terpstraObrońca tytułu reprezentujący barwy Etixx-Quick Step najszybciej pokonał krótką trasę i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo) miał taki sam czas, jak Wiggins i zajął czwarte miejsce! 

Kolarze przejechali prawie 11 kilometrów po płaskiej i wietrznej trasie (o sile wiatru na trasie świadczy fakt, że czas Booma jest o minutę gorszy niż przed rokiem) w katarskim mieście Lusail, gdzie jeszcze niedawno walkę o brązowy medal toczyli polscy szczypiorniści.

Do największych faworytów dzisiejszej rywalizacji należeli oczywiście mistrz świata w tej dyscyplinie Bradley Wiggins (Sky) oraz Fabian Cancellara (Trek). Ale nie można było także przejść obojętnie obok takich nazwisk, jak Lars Boom (Astana), były rekordzista świata w jeździe godzinnej Matthias Braendle (IAM) czy Niki Tersptra (Etixx).

No i właśnie zwycięzca Paryż-Roubaix 2014 sprawił niespodziankę ustanawiając najlepszy czas, w którym był lepszy od Cancellary aż o 8 sekund!

Drugi był Fabian Cancellara, a trzeci Bradley Wiggins, który miał taki sam czas, jak Bodnar – 14’12”. Dzięki swojemu bardzo dobremu występowi Polak jest wiceliderem klasyfikacji generalnej!

Wyniki 3. etapu:

1    Niki TERPSTRA        ETIXX-QUICK STEP    00:14:03.590
2    Fabian CANCELLARA        TREK FACTORY RACING    0:00:08
3    Bradley WIGGINS        TEAM SKY    0:00:09
4    Maciej BODNAR        TINKOFF-SAXO    0:00:09
5    Ian STANNARD        TEAM SKY    0:00:10
6    Matthias BRANDLE        IAM CYCLING    0:00:18
7     Guillaume VAN KEIRSBULCK        ETIXX-QUICK STEP    0:00:20
8    Edvald BOASSON HAGEN        MTN-QHUBEKA    0:00:21
9    Greg VAN AVERMAET        BMC RACING TEAM    0:00:24
10    Reto HOLLENSTEIN        IAM CYCLING    0:00:25
11    Andriy GRIVKO        ASTANA PRO TEAM    0:00:29
12    Christopher JUUL JENSEN        TINKOFF-SAXO    0:00:29
13    Roger KLUGE        IAM CYCLING    0:00:29
14    Lars BOOM        ASTANA PRO TEAM    0:00:30
15     Luke ROWE        TEAM SKY    0:00:31
16    Dmitriy GRUZDEV        ASTANA PRO TEAM    0:00:34
17    Filippo POZZATO        LAMPRE – MERIDA    0:00:35
18    Ruben PLAZA MOLINA        LAMPRE – MERIDA    0:00:36
19    Alejandro VALVERDE        MOVISTAR TEAM    0:00:38
20    Pavel BRUTT        TINKOFF-SAXO    0:00:40
21    Lieuwe WESTRA        ASTANA PRO TEAM    0:00:40
22    Christian KNEES        TEAM SKY    0:00:40
23    Heinrich HAUSSLER        IAM CYCLING    0:00:42
24    Svein TUFT        ORICA GREENEDGE    0:00:42
25     Rick ZABEL        BMC RACING TEAM    0:00:43
26    Alexander KRISTOFF        TEAM KATUSHA    0:00:44
27    Markel IRIZAR        TREK FACTORY RACING    0:00:45
28    Nelson OLIVEIRA        LAMPRE – MERIDA    0:00:46
29     Nikias ARNDT        TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:46
30     Peter SAGAN        TINKOFF-SAXO    0:00:46
31    Philippe GILBERT        BMC RACING TEAM    0:00:47
32    Stijn VANDENBERGH        ETIXX-QUICK STEP    0:00:48
33    Tom BOONEN        ETIXX-QUICK STEP    0:00:49
34    Nikolay TRUSOV        TINKOFF-SAXO    0:00:49
35    Gatis SMUKULIS        TEAM KATUSHA    0:00:50
36    Ralf MATZKA        BORA-ARGON 18    0:00:50
37     Sven Erik BYSTRÖM        TEAM KATUSHA    0:00:51
38    Marcus BURGHARDT        BMC RACING TEAM    0:00:53
39    Nikolas MAES        ETIXX-QUICK STEP    0:00:53
40     Johan LE BON        FDJ    0:00:53
41    Albert TIMMER        TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:53
42    Martin VELITS        ETIXX-QUICK STEP    0:00:55
43    Matteo TRENTIN        ETIXX-QUICK STEP    0:00:55
44     Johann VAN ZYL        MTN-QHUBEKA    0:00:55
45    Matthieu LADAGNOUS        FDJ    0:00:56
46     Jasper STUYVEN        TREK FACTORY RACING    0:00:58
47    Viacheslav KUZNETSOV        TEAM KATUSHA    0:00:59
48    William BONNET        FDJ    0:00:59
49    Paul VOSS        BORA-ARGON 18    0:01:00
50    Jelle WALLAYS        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:01:02
51    Jens MOURIS        ORICA GREENEDGE    0:01:02
52    Mathew HAYMAN        ORICA GREENEDGE    0:01:04
53    Jaco VENTER        MTN-QHUBEKA    0:01:05
54    Jean-Pierre DRUCKER        BMC RACING TEAM    0:01:06
55    Dries DEVENYNS        IAM CYCLING    0:01:07
56     Victor CAMPENAERTS        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:01:07
57    Marcel KITTEL        TEAM GIANT-ALPECIN    0:01:07
58     Jasha SUTTERLIN        MOVISTAR TEAM    0:01:08
59    Ben HERMANS        BMC RACING TEAM    0:01:09
60    Murilo Antonio FISCHER        FDJ    0:01:09
61    Dmitry KOZONTCHUK        TEAM KATUSHA    0:01:09
62    Andrey AMADOR        MOVISTAR TEAM    0:01:10
63    Luca PAOLINI        TEAM KATUSHA    0:01:10
64    Mitchell DOCKER        ORICA GREENEDGE    0:01:10
65    Tim DECLERCQ        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:01:10
66    Ramon SINKELDAM        TEAM GIANT-ALPECIN    0:01:11
67    Michael MORKOV        TINKOFF-SAXO    0:01:14
68    Jens KEUKELEIRE        ORICA GREENEDGE    0:01:15
69    Ruslan TLEUBAYEV        ASTANA PRO TEAM    0:01:16
70    Alessandro DE MARCHI        BMC RACING TEAM    0:01:16
71     Gijs VAN HOECKE        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:01:16
72    Iljo KEISSE        ETIXX-QUICK STEP    0:01:17
73    Dominique ROLLIN        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:17
74    Pieter VAN SPEYBROUCK        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:01:17
75     Georg PREIDLER        TEAM GIANT-ALPECIN    0:01:17
76    Danny PATE        TEAM SKY    0:01:18
77     Jesper HANSEN        TINKOFF-SAXO    0:01:18
78    Gert STEEGMANS        TREK FACTORY RACING    0:01:19
79    Shane ARCHBOLD        BORA-ARGON 18    0:01:19
80     Arnaud DEMARE        FDJ    0:01:19
81    Laurens DE VREESE        ASTANA PRO TEAM    0:01:20
82    Sacha MODOLO        LAMPRE – MERIDA    0:01:22
83    Tom VEELERS        TEAM GIANT-ALPECIN    0:01:22
84    Yoann OFFREDO        FDJ    0:01:23
85    Peter VELITS        BMC RACING TEAM    0:01:24
86    Stefano PIRAZZI        BARDIANI CSF    0:01:24
87     Adrien PETIT        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:25
88     Marco HALLER        TEAM KATUSHA    0:01:25
89    Jacopo GUARNIERI        TEAM KATUSHA    0:01:26
90    Daniel SCHORN        BORA-ARGON 18    0:01:27
91    Imanol ERVITI        MOVISTAR TEAM    0:01:28
92    Gerald CIOLEK        MTN-QHUBEKA    0:01:30
93    Preben VAN HECKE        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:01:30
94    Matti BRESCHEL        TINKOFF-SAXO    0:01:30
95    Geoffrey SOUPE        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:32
96    Mickaël DELAGE        FDJ    0:01:32
97    Zakkari DEMPSTER        BORA-ARGON 18    0:01:32
98    Boy VAN POPPEL        TREK FACTORY RACING    0:01:33
99     Marcel AREGGER        IAM CYCLING    0:01:35
100    Leigh HOWARD        ORICA GREENEDGE    0:01:35
101     Florian SENECHAL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:36
102    Adam BLYTHE        ORICA GREENEDGE    0:01:37
103    Jarl SALOMEIN        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:01:37
104    Roberto FERRARI        LAMPRE – MERIDA    0:01:38
105     Scott THWAITES        BORA-ARGON 18    0:01:39
106    Andrea GUARDINI        ASTANA PRO TEAM    0:01:40
107    Bert DE BACKER        TEAM GIANT-ALPECIN    0:01:41
108    Mario COSTA        LAMPRE – MERIDA    0:01:42
109    Enrique SANZ UNZUE        MOVISTAR TEAM    0:01:46
110    Jose Joaquin ROJAS        MOVISTAR TEAM    0:01:46
111    Francisco VENTOSO        MOVISTAR TEAM    0:01:46
112    Borut BOZIC        ASTANA PRO TEAM    0:01:47
113     Andrew FENN        TEAM SKY    0:01:47
114    Jonas VAN GENECHTEN        IAM CYCLING    0:01:47
115     Danny VAN POPPEL        TREK FACTORY RACING    0:01:48
116    Tom STAMSNIJDER        TEAM GIANT-ALPECIN    0:01:49
117    Pablo LASTRAS        MOVISTAR TEAM    0:01:49
118    Christopher SUTTON        TEAM SKY    0:01:51
119    Vicente REYNES        IAM CYCLING    0:01:52
120    Ariel Maximiliano RICHEZE        LAMPRE – MERIDA    0:01:53
121    Brett LANCASTER        ORICA GREENEDGE    0:01:54
122    Théo BOS        MTN-QHUBEKA    0:01:54
123    Nicola BOEM        BARDIANI CSF    0:01:59
124    Cyril LEMOINE        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:00
125    Andrea PIECHELE        BARDIANI CSF    0:02:01
126    Youcef REGUIGUI        MTN-QHUBEKA    0:02:04
127     Jef VAN MEIRHAEGHE        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:02:07
128    Yaroslav POPOVYCH        TREK FACTORY RACING    0:02:13
129     Nacer BOUHANNI        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:13
130     Sam BENNETT        BORA-ARGON 18    0:02:14
131     Michael SCHWARZMANN        BORA-ARGON 18    0:02:14
132     Kristan SBARAGLI        MTN-QHUBEKA    0:02:20
133    David BOUCHER        FDJ    0:02:22
134     Nicola RUFFONI        BARDIANI CSF    0:02:23
135    Steve CHAINEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:02:35
136    Matteo BONO        LAMPRE – MERIDA    0:02:44
137    Gregory RAST        TREK FACTORY RACING    0:02:49
138     Jonas AHLSTRAND        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:03:01
139     Simone STERBINI        BARDIANI CSF    0:03:19

Klasyfikacja generalna:

1    Niki TERPSTRA        ETIXX-QUICK STEP    7:53:42
2    Maciej BODNAR        TINKOFF-SAXO    0:00:11
3    Ian STANNARD        TEAM SKY    0:00:12
4    Greg VAN AVERMAET        BMC RACING TEAM    0:00:19
5     Luke ROWE        TEAM SKY    0:00:33
6    Alexander KRISTOFF        TEAM KATUSHA    0:00:36
7    Tom BOONEN        ETIXX-QUICK STEP    0:00:42
8    Heinrich HAUSSLER        IAM CYCLING    0:00:44
9    Andriy GRIVKO        ASTANA PRO TEAM    0:00:46
10     Peter SAGAN        TINKOFF-SAXO    0:00:48
11    Marcus BURGHARDT        BMC RACING TEAM    0:00:54
12    Nikolas MAES        ETIXX-QUICK STEP    0:00:59
13     Jasper STUYVEN        TREK FACTORY RACING    0:01:00
14    Philippe GILBERT        BMC RACING TEAM    0:01:04
15    Ralf MATZKA        BORA-ARGON 18    0:01:07
16    Roger KLUGE        IAM CYCLING    0:01:11
17    Matteo TRENTIN        ETIXX-QUICK STEP    0:01:12
18    Mathew HAYMAN        ORICA GREENEDGE    0:01:19
19    Ruslan TLEUBAYEV        ASTANA PRO TEAM    0:01:24
20    Tim DECLERCQ        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:01:27
21     Nikias ARNDT        TEAM GIANT-ALPECIN    0:01:32
22    Viacheslav KUZNETSOV        TEAM KATUSHA    0:01:34
23    Andrea GUARDINI        ASTANA PRO TEAM    0:01:36
24    Adam BLYTHE        ORICA GREENEDGE    0:01:39
25    Tom VEELERS        TEAM GIANT-ALPECIN    0:01:39
26    Yoann OFFREDO        FDJ    0:01:40
27     Sven Erik BYSTRÖM        TEAM KATUSHA    0:01:41
28    Mickaël DELAGE        FDJ    0:01:49
29    Mitchell DOCKER        ORICA GREENEDGE    0:01:52
30    Luca PAOLINI        TEAM KATUSHA    0:02:00
31    Daniel SCHORN        BORA-ARGON 18    0:02:02
32    Jarl SALOMEIN        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:02:24
33     Andrew FENN        TEAM SKY    0:03:20
34    Jens KEUKELEIRE        ORICA GREENEDGE    0:03:23
35    Bert DE BACKER        TEAM GIANT-ALPECIN    0:03:29
36    Christopher JUUL JENSEN        TINKOFF-SAXO    0:03:39
37    Alejandro VALVERDE        MOVISTAR TEAM    0:03:48
38    Stijn VANDENBERGH        ETIXX-QUICK STEP    0:03:58
39     Guillaume VAN KEIRSBULCK        ETIXX-QUICK STEP    0:04:03
40    Matthieu LADAGNOUS        FDJ    0:04:06
41    Jean-Pierre DRUCKER        BMC RACING TEAM    0:04:16
42    Matti BRESCHEL        TINKOFF-SAXO    0:04:40
43    Boy VAN POPPEL        TREK FACTORY RACING    0:04:43
44    Jelle WALLAYS        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:04:45
45    Jose Joaquin ROJAS        MOVISTAR TEAM    0:04:46
46     Scott THWAITES        BORA-ARGON 18    0:04:49
47    Murilo Antonio FISCHER        FDJ    0:04:52
48    Ramon SINKELDAM        TEAM GIANT-ALPECIN    0:04:54
49    Borut BOZIC        ASTANA PRO TEAM    0:04:57
50    Dominique ROLLIN        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:05:00
51    Pieter VAN SPEYBROUCK        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:05:00
52    Nikolay TRUSOV        TINKOFF-SAXO    0:05:15
53    Vicente REYNES        IAM CYCLING    0:05:22
54     Nacer BOUHANNI        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:05:23
55     Sam BENNETT        BORA-ARGON 18    0:05:24
56    Dmitry KOZONTCHUK        TEAM KATUSHA    0:05:35
57    Michael MORKOV        TINKOFF-SAXO    0:05:39
58     Jonas AHLSTRAND        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:06:11
59    Dmitriy GRUZDEV        ASTANA PRO TEAM    0:08:04
60    Gatis SMUKULIS        TEAM KATUSHA    0:08:12
61     Arnaud DEMARE        FDJ    0:08:12
62    Markel IRIZAR        TREK FACTORY RACING    0:08:15
63     Marco HALLER        TEAM KATUSHA    0:08:22
64    Jacopo GUARNIERI        TEAM KATUSHA    0:08:23
65    William BONNET        FDJ    0:08:29
66     Marcel AREGGER        IAM CYCLING    0:08:32
67    Leigh HOWARD        ORICA GREENEDGE    0:08:32
68    Reto HOLLENSTEIN        IAM CYCLING    0:08:38
69    Théo BOS        MTN-QHUBEKA    0:08:51
70    Pavel BRUTT        TINKOFF-SAXO    0:08:53
71    Imanol ERVITI        MOVISTAR TEAM    0:08:58
72    Francisco VENTOSO        MOVISTAR TEAM    0:09:16
73    Brett LANCASTER        ORICA GREENEDGE    0:09:24
74    Fabian CANCELLARA        TREK FACTORY RACING    0:09:28
75    Nelson OLIVEIRA        LAMPRE – MERIDA    0:09:40
76    Zakkari DEMPSTER        BORA-ARGON 18    0:09:45
77    Enrique SANZ UNZUE        MOVISTAR TEAM    0:09:59
78    Bradley WIGGINS        TEAM SKY    0:10:02
79    Ruben PLAZA MOLINA        LAMPRE – MERIDA    0:10:02
80    Edvald BOASSON HAGEN        MTN-QHUBEKA    0:10:06
81    Matthias BRANDLE        IAM CYCLING    0:10:11
82     Rick ZABEL        BMC RACING TEAM    0:10:36
83    Filippo POZZATO        LAMPRE – MERIDA    0:10:38
84    Martin VELITS        ETIXX-QUICK STEP    0:10:48
85    Roberto FERRARI        LAMPRE – MERIDA    0:10:57
86    Marcel KITTEL        TEAM GIANT-ALPECIN    0:11:00
87     Jasha SUTTERLIN        MOVISTAR TEAM    0:11:01
88    Andrey AMADOR        MOVISTAR TEAM    0:11:03
89    Paul VOSS        BORA-ARGON 18    0:11:04
90    Geoffrey SOUPE        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:11:05
91    Iljo KEISSE        ETIXX-QUICK STEP    0:11:10
92    Sacha MODOLO        LAMPRE – MERIDA    0:11:15
93    Tom STAMSNIJDER        TEAM GIANT-ALPECIN    0:11:15
94    Peter VELITS        BMC RACING TEAM    0:11:17
95    Svein TUFT        ORICA GREENEDGE    0:11:18
96    Youcef REGUIGUI        MTN-QHUBEKA    0:11:24
97    Pablo LASTRAS        MOVISTAR TEAM    0:11:42
98     Victor CAMPENAERTS        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:11:43
99    Christopher SUTTON        TEAM SKY    0:11:44
100    Ben HERMANS        BMC RACING TEAM    0:11:45
101     Georg PREIDLER        TEAM GIANT-ALPECIN    0:11:53
102    Laurens DE VREESE        ASTANA PRO TEAM    0:11:56
103    Gerald CIOLEK        MTN-QHUBEKA    0:12:06
104    Preben VAN HECKE        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:12:06
105     Adrien PETIT        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:12:16
106    Mario COSTA        LAMPRE – MERIDA    0:12:18
107    Jonas VAN GENECHTEN        IAM CYCLING    0:12:23
108     Danny VAN POPPEL        TREK FACTORY RACING    0:12:24
109    Christian KNEES        TEAM SKY    0:12:29
110    Albert TIMMER        TEAM GIANT-ALPECIN    0:12:42
111     Johann VAN ZYL        MTN-QHUBEKA    0:12:44
112     Nicola RUFFONI        BARDIANI CSF    0:12:59
113    Danny PATE        TEAM SKY    0:13:07
114    Gert STEEGMANS        TREK FACTORY RACING    0:13:30
115    Nicola BOEM        BARDIANI CSF    0:13:48
116    Jaco VENTER        MTN-QHUBEKA    0:14:32
117    Matteo BONO        LAMPRE – MERIDA    0:14:33
118     Florian SENECHAL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:14:37
119    Gregory RAST        TREK FACTORY RACING    0:15:00
120    Cyril LEMOINE        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:18:15
121    Steve CHAINEL        COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:18:40
122    Ariel Maximiliano RICHEZE        LAMPRE – MERIDA    0:19:48
123    Lars BOOM        ASTANA PRO TEAM    0:24:20
124    Lieuwe WESTRA        ASTANA PRO TEAM    0:24:30
125    Dries DEVENYNS        IAM CYCLING    0:25:43
126    Alessandro DE MARCHI        BMC RACING TEAM    0:25:50
127     Jef VAN MEIRHAEGHE        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:25:57
128     Johan LE BON        FDJ    0:25:59
129     Gijs VAN HOECKE        TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:26:22
130     Jesper HANSEN        TINKOFF-SAXO    0:26:24
131    Shane ARCHBOLD        BORA-ARGON 18    0:26:25
132     Kristan SBARAGLI        MTN-QHUBEKA    0:26:35
133    Yaroslav POPOVYCH        TREK FACTORY RACING    0:26:53
134     Michael SCHWARZMANN        BORA-ARGON 18    0:26:56
135    Stefano PIRAZZI        BARDIANI CSF    0:27:43
136    David BOUCHER        FDJ    0:28:41
137    Andrea PIECHELE        BARDIANI CSF    0:28:46
138     Simone STERBINI        BARDIANI CSF    0:29:59
139    Jens MOURIS        ORICA GREENEDGE    0:31:26

Foto: Twitter

Marta Wiśniewska