kristoffAlexander Kristoff (Katusha) został zwycięzcą piątego etapu Tour of Qatar. Koszulkę lidera utrzymał Niki Terpstra (Etixx – Quick Step).

Przedostatni dzień Tour of Qatar przyniósł 153 kilometrowy odcinek z Al Zubara Fort do Madinat ash-Shamal. Po raz kolejny o układzie peletonu decydował mocno wiejący wiatr.

Zgodnie z Twitterowymi zapowiedziami bardzo szybko rozpoczęła się “wojna” pomiędzy Etixx – Quick Step a Tinkoff -Saxo.

lefevere tinkovKontakt z pierwszą grupą stracił niestety Maciej Bodnar (Tinkoff – Saxo), a obok niego pogoń tworzył między innymi Fabian Cancellara (Trek Factory Racing). Na szczęście po około 60 kilometrach obie grupy zjechały się. Na atak zdecydowali się wtedy: Ben Hermans (BMC Racing Team), Marco Haller (Katusha), Mathew Hayman (Orica – GreenEDGE), Dmitriy Gruzdev (Astana) i Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen – Baloise). 50 kilometrów przed metą mieli oni ponad 2 minuty przewagi nad peletonem. Obie lotne premie wygrał Hayman.

Duża grupa mocno naciskała i dogoniła ucieczkę na 16 kilometrów przed metą. W czołówce jechała ekipa Tinkoff – Saxo, która chroniła Macieja Bodnara. Kolejne kilometry to próby ustawienia sprinterskich pociągów, w czym przodowały ekipy Katusha, Etixx i BMC.

5 kilometrów przed metą Katusha mocniej pociągnęła i na czele mieliśmy 10 kolarzy, w tym Macieja Bodnara! Niki Terpstra tracił w tym momencie koszulkę lidera! Niestety trzy kilometry dalej grupki się połączyły.

Sprint po raz kolejny toczył się między Peterem Saganem (Tinkoff – Saxo) i Alexanderem Kristoffem (Katusha). Także tym razem to Norweg okazał się szybszy. Kolejne podium etapowe dla Nikiasa Arndta (Giant – Alpecin).

Niki Terpstra (Etixx – Quick Step) utrzymał koszulkę lidera, a Maciej Bodnar traci do niego nadal sześć sekund.

Wyniki piątego etapu:

1 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 3:03:01
2  Peter SAGAN TINKOFF-SAXO 0:00:00
3  Nikias ARNDT TEAM GIANT-ALPECIN 0:00:00
4 Tom BOONEN ETIXX-QUICK STEP 0:00:00
5 Adam BLYTHE ORICA GREENEDGE 0:00:00
6 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:00
7 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM 0:00:00
8  Arnaud DEMARE FDJ 0:00:00
9 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:00
10  Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:00
11 Sacha MODOLO LAMPRE – MERIDA 0:00:00
12  Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:00:00
13 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 0:00:00
14 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:00:00
15 Maciej BODNAR TINKOFF-SAXO 0:00:00
16 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP 0:00:00
17 Ian STANNARD TEAM SKY 0:00:00
18  Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:00:00
19  Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 0:00:00
20 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:00:00
21 Nikolas MAES ETIXX-QUICK STEP 0:00:00
22  Luke ROWE TEAM SKY 0:00:00
23 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:00:00
24 Mitchell DOCKER ORICA GREENEDGE 0:00:00
25  Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX-QUICK STEP 0:00:00
26 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 0:00:00
27 Andrey AMADOR MOVISTAR TEAM 0:00:00
28 Zakkari DEMPSTER BORA-ARGON 18 0:00:00
29 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:00:00
30  Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:00:00
31 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA 0:00:00
32 Mickaël DELAGE FDJ 0:00:00
33 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 0:00:00
34 Dominique ROLLIN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:14
35 Yoann OFFREDO FDJ 0:00:14
36 Vicente REYNES IAM CYCLING 0:00:14
37 Francisco VENTOSO MOVISTAR TEAM 0:00:14
38 Bert DE BACKER TEAM GIANT-ALPECIN 0:00:14
39 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 0:00:14
40 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 0:00:14
41 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:00:14
42 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 0:00:14
43 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:00:24
44 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:00:51
45 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM 0:00:58
46 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:00:58
47 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:58
48 Nikolay TRUSOV TINKOFF-SAXO 0:00:58
49 Murilo Antonio FISCHER FDJ 0:00:58
50 Youcef REGUIGUI MTN-QHUBEKA 0:00:58
51 William BONNET FDJ 0:00:58
52 Tom VEELERS TEAM GIANT-ALPECIN 0:00:58
53 Ramon SINKELDAM TEAM GIANT-ALPECIN 0:00:58
54 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:58
55 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 0:00:58
56 Matthieu LADAGNOUS FDJ 0:00:58
57 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:58
58 Boy VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:00:58
59 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:00:58
60 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:00:58
61  Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:58
62 Luca PAOLINI TEAM KATUSHA 0:00:58
63  Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:58
64  Kristan SBARAGLI MTN-QHUBEKA 0:01:10
65  Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:22
66 Cyril LEMOINE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:53
67 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 0:02:10
68  Rick ZABEL BMC RACING TEAM 0:02:10
69 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 0:02:10
70 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:02:10
71 Matteo TRENTIN ETIXX-QUICK STEP 0:02:10
72 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 0:02:10
73 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:10
74 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 0:02:10
75 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:02:10
76  Gijs VAN HOECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:10
77 Stefano PIRAZZI BARDIANI CSF 0:02:10
78 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:02:10
79  Jasha SUTTERLIN MOVISTAR TEAM 0:02:10
80 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:02:10
81 David BOUCHER FDJ 0:02:10
82 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 0:02:10
83 Ariel Maximiliano RICHEZE LAMPRE – MERIDA 0:02:10
84 Imanol ERVITI MOVISTAR TEAM 0:02:10
85 Pablo LASTRAS MOVISTAR TEAM 0:02:10
86 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING 0:02:10
87 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP 0:02:10
88 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 0:02:10
89 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:02:10
90  Johan LE BON FDJ 0:02:10
91 Nelson OLIVEIRA LAMPRE – MERIDA 0:02:10
92 Steve CHAINEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:02:10
93 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE – MERIDA 0:02:10
94 Bradley WIGGINS TEAM SKY 0:02:10
95 Danny PATE TEAM SKY 0:02:10
96  Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO 0:02:10
97  Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:02:10
98 Jaco VENTER MTN-QHUBEKA 0:02:10
99 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:02:10
100 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:02:10
101  Jef VAN MEIRHAEGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:10
102  Victor CAMPENAERTS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:10
103  Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:02:10
104 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 0:02:10
105 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 0:02:10
106 Paul VOSS BORA-ARGON 18 0:02:10
107 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:10
108 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP 0:03:40
109 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 0:03:40
110 Mario COSTA LAMPRE – MERIDA 0:03:40
111 Iljo KEISSE ETIXX-QUICK STEP 0:03:40
112 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN 0:03:40
113 Christian KNEES TEAM SKY 0:03:40
114  Scott THWAITES BORA-ARGON 18 0:03:40
115 Pavel BRUTT TINKOFF-SAXO 0:03:40
116 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:03:40
117 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:14
118 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 0:04:06
119 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 0:04:06
120  Georg PREIDLER TEAM GIANT-ALPECIN 0:04:06
121 Tom STAMSNIJDER TEAM GIANT-ALPECIN 0:04:06
122  Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 0:04:06
123 Gerald CIOLEK MTN-QHUBEKA 0:04:06
124 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:04:06
125 Andrea PIECHELE BARDIANI CSF 0:04:06
126 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:04:06
127 Marcel KITTEL TEAM GIANT-ALPECIN 0:04:06
128 Alessandro DE MARCHI BMC RACING TEAM 0:04:06
129 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:06:38
130  Andrew FENN TEAM SKY 0:06:38
131  Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 0:07:17
132 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 0:07:17
133  Sam BENNETT BORA-ARGON 18 0:07:17
Lars BOOM ASTANA PRO TEAM Hors Course
Dries DEVENYNS IAM CYCLING Abandon
Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE Abandon
Simone STERBINI BARDIANI CSF Abandon
Gert STEEGMANS TREK FACTORY RACING Abandon
Théo BOS MTN-QHUBEKA Abandon

Klasyfikacja generalna po piątym etapie:

1 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP 15:12:45
2 Maciej BODNAR TINKOFF-SAXO 0:00:06
3 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:00:11
4 Ian STANNARD TEAM SKY 0:00:12
5 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:19
6  Peter SAGAN TINKOFF-SAXO 0:00:31
7  Luke ROWE TEAM SKY 0:00:33
8 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:00:39
9 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 0:00:41
10 Tom BOONEN ETIXX-QUICK STEP 0:00:42
11 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:00:54
12  Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:00:55
13 Nikolas MAES ETIXX-QUICK STEP 0:00:59
14 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:01:04
15 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:01:11
16  Nikias ARNDT TEAM GIANT-ALPECIN 0:01:19
17 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 0:01:21
18 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 0:01:24
19 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 0:01:27
20  Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 0:01:41
21 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:41
22 Adam BLYTHE ORICA GREENEDGE 0:01:44
23 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 0:01:45
24 Mickaël DELAGE FDJ 0:01:49
25 Yoann OFFREDO FDJ 0:01:54
26 Mitchell DOCKER ORICA GREENEDGE 0:02:30
27 Tom VEELERS TEAM GIANT-ALPECIN 0:02:37
28 Luca PAOLINI TEAM KATUSHA 0:03:10
29 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:03:17
30 Matteo TRENTIN ETIXX-QUICK STEP 0:03:22
31 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:03:44
32  Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX-QUICK STEP 0:04:03
33 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:04:05
34 Bert DE BACKER TEAM GIANT-ALPECIN 0:04:21
35 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM 0:04:41
36 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM 0:04:46
37 Matthieu LADAGNOUS FDJ 0:05:04
38 Dominique ROLLIN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:14
39 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:05:16
40  Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:05:23
41 Vicente REYNES IAM CYCLING 0:05:36
42 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:05:50
43 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:05:58
44 Ramon SINKELDAM TEAM GIANT-ALPECIN 0:06:04
45 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP 0:06:08
46 Boy VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:06:09
47 Nikolay TRUSOV TINKOFF-SAXO 0:06:13
48 Murilo Antonio FISCHER FDJ 0:06:41
49 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:06:42
50 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:06:51
51 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 0:06:54
52 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:07:47
53  Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:07:54
54 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 0:07:57
55  Arnaud DEMARE FDJ 0:08:12
56  Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:08:17
57 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 0:08:19
58 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA 0:08:51
59 Zakkari DEMPSTER BORA-ARGON 18 0:09:57
60  Andrew FENN TEAM SKY 0:09:58
61 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 0:09:59
62 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 0:10:06
63 William BONNET FDJ 0:10:18
64 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:10:22
65  Scott THWAITES BORA-ARGON 18 0:10:37
66 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 0:10:37
67 Andrey AMADOR MOVISTAR TEAM 0:11:03
68 Imanol ERVITI MOVISTAR TEAM 0:11:08
69 Sacha MODOLO LAMPRE – MERIDA 0:11:10
70 Francisco VENTOSO MOVISTAR TEAM 0:11:38
71 Nelson OLIVEIRA LAMPRE – MERIDA 0:11:50
72 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:11:50
73 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:12:03
74 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE – MERIDA 0:12:12
75 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 0:12:16
76 Bradley WIGGINS TEAM SKY 0:12:24
77 Youcef REGUIGUI MTN-QHUBEKA 0:12:34
78 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:12:42
79  Rick ZABEL BMC RACING TEAM 0:12:46
80 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 0:12:48
81  Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:12:54
82  Jasha SUTTERLIN MOVISTAR TEAM 0:13:11
83 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 0:13:17
84 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 0:13:19
85 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:13:27
86  Sam BENNETT BORA-ARGON 18 0:13:33
87 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 0:13:43
88 Pablo LASTRAS MOVISTAR TEAM 0:13:52
89  Victor CAMPENAERTS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:13:53
90  Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:14:05
91 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 0:14:06
92 Pavel BRUTT TINKOFF-SAXO 0:14:41
93  Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:14:49
94 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING 0:15:05
95 Paul VOSS BORA-ARGON 18 0:15:22
96  Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:15:35
97 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:15:38
98 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 0:15:51
99 Mario COSTA LAMPRE – MERIDA 0:15:58
100  Georg PREIDLER TEAM GIANT-ALPECIN 0:16:11
101  Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:16:22
102 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:16:24
103 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP 0:16:36
104 Marcel KITTEL TEAM GIANT-ALPECIN 0:16:51
105 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:17:10
106 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 0:17:32
107 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:18:06
108 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN 0:18:07
109 Christian KNEES TEAM SKY 0:18:17
110 Gerald CIOLEK MTN-QHUBEKA 0:18:20
111 Iljo KEISSE ETIXX-QUICK STEP 0:18:57
112 Danny PATE TEAM SKY 0:19:13
113 Tom STAMSNIJDER TEAM GIANT-ALPECIN 0:19:28
114 Jaco VENTER MTN-QHUBEKA 0:20:46
115  Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 0:21:34
116 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 0:22:20
117 Ariel Maximiliano RICHEZE LAMPRE – MERIDA 0:23:16
118 Cyril LEMOINE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:24:15
119 Steve CHAINEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:24:57
120  Kristan SBARAGLI MTN-QHUBEKA 0:27:45
121  Jef VAN MEIRHAEGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:28:19
122  Gijs VAN HOECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:28:32
123 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:28:48
124 Alessandro DE MARCHI BMC RACING TEAM 0:30:08
125  Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO 0:30:42
126 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:31:11
127 David BOUCHER FDJ 0:31:42
128  Johan LE BON FDJ 0:32:16
129 Andrea PIECHELE BARDIANI CSF 0:33:12
130 Stefano PIRAZZI BARDIANI CSF 0:33:49
131 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 0:35:30
132  Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 0:36:21
133 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:40:12

 

@ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net