT à 10’07”
80 GERARD Arnaud BSE à 10’21”
81 LE BON Johan FDJ à 11’10”
82 * LE GAC Olivier FDJ ”
83 * RAIBAUD Jimmy ADT à 11’18”
84 GUAY Julien AUB à 11’23”
85 KONOVALOVAS Ignatas M13 à 12’08”
86 * SENNI Manuel BMC à 12’43”
87 DALL’ANTONIA Tiziano AND à 12’45”
88 * MALDONADO Anthony AUB ”
89 RENAULT Maxime AUB ”
90 QUEMENEUR Perrig EUC ”
91 TIMMER Albert TGA à 12’47”
92 TACIAK Mateusz CCC à 13’19”
93 FONSECA Armindo BSE ”
94 BERARD Julien ALM ”
95 VACHON Florian BSE ”
96 * VAN ZUMMEREN Stef WIL à 13’46”
97 BANDIERA Marco AND à 14’08”
98 PENVEN Clément M13 à 14’15”
99 * PELLAUD Simon IAM à 14’34”
100 KUREK Adrian CCC à 14’37”
101 REUS Kai WIL à 15’03”
102 * LEVEAU Jeremy RLM à 16’05”
103 VEIKKANEN Jussi FDJ ”
104 * TARRIDE Grégoire M13 ”
105 DEMOITIE Antoine WBC à 16’58”
106 TURGOT Sébastien ALM à 17’18”
107 CALLEEUW Joeri WIL à 17’24”
108 HABEAUX Gregory WBC à 17’32”
109 GILBERT Jérôme WIL à 19’02”
110 BIDEAU Jean-Marc BSE à 19’04”
111 DELLE STELLE Christian CCC à 19’53”
112 VERHELST Louis COF à 19’59”